1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: DumSpiro-Spero
2014-10-28, 22:23
Ciąża i rak nosogardła
Autor Wiadomość
Bluesy 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 292
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 50 razy

 #226  Wysłany: 2013-05-08, 11:47  


Dziękuje Richelieu, Mam nadzieje, że moja wizyta w Gliwicach skończy się przynajmniej na biopsji.
Liczę, że będę miała w ten dzień badania, nie tylko wizytę.
_________________
Ewa
 
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #227  Wysłany: 2013-05-08, 12:15  


Tak jak powiedział Ricz - to może być wszystko, nawet efekt jazdy na rowerze... Tak po prawdzie to mi się nie wydaje, aby to była wznowa węzłowa. Za daleko po prostu, a po drodze cała masa węzłów. Niemniej - badać trza.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Bluesy 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 292
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 50 razy

 #228  Wysłany: 2013-05-09, 14:35  


Dzisiaj ok. godzi 10 tej coś mnie tknęło i zerknęłam jeszcze raz w e-mail od Pani Dr i doznałam szoku. To dziś miałam być w Gliwicach!
Szybko napisałam do Pani Dr, że jestem zakręcona i z nerwów pomyliłam daty, na co ona, że dziś na 11:10 mam biopsję.
Więc wskoczyłam w auto i speedem do Gliwic.
Także jestem już po biopsji, dzisiaj nie rozmawiałyśmy wiele, wizytę z wynikiem mam 27 maja.
Pani Dr powiedziała, że wtedy zastanowimy się nad PETem.
_________________
Ewa
 
 
Bluesy 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 292
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 50 razy

 #229  Wysłany: 2013-05-27, 21:33  Po wizycie


Zgodnie z planem dzisiaj miałam wizytę kontrolną z wynikiem biopsji. Tak jak sie spodziewałam wiem niewiele więcej.
Wynik: w skupiskach i rozproszone atypowe komórki niejednoznacznego pochodzenia (nabłonkowego?mezenchymalnego?)
W tle masy białkowe.
Wskazana weryfikacja histopatologiczne zmiany.
No i do czekałam się, w zaleceniach mam PET, czekam na telefon z terminem. W zaleceniach mam również pobranie węzła w całości do badania hist-pat. To po badaniu PET.
A na 25.06 mam fiberoskopie. Czyli pełen komplet badań.

Może ktoś miał coś podobnego?
Bo ja nie mam pojęcia co to może być, Pani Dr tez nie chciała gdybać. Jak zwykle powiedziała, że może być coś a może być nic.
W skierowaniu na PET napisała (Wysokie podejrzenie rozsiewu odległego...).
Wierzę, że napisała tak, bo coś poważnego musiała, żeby zgodzili się na PET.
Macie jakieś pomysły?
A lepiej doświadczenia?

pozdrawiam
_________________
Ewa
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #230  Wysłany: 2013-05-27, 22:06  


Bluesy napisał/a:
W skierowaniu na PET napisała (Wysokie podejrzenie rozsiewu odległego...).
Wierzę, że napisała tak, bo coś poważnego musiała, żeby zgodzili się na PET.

Takie uzasadnienie brzmi rozsądnie i mam nadzieję, że jest to jedyny powód.

Bluesy napisał/a:
Macie jakieś [...] doświadczenia?

[nooo]

Bluesy napisał/a:
Macie jakieś pomysły?

Bluesy napisał/a:
Pani Dr tez nie chciała gdybać.

Tym bardziej ja nie chcę tego czynić.
Trzeba poczekać na wyniki:
Bluesy napisał/a:
w zaleceniach mam PET, czekam na telefon z terminem. W zaleceniach mam również pobranie węzła w całości do badania hist-pat. To po badaniu PET.
A na 25.06 mam fiberoskopie. Czyli pełen komplet badań.

Wiem, że będzie niemały stres, ale później oby jeszcze większa radość z pozytywnych wyników.
_itsme_ :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #231  Wysłany: 2013-05-27, 22:18  


To może być mezenchymalne zwyrodnienie białkowe. Ale trzeba czekać na hist-pat i PET.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Bluesy 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 292
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 50 razy

 #232  Wysłany: 2013-05-27, 22:19  


Czyli jest nadzieja, dziękuje Richelieu, :-D

[ Dodano: 2013-05-27, 22:20 ]
Tobie też Gazda, :-D
Wiedziałam, ze mogę na Was liczyć.

[ Dodano: 2013-05-28, 10:06 ]
Hej,
i już, telefon był, jutro PET.

Gazda, jesteś wprawiony w boju, będę coś piła tylko czy do żyły też wpuszczają coś, długo to potrwa?

Może ktoś jutro tez ma wizytę?
_________________
Ewa
 
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #233  Wysłany: 2013-05-28, 11:49  


Bluesy, pomyślnych wyników z PET-a. I nie stresuj się; często w wynikach PET jest 'świecenie' jak to potocznie nazywamy, miejsc po leczeniu, czy też nie do końca zagojonych miejsc, jakby stanów zapalnych komórek jeszcze do końca nie wyleczonych ( co u nas jest normą, 'goimy' się długie miesiące).
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #234  Wysłany: 2013-05-28, 13:11  


PET to pikuś w porównaniu z TK, że nie wspomnę o rezonansie. Musisz zabrać ze sobą litr wody niegazowanej, być na czczo, a dzień wcześniej nie przesadzać ze słodyczami. Najpierw się rejestrujesz, ale w rejestracji PET, a nie ogólnej. Musisz mieć ze sobą dowód osobisty, skierowanie mają w wersji elektronicznej (ech... na TK czy RM trzeba mieć papierowe, jakby nie można było elektronicznego... raz zapomniałem i musiałem siłą się wedrzeć do przychodni i u obcego lekarza wybłagać, żeby ściągnął z systemu, wydrukował i podpisał). W każdym razie jesteś w ładnej poczekalni, oglądasz rewelacyjne zdjęcia dzieł Gaudiego i Hundertwassera... a raczej zdjęcia rewelacyjnych dzieł tych panów... w każdym razie weź coś do czytania. Atmosfera senna. Po jakimś czasie zostaniesz poproszona na założenie wenflonu. Po tym wypijasz pierwsze pół litra z przyniesionej przez siebie wody. Następnie poproszą w celu zrobienia wywiadu. No i wchodzisz na salę przed PET. Kładziesz się na wygodnej leżance, jak będzie chłodno poproś o koc. Dostaniesz zastrzyk z niewielkiej ilości roztworu promieniotwórczej glukozy. Leżysz godzinę nie wykonując gwałtownych ruchów, w trakcie której wypijasz następne pół litra płynu (ja wypijam od razu i szybko zasypiam, bo tam wygodnie i cicho). Po godzinie siku i do maszyny. Maszyna wygląda jak TK, ale miejsca więcej, no i cichsza. W maszynie układają wygodnie (ja oczywiście zasypiam). Po jakimś czasie budzą i po wszystkim... Po powrocie do domu nie jest wskazane przytulanie małych dzieci i współżycie z kobietami w ciąży przez dobę... To chyba tyle. Ja wyniki swoje odbieram w poniedziałek...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Bluesy 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 292
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 50 razy

 #235  Wysłany: 2013-05-28, 14:24  


Dziękuje Gazda, , za Ciebie również trzymam kciuki z całych sił!

Kmikmis757, to co ja będę wiedzieć po tym badaniu skoro może świecić też to co nie jest zmienione nowotworowo, bo zgłupiałam :mrgreen:
_________________
Ewa
 
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #236  Wysłany: 2013-05-28, 14:36  


Oj, skarbie - stany zapalne mają niższy wskaźnik sul-peak niż zmiany nowotworowe, więc doświadczony diagnosta z całą pewnością odróżni jedne od drugich. Szczegóły działania aparatu opisane są tutaj, ale po co to komu czytać... W każdym razie trzeba liczyć się z tym, że będziesz czarna jak ta dziura, i nigdzie nie zaświecisz... aha - odpuść sobie dzisiaj figle, bo tam się może zaświecić... :)
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #237  Wysłany: 2013-05-28, 14:49  


U mnie święciło się jak na choince. (Możesz poczytać w moim wątku co ja przeżywałem, dopóki mi nie wytłumaczył w Gliwicach Prof. Składowski). W drodze z Dolnośląskiego Centrum Medycyny Nuklearnej do domu, z wynikami, przeżyłem oj przeżyłem...(łzy, rozpacz...). Nie tylko ja tak miałem. Mama 'basiajani', tez się świeciła... Wszystko zależy od tego jaką siła, czyli ilość SUV, będzie się świecić, o ile w ogóle będzie się świecić. Pisze to, abyś się od razu nie martwiła tak jak ja... do czasu jak mi to wytłumaczono.
Gdy np. miałaś jakiś zabieg chirurgiczny w przeszłości, to też może się tam zaświecić. PET ma najbardziej sens przed rozpoczęciem leczenia.
Z doświadczenia i przekazów naukowych i medialnych, ja uważam, że żadne badanie nie jest tak dokładne i jednoznaczne abyśmy my onkologiczni jak i ludzie zdrowi (pierwszy raz badani), mogli być ich pewni...
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #238  Wysłany: 2013-05-28, 15:23  


kmis757 napisał/a:
PET ma najbardziej sens przed rozpoczęciem leczenia.


Nie jest to precyzyjne wyrażenie. Badanie PET najczęściej jest wykonywane w celu potwierdzenia/wykluczenia rozsiewu choroby nowotworowej, odróżnienia zmian zapalnych od nowotworowych. Przed rozpoczęciem leczenia wykonywane jest w celu lokalizacji guza pierwotnego (jeśli inne metody diagnostyczne zawiodły). Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne, i obarczone minimalnym ryzykiem. Jest to również najbardziej precyzyjna metoda badania obrazowego w przypadku nowotworów złośliwych.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #239  Wysłany: 2013-05-28, 23:09  


kmis757 napisał/a:
PET ma najbardziej sens przed rozpoczęciem leczenia.

Nie. Badanie PET odgrywa w nowotworach głowy i szyi swoją wartościową i potwierdzoną rolę odnośnie oceny ryzyka nawrotu/rozsiewu:



źródło:
Zalecenia w zakresie zastosowania badań
pozytonowej emisyjnej tomografii w onkologii


Maciej Krzakowski, Piotr Rutkowski, Jacek Jassem, Renata Zaucha,
Jacek Fijuth, Janusz Słuszniak, Barbara Jarząb, Wojciech Zegarski,
Bogdan Małkowski, Andrzej Kawecki, Witold Rzyman, Andrea D’Amico,
Andrzej Stelmach, Wojciech Polkowski, Leszek Królicki


Pod patronatem konsultantów krajowych w dziedzinie onkologii klinicznej i medycyny nuklearnej oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej



kmis757 napisał/a:
Wszystko zależy od tego jaką siła, czyli ilość SUV, będzie się świecić, o ile w ogóle będzie się świecić.

Tak, to prawda. Jednak zasada ta dotyczy również oceny PET przed rozpoczęciem leczenia. Prawidłowa ocena wyniku badania PET należy zresztą zawsze do dwóch lekarzy łącznie: doświadczonego radiologa oraz klinicysty.

kmis757 napisał/a:
Z doświadczenia i przekazów naukowych i medialnych, ja uważam, że żadne badanie nie jest tak dokładne i jednoznaczne abyśmy my onkologiczni jak i ludzie zdrowi (pierwszy raz badani), mogli być ich pewni...

To również prawda. Na interpretację sytuacji w każdym indywidualnym przypadku składa się zazwyczaj kilka procedur, tu będą to:
- badanie kliniczne (palpacyjne + wywiad)
- badanie obrazowe
- badanie patomorfologiczne.

Rodzaj badania obrazowego wybierany jest pod kątem danej sytuacji klinicznej, etapu leczenia i rodzaju nowotworu złośliwego. Zazwyczaj wybiera się badanie najbardziej czułe i swoiste dla danej sytuacji. Czasem powinno być to kilka rodzajów badań.
W tym wypadku będą to: USG + PET + badanie cytologiczne i/lub patomorfologiczne i jest to wybór właściwy. Na tej podstawie zapewne będą mogły zapaść właściwe decyzje terapeutyczne.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #240  Wysłany: 2013-05-29, 09:57  


Jeszcze jedno, a propos mojego apelu w > tym poście < .

U Bluesy priorytetem nie jest ocena ogniska pierwotnego a poszukiwanie odległych zmian węzłowych i ocena ryzyka rozsiewu.
Powiększony, patologiczny węzeł został zidentyfikowany w pachwinie. Ryzyko wyniku badania PET fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego jest tu znikome: nie było w tym miejscu napromieniania, nie było też w ostatnim czasie chemioterapii.
W ocenie zmian węzłowych PET jest natomiast najbardziej czułym i specyficznym badaniem obrazowym (wykrywa przerzuty nowotworowe nawet w węzłach niepowiększonych). W zasadzie w tym zakresie jest badaniem niezastąpionym.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group