1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to może być podejrzana zmiana ?
Autor Wiadomość
aniutka34 



Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 504
Pomogła: 98 razy

 #1  Wysłany: 2013-04-22, 21:15  Czy to może być podejrzana zmiana ?


Witam wszystkich,
Chciałabym opisać sytuację dotyczącą mojej mamy i prosić o ew. rady i sugestie. Jakiś czas temu u mojej mamy (lat 58) na nosie pojawił się tak jakby wyprysk, koloru czerwonawego, wielkości ok.3x3 mm. Mama próbowała usunąć go igłą, gdyż sądziła, że to kaszak, ale wyprysk zaczął krwawić i bardzo swędzieć, świąd był nie do wytrzymania, więc mama udała się do dermatologa. Dermatolog stwierdził, że to zmiana atypowa, więc mama udała się do drugiego dermatologa, który z kolei stwierdził, że zmiana jest łagodna i od razu ją wymroził. Przez jakiś czas było wszystko w porządku, ale jakiś czas temu ten czerwonawy wyprysk znów się pojawił w tym samym miejscu i znów mamę swędzi, a obok niego pojawiły się również takie czarne plamki (kropki). Proszę o jakieś rady, co to może być i czy są powody do niepokoju, mama nie chce udać się ponownie do lekarza. Z góry dziękuję.
I jeszcze jedno pytanie: czy wszystki zmiany "podejrzane" powinny być od razu usuwane chirurgicznie czy wystarczy je obserwować ?
Pozdrawiam, Ania.
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #2  Wysłany: 2013-04-23, 13:42  


Wg mnie wszystkie zmiany podejrzane powinny byc wycinane wraz ze zdrowym marginesem.
 
aniutka34 



Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 504
Pomogła: 98 razy

 #3  Wysłany: 2013-04-26, 09:48  


stefanek, czy aby na pewno :?: Czy może się ktoś inny wypowiedzieć? Usłyszałam od dermatologa, że "podejrzane", atypowe zmiany, a mam ich kilka, powinno się tylko obserwować, bo po wycięciu mogą zezłośliwieć. Wyciąć należy dopiero w momencie, kiedy zauważy się zmiany w wyglądzie znamienia, zacznie zmieniać barwę, rosnąć itp. Powiem szczerze, że nie przemawia do mnie ta argumentacja, chciałabym się tych gówi...n pozbyć już raz na zawsze.

A Mama się ugięła na tyle, że zgodziła się pójść ze mną do lekarza po długim weekendzie majowym...wiem, że powinna już, ale niestety nie mogę jej w żaden sposób do tego przymusić...trzymajcie proszę kciuki, dam znać po wizycie co lekarz powiedział.
 
sylwia19887 


Dołączyła: 18 Gru 2012
Posty: 17
Pomogła: 3 razy

 #4  Wysłany: 2013-04-26, 20:58  


aniutka z tego wynika ze ten dermatolog u którego byłas to jakis d...l ,zmiana wycieta w całości z marginesem zdrowej skóry nie może zezłośliwieć, jesli wynik przychodzi zły to oznacza ze zezłośliwiało one znacznie wcześniej,nie rozumie jak lekarz może opowiadac takie farmazony. jesli niepokoi Cie jakieś znamie poproś o skierowanie aby je ununąć, a najlepiej zgłoś sie jeszcze do innego lekarza na konsultacje pozdrawiam serdecznie
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #5  Wysłany: 2013-04-26, 21:02  


Jak może zezłośliwieć coś, czego nie ma?
Zgadzam się z poprzedniczką, jeśli niepokoi Cię jakaś zmiana, udaj się do lekarza i ją usuń.
pzdr.
 
Pablo 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 14 Kwi 2010
Posty: 292
Skąd: Kraków
Pomógł: 154 razy

 #6  Wysłany: 2013-04-26, 21:13  


Witam.
Co prawda jestem "tarczycowcem" ale z tego co wiem, każda wycięta podejrzana zmiana powinna zostać przebadana histopatologicznie. A stwierdzenia typu "nie wycinać, bo się rozniesie, zezłośliwi itp" to moim zdaniem skandal jeśli wypowiada je lekarz.
Koniecznie skonsultujcie temat u jakiegoś rozsądnego lekarza.
Pozdrawiam
_________________
Pablo
www.raktarczycy.blogspot.com
 
aniazet 


Dołączyła: 09 Lut 2013
Posty: 192
Pomogła: 20 razy

 #7  Wysłany: 2013-04-27, 07:48  


Witam, powiem na moim przykładzie. Onkolog z co w warszawie ogląda moje znamiona i absolutnie nie zaleca ich usunięcia, mimo że to znamiona dysplastyczne (nie są podejrzane onkologicznie). Co do kwestii zezłośliwienia znamienia po wycięciu, to jest to pogląd rodem ze średniowiecza, więc bez komentarza.Pozdrawiam. ania
 
aniutka34 



Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 504
Pomogła: 98 razy

 #8  Wysłany: 2013-04-30, 14:48  


Dziękuję Wam serdecznie za wszystkie odpowiedzi.
Odliczam dni do przyszłego tygodnia, bo wtedy mama zgodziła się pójść ze mną najpierw do dermatologa.
Ja byłam dziś kontrolnie w poradni onkologicznej, jako że sama jako blondynka o jasnej cerze mam mnóstwo znamion i pieprzyków, po ostatniej wizycie u dermatologa, który znalazł kilka atypowych znamion, chciałam się po prostu skontrolować u "fachowca".

Lekarz onkolog prawie że zza biurka rzucił okiem na moje pieprzyki i stwierdził, że stare pieprzyki-te które już się ma nie złośliwieją, więc nie ma sensu ich wycinać, jeśli żaden nie ma powyżej 5 mm. i że wycięcie podejrzanego znamienia nie jest profilaktyką czerniaka. Ale jeśli mam ochotę je powycinać, to mogę to zrobić w poradni chirurgicznej. Jestem już całkiem skołowana, wycinać czy nie wycinać?

Nie wiem co o tym sądzić, a na dodatek nie wiem, czy to dobry pomysł prowadzić mamę do takiego onkologa, pewnie do mamy problemu podejdzie w podobny sposób, a u niej sprawa wygląda wg mnie poważnie :roll:
 
beata0970b 


Dołączyła: 16 Wrz 2010
Posty: 169
Skąd: wielkopolska
Pomogła: 24 razy

 #9  Wysłany: 2013-05-07, 18:19  


Witaj Aniu

Czy jesteście już po wizycie u onkologa ??
Pozdrawiam serdecznie i myślami jestem z Wami.
 
marysia5 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 975
Pomogła: 107 razy

 #10  Wysłany: 2013-05-17, 17:55  


Witaj Aniutka34 - myślę o Was, wierzę że u mamy wszystko się wyjaśniło pozytywnie, jeśli możesz to odezwij się, cały czas trzymam kciuki i pozdrawiam serdecznie. |buziaki|
_________________
marysia5
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #11  Wysłany: 2013-05-21, 22:58  


Mam wrażenie, że trafiasz na dziwnych learzy. Najpierw teoria o tym, że po wycięciu moze się coś (co jest już przecież wycięte) zezłośliwić. A potem dość sceptyczny onkolog. Wprawdzie faktycznie nie można usunąć wszystkich pieprzyków dla pewności, bo jak ma się ich dużo to jest to fizycznie niemożliwe, ale niestety opinia, że pieprzyk, który ma się od zawsze nie będzie czerniakiem jest błędna, czego ja sama jestem dowodem.
Musisz uważnie obserwować swoje pieprzyki i jeśli zauważysz w nich coś niepokojącego naprzykrzaj sie lekarzom do skutku. I proś dobitnie o dokładniejsze obejrzenie. Nie zaszkodzi przecież, a może pomóc.
Co do twojej mamy to zmuś ją do pójścia na badania, jeśli ten dermatolog to zbagatelizuje to do innego lub od razu do onkologa. Każdy pieprzyk (lub inne znamię), który się pojawia znienacka lub jakoś się zmienia jest wystarczającym powodem do jego usunięcia i przebadania. W takim przypadku, przynajmniej moim zdaniem, obserwowanie to już za mało.
Gorąco pozdrawiam i trzymam kciuki za twoją mamę, by była dzielna tak jak ty.
 
aniutka34 



Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 504
Pomogła: 98 razy

 #12  Wysłany: 2013-06-28, 20:41  


Może mi ktoś wyjaśnić co oznacza rozpoznanie nabłoniak :?:
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #13  Wysłany: 2013-06-28, 20:50  


Lekarz onkolog prawie że zza biurka rzucił okiem na moje pieprzyki i stwierdził, że stare pieprzyki-te które już się ma nie złośliwieją, więc nie ma sensu ich wycinać, jeśli żaden nie ma powyżej 5 mm. i że wycięcie podejrzanego znamienia nie jest profilaktyką czerniaka. Ale jeśli mam ochotę je powycinać, to mogę to zrobić w poradni chirurgicznej. Jestem już całkiem skołowana, wycinać czy nie wycinać?
====

Jak ja nie lubie takich 'fachmanow'. Stary pieprzyk rownie dobrze moze zaczac sie zmieniac. Nie jest to zadna regula. Czerniaki bywaja tez mniejsze niz 5mm. Tez nie jest to zadna regula. Fakt ze wiecej podejrzanych znamion jest duza ale nie mozna nagle ignorowac kompletne wszystkiego mniejszego, zwlaszcza jesli wystepuja inne cechy jak wielokolorowosc albo dziwny ksztalt itp...

Wycinac czy nie wycinac? Na to powinien odpowiedziec fachowiec dermatolog najlepiej specjalista od raka skory. Dobry dermatolog jest w stanie stwierdzic czy mol jest podejrzany czy nie przez dermatoskop. Pod dermatoskopem szuka sie specyficznych cech ktore okreslaja podejrzliwosc.
 
nowa 


Dołączyła: 12 Sie 2010
Posty: 77
Pomogła: 9 razy

 #14  Wysłany: 2013-07-02, 11:13  


Ja wycinam
Mój czerniak był takim do obserwacji i jak widać zaobserwowane w nim zmiany nie zapobiegły rozwojowi czerniaka. Po co czekać, aż coś się zmieni. Jeśli pod dermatoskopem znamię dostaje etykietkę "do obserwowania" dla mnie to się równa do wycięcia.
pozdrawiam
 
Lejandra 


Dołączyła: 21 Mar 2013
Posty: 138
Skąd: Łódź
Pomogła: 18 razy

 #15  Wysłany: 2013-07-08, 21:37  


Zdecydowanie zgadzam się z "nowa"... Nie bardzo rozumiem sugestię lekarzy- " do obserwowania..."- obserwowania aż zmiana zezłośliwieje? Jeśli coś na pierwszy rzut oka wydaje się niepokojące, trzeba to usunąć! Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Pozdrawiam! ;)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group