1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz jajnika potworniak dojrzały z ogniskiem nowotworu neuro
Autor Wiadomość
oharifen 


Dołączyła: 20 Gru 2017
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2017-12-20, 23:23  Guz jajnika potworniak dojrzały z ogniskiem nowotworu neuro


Witam! Kobieta lat 60 w listopadzie przeszła zabieg laparoskopem- amputacja trzonu macicy z przydatkami. Boczne podwieszenie szyjki macicy. Przydatki prawe były bez zmian a w jajniki lewym gladkoscienna torbiel dermoidalna śr. 5cm. Trzon macicy odcięty, torbiel usunięto.wynik histopatologiczny w załączeniu. Lekarz kieruje na zabieg usunięcia wyrostka robaczkowego.(nie wiem jaki jest cel tego zabiegu). Dodatkowo skierowanie na usg brzucha oraz tomograf. Na badanie trzeba czekać a my bardzo się martwimy co wyjdzie w tych badaniach. Zastanawiam się czy jest możliwe aby lekarz wykonując zabieg nie widział przerzutów? Ognisko nowotworowe było małe bo to tylko 5mm. Guz usunięty czyli wszytko powinno być dobrze chyba. Niepokoją nas te badania co wykażą. Czy przy tym.rozpoznaniu wdraża się jakieś leczenie oprócz wycięcia? Jak Państwo oceniają ten wynik?



20171220_225117.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1506 raz(y) 1,66 MB

_________________
Oharifen
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2017-12-21, 18:02  


oharifen,
Witaj na forum.
Rozpoznanie rakowiaka rozwijającego się w potworniaku jajnika to zdecydowanie rzadki przypadek. Starałam się cokolwiek poczytać na ten temat i w zasadzie większość źródeł podaje to samo - jesli już taka sytuacja się zdarza to w okresie pomenopauzalnym, ale i tak pozostaje nadal rzadką jednostką chorobową. Ja trafiłam na opracowania dotyczące młodych kobiet:
https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC4839142/
https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC3741922/
Jednak wnioski dotyczące leczenia wydają się być niemalże identyczne. Pierwszy krok to wyniki badań obrazowych ( sprzed operacji) opisujących sytuację w jamie brzusznej a drugi - radykalne leczenie chirurgiczne.
Różnica polega na zalecaniu radykalnej histerektomii plus usunięcie przydatków u kobiet po menopauzie
i preferowaniu operacji oszczędzającej u kobiet młodych ( w wieku rozrodczym).

Teraz trzeba poczekać na tk jamy brzusznej i miednicy, które zobrazuje dokładnie sytuację. Nie wiem dlaczego lekarz ( chirurg operujący?) zaleca usunięcie wyrostka - być może uważa, że źródłem rakowiaka ma być wyrostek. Owszem, rakowiaki ( i inne NEN przewodu pokarmowego) mogą się rozwijać również w wyrostku. Ale nie umiem Ci niestety wytłumaczyć skąd jednoznaczne wskazanie na konieczność wykonania tej drugiej operacji. Jeśli dobrze rozumiem przejrzane materiały źródłowe to rakowiak rozwijający się w potworniaku nie jest zmianą przerzutową.
Najlepiej zapytać o wszystko lekarza. Z pewnością radykalna operacja w przypadku pierwotnej, małej zmiany typu carcinoid low grade ( oraz braku ognisk przerzutowych) kończy sprawę leczenia.

Napisz jak będą już wyniki tomografii. Pozdrawiam serdecznie :-)
 
oharifen 


Dołączyła: 20 Gru 2017
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2017-12-21, 18:26  


Ok a więc czekamy na dalsze wyniki. Dziękuję i spokojnych Świąt życzę. Pozdrawiam
_________________
Oharifen
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group