1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czerniak pT2a
Autor Wiadomość
Gosia 2017 


Dołączyła: 26 Mar 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2017-03-26, 11:48  czerniak pT2a


Witam. 23 lutego 2017 r. miałam wycinane podejrzane znamię na plecach. Wynik odebrałam 20.03.217 r. i okazało się, że mam czerniaka.
Wynik badania:
Melanoma malignum typus nodularis cutis dorsi regionis interscapularis [M-8720/3]
Zaawansowanie: pT2a NxMx
Excisio completa [M-09400]
Ognisko nieowrzodziałego czerniaka guzkowego o grubosci do 1,7 mm.
Oznczaczono IHC: Ki67

Czy ktoś może mi pomóc zinterpretować te wyniki. Lekarz powiedział, że jest średni i kazał zrobić RTG płuc, USG jamy brzusznej i biopsję węzła wartownika oraz poszerzenie marginesów.

Wyniki RTG płuc i USG jamy brzusznej mam ok. Jutro jadę do Bydgoszczy na ustalenie terminu biopsji wartownika i poszerzenia marginesów. Boję się. Czytam informacje na temat czerniaka od miesiąca i stwierdzam, że każdy przypadek jest inny. Wierzę, że mi się uda :)
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #2  Wysłany: 2017-03-26, 14:21  


Witaj Gosiu
Przykro mi ,ze dołączyłaś do tego grona.
Tak jak napisałaś poszerzenie cięcia i oznaczenie wartownika musi być,póżniej czekanie na wynik.
(ok 2-3 tyg)Jeśli wszystko będzie (będzie :) ) ok to kontrola,obserwacja i ostrożne korzystanie ze słoneczka.
Nie podałaś w swoim wyniku dwóch waznych parametrów ilości Mitoz(jeżeli są) i grubości wg. Clarka.
Jeśli możesz to uzupełnij ten wpis.
Pozdrawiam Cię i nos do góry ;)
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #3  Wysłany: 2017-03-26, 15:11  


Źle że podtyp guzkowy i dość głęboki ale dobrze że bez owrzodzenia. Rzeczywiście nie podalas ilosci mitoz/mm kwadratowy. Sprawa jest niecierpiaca zwłoki. Jak najszybciej biopsja węzła plus poszerzenie marginesu oczywiście jednoczasowo. Trzeba oznaczyć czy czerniak jest tylko ograniczony do skóry.
 
Misia1982 


Dołączyła: 03 Lut 2016
Posty: 80
Pomogła: 5 razy

 #4  Wysłany: 2017-03-26, 20:07  


Witaj
Bardzo przykro mi ,że dolaczaczylaś do nas... Sama również swoją przygodę zaczęłam w CO Bydgoszcz.
Jezeli masz kartę DILO to wszystkie badania będziesz miała bardzo szybko. Jesli będzie czysto z czego z całego serca Ci życzę będziesz miala wycięcie i badanie węzła wartowniczego i docięcie blizny. Pozdrawiam serdecznie..;)

[ Dodano: 2017-03-26, 21:10 ]
Nie doczytałam... badania są ok wiec to super wiadomość. szybciutko dalsza diagnostyka .Życze Ci tylko dobrych informacji.
_________________
Misia
 
Gosia 2017 


Dołączyła: 26 Mar 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2017-03-26, 20:35  


Dziękuję za wsparcie. Tego nam wszystkim nigdy za wiele :) Do dnia dzisiejszego nie do końca dociera to do mnie. Jak sen. Zły sen, który mam nadzieję skończy się dobrze. Mam 38 lat, wspaniałego syna, plany, marzenia... Jak my wszyscy... Zakręcona i pozytywnie nastawiona do życia i staram się tego nie zmieniać, chociaż nie jest łatwo jak na razie.
Nie podałam ilości mitoz oraz skali Clarka, bo nie mam tego na wyniku. Może powinnam przebadać jeszcze raz wycięte znamię?
Nie mam karty DILO.

Będę informowała na bieżąco o mojej sytuacji i mam zamiar przekazywać same pozytywne wiadomości:)
Do następnego razu:)
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #6  Wysłany: 2017-03-27, 08:05  


Gosia 2017, tak mi przykro, że i Ciebie to spotkało. Miejmy nadzieję, że będzie to zły sen...

Cytat:
23 lutego 2017 r. miałam wycinane podejrzane znamię na plecach


Gosiu, to forum ma też zadanie ostrzegać przed zagrożeniem i propagować profilaktykę i czujność.
Dlatego mam pytanie:
Czy to znamię zostało określone, jako podejrzane w badaniu dermatoskopowym, czy coś się z nim działo, co spowodowało zainteresowanie (swędzenie, zaczerwienienie itp)?

Mam nadzieję, że działania które zostały i zostaną podjęte będą pozytywne. Powodzenia!

Pozdrawiam
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #7  Wysłany: 2017-03-27, 09:29  


Gosia 2017 napisał/a:

Nie podałam ilości mitoz oraz skali Clarka, bo nie mam tego na wyniku. Może powinnam przebadać jeszcze raz wycięte znamię?


Indeks mitotyczny to jeden z najważniejszych czynników jakie powinny się znaleźć na wyniku histopatologicznym. Możesz poprosić o uzupełnienie wyniku ale ja na Twoim miejscu wypożyczyłbym preparat i zrobił powtórne badanie na własną rękę bo ktoś za nie umieszczenie tego parametru powinien dostać po łbie.
 
Gosia 2017 


Dołączyła: 26 Mar 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2017-03-28, 15:32  


Jeśli chodzi o znamię, to miałam taki mały brązowy wypukły pieprzyk, który trochę się powiększył, ale myślałam, że to brodawka. Pewnego dnia zaczął mnie swędzić i go rozdrapałam. Było trochę krwi i tak to zostawiłam. Nic nie wiedziałam i nie słyszałam o czerniaku! Coś mnie tknęło i wpisałam w Google " duży ciemny pieprzyk" Jak wyświetliły mi się tematy o czerniaku, to od razu zadzwoniłam do chirurga onkologa i umówiłam się na zabieg prywatnie. To wszystko działo się w przeciągu 5-7 miesięcy. ( w tym czasie zauważyłam tworzące się zmiany ) Prawda jest taka, że nie oglądam pleców często :)
Mój wyglądał książkowo. Wypukły, nierówne brzegi, różne kolory i powyżej 5 mm.
Lekarz, jak go wycinał, to stwierdził, że brzydko wygląda i może to być czerniak. Miał rację.

Na pewno wypożyczę ten preparat i przebadam jeszcze raz.

05.04.2017 mam jechać do CO w Bydgoszczy i wyznaczą mi termin dalszych działań. Martwię się, że to tak długo trwa. Pozostało mi czekanie.

Pozdrawiam wszystkich i życzę ciepłych myśli :)
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #9  Wysłany: 2017-03-28, 15:48  


Gosia 2017, dziękuję za odpowiedz. Niestety, często historię tutejszych forumowiczów zaczynają się tak banalnie...
Niedawno miałem podobną sytuację, drapałem się po plecach i coś tam zawadziłem. Żona mnie opieprzyła i znamię zabezpieczyła. Na szczęście, była to zwykła brodawka łojotokowa i szybko nie było śladu po uszkodzeniu.
Na wszelki wypadek mam (a raczej żona) stałe zadanie obserwacji :)
Teraz jestem po videodermatologii i już mam umówiony termin wycięcia kolejnego podejrzanego znamienia.

Życzę, aby mimo dramatycznego wyniku histopatologicznego, Twoja historia zakończyła się happy end'em. Pomysł ponownego badania jak najbardziej słuszny.

Pozdrawiam
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #10  Wysłany: 2017-03-28, 16:14  


Tak sobie myślę Gosiu ,że możesz preparaty przebadać już-przed wizytą(5.04).
Brak dwóch ważnych parametrów w pierwszym wyniku jest niedopuszczalny,im wczesniej to "wyprostujesz" tym lepiej.

Pozdrawiam i pisz co u Ciebie :)
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #11  Wysłany: 2017-03-28, 16:39  


Gosiu nie martw się , to co najważniejsze to już zrobiłaś , czyli usunęłaś gada , docinka i badanie wartownika to tak naprawdę badanie ---czy nie ma w bliźnie pozostałości po czerniaku i czy węzły wartownicze są czyste .

Głowa do góry :)
 
Misia1982 


Dołączyła: 03 Lut 2016
Posty: 80
Pomogła: 5 razy

 #12  Wysłany: 2017-03-28, 19:53  


Gosiu
dziwie się że jeszcze nie masz ustalonego terminu. w zasadzie dlatego pytalam o kartę DILO. Z nią szybko wszystko odbywa się. Mi od diagnozy do badania wartownika upłynęło zalewie 4 tygodnie.Zastanawialaś się czy nie lepiej byloby gdybyś pojechała od razu do Warszawy ? Polecam to Centrum, profesjonalne podejście, szybkie dzialanie i specjalizacja w czerniakach to jedne z kilku argumentów. Gdybyś miała pytania pisz.
_________________
Misia
 
Saovine 



Dołączyła: 20 Mar 2017
Posty: 63
Skąd: Warszawa
Pomogła: 4 razy

 #13  Wysłany: 2017-03-30, 15:14  


Witaj Gosiu (moja imienniczko ;) ). Bardzo Ci współczuję, że do nas dołączyłaś. Twój strach jest zrozumiały i doskonale wiem przez co przechodzisz. Biopsja węzła wartowniczego nie jest niczym strasznym, chociaż na pewno będziesz obolała (ja obudziłam się z okropnym bólem pod pachą, na szczęście szybko dostałam zastrzyk przeciwbólowy). Jednak najważniejszy jest wynik! Jeśli węzęł wartowniczy będzie ujemny to będziesz miała ogromną szansę, że na tym się skończy i pozostaną tylko badania kontrolne. Jeśli (odpukać) w wartowniku znajdą komórki czerniaka będzie trzeba usunąć wszystkie węzły z tej grupy(limfadenektomia). Ja niestety miałam dodatni węzeł wartowniczy i jestem 2 tyg. po operacji. Ale jak sama napisałaś - każdy przypadek jest inny. Trzymam kciuki!
 
Gosia 2017 


Dołączyła: 26 Mar 2017
Posty: 7
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2017-05-04, 10:40  


Jestem tydzień po operacji poszerzenia marginesu i wycięcia węzła wartownika - prawa pacha ( nawet jeszcze nie wiem ile ich wycięli ) Wyniki będą pod koniec maja. Ja czuję się dobrze. Ręka nie boli, prostuję bez problemu, trochę ćwiczę - "wkręcanie żarówek". Rana ładnie się goi. Chłonka jeszcze mi się nie zbiera. W ciągu dnia i w nocy rękę trzymam na trójkącie.
Idzie ku dobremu :) Mam nadzieję, że tak zostanie, bo kolejnej operacji już nie chciałabym przechodzić... L4 mam do końca maja i odpoczywam :)
Pozdrawiam wszystkich czytających.
Uśmiechu i lekkich myśli życzę :-D
 
lady_carrot 



Dołączyła: 30 Gru 2016
Posty: 303
Skąd: Łódź
Pomogła: 21 razy

 #15  Wysłany: 2017-05-04, 11:42  


Gosia 2017 napisał/a:
Jestem tydzień po operacji poszerzenia marginesu i wycięcia węzła wartownika - prawa pacha ( nawet jeszcze nie wiem ile ich wycięli )

Gosiu, ilość węzłów z pewnością będziesz miała opisaną w wyniku biopsji wycinającej (każdy będzie opisany oddzielnie).

Cytat:
L4 mam do końca maja i odpoczywam :)

Odpoczywaj i staraj się być dobrej myśli. Duża ilość wolnego czasu potrafi namieszać w głowie, ale trzymam mocno kciuki za Twoje dobre samopoczucie i dobre wyniki wartownika ;) koniecznie daj znać jak odbierzesz wyniki.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group