1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak- pytanie...
Autor Wiadomość
martyna9124 


Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2016-02-22, 20:29  Czerniak- pytanie...


Witam jestem tutaj po raz pierwszy... Mam 24 lata z głupoty poszłam wyciąć w pieprzyk, wydawał mi sie podejrzany ponieważ miał czerwoną obwódkę poza tym niczym się nie wyróżniał...i tak oto przyszedł wynik: melonoma malignum [pT2] (podtyp szerzący się powierzchniowo z mikroogniskiem inwazji) według Clarka IIo, Breslow ponizej 0,5 mm, nieowrzodziały. Wielkość zmiany dl. 3mm granice cięcia chir boczne 2mm i 3mm, głębokość 3mm, naciek zapalny limfocytarny średnioobfity. Trafiłam do WCO Poznań tam jeszcze raz dali wycinek do badań....nie wiem co mam myślec....Z góry dzięki za jaką kolwiek odpowiedz co do mojego przypadku. :)
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #2  Wysłany: 2016-02-22, 20:41  


Hej, bardzo dobrze, że wycięłaś. Z czasem stopień zaawansowania by się pogorszył, a póki co nie jest źle :) A możesz coś napisać o indeksie mitotycznym i dlaczego wycinek ponownie poszedł do badań?
 
martyna9124 


Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 11

 #3  Wysłany: 2016-02-22, 20:50  


W sumie to napisałam wszystko to co miałam...nie mam nic więcej. Ponownie ponieważ pierwszy był robiony w Koninie a że dostałam skierowanie do Poznania to kazali go przywieźć jeszcze raz do nich... teraz mam wizyte 29lutego jak byłam ostatnio to mowili ze jesli wynik bedzie taki sam to poszerza tylko margines....a moj chirurg który wyciłął mi tego pieprza mowi ze jestem młoda i zeby usunac tez ten wezeł wartowniczy...
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #4  Wysłany: 2016-02-22, 20:52  


Witaj Martynko :)
Jestem na tym forum od kilku miesięcy ,mamy chyba taki sam wynik .
To forum to skarbnica wiedzy wiem ,ze mamy "cienkiego" czerniaka ;) .
Czeka Cię pewnie poszerzenie marginesów i badania kontrolne USG węzłów,brzucha i RTG klatki piersiowej.
JA miałam jeszcze usuwanych kilka znamion (dla spokoju).
Twoje wycięcie pieprzyka z głupoty jak piszesz było chyba czymś najmądrzejszym :) .
Trzymam kciuki i odezwij się czasem .
D.
 
martyna9124 


Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 11

 #5  Wysłany: 2016-02-22, 21:00  


Dzięki za odpowiedz :) Te badania kontrolne są takie przerażające...każdy najmniejszy ból wywołuje u mnie panikę teraz tym bardziej ze jeszcze ich nie miałam... wiele osób mówi żeby samemu "badać" sobie węzły ale ja chyba nie ogarniam kiedy są powiększone a kiedy nie... a najlepsze jest to ze ostatnio przygryzłam se policzek i zrobił sie krwiaczek taki mały i oczywiscie ja głupia ze mi sie przerzucił... a na drugi dzień znikł...to dopiero paranoja :shock:
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #6  Wysłany: 2016-02-22, 21:00  


Czyli prawidłowe postępowanie. Wycięcie marginesu i ewentualnie węzła wartowniczego (ten jest zazwyczaj wycinany gdyby indeks mitotyczny był podwyższony, bo przy Twoich parametrach czerniaka wg Clarka i Breslowa, typ SSM bez owrzodzenia, tego się nie robi bo jest to tzw. cienki czerniak). Możliwe, że po kolejnym badaniu wycinka zostanie określony indeks mitotyczny i wtedy będzie wszystko jasne. Decyzja będzie już należała do lekarzy w WCO. Tak czy siak czeka się ok. 3-dniowy pobyt w szpitalu. Nie przejmuj się na zapas, bo jeszcze w miarę wcześnie wyłapałaś dziadostwo :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2016-02-22, 21:07  


martyna9124,
Tak jak pisze arawis.
Bardzo istotne w nowym histpacie będzie określenie indeksu mitotycznego - ten czynnik wskaże na konieczność wykonania biopsji węzła wartowniczego ( bądź jej brak):
Cytat:
Biopsja węzłów wartowniczych (mikrostopniowanie II)
Do biopsji węzła chłonnego wartowniczego kwalifikują się chorzy:
— po biopsji wycinającej z rozpoznaniem czerniaka skóry potwierdzonym badaniem histopa-
tologicznym, ale nie po szerokim wycięciu ogniska pierwotnego;
— z grubością nacieku Breslowa ≥ 1,0 mm lub z (mikro-)owrzodzeniem na powierzchni czer-
niaka niezależnie od grubości nacieku, lub indeksem mitotycznym ≥ 1/mm2 (czerniak, którego ognisko pierwotne sklasyfikowano jako kategoria pT1b-T4b wg klasyfikacji TNM UICC/AJCC 2010);
— bez klinicznych cech przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych i narządach odległych.

http://www.onkologia.zale...aki%20skory.pdf str.426
Pozdrawiam sedecznie.
 
martyna9124 


Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 11

 #8  Wysłany: 2016-02-22, 21:08  


Dziękuje nie żałuję ze się tutaj zarejestrowałam... fajnie że ktoś wesprze i coś więcej wyjaśni... ;)
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #9  Wysłany: 2016-02-22, 21:28  


martyna9124, jeśli miałabyś pytania odnośnie samego już pobytu w WCO, to pisz na priv. Też tam byłam cięta. Pozdrawiam :)
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #10  Wysłany: 2016-02-23, 09:17  


Wynik jak juz napisali inni nie jest 'zly'. Aczkolwiek zastanawia mnie dlaczego pT2? Jestes pewna ze jest tak napisane w wynikach?
 
martyna9124 


Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 11

 #11  Wysłany: 2016-02-23, 12:58  


hej. Tak przepisałam wszystko dokładnie z kartki...a co oznacza to pT2?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2016-02-23, 14:24  


pT2 to stopień zaawansowania - skoro było 0,5 mm i brak owrzodzenia to znaczy, że zadecydował indeks mitotyczny ( ale nie masz tego w wyniku?). W załączonym przeze mnie linku możesz odnaleźć tabelę z zaawansowaniem czerniaka.
Pewnie dlatego obecnie powtarzane jest badanie, żeby precyzyjnie określić czy masz pT1 czy pT2 - bo od tego zależy dalsze postępowanie.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #13  Wysłany: 2016-02-23, 15:47  


Nawet jeśli indeks bylby podwyzszony przy tych parametrach Breslow i brak owrzodzenia to mozna by roznicowac miedzy pT1a jeśli indeks jest zerowy ,a pT1b przy podwyzszonym indeksie.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #14  Wysłany: 2016-02-23, 16:19  


Dzięki myszka za wyprostowanie moich wyliczeń :roll:
Patrzyłam na 2 a widziałam ciągle "b"... Chyba przerwę trzeba sobie zrobić.
Faktycznie T2 jest zaskakujące, ważne co ustali Poznań.
 
martyna9124 


Dołączyła: 22 Lut 2016
Posty: 11

 #15  Wysłany: 2016-02-23, 16:33  


Znow sie zestresowalam.... w poniedzialek wszystko sie wyjasni :cry:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group