1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
drobnokomórkowy rak płuca z odległymi przerzutami
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #136  Wysłany: 2012-06-07, 10:07  


Czy to TK było porównywane z ostatnim przez opisującego? Miał poprzednią płytkę?
Było wykonane w tym samym miejscu co poprzednie?

Wygląda na to, że faktycznie zmian jest więcej - choćby ta w pniu mózgu, która jest wysoce niepokojąca.

agnes2121 napisał/a:
Poza tym w Warszawie stwierdzono, że mama ma podwyższone wartości mocznika i kreatyniny, a także hiponatremię.

A jakie są wartości mocznika i kreatyniny?
_________________
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #137  Wysłany: 2012-06-07, 10:23  


badanie z 6.06.
mocznik 67,8 mg/dl
kreatynin 0,60 mg/dl
sód 133,0 mmol/l
potas 4,8 mmol/l

wcześniejszych badań nie mam w wypisie, ale robiono jak mamę przyjęli i doktor mówiła,że są wartości podwyższone.

absenteeism napisał/a:
Czy to TK było porównywane z ostatnim przez opisującego? Miał poprzednią płytkę?
Było wykonane w tym samym miejscu co poprzednie?

płyty mieli wszystkie, badanie ostatnie było robione w W-wie, bo mama po lampach żle się poczuła, P.doktor mówiła, że opis z naszego szpitala nie był zbyt dobrze zrobiony. I teraz sami nie wiemy co o tym myśleć, bo zmian jest zdecydowanie więcej.

[ Dodano: 2012-06-07, 11:26 ]
absenteeism napisał/a:
choćby ta w pniu mózgu, która jest wysoce niepokojąca.

wytłumacz, proszę co to znaczy.Ja na tym się nie znam w ogóle.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #138  Wysłany: 2012-06-07, 10:35  


Mocznik faktycznie jest wysoki (norma do 39 mg/dl), kreatynina akurat w tym badaniu jest wręcz nieco poniżej dolnej normy, sód lekko poniżej normy.

agnes2121 napisał/a:
P.doktor mówiła, że opis z naszego szpitala nie był zbyt dobrze zrobiony.

No, to fakt.

agnes2121 napisał/a:
absenteeism napisał/a:

choćby ta w pniu mózgu, która jest wysoce niepokojąca.

wytłumacz, proszę co to znaczy.Ja na tym się nie znam w ogóle.

Chodzi o to, że pień mózgu odpowiada za podstawowe funkcje życiowe człowieka: oddychanie, pracę serca, ciśnienie, metabolizm, regulację temperatury, połykanie i wiele innych. Stąd zmiana w tym obszarze jest niepokojąca, bo nie wiadomo jakie uszkodzenia może spowodować.

To ostatnie TK było wykonane przed czy już po naświetlaniach?
_________________
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #139  Wysłany: 2012-06-07, 10:43  


absenteeism napisał/a:
To ostatnie TK było wykonane przed czy już po naświetlaniach?

badanie było robione po drugim naświetlaniu, bo mama żle się poczuła. Podejrzewali krwawienie w mózgu. Potem znów mama miała naświetlania (10 naświetlań w sumie)
 
Miredo 


Dołączyła: 06 Sty 2012
Posty: 82
Skąd: Śląsk
Pomogła: 11 razy

 #140  Wysłany: 2012-06-21, 23:04  


Witaj Agnes,

Mam nadzieję, że u twojej mamy lepiej, moja mama jutro kończy leczenie, i reszta w rękach Boga. Po chemii ma uczucie jakby traciła władność w nogach i rękach, ogólnie słabsza wiadomo niz kiedyś...
ale wiesz... na chodzie :_) i z ogromnym optymizmem.

Ściskam Cie i mocno nader mocno trzymam za Nia i za Ciebie kciuki
M.
_________________
_Miredo_
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #141  Wysłany: 2012-06-25, 13:58  


Witajcie
Nie jest dobrze.
Ostatni tydzień, to był koszmar....pojawiła się agresja, zero snu, dwa razy wzywałam pogotowie, był lekarz rodzinny....
Od piątku mama przyjmuje Pernazinum 25mg. 4 tabletki na dobę i ma zwiększoną dawkę Luminalum.
Gorzej widzi, ciągle coś chce gotować, nam chce otwierać restaurację, rozdaje zdjęcia, planuje wyjazdy.....teraz jest trochę wyciszona i wreszcie śpi trochę w nocy.
Radioterapia nie pomogła?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #142  Wysłany: 2012-06-25, 14:41  


Teoretycznie mogłaby to być opóźniona reakcja na radioterapię, może jakiś obrzęk, ale niestety biorąc pod uwagę wywiad DRP dużo bardziej prawdopodobne jest, że to objaw przerzutów. Czy mama jest pod opieką hospicjum?
_________________
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #143  Wysłany: 2012-06-25, 15:14  


Na hospicjum musimy czekać jakieś półtora tygodnia, mama jest zapisana, niestety kolejki.
absenteeism napisał/a:
może jakiś obrzęk,

mama była zabezpieczona dexametazonem, po wyjściu ze szpitala miała dawkowanie 8-8-2 i rozpiskę jak zmniejszać dawkę. Po osiągnięciu 7 tabletek na dobę, zaczęło coś się dziać. Z pogotowia doktor powiedział też, że to może być obrzęk, ale powrót do większej dawki nic nie zmienił. Onkolog powiedziała, że guzy w płacie czołowym są powodem takiego zachowania mamy.
Proponowała konsultację z psychiatrą, mama się nie zgodziła, po jak stwierdziła, jest już zdrowa.
Niestety myli czasami słowa i zapisuje sobie niewyrażnym pismem na kartce, co ma komu powiedzieć np. na drugi dzień. Gotować chce dużo, a potem rozdaje jedzenie.....martwię się strasznie o nią.
Po jakim czasie można rozpocząć chemioterapię drugiej linii?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #144  Wysłany: 2012-06-25, 15:25  


Chemioterapię II linii włącza się gdy pozwala na to stan pacjenta, i gdy po chemioterapii I linii na min. 3 miesiące osiągnięto regresję, ewent. stabilizację - nie wiem, czy w przypadku takich objawów neurologicznych onkolog zdecyduje się na wdrożenie kolejnego leczenia.
_________________
 
Agaz 


Dołączyła: 05 Lis 2011
Posty: 63
Pomogła: 2 razy

 #145  Wysłany: 2012-06-25, 18:19  


Droga Aguniu ściskam Was mocno obydwie i trzymam kciuki...U mojego taty były takie same obiawy agresja, bezsenność i nic na to nie poradzicie :( spędzaj z mamą każda wolna chwilkę.. . Żeby wiedziała ze z Nią jesteś Pozdrawiam Agaz
_________________
Agaz Tato, żebym choć raz mogła się do Ciebie przytulić, jeszcze Cię dotknąć!
 
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #146  Wysłany: 2012-06-26, 16:13  


Agaz napisał/a:
spędzaj z mamą każda wolna chwilkę..

prawie cały czas jestem u mamy....jest ciężko, najgorsze jest to, że mama nie rozumie, by nie gotować ogromnych ilości jedzenia, które potem rozdaje. Chce ciągle robić to, co przez całe życie robiła, gotować, sprzątać, choć nogi ma słabe i ręce.
Mama jest teraz jak twardy dysk z komputera, dokładnie opowiada o młodości, dzieciństwie, ciągle się wzrusza i tak w kółko, a nie pamięta, że mam teraz urlop..... :-(
Mam pytanie, czy luminalum można podawać razem z pernazinum?
Pozdrawiam.aga
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #147  Wysłany: 2012-06-26, 17:35  


agnes2121 napisał/a:
Mam pytanie, czy luminalum można podawać razem z pernazinum?

Perazyna może zwiększać ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego, fenobarbital (Luminalum) zmniejsza też stężenie perazyny we krwi.
_________________
 
gorzkajakmokka 



Dołączyła: 03 Sie 2011
Posty: 210
Skąd: Wrocław
Pomogła: 41 razy

 #148  Wysłany: 2012-06-27, 23:50  


agnes2121 napisał/a:
Na hospicjum musimy czekać jakieś półtora tygodnia, mama jest zapisana, niestety kolejki.
absenteeism napisał/a:
może jakiś obrzęk,

mama była zabezpieczona dexametazonem, po wyjściu ze szpitala miała dawkowanie 8-8-2 i rozpiskę jak zmniejszać dawkę. Po osiągnięciu 7 tabletek na dobę, zaczęło coś się dziać. Z pogotowia doktor powiedział też, że to może być obrzęk, ale powrót do większej dawki nic nie zmienił. Onkolog powiedziała, że guzy w płacie czołowym są powodem takiego zachowania mamy.
Proponowała konsultację z psychiatrą, mama się nie zgodziła, po jak stwierdziła, jest już zdrowa.
Niestety myli czasami słowa i zapisuje sobie niewyrażnym pismem na kartce, co ma komu powiedzieć np. na drugi dzień. Gotować chce dużo, a potem rozdaje jedzenie.....martwię się strasznie o nią.
Po jakim czasie można rozpocząć chemioterapię drugiej linii?

U nas było podobnie. Tyle, że dawka dexamethasonu mniejsza.
Pod koniec to już nic nikogo nie dziwiło. Splątana mowa czy myśli były na porządku dziennym.
Nie wiem jak to u was się potoczy, ale faktycznie, ktoś tu dobrze Ci poradził aby spędzać jak najwięcej czasu razem. Słuchać , obserwować, zapamietywać- wszystko jest później cenne. Życzę wam aby tego czasu wspólnego było jak najwięcej .
_________________
Tatuś, tęsknię strasznie :( [*] 22.05.2012 23:55
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #149  Wysłany: 2012-06-28, 13:56  


Właśnie wróciłam od mamci. Jest wyciszona, ale spała tylko 4 godziny w nocy. W ciągu dnia próbowała usnąć dwa razy .....spała po 5 minut. Wczoraj byłam u onkolog, kazała zwiększyć luminalum do 2 tabletek na wieczór, ale efekty mizerne jak widać. Bolała ją trochę głowa w okolicy czoła. Wizytę u onkolog mamy w poniedziałek, będą decyzje, co dalej....z hospicjum domowego ktoś przyjdzie dopiero po niedzieli....boję się tego czasu strasznie.
:-(
 
agnes2121 


Dołączyła: 16 Lis 2011
Posty: 207
Pomogła: 15 razy

 #150  Wysłany: 2012-06-30, 22:16  


Pilne
Mama dziś po południu dostała gorączki 39.2 C, wezwałam pogotowie. Dostała domięśniowo zastrzyk z pyralginy, lekarz powiedział, że to w jego ocenie jest gorączka mózgowa. Mamie temperatura spadła do 37,7C po zastrzyku. W pogotowiu paracetamol. Oprócz tego lekarz stwierdził grzybicę jamy ustnej i przepisał antybiotyk + lek przeciwgrzybiczny w tabletkach.Pozostałe leki (pernazinum, luminal) kazał podać jak zwykle.....
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group