1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak Clark III breslow 1,0 mm przerzuty po 5,5 roku :(
Autor Wiadomość
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #16  Wysłany: 2014-09-01, 12:55  


Aleksandra_A napisał/a:
niestety pierwotny materiał ponad 5 lat temu trafiły do CO nie sądzę, choć nie wiem czy są tam przechowywane.


Szkiełka i bloczki parafinowe (a te chyba będą potrzebne) powinny byc przechowywane przez patologa, który to wykonywał pierwszy raz (można przeczytac na wyniku badania).
Jeżeli przywozi się do innej placówki to po badaniu odsyłają to do pierwszej pracowni, która to robiła.
Jeżeli materiał był pobierany 5 lat temu to na pewno jeszcze go przetrzymują (ja odzyskałam po 14latach)
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #17  Wysłany: 2014-09-01, 20:11  


[quote="obertas"]http://oncogene.pl/
znajdziesz wszystko.

My robiliśmy badanie na mutację genu w tej placówce.

Dziękuję- bardzo cenna informacja.
Tylko zastanawiam się, czy takie C.O bedzie akceptowało wynik zrobiony na włsną rękę czy mimo wszystko samodzielnie bedzie chciało zlecić badania i i tak przedłuży to czas... bo tak też może być.

[ Dodano: 2014-09-01, 21:19 ]
Szkiełka i bloczki parafinowe (a te chyba będą potrzebne) powinny byc przechowywane przez patologa, który to wykonywał pierwszy raz (można przeczytac na wyniku badania).
Jeżeli przywozi się do innej placówki to po badaniu odsyłają to do pierwszej pracowni, która to robiła.

Dorota Dziekuję!

Jako, że moją mamę przeraża leczenie i nie chce za dużo wiedzieć na temat leczenia, bedę musiała jakoś sama to odebrać. Przypuszczam, że z upoważnieniem.

Ewentualnie wziąć nowy wycinek po nadchodzącej operacji.

Niestety moja mama nie będzie miała usuwanych węzłów....

W rozpoznaniu mamy: " przerzuty czerniaka do jamy brzusznej"
Próbowałam cokolwiek znaleźć na temat takich przerzutów- guza zlokalizowanego w tkance tłuszczowej, ale nigdzie nic niestety nie ma.

Guz ok 10 cm od blizny po wyciętym wartowniku. Czy to może być wznowa ? Czy jakis inny rodzaj przerzutu ? Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem jak to mam interpretować.

Miał ktoś podobna sytuacje?
 
obertas 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 07 Kwi 2012
Posty: 1340
Skąd: Szczecinek
Pomógł: 184 razy

 #18  Wysłany: 2014-09-01, 22:28  


Będzie akceptaja.
Jest akceptacja.
Ten wynik był jednym z kryteriów, by moja żona została zakwalifikowana do kuracji immunologicznej -Yervoy- ipilimumabem.

Zakwalifikowana zarówno w CO w Warszawie jak i w CO w Bydgoszczy, gdzie otrzymała pierwszą dawkę leku.

Pozdrawiam
obertas
_________________
http://www.forum-onkologi...romu-vt6563.htm
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #19  Wysłany: 2014-09-01, 22:37  


Obertas trzymam za nią duże kciuki! Da radę! każdy pacjent jest inny dlatego sobie poradzi!

Dodatkowo mam pytanie...

Podobno jednej pacjentce lekarze w C.O Wwa powiedzieli " Jesli Pani chce Szyc niech Pani jedzie do Austrii tam stosują szczepionki na czerniaka"

Niestety nie mam dojścia do tej Pani, ale wiem od jej lekarki, że ma sie bardzo dobrze choć już było bardzo zle....

Dlatego szukam informacji o Austrii i szczepionkach ?
Czy powinnam założyć nowy wątek?
W internecie informacji brak.
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #20  Wysłany: 2014-09-05, 18:28  


Moi Drodzy sytuacja mojej mamy jednak wygląda trochę inaczej niz wstępnie mi powiedziano.

Nie miała usuwanych węzłów, a jedynie przerzut do tkanki podskórnej w jamie brzusznej ( guz wielkość ok 6 cm)

Zostało to ocenione jako przerzut odległy...

czekamy na wynik histo-pat, Niemniej już chciałbym wiedzieć jakie działania powinnyśmy podjęć już dziś.

IV stadium to poważna sprawa. Niestety na forum brak optymistycznych historii...Czy ktoś kiedyś słyszał o takim przypadku ? Na forum żadnej podobnej historii nie przeczytałam. Proszę o rady.

[ Dodano: 2014-09-05, 23:06 ]
i jeszcze jedna sprawa ktora nie daje mi spokoju...

W sierpniu w badaniu TK uwidocznił sie pojedynczy niespecyficzny guzek. badanie wykazało ten guzek jakby dodatkowo albowiem TK dotyczyła jamy brzusznej, a guzek znajdował się nisko. Czyli nie mamy obrazu całości TK płuc.

W tym samym czasie wykonano badanie RTG płuc- i tu było czysto.

jak bardzo różni się dokładność RTG płuc i TK ?

Lekarze kazali " obserwować". Obawiam się, że w miedzy powinnam na siłe wziąć mamę na badania płuc. Jeśli tak to jakie?

Z Góry dziękuję za każdą radę.

[ Dodano: 2014-09-05, 23:11 ]
A może badanie PET ?

Jeśli tak to po jakim czasie po operacji i czy lekarze będę chcieli z niego skorzystać do ustalenia dalszego leczenia ? Czy będzie ono miało sens ?
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #21  Wysłany: 2014-09-09, 21:32  


może ktoś cos poradzi? :(
 
magdena 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 80
Pomogła: 21 razy

 #22  Wysłany: 2014-09-10, 23:07  


Olu tk jest dokładniejsze od rtg.
Najlepiej powtarzać to samo badanie na którym zobaczono zmiany
A odnośnie badani znalazłam taką odpowiedź
"Przez 3 miesiące po operacji obraz PET jest obarczony większym ryzykiem błędu spowodowanego przez naturalne procesy gojenia. "
Gorąca godzina: 21 stycznia 2011 od 12:00 do 13:00, "Metoda PET, czyli zastosowanie tomografii pozyt - Forum - Policzmy się
Pozdrawiam
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #23  Wysłany: 2014-09-13, 13:39  


witajcie,

bardzo proszę o informację jak cukrzyca ma się do czerniaka i dalszego leczenia.

Czy ktoś na forum jest cukrzykiem ?

oraz czy cukrzyca może wpłynąć na to, że moja mama nie zostanie zakwalifikowana do programu lekowego gdyby tego potrzebowała ?

Nigdzie nie znalazłam takiej informacji.
Dodam, że o cukrzycy dowiedzieliśmy się teraz. po operacji.
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #24  Wysłany: 2014-09-13, 13:59  


Jest temat Lenki, która choruje na cukrzycę, może mogłabyś ją podpytać (bo chyba tylko na początku wspomniała o cukrzycy)

http://www.forum-onkologi...raka-vt8055.htm
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #25  Wysłany: 2014-09-13, 14:07  


DulceAmargo napisał/a:
Jest temat Lenki, która choruje na cukrzycę, może mogłabyś ją podpytać (bo chyba tylko na początku wspomniała o cukrzycy)

http://www.forum-onkologi...raka-vt8055.htm


Dziękuje!
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #26  Wysłany: 2014-09-14, 11:40  


Stefanku przepraszam, że tutaj ale niestety nikt jak dotąd nie odpowiedział mi jak interpretować pT2 ?

teraz to już nawet nie ważne, bo pojawiały się przerzuty odległe.

Przy 1 mm prawdopodobieństwo wynosiło podobno 8 % a jednak...

Bardzo proszę o interpretacje parametru PT2 do dziś nie wiem co on oznaczał.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #27  Wysłany: 2014-09-14, 12:05  


Aleksandra_A napisał/a:
Bardzo proszę o interpretacje parametru PT2 do dziś nie wiem co on oznaczał.

Wg aktualnych wytycznych (Zalecenia (2013/2014 r.), str. 428, tab. 3) oznacza to:
na podstawie badania histopatologicznego (p) stwierdzono grubość nacieku od 1,01 do 2,00 mm
(dokładnie taka sama była klasyfikacja tego stadium w poprzednio obowiązującej edycji 'Zaleceń' z 2011 r.).

Ponadto standardy te (zarówno obecny jak i poprzedni) przewidują dodatkowo podanie cechy braku albo obecności (mikro-)owrzodzenia,
czego nie ma w podanym przez Ciebie wyniku (litera 'a' albo 'b' bezpośrednio po cyfrze '2'),
a co także ma bardzo istotny wpływ na rokowanie - porównaj na ten temat także ten post DSS.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #28  Wysłany: 2014-09-14, 12:09  


Pełny wynik to : Clark III Breslow 1,0 mm pT2

czyli ktoś popełnił błąd i mama miała naciek więcej niż 1 mm ?
To co było już się nie odmieni, niemniej mając świadomość te 5 lat temu, że to jednak nie jest taka mało zaawansowana postać na pewno podjęlibyśmy więcej działań. Ten wynik był jakiś niepełny.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #29  Wysłany: 2014-09-14, 12:23  


Aleksandra_A napisał/a:
czyli ktoś popełnił błąd i mama miała naciek więcej niż 1 mm ?

Po pierwsze: to pytanie dotyczy Twojego wątku, więc zechciej pisać tam, gdzie należy (posty przeniosłem) !

Po drugie: niekoniecznie błąd. Być może wtedy - przed ponad 5 laty - była inna klasyfikacja,
i granica podziału przebiegała inaczej, może np. poniżej 1,0 (T1) / od 1,0 (T2) ?
Nie dysponuję starszą edycją 'Zaleceń' i nie mam możliwości sprawdzenia tego.
Kolejna możliwość: przy nacieku grubości ok. 1,0 mm lekarz mógł się pomylić i zakwalifikować go do do innej grupy.

Aleksandra_A napisał/a:
Ten wynik był jakiś niepełny.

Podobnie jak wyżej: trzeba by odnieść się do aktualnego wtedy standardu, by to jednoznacznie ocenić.
Jeśli już wtedy przewidziana była ocena obecności/braku owrzodzenia, to istotnie wynik tego nie zawiera,
podobnie jak także np. indeksu aktywności mitotycznej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #30  Wysłany: 2014-09-14, 12:25  


Wy przynajmniej wiedziałyście, że to czerniak... Wynik mojej mamy po usunięciu zmiany skórnej był dobry, nikt nic nie mówił o czerniaku, a tu nagle po kilku latach przerzut...
Mam coraz większe wrażenie, że tym badaniom histopatologicznym w ogóle nie można ufać
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group