1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czerniak SSM, Clark III, Breslow 0,9mm
Autor Wiadomość
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #16  Wysłany: 2016-06-19, 01:02  


TP53,
O in situ pisał Albatros a nie autor tego wątku..
Co do określania faz wzrostu:
Cytat:
Cechy mikroskopowe oceniane obowiązkowo:
a) grubość nacieku według Breslowa w milimetrach mierzona od warstwy ziarnistej naskórka lub dna owrzodzenia do najgłębiej naciekających gniazd melanocytów,
b) obecność lub brak owrzodzenia obejmującego całą grubość pokrywającego guz naskórka oraz określenie jego rozległości na podstawie średnicy lub odsetka zajętej powierzchni guza,
c) liczba figur podziału liczona w polu 1 mm2 o największej aktywności mitotycznej,
d) fazy wzrostu [horyzontalna (radialna) – śródnaskórkowa, in situ z mikroinwazją oraz strzałkowa (wertykalna), zawsze inwazyjna skórna],
e) marginesy chirurgiczne, najbliższy obwodowy (od składnika in situ i inwazyjnego) oraz w głębi,
f) stopień zaawansowania Pt.

http://www.termedia.pl/Cz...,26901,1,0.html
Wg wytycznych Babcia nie kwalifikuje się do biopsji wartownika, jedynie poszerzenie blizny.
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #17  Wysłany: 2016-06-19, 02:12  


missy napisał/a:
TP53,
O in situ pisał Albatros a nie autor tego wątku..



Rzeczywiście. Nie spojrzałem na autora postu tylko na treść. Dziękuję za zwrócenie uwagi :)
 
Konrad22 


Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 7

 #18  Wysłany: 2016-06-19, 12:01  


Zobaczymy co zdecyduje lekarz, oby okazał się rzetelny :) Myślicie, że babcia powinna mieć wykonane usg jamy brzusznej, węzłów chłonnych, czy też rtg płuc? Czy nie ma takiej potrzeby?
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #19  Wysłany: 2016-06-19, 12:33  


W tym stadium zaawansowania "nie ma wskazań do wykonywania żadnych badań dodatkowych, oprócz badania przedmiotowego". Niemniej badanie USG jest nieinwazyjne i moim przekonaniu możnaby je wykonać jeśli babcia nigdy go miała.
 
iwetka 


Dołączyła: 03 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: poznan
Pomogła: 1 raz

 #20  Wysłany: 2016-06-20, 09:40  witam


Poniewaz mam podobne wyniki ( clark3 , breslow 0.7 bez owrzodzen i ponizej 1 mitozy) i jestem wlasnie w trakcie leczenia mam mozliwosc na bierzaco napisac co babcia moze lub musi miec zrobione.Ewidentnie musi byc pod kontrola onkologa , gdzie zaloza jej zielona karte ktora pozwala na szybsze wykonywanie badan.Ja poza wycieciem pierwotnej zmiany zlosliwej dotychczas mialam USG pachwin oraz 4 dni temu dociecie zmiany.
Co dalej sama nie wiem :) czekam na wynik histopatologiczny dociecia.
Pozdrawiam serdecznie i zycze 200 lat dla babci :-D



 
quleczka 


Dołączyła: 22 Cze 2016
Posty: 3
Skąd: warszawa
Pomogła: 1 raz

 #21  Wysłany: 2016-06-22, 16:48  


Witajcie :) Pierwszy raz postanowiłam się udzielić chociaż czytam forum od stycznia.

TP53 napisał/a:
W tym stadium zaawansowania "nie ma wskazań do wykonywania żadnych badań dodatkowych, oprócz badania przedmiotowego". Niemniej badanie USG jest nieinwazyjne i moim przekonaniu możnaby je wykonać jeśli babcia nigdy go miała.

Ja mam stwierdzone pTis czyli niby niższe stadium ale w COI w Warszawie wysłali mnie na RTG płuc od razu po wyniku , a w COI w Gliwicach (dłuższa historia ale trafiłam tam na "docinkę" ) kazali na kontrolę przynieść USG węzłów i brzucha.

Lekarz onkolog z Magodentu w Warszawie u którego byłam zdejmować szwy ( długa historia) - też te same USG sugerowal mimo wszystko zrobić.

Tak więc na pewno nie zaszkodzą te USG - szczególnie patrząc na wiek Babci - USG brzucha ogólnie warto robić okresowo po prostu ( nawet bez diagnozy czerniaka) :)

Za to co do samej procedury to z tego co wiem to z pT1a także tylko na "docince" się kończy bez biopsji wartownika.
 
Konrad22 


Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 7

 #22  Wysłany: 2016-06-22, 17:42  


iwetka dziękujemy :-D
Babcia dostała skierowanie do Rzeszowskiego szpitala na poszerzenie marginesów, ponieważ u nas nie mogą tego zrobić. Zobaczymy co tam nam powiedzą, a przede wszystkim na kiedy uda się zarejestrować. Babcie twierdzi, że USG jamy brzusznej miała robione miesiąc temu, a rtg klatki
maksymalnie dwa miesiące temu. Wszystkie były dobre, ale jeszcze zobaczymy.
 
iwetka 


Dołączyła: 03 Cze 2016
Posty: 19
Skąd: poznan
Pomogła: 1 raz

 #23  Wysłany: 2016-06-23, 09:17  


Witam :)
Przed docieciem Babcia powinna miec jednak badanie usg najblizszych wezłow.
Pozdrawiam i zycze milego dnia mimo upalu :?ale?:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group