1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz piersi
Autor Wiadomość
lady_in_blue 


Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-06-01, 11:05  Guz piersi


Witam,

moja mama w lipcu 2010 przeszła tumorektomię po rozpoznaniu T1bN0M0,
potem miała radioterapię i jest w trakcie leczenia Tamoxifenem.

Wczoraj robiła USG, ale nieprzyjemna pani dr nie zinterpretowała wyników.
Wizyta u onkologa za miesiąc a do tego czasu chciałabym uspokoic mamę co do wyników.
Opis USG: w miejscu po tumorektomii nacieki o grubości 1-2 mm.
Czy to znaczy, że guz się odnowił i znowu nacieka? Czy to efekt leczenia.

Proszę o informację za co z góry dziękuję.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2011-06-01, 11:18  


T1bN0M0 oznacza guz o wielkości (średnicy) ponad 5 do 10 mm,
brak stwierdzonych przerzutów do węzłów chłonnych oraz do narządów odległych.

"Naciek" w onkologii zwykle oznacza zmianę nowotworową,
chociaż niewykluczone, że lekarz mógł mieć na myśli np. naciek zapalny (pooperacyjny ?).
Koniecznie więc musisz wyjaśnić, co to za naciek - jeśli nowotworowy, to oznacza, że zabieg był nieradykalny i konieczne jest poszerzenie marginesu wokół tego obszaru po usuniętym guzie.

Ponieważ jednak od zabiegu minął już prawie rok, jest możliwe, że tumorektomia była nieradykalna i doszło do wznowy.
Czy dysponujesz wynikiem badania histopatologicznego usuniętego guza, możesz go tutaj przytoczyć - najlepiej kompletny, np. skan.
Jeśli w wyniku byłaby mowa o uzyskanych wtedy marginesach, być może wyjaśniłoby to, czy były one wtedy wystarczające.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
lady_in_blue 


Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2011-06-01, 11:22  


Dziękuję za odpowiedź. Badanie wykonywał specjalista USG a nie onkolog, więc nie wiem co miał na myśli pisząc "naciek" (na obrazie są to 2 ciemne, pionowe linie). Jakie badanie powinno zostać teraz zlecone w celu ustalenia z czym mamy do czynienia? Biopsja?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2011-06-01, 11:54  


Myślę, że biopsja jest dobrym pomysłem na początek.
Jednak jeśli nie wykaże obecności komórek nowotworowych, trzeba będzie zastanowić się (to rola Twojego lekarza) na ile wynik taki jest wiarygodny, ponieważ uprzednie istnienie usuniętego guza na pewno jest powodem do podwyższonej czujności onkologicznej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2011-06-01, 15:41  


Na czarno na usg wychodzi płyn tylko dziwne że pionowo. Wygląda to na bardzo niechlujnie opisany wynik. Mimo że nieprzyjemna to jednak ja bym najpierw do niej poszła i zapytała co dokładnie miała na myśli, można dodać że każdemu to się kojarzy z naciekaniem nowotworu. Płyn po operacji ma prawo być i jak mnie objaśnił lekarz najzdrowiej to poczekać aż się sam wchłonie. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
olaczek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Kwi 2011
Posty: 289
Skąd: Górny Śląsk
Pomogła: 37 razy

 #6  Wysłany: 2011-06-01, 19:06  


gaba napisał/a:
Płyn po operacji ma prawo być i jak mnie objaśnił lekarz najzdrowiej to poczekać aż się sam wchłonie. Pozdrowienia


zgadza się, czas wchłaniania chłonki jest bardzo indywidualny. Mojej mamie USG pokazywało chłonkę jeszcze 1,5 roku po mastektomii.
_________________
olaczek
 
lady_in_blue 


Dołączyła: 01 Cze 2011
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2011-06-02, 08:47  


Dziękuję za odpowiedzi. Wizyta u prowadzącego onkologa za miesiąc - zobaczymy co powie. Wracając do usg to wygląda to tak, że jest ciemna plama i z niej w dół odchodzą 2 ciemne linie. Wracajac do pani dr od USG to moja mama na pewno tam nie pójdzie drugi raz, omówi wyniki ze swoim lekarzem, ale zastanawiam się nad jakąś prywatną wizyta do czego czasu, żeby ewentualnie szybciej zrobić dodatkowe badania.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2011-06-02, 13:22  


Nikt poza tym radiologiem nie zinterpretuje tego tak dobrze, ona wie co widziała, zna swój aparat i wie co miała na myśli pisząc to co napisała. Ja opisałam w wątku Asia19 tę technikę szybkiego załatwiania pacjentów, jak widać jest skuteczna. Nie chce mama, idź Ty i to jeszcze z pretensjami że tak traktuje starszą chorą kobietę która jest zbyt dobrze wychowana żeby odpowiadać w stylu pani dr. Oczywiście można zrobić prywatnie drugie usg (ok 100 zł), ale trzeba się upewnić czy lekarz ma aparat na którym można ocenić czy są "nieprawidłowe przepływy" , jak się płaci to i można wymagać.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group