1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
guz naczyniówki oka
Autor Wiadomość
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #1  Wysłany: 2013-02-20, 22:22  guz naczyniówki oka


Witam i proszę o podpowiedź.
Chory od około roku - ubytek wagi, osłabienie, osłabienie mięśni (z pozycji siedzącej czasem wymaga pomocy żeby wstać).
Wrzesień 2012 - usg jamy b. - pakiet węzłow zaotrzewnowych, ob 58, morfogia w normie, tsh (leczony wiele lat z powodu niedoczynności tarczycy) - 59. skierowany do szpitala -obs. neo. Wkonano rtg płuc - b.z., tomografia j. brzusznej - opisuje ten sam lekarz - potwiedza powiększenie węzłów zaotrzewnowych. Badania krwi bz. Wypisany - czekał na opis tomografu.
Po otrzymaniu wyniku - ponownie szpital rejonowy - wykonać ct płuc bz, pobrano biopsję z węzła szyjnego -bz. Skierowno do hematologa - w listopadzie - termin wizyty 14.12.
Hematolog - konieczne badanie węzła - do chirurga. Termin 20 01 2013. W międzyczasie ból oka - rejonowi okuliści + konsultacja w oddziale okulistycznym - guz naczyniówki oka - kraków
Wizyta w Krakowie - koniecznie zgłosić się z wynikiem węzła na który czekamy miesiąc Dziś 20 02 -węzeł o zachowanej architektonice z rozrostem grudek chłonnych o charakterze odczynowym CD23+, CD5+, CD10+, CD20+, K267+, BCL6-, Cyklin D1. Chirurg odkierowuje do hematologa -termin 11 marca. Oko boli, gorzej widzi, a prawie w ogóle, niewielki wytzeszcz morfologia spada (11 hemoglobiny er - 3200000, leukocyty norma, rozmaz prawidłowy. POMOCY pół roku diagnozy, wielokrotnie wykonane badania krwi (morf, ob psa, CT mózgu z własnej inicjatywy) A STOIMY w punkcie wyjścia. Jutro wizyta prywatna u hematologa. w następnym tygodniu wizyta w Krakowie.
Ob - początek 58 następne 76, 103. aktualne 58 Co można zrobić, żeby przyśpieszyć diagnozę. Myśleliśmy o chłoniaku, białaczce. od dziś - czerniak?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-21, 10:08  


bar62 napisał/a:
W międzyczasie ból oka - rejonowi okuliści + konsultacja w oddziale okulistycznym - guz naczyniówki oka - kraków
Wizyta w Krakowie - koniecznie zgłosić się z wynikiem węzła na który czekamy miesiąc Dziś 20 02 -węzeł o zachowanej architektonice z rozrostem grudek chłonnych o charakterze odczynowym CD23+, CD5+, CD10+, CD20+, K267+, BCL6-, Cyklin D1.

Wygląda na to, że węzeł chłonny nie wykazuje cech jednoznacznie wskazujących na jego przerzutowe zajęcie.
Wobec tego rozpoznany guz naczyniówki (nie podajesz na jakiej podstawie postawiono tę diagnozę)
wymaga dalszego rozpoznania przed podjęciem decyzji o jego leczeniu (bardzo możliwe, że usunięciu).
Podejrzewam, że wykonywane dotąd badania krwi mogą okazać się mało przydatne,
szczególnie jeśli w grę wchodzić może proces złośliwy, czego nie można wykluczyć.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #3  Wysłany: 2013-02-21, 10:43  


Richelieu,
Witam I bardzo dziękuję za odpowiedż.
Wykonano angiografię fluorosceinową - wynik to zdjęcia i jedno zdanie - Guz naczyniówki oka. Poza tym prywatnie po konsultacji w Krakowie - CT mózgu - Bardziej rozszerzony opis dotyczący również oka, oczodołu, naczyń (wyniku teraz nie mam).
Zdajemy sobie sprawę z tego, że to proces nowotworowy. Chcę pomóc ukierunkować diagnozę. Podejrzewałam proces w węzłach lub któryś typ białaczki. Obawiam się, żeby dziś ponownie nie odesłano chorego na oczekiwanie na jakiś termin, a czas ucieka.

[ Dodano: 2013-02-21, 20:00 ]
Z dzisiejszj wizyty- badania krwi m.in. LDH. mikroglobuliny.Badanie szpiku. Jutro się okaże jakie terminy do wykonania.W międzyczasie konsultacja w K.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2013-02-21, 23:42  


bar62 napisał/a:
Chcę pomóc ukierunkować diagnozę.

Najistotniejsza wydaje się na tę chwilę poniższa czynność:

bar62 napisał/a:
konsultacja w oddziale okulistycznym - guz naczyniówki oka - kraków

- bo to z opisu sprawy (skromnego, bo bez przytoczenia dokładnych wyników badań obrazowych) obecnie wydaje się jedynym tropem jeśli chodzi o ognisko pierwotne (źródło ewentualnego rozsiewu nowotworu).

[ Dodano: 2013-02-21, 23:48 ]
bar62 napisał/a:
Badanie szpiku.

Jeśli podejrzewa się, że zmiany węzłowe mogą mieć inną przyczynę to trepanobiopsja również może być sensownym posunięciem. Jednak przede wszystkim zajęłabym się guzem, który już został zidentyfikowany.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #5  Wysłany: 2013-02-22, 21:13  guz naczyniówki oka


Dziękuję .
Kraków zaplanowany w połowie nadchodzącego tygodnia,a trepanobiopsja w następnym tygodniu.Również skłaniam się ku oku-niestety dopiero jak pojawił się ból postanowiliśmy sami to sprawdzić .Póki co nie mamy lekarza ,który spojrzałby całościowo na pacjenta
i poprowadził diagnostykę.
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #6  Wysłany: 2013-02-27, 21:24  guz naczyniówki oka


Witam ponownie
Po wizycie w Kr. -decyzja o leczeniu płytką izotopową?,poniważ czas ucieka ,a diagnozy dalej nie ma.Pani prof,sugeruje że to być może czerniak,poleciła kontrolę u urologa -szukać guza pierwotnego(jądra).Z rozmowy z chorym nic niepokojącego nie obserwuje -namawiałam na ten kierunek już jesienią,ale żle się zrozumeliśmy (on myślał o prostacie,więc zrobił psa- norma)
Mają dzwonić o termin ,bo wszystkie płytki zajęte.
Jutro LDH,glukoza, białko całkowite,proteinogram,crp,Iga,IgG,IgM,lambda kappa,mikroglobulina ,helicobaktr pyroli
Czy lambda i kappa to badania cytogenetyczne?
Czy w takim razie można ubiegać się o skierowanie na pet?
To co jet w oku -pani prof, napisała w informacji do lekarza kier.że jest przerzutem
Ale skąd na Boga?
Z tego co szukam w necie zmiany w oku dają białaczki i chłoniaki-dobrze myślę?
Gdzie szukać guza pierwotnego?kości? Odczuwa dość mocny ból obu barków i głowy po stronie oka-części czołowej i skroniowej.Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-02-27, 21:40 ]
Już doczytałam na temat badań cytogenetycznych.Przypomnę ,ze wycięty węzeł-odczynowy Czy wobec tego warto zbadać go u innego histopatologa?Pobierany z przestrzeni zaotrzewnowej. W wyniku dopisne jest że w razie wąpliwości zbadać inny węzeł.Litości pacjent rozcięty przez chirurga od mostka do spojenia łonowego.Tam tylko były pakiety powiększonych węzłów.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #7  Wysłany: 2013-02-27, 22:08  


bar62 napisał/a:
Po wizycie w Kr. -decyzja o leczeniu płytką izotopową?,poniważ czas ucieka ,a diagnozy dalej nie ma.Pani prof,sugeruje że to być może czerniak,poleciła kontrolę u urologa -szukać guza pierwotnego(jądra).

Wobec dotąd nie zidentyfikowanego ogniska pierwotnego rozpoznanego ewentualnego rozsiewu
sugerowane przez Panią profesor kierunki: czerniak oka (pierwotny albo przerzutowy) lub nowotwór jądra
wydają się być sensowne, obok działań diagnostycznych wyżej wymienionych przez DSS (post #4).

Problemem jest dotychczasowe niepowodzenie ustalenia przyczyny widocznych zmian patologicznych,
w tej sytuacji jedyne co przychodzi mi na myśl, to szukanie pomocy w jednym z najlepszych ośrodków onkologicznych,
który podjąłby się przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki.
W tym kontekście w pierwszej kolejności myślę o warszawskim CO-I.

W ramach takiej kompleksowej diagnostyki będzie czas na wykonanie badań o których wspominasz:
np. PET czy ewentualne ponowne przebadanie usuniętego węzła.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #8  Wysłany: 2013-02-27, 22:49  guz naczyniówki oka


DZIĘKUJĘ
Próbowaliśmy się dobić do co w w-wie.Na razie bez skutku.Wobec zaplanowanych na najbliższy czas badań zostaniemy tutaj do 11.03.Liczymy na pobyt w K w następnym tygodniu-może się uda , we wtorek trepanobiopsja
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #9  Wysłany: 2013-02-27, 23:43  


Witam,

Poziom AFP, bHCG oznaczono?

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #10  Wysłany: 2013-02-28, 12:25  guz naczyniówki oka


Jedyne co do tej pory ze strony urologicznej -PSA
Dzięki za podpowiedź.Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-03-01, 10:27 ]
Witam
Urolog po wykonaniu usg ukł. moczowego wykluczył guza jąder,ale na pytanie czy zrobić mimo tego AFP i beta hcg Odpowiedział,że można zrobić.Tak więc dzisiaj badania pobrano wynik w poniedziałek.
Wczoraj udało się również oprócz badań od hematologa ,pobrać szpik. Wyniki 11.03
Oby tylko kraków udało się załatwić w ciągu przyszłego tygodnia,aby nie zbiegł się z wizytą 11.03
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie sugestie

[ Dodano: 2013-03-01, 10:43 ]
Witam
Wczoraj wizyta w centrum -badania od hematologa,uało się również wykonać trepanobiopsję szpiku, prywatna wizyta u urologa -po wykonaniu usg wykluczył aby pierwotny guz wyszedł z jąder,jednak na pytanie czy wykonać AFP i beta hcg odpowiedział ,że można zrobić.Wizyta z wynikami u hematologa 11 03
Dobrze byłoby aby kraków udało się do tego czasu załatwić-mamy dzwonić o termin dopiero w poniedziałek.
Dziękuję za wszelkie sugestie.
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #11  Wysłany: 2013-03-01, 17:16  guz naczyniówki oka


Mamy wynik beta HCG-Poniżej 2.Norma -poniżej 3
AFP w poniedziałek.Chyba jednak nie tędy droga.No ale sprawdziliśmy.
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #12  Wysłany: 2013-03-06, 18:27  guz naczyniówki oka


Witam
Wynik AFP -4,norma do 5.1
Kraków dopiero 28.03
Dzisiaj będąc na usg z mamą-zapytałam lekarza o pacjenta ,(bliskiego)w sprawie którego tutaj piszę.Potwierdził że liczył że okaże się to białaczką.Co do oka -no cóż mówi może to zupełnie odrębny nowotwór?Również uważa że powinien być zrobiony PET
W poniedziałek wizyta u hematologa ,oby dała jakieś uzasadnienie tego ,co się dzieje
Smutno pozdrawiam
 
bar62 


Dołączyła: 11 Gru 2009
Posty: 18

 #13  Wysłany: 2013-03-11, 21:40  guz naczyniówki oka


Witam
Nie mam wyników (chyba nawet sam chory ich nie ma).
Po wizycie u hematologa - szpik czysty,pozostałe badania poza morfologią i ob bz.
Morfologia er. 3700000, hg - 11.8 OB - 90
Tyle mi przekazali. Lekarz zalecił obserwację, wyznaczył kontrolę na koniec kwietnia. Uśpił czujność, dał fałszywą nadzieję, że to nie jest sprawa onkologiczna. Uczulałam na naleganie na PET - lekarz im powiedział, że zamaże on obraz choroby.
Ja wiem, że najbliżsi wypierają chorobę ze swojej świadomośći - dlatego trudno mi ich przekonać aby szukać dalej, zmienić ośrodek co. Ufają lekarzom.
Przecież w Krakowie powiedziano im żeby szukać pierwotnego guza, chyba, że tam też się mylą -może to ten jest właśnie pierwotnym?
Pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2013-03-11, 22:32  


bar62 napisał/a:
Uczulałam na naleganie na PET - lekarz im powiedział, że zamaże on obraz choroby.

Brzmi to, jak dla mnie, dość ... dziwnie. Badanie zamaże obraz choroby ??
Jedynie gdyby trwały jakieś nasilone stany zapalne, czy zmiany np. popromienne (po naświetlaniach),
to one mogłyby zamazać obraz choroby, ale nie samo badanie PET.

Skoro takich - jak wyżej napisałem - przeciwwskazań nie ma, moim zdaniem badanie może być wykonane.
A przy dotychczasowym braku rezultatu wykrycia przyczyn choroby - nawet powinno.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
eweluta 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 241
Pomogła: 105 razy

 #15  Wysłany: 2013-03-12, 09:05  


Że pet powinien być wykonany to prawie każdy wie,ale niektórzy lekarze broniąc się przed zleceniem drogich badań podają najdziwniejsze przyczyny byle tylko ich nie zlecać.My kiedy prosiliśmy o badania,które zlecił dr.R. usłyszeliśmy,że mąż i tak już długo żyje bo ludzie z jego stopniem żyją kilka miesięcy,a nawet gdyby wykryto kolejne przerzuty w mózgu to i tak już nic nie można zrobić. :--:
_________________
Eweluta.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group