1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czy to czerniak bezbarwnikowy? Pomóżcie :(
Autor Wiadomość
Floralys 


Dołączyła: 03 Cze 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-06-03, 12:55  Czy to czerniak bezbarwnikowy? Pomóżcie :(


Witajcie,

piszę do Was, bo mieszkam za granicą, a moja mama jest w Polsce i bardzo się o nią martwię.
Przypadkowo dowiedziałam się, że coś się stało z jej znamieniem.

Po wewnętrznej stronie uda miała pieprzyka (wydawało jej się, że był kiedyś brązowy, ale nie jest pewna). Tydzień temu zauważyła wokół tego pieprzyka różową obwódkę, która nie boli ani nie piecze. Sam pieprzyk ma 7mm i jest jakby bezbarwny.

W ciągu tygodnia mama idzie do onkologa, ale boję się, że to zbagatelizują. Bardzo dużo czytałam w internecie i oglądałam zdjęcia i jestem przerażona, ponieważ przypomina to czerniaka bezbarwnikowego, czyli najgorszą możliwą odmianę.

Czuję się taka bezradna, nie mogę spać, czekać co powie lekarz. Najchętniej spakowałabym się teraz do Polski i zabrała ją do jakiegoś najlepszego prywatnego lekarza. Proszę powiedźcie, co myślicie o tym znamieniu, nie wiem co dalej robić.. :(

Pozdrawiam wszystkich


11287452_1139946256021813_2066813321_o.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4407 raz(y) 60,23 KB

 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #2  Wysłany: 2015-06-03, 13:27  


Nie jestem lekarzem, więc nie traktuj mojej odpowiedzi jako coś ostatecznego, ale moim zdaniem to wygląda bardziej na włókniaka, czyli taką bardzo łagodną zmianę. Niezależnie od tego moim zdaniem postępowanie jest jedno - usunąć. Powiedz mamie, żeby twardo kazała lekarzowi usunąć, nawet jeśli on bagatelizowałby tę narośl. Niech powie, że znamię urosło, zmieniło kolor i ma tę różową obwódkę i dlatego ją martwi. Po samym zdjęciu, a nawet obejrzeniu przez lekarza nie będziecie mieć 100% pewności. Po wycięciu i zbadaniu hist.-pat. odzyskacie spokój, bo będziecie wiedzieć na czym stoicie. I głowa do góry. Nie można myśleć o najgorszym :)
 
Floralys 


Dołączyła: 03 Cze 2015
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2015-06-03, 13:54  


Dziękuję Lenko, za słowa otuchy. Z całego serca pragnę, abyś miała rację.
Nie jestem z natury optymistką, ale staram się działać zadaniowo. Dlatego biorę negatywne opcje pod uwagę, bo wtedy mogę opracować plan działania. Zrobię wszystko dla mojej rodziny. Muszę próbować wszystkiego. W tym właśnie ten czas jest najgorszy. Czuję, że jestem bezradna i muszę czekać na opinię lekarza. Niestety mam bardzo złe, a nawet tragiczne doświadczenia z lekarzami.
Najgorsze jest czekanie i ta niepewnośc. Myślę, że każdy kto miał do czynienia z jakimkolwiek nowotworem mnie zrozumie. Pomyślałam, że jeśli tu napiszę, to będę wiedziała co dalej robić.
Nic mamie nie mówiłam o tym, co znalazłam. Jest taka spokojna, nie chcę jej stresować, ma wystarczająco problemów.
Dziękuję za odpowiedź, to bardzo pomaga, że mogę z kimś o tym porozmawiać.
Życzę wam wszystkim i waszym bliskim dużo zdrowia i siły.

[ Dodano: 2015-06-03, 21:00 ]
Nie wiem, czy ta informacja pomoże, ale w mojej rodzinie nigdy jeszcze nie było przypadków nowotworów. Czy mama powinna wykonać jakieś dodatkowe badania, np. badania krwi?
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #4  Wysłany: 2015-06-03, 21:40  


czerniak nie jest dziedziczny, więc fakt, że nie było zachorowań w rodzinie o niczym nie świadczy, brak zachorowalności na inne nowotwory również nie jest tu czynnikiem znaczącym. Tym co jako jedyne w pełni was uspokoi to wycięcie i przebadanie. Badania krwi nie pokażą czy dana osoba choruje na czerniaka. Niestety musisz uzbroić się w cierpliwość.
Na wynik badania czeka się ok 2 tygodni. Jeśli termin wizyty i potencjalnego zabiegu byłby długi, może warto udać się na usunięcie gdzieś prywatnie.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2015-06-03, 22:35  


Czerniak ma występowanie rodzinne w około 15%.
Zdecydowanie do usunięcia - ten rumień wokół wygląda co prawda na uczuleniowy, ale sam fakt, że niepokojące znamię jest na nodze kwalifikuje moim zdaniem do usunięcia - u kobiet najczęstsze miejsce występowania czerniaka to nogi.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #6  Wysłany: 2015-06-08, 10:25  


Floralys napisał/a:
Po wewnętrznej stronie uda miała pieprzyka (wydawało jej się, że był kiedyś brązowy, ale nie jest pewna). Tydzień temu zauważyła wokół tego pieprzyka różową obwódkę, która nie boli ani nie piecze. Sam pieprzyk ma 7mm i jest jakby bezbarwny.

Zmiana do usunięcia (w całości, żadnej biopsji!).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group