1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz głowy trzustki
Autor Wiadomość
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2012-08-29, 20:45  Guz głowy trzustki


Witam serdecznie

proszę o pomoc w następującej sprawie - u mojej mamy - 45 lat zdiagnozowano guz w głowie trzustki:

KT JAMY BRZUSZNEJ Z KONTRASTEM (badanie wykonano przed i po podaniu kontrastu) wykonane 28-08-2012r
Wątroba prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe opwodowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Śledziona niepowiększona, struktura miąższu jednorodna. Nerki prawidłowej wielkości, warstwa miąższowa prawidłowej grubości, zarysy regularne. Układ zbiorczy obu nerek nie wykazuje cech zastoju. Węzły chłonne jamy brzusznej niepowiększone.
Guz głowy trzustki śr 33mm o nieregularnych zarysach, wzmacnia się niejednorodnie po kontraście. Guz nacieka wyrostek haczykowaty, t. krezkową górną i żyłę krezkową górną z zamknięciem jej światła.
Przewód trzustkowy poszerzony 0 3 mm (niestety jest tak napisane, jak przepisałam), PŻW 11 mm, przewody wątrobowe prawy i lewy śr. do 5 - 6mm.
Widoczna infiltracja okolicy prfzedodźwiernikowej żołądka oraz naciek przyśrodkowej ściany dwunastnicy praz części poziomej poniżej zgięcia dolnego.
Prawdopodobnie zmiany zakrzepowe przyścienne w żyle głównej dolnej bez całkowitego zamknięcia światła.

USG z dnia 27-08
Watroba o prawidłowych obrysach i jednorodnej echostrukturze (bez zmian ogniskowych). Pęcherzyk żółciowy duży z poziomem zagęszczonej żółci. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone, poszerzony PŻW w granicach 11mm.
W rzucie mogącym odpowiadać głowie trzustki widoczna zmiana hipoechogeniczna, w przekroju strzałkowym 52 mm w przekroju czołowym średnica 25 mm. śledziona prawidłowa.
Zarysy, wielkość i echostruktura obu nerek bez odchyleń. Węzły chłonne, zaotrzewnowe niepowiększone. Duże naczynia jamy brzusznej bez odchyleń. Pęcherz moczowy prawidłowy.
Tumor capitis pacreatis susp.

WYNIKI BADAŃ KRWI z dnia 23.08
HB - 12,6
Hkt 39
Erytrocyty 4,2
MCV 94
Leukocyty 7,5
płytki 240
OB 14
Glukoza 105
Kreatynina 0,77
Sód 139 (26.08 - 137, 27.08 - 136, 28.08 - 135)
Potas 3,21 (26.08 - 3,29, 27.08 - 3,44, 28.08 - 3,9)
Wapń - 2,46
Bilirubina 0,79
AIAT 57 (26.08 68)
AspAT 42 (26.08 - 60)
Fosf.alk 302 (26.08 - 339)
GGTP 897 (26.08 - 983)
Amylaza 72 (26.08 87)
Wsk. protr 106%/14
Cholesterol - 149

Mocz - nie mogę dokładnie rozczytać: lekko mętny, moczany bezp. dość liczne, PH 5,0, nabłonki płaskie nieliczne, leukocyty 3-5.

Białko całkowite 6,9
CRP 1,13
TSSH (nie moigę rozczytać) 1,95

GASTROSKOPIA z dnia 24-08
Przełyk, wpust, opuszka dwunastnicy, dalsze odcinki dunastnicy - bez zmian.
Żołądek: błona śluzowa: w antrum i trzonie rumień, śluzówka miejscowo inkrustowana żółcią,; treść w żołądku: żółciowa, podatność ścian: dobra

Badanie radiologiczne płuc z 17.08
Płuca bez zmian (niewielki płat żyły nieparzystej). Sylwetka serca w rzucie p-a bez odchyleń

Mama od miesiąca wymiotowała - schudła ponad 10 kg. Po badaniach krwi - wszystko było w normie - poza cukrem. Internista stwierdził cukrzycę, przepisał tabletki i wysłał do domu. Stan się pogorszył, bo po tabletkach zaczęła się biegunka - trafiła do szpitala 24.08. Wyniki jakie już dostałam - powyżej (większość pisana ręcznie - mogłam coś pomylić, nie mam też norm, bo to wszytko ksera karty szpitalnej).

Pytanie - czy po tych wynikach stwierdzić można, że to rak?
Co dalej - czy koniecznie biopsja?
Jaki ośrodek najlepszy?
jakie rokowania?

tylko proszę o prawdę ...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-29, 22:09  


Zawsze piszemy prawdę.

gabik napisał/a:
Pytanie - czy po tych wynikach stwierdzić można, że to rak?

Jednoznacznie - nie, ponieważ nie był badany wycinek, w związku z czym pewnej diagnozy postawić nie można.
Jednak sam obraz TK - guz, wzmacniający się po podaniu kontrastu, naciekający naczynia - może faktycznie sugerować nowotwór złośliwy.

gabik napisał/a:
Co dalej - czy koniecznie biopsja?

A czy takie postępowanie zostało obecnie zlecone?
_________________
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #3  Wysłany: 2012-08-29, 22:51  


witam ponownie

nie - na razie wydarłam lekarzowi ksera badań opisanych powyżej i jutro jadę z tymi wynikami do onkologa. Szczerze nie wiem co dalej robić, gdzie itp. Sugeruje się Poznań, Wrocław Gliwice lub Kraków.

dziwi mnie fakt, że 30-07 ten sam lekarz robił usg i nie widział guza a teraz taki duży ....

[ Dodano: 2012-08-29, 22:57 ]
jeszcze jedno - mama zawsze miała niskie ciśnienie - jak ja: 80/50, 90/60. A teraz ciśnienie jej podskoczyło - 170/120 itp.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-08-29, 23:08  


gabik napisał/a:
A teraz ciśnienie jej podskoczyło - 170/120

Ale jednorazowo czy w kilku pomiarach w ciągu kilku dni?
Mama bierze jakieś leki na ciśnienie?

Lekarz kierujący na TK jamy brzusznej etc. nie skierował na konsultację onkologiczną?
_________________
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #5  Wysłany: 2012-08-29, 23:17  


skoki ciśnienia nastąpiły zanim poszła do szpitala. Nie wiem, czy coś jej podają, bo nic nie chcą mówić. Jedynie, że konieczna będzie wizyta u onkologa i przy wypisie otrzyma skierowanie. Ponieważ nie wiem, kiedy wychodzi - sama załatwiłam konsultacje u lekarki, która opiekowała się naszym dziadkiem (zmarł w tym roku po 3 latach walki z nowotworem).
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #6  Wysłany: 2012-08-31, 09:44  


Łącznie z Waszą - 4 niezależne konsultacje i 4 potwierdzenia - nowotwór złośliwy, nieoperacyjny.
Na razie mama wybrała Gliwice, pomimo, iż w Poznaniu wydaje mi się, że jest lepsza klinika.
Nie chce chemii - tylko radioterapię.

Czy po radioterapii też są jakieś powikłania i skutki uboczne jak po chemii?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2012-08-31, 20:35  


gabik napisał/a:
Czy po radioterapii też są jakieś powikłania i skutki uboczne jak po chemii?

Mogą być, ale nie muszą - tak jak przy chemioterapii.
Skutki mogą być bardzo różne, zależnie od obszaru naświetlanego, dawki, wrażliwości pacjenta.
_________________
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #8  Wysłany: 2012-10-29, 23:25  


Witam

o mojej mamie pisałam jakiś czas temu. teraz jest po pierwszej dawce lamp. Z czego wynika, że lekarze odmówili chemii na rzecz naświetlań??

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-10-30, 08:14 ]
Jeśli pisałaś już kiedyś na Forum, to dalsze informacje dot. danego pacjenta, choroby, leczenia najlepiej umieszczać w tym samym wątku, co poprzednio.
Część posta przeniesiona.


 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-10-30, 08:20  


Wcześniej pisałaś:
gabik napisał/a:
Nie chce chemii - tylko radioterapię.

Czy to więc mama zdecydowała, że chemii nie chce, czy też lekarze Was z niej zdyskwalifikowali?
_________________
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #10  Wysłany: 2012-12-27, 19:27  Dieta - jak się odżywiać w raku trzustki


Witam

potrzebuję pilnie informacji na temat odżywiania przy raku trzustki.

U mamy zdiagnozowano raka (ale nie było jeszcze biopsji, jest tylko po 10 naświetlaniach). Wszystkie badania poza wątrobą w normie, nie ma bóli.

Po pierwszej dawce naświetlań przytyła w ciągu miesiąca 4 kg. Teraz w ciągu 2 tygodniu schudła te 4kg.
Trzyma się diety trzustkowej, bo każde odstępstwo powoduje wymioty (np. w święta spróbowała kawałeczek karpia bez panierki).

Potrzebuję informacji co zrobić żeby przytyła z uwzględnieniem diety trzustkowej??
Jakieś pomysły? Doświadczenia?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-12-27, 20:56 ]
[paluszkiem] Regulamin Forum, cz. I, pkt 3. Post scaliłem.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2012-12-27, 21:01  


Z rozpoznaniem raka trzustki, pacjenci powinni włączyć zdrową dietę i plan żywieniowy, opracowany wspólnie z onkologiem lub dietetykiem. Dietetycy są ekspertami w rozwiązywaniu problemów żywieniowych. Lepiej stosować dietę pod kierunkiem specjalisty, bo w przeciwnym razie można wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Dołączę link dotyczący odżywiania w chorobach trzustki..

Dieta w chorobach trzustki
_________________
Aegrotus sacra est...
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #12  Wysłany: 2013-01-03, 20:56  


Jolana, dziękuję za podpowiedź. Podobną dietę już trzymamy, teraz próbujemy się dostać do dietetyka medycznego, polecanego przez jedną z forumowiczek :)
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #13  Wysłany: 2013-01-13, 11:42  


Wizyta u dietetyka medycznego (a jednocześnie i onkologa) pobudowała mamę i jakiś lekki efekt kilka dni po wizycie jest.

Wrzucam kontrolne TK mamy (po pierwszych naświetlaniach) i proszę o pomoc w zrozumieniu opisu:

MIEDNICA: - po prawej strony miednicy między macią a odbytnicą widoczna jest otorbiona (średnicy 44 mm) przestrzeń płynowa z brzeżnym kulistym 9mm zwapnieniem - płyn w jamie Douglasa? (znak zapytania jest na opisie), niewielka ilość płynu między pętlami jelit w miednicy.
Odbytnica o bardzo rozdętym świetle. Poza tym struktury miednicy bez zmian. Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych. zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego.
(dodam od siebie, że parę lat temu mama miała wszczepianą taśmę na nietrzymanie moczu)

JAMA BRZUSZNA:badanie kontrolne, stan po radioterapii, zespolenie omijające.
Aerobilia, gaz w pęcherzyku żółciowym.
Głowa trzustki o średnicy 35mm, o nieregularnych zarysach, niejednorodnym wzmocnieniu pokontrastowym, z rozpadem wewnątrz, widoczne naciekanie XII-cy (pogrubiała ściana na poziomie brodawki Vatera), tkanki tłuszczowej, przyleganie do ścian naczyń.
Trzon i ogon trzustki niepowiększone, przewód Wirsunga poszerzony do 5mm. Obraz KT trzustki stabilny, nieznaczne zmniejszenie nacieku na tkanki otaczające z powstaniem włóknistych zmian bliznowatych.
Wątroba o prawidłowej wielkości, w S6 przy koniuszku widoczny jest około 25mm nieregularny obszar o obniżonej gęstości, mogący odpowiadać meta - poprzednio nieobecny.
Śledziona nie powiększona.
Nerki, nadnercza w KT bez zmian.
Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych.
Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa.
Nadprzeponowe segmenty płuc objęte zakresem badania - bez zmian w KT.

Proszę o informacje, jak to wygląda.
 
gabik 


Dołączyła: 29 Sie 2012
Posty: 46
Skąd: częstochowa
Pomogła: 3 razy

 #14  Wysłany: 2013-02-07, 07:30  


Przepraszam, ale tylko to forum pozwala nam jakoś normalnie funkcjonować i dlatego pozwolę sobie upuścić tu trochę żółci. Boże co to za lekarka !!!
Wczoraj zawieźliśmy mamę z żółtaczką na chirurgię. Onkologowie z Gliwic mówili, że trzeba będzie odbarczać znowu drogi żółciowe. Na chiriugii w Rawiczu jakaś kretynka (bo to inaczej nie można nazwać) - bez badań, bez usg czy tomografii stwierdziła, że już nic nie da się zrobić, bo to koniec. Stwierdziła to tylko na podstawie oględzin mamy i wyniku bilirubiny (bo to badanie mama zrobiła na szybko prywatnie) Ktoś mi powie, na jakie podstawie tak powiedziała?
 
ankita 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 258
Pomogła: 23 razy

 #15  Wysłany: 2013-02-07, 10:33  


gabik, spokojnie, choć wiem że krew i żółć dosłownie zalewa.... Mnie też dobija niekompetencja niektórych lekarzy, zła organizacja, szkoda słów. Niestety trzeba trafić na specjalistę by nie popełnić błędu z naszymi bliskimi. Jakbyś potrzebowała pomocy to mam namiary na dobrych lekarzy od protezowania dróg żółciowych we wro. Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group