1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
interpretacja wyniku TK
Autor Wiadomość
kropka15 


Dołączyła: 14 Maj 2013
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2013-05-14, 17:09  interpretacja wyniku TK


Witam.
Bardzo proszę o interpretację wyniku TK klatki piersiowej z kontrastem.

Dwa lata temu miałam usuniętego czerniaka uda.

Wynik TK:
Obwodowo w segm. 2.płuca prawego stwierdza się obecność miękkotkankowego guzka wielkości ok. 0,7 x 1,0 cm, który pasmowatą wypustką łączy się z odcinkowo pogrubiałą opłucną. Do przodu względem opisywanej zmiany, w bezpośrednim jej sąsiedztwie, widoczne są dwa zagęszczenia drobnoguzkowe wielkości 0,2-0,25 cm.
Ponadto, podopłucnowo w segm. 9 płuca lewego stwierdza się kolejne zagęszczenie guzkowe wielkości do 0,5 cm. Obraz TK opisywanych zmian, a w szczególności zmiany w segm. 2 płuca prawego, nie jest jednoznaczny. Z uwagi na wywiad kliniczny wskazane wykonanie badania PET - CT. Poza tym obraz miąższu obu płuc w normie.
Nie wykazano znamiennie powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia ani obu wnęk. W śródpiersiu przednim widoczna jest miękkotkankowa, trójkątna struktura, wielkości ok. 1,2 x 2,1 (pomiar w płaszczyżnie poprzecznej) - obraz TK odpowiada najpewniej grasicy.
Obraz obu nadnerczy w normie.

Jeżeli jest ktoś w stanie udzielić mi informacji co to może być i czy jest sie czego obawiać byłabym bardzo wdzięczna. Z góry dziękuje za pomoc.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-14, 18:44  


Witaj kropko.

Sytuacja diagnostycznie nie jest prosta. Sam wynik TK u osoby nie obciążonej wywiadem onkologicznym raczej byłby wskazaniem do aktywnej obserwacji (wykonanie powtórnego TK po ok. 2 miesiącach).

U Ciebie jednak jest inaczej i należy w tym wypadku przed podjęciem kolejnych decyzji diagnostycznych ocenić ryzyko nawrotu choroby podstawowej (czerniak).
Konieczne jest zatem dokładne przytoczenie przez Ciebie wyniku badania histopatologicznego wyciętej 2 lata temu zmiany (przykład -> tutaj <- ).

Ponadto przy okazji można i zapewne trzeba ocenić ryzyko raka płuca i innych chorób:
1) w jakim jesteś wieku?
2) czy byłaś i przez ile lat palaczką tytoniu?
3) czy chorujesz na chorobę autoimmunologiczną (np. RZS, sarkoidoza) lub padło kiedyś takie podejrzenie?
4) czy miałaś kiedykolwiek wcześniej (a jeśli tak to kiedy) wykonane TK klatki piersiowej? Jaki był opis?
5) co było przyczyną wykonania TK klatki piersiowej obecnie? nieprawidłowy obraz RTG czy jakieś dolegliwości?

Odnośnie PET - mam wątpliwości. Zmiany o wymiarze do 10 mm są w PET najczęściej niediagnostyczne.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kropka15 


Dołączyła: 14 Maj 2013
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2013-05-14, 19:15  


dziękuję za odpowiedź.

wynik odnośnie czerniaka:
Rozpoznanie kliniczne: Naevus pigmentosus dysplasticus. Sup. mel. mal.
Rozpoznanie histopatologiczne: w terenie naevus iunctionalis melanoma in situ.
Breslow 0,5 mm, Clark I. Excisio completa.

Mam 26 lat, palę od jakoś 7, może 8 lat. Nigdy nie byłam badana pod kątem chorób autoimmunologicznych. Nigdy wcześniej nie miałam TK... Miałam tylko prześwietlenie klatki piersiowej dwa lata temu i wszystko było w porządku.
Przez długi okres czasu, chyba kilka miesiecy chudłam....ważyłam pond 50 kg, jak waga spadła do 42 kg to poszłam do lekarza i dostałam skierowanie m.in. na prześwietlenie klatki.

Wynik prześwietlenia klp:
Kąty przeponowo-żebrowe wolne. W polu podobojczykowym prawym na tle przedniego odcinka żebra II (przyściennie) dopatrzeć sie można słabo wysyconego plamistego cienia - zmiana swoista? zgrubienie opłucnej. Poza tym płuca bez zmian.

Po tym wyniku dostałam skierowanie na TK. Wynik TK opisałam wyżej.
Czy moze Pani teraz coś więcej powiedzieć?
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-14, 19:54  


Ja 15 miesięcy temu przechodziłam podobną historię do Twojej i również dostałam skierowanie na badanie PET CT.Myślę,że gdyby było to badanie mało diagnostyczne to nie dostała bym na nie skierowania patrzą ile kosztuje ów badanie.


[ Komentarz dodany przez Moderatora: DumSpiro-Spero: 2013-05-14, 21:02 ]
Polecam dokładną analizę lektury: -> pojedynczy guzek płuca <-

 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2013-05-14, 20:00  


Nawrót /rozsiew/ czerniaka jest mało prawdopodobny (choć nie wykluczony).
Pierwotny rak płuca bardzo mało prawdopodobny (też jednak nie wykluczony, choć byłaby to sytuacja wyjątkowa).

Chudnięcie na tle choroby nowotworowej następuje zwykle w stanach bardzo zaawansowanych. Tu, jak na razie, nie ma podstaw do stwierdzenia masywnej choroby nowotworowej.
Aby to wykluczyć na pewno trzeba jeszcze wykonać USG jamy brzusznej.

Na tę chwilę, prócz uzupełniających badań obrazowych (USG jamy brzusznej, w wypadku obrazu nieprawidłowego - dalsza odpowiednia diagnostyka), wydaje się, że jesteś kandydatką do pogłębionej diagnostyki na oddziale pulmonologicznym. Na pewno należy wykonać bronchoskopię i pobrać wymaz na posiew. Przy okazji zapewne zostanie wykonany podstawowy panel przeciwciał by sprawdzić czy nie jest to choroba autoimmnologiczna (niektóre choroby układowe tkanki łącznej bywają typowe właśnie dla Twojego wieku).
PET wydaje się tu jedną z opcji drugorzędowych. Najpierw wykluczyłabym inne schorzenia pulmonologiczne, internistyczne etc.
Rozsiew nowotworu (jakiegokolwiek) jest możliwy, jednak bardziej prawdopodobne jest schorzenie o innej etiologii.

Jedno jest pewne: konieczna jest dalsza diagnostyka i to w trybie planowego (ale nie odległego) przyjęcia Cię do szpitala (najlepiej oddział pulmonologiczny).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-15, 06:41  


Pamietam jak dziś kiedy TK nie dala jednoznacznej odpowiedzi z czym mamy doczynienia i mój lekarz prowadzący powiedział, że zrobimy PETa, który wiele wyjaśni.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2013-05-15, 08:09  





źródło:
Zalecenia w zakresie zastosowania badań
pozytonowej emisyjnej tomografii w onkologii


Maciej Krzakowski, Piotr Rutkowski, Jacek Jassem, Renata Zaucha,
Jacek Fijuth, Janusz Słuszniak, Barbara Jarząb, Wojciech Zegarski,
Bogdan Małkowski, Andrzej Kawecki, Witold Rzyman, Andrea D’Amico,
Andrzej Stelmach, Wojciech Polkowski, Leszek Królicki


Pod patronatem konsultantów krajowych w dziedzinie onkologii klinicznej i medycyny nuklearnej oraz Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #8  Wysłany: 2013-05-15, 09:37  


Jeszcze jedno, myszko. U Ciebie była inna sytuacja kliniczna.
Twój lekarz prowadzący, będący jednocześnie współautorem w/w wytycznych w stosowaniu PET w onkologii, zaryzykował PET u progu czułości i swoistości badania, czyt. u progu wartości diagnostycznej tego badania.
Jednak uczynił to, ponieważ nie zdradzałaś żadnych objawów klinicznych oraz nic nie wskazywało na schorzenia współistniejące mogące zakłócić obraz PET.
Zauważ, że u Autorki wątku z pewnością istnieje jakieś schorzenie, powodujące znaczące objawy kliniczne. Jednocześnie przeanalizuj zalecenia: w innych schorzeniach np. autoimmunologicznych również występuje wzmożony wychwyt FDG. W tej sytuacji i w tym wypadku obraz PET może być obarczony dużym ryzykiem tak wyniku fałszywie ujemnego jak i fałszywie dodatniego.

Nie twierdzę, że nie jest to rozsiew nowotworu (szczególnie pod tym kątem wątpliwości wzbudza "wypustka" łącząca guzek z opłucną). Jednak patrząc na całość obrazu choroby - nie PET powinien być tu badaniem, które wyjaśni najwięcej.

Pamiętajcie - czasem wydaje się, że sytuacja Wasza czy innego chorego jest "identyczna" (tak naprawdę taka nigdy nie jest!) lub podobna. Jednak często "diabeł tkwi w szczegółach" - proszę być ostrożnym w porównywaniu czyjejś sytuacji do swojej.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kropka15 


Dołączyła: 14 Maj 2013
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2013-07-01, 17:12  


Witam.
Jestem po badaniu PET.
Wynik:
Stwierdza się guzek łączący się z pogrubiałą opłucną pasmowatą wypustką o SUVmax = 1.8 i śr.4.2 cc 7.2 mm
Ponadto:
-w tylnej ścianie gardła SUVmax = 3.5 - najpewniej o łagodnym, czynnościowym charakterze(do konsultacji laryngologicznej)
-w śródpiersiu przednim struktura miękkotkankowa odpowiadające najpewniej grasicy o SUVmax = 1.9 i śr. 8 mm - do obserwacji za pomocą badań strukturalnych

W badaniu PET miernie zwiększony metabolizm F-DG stwierdza sie w pojedyńczym wężle chłonnym biodrowym wspólnym prawym SUVmax = 2.0, w osi krótkiej 5.5 mm - najpewniej o łagodnym, odczynowym charakterze

Wnioski:
Obraz PET guzka płuca prawego budzi "niepokój onkologiczny" i wymaga weryfikacji histopatologicznej.
W pozostałych narządach i tkankach nie uwidoczniono cech charakterystycznych dla aktywnego proccesu npl.

Proszę o interpretację wyniku.Co znaczy guzek na tylnej ścianie gardła?co to są badania strukturalne?co znaczy zwiększony metabolizm w wężle chłonnym?jak może wyglądać pobranie wycinka guza płuca do oceny histopatologicznej?czy może to być bronchoskopia
czy operacyjnie?i co czeka mnie po takim wyniku.proszę o odpowiedź
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #10  Wysłany: 2013-07-01, 21:15  


kropka15 napisał/a:
Co znaczy guzek na tylnej ścianie gardła?

Laryngolog musi zobaczyć ten guzek w gardle i ocenić co z nim zrobić.
kropka15 napisał/a:
co to są badania strukturalne?

Trzeba ocenić z jakiej tkanki jest zbudowany guzek w płucu - badanie histopatologiczne.
Wycinek może być pobrany za pomocą bronchoskopii, lub biopsji cieńkoigłowej.
kropka15 napisał/a:
co znaczy zwiększony metabolizm w wężle chłonnym?

Tkanki zdrowe przy badaniu PET nie świecą, w zmienionych glukoza się gromadzi i radiolog na ekranie widzi jako świecące, mniej lub bardziej. To tak w skrócie.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #11  Wysłany: 2013-07-01, 23:27  


Zgodnie z przewidywaniami PET niczego nie wyjaśnił.
Jesteśmy w punkcie wyjścia, tj. mamy malutki, podejrzany guzek i brak jakichkolwiek innych danych mogących wyjaśnić Twoje objawy kliniczne.
Nic poza w/w guzkiem w płucu nie budzi niepokoju - pozostałe obszary/struktury aktywne metabolicznie to albo wariant normy (fizjologia) albo zmiany odczynowe (pozapalne, np. lekkie zapalenie gardła, lub lekko pobudzony węzeł chłonny po niewielkiej infekcji) - nic niezwykłego i nic groźnego.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kropka15 


Dołączyła: 14 Maj 2013
Posty: 4

 #12  Wysłany: 2013-07-17, 09:45  


Dostałam skierowanie do szpitala na oddział pulmunologiczny. Lekarz mi powiedział, że napewno będzie bronchoskopia (i tutaj mam prośbę czy może ktoś napisać jak wygląda to badanie od strony pacjenta. gastroskopię już miałam, czy to jest podobne odczucie, jak długo trwa, trochę mnie przeraża to badanie) i możliwa operacja. Musiałabym zrobić badanie na serce - holter i badanie wykazało liczną arytmię komorową, układającą się w rytmy bigeminii i trigeminii, dodatkowo naliczono 30 tachykardii i 1 bradykardię. Czy po podaniu narkozy przy takich zaburzeniach pracy serca jest jakieś zagrożenie, że mogę się nie wybudzić z narkozy lub inne komplikacje?
 
ewka1 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Lut 2012
Posty: 2300
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 226 razy

 #13  Wysłany: 2013-07-17, 10:55  


Podczas bronchoskopii lekarz ogląda stan krtani,gardła.Pobiera również materiał do badania histopatologicznego.Odbywa się to pod znieczuleniem miejscowym.Pacjent musi być wydolny krążeniowo i oddechowo.Odczucia pacjenta zależą od niego samego.Mój Tato miał 2 bronchoskopie-za pierwszym razem mówił,że było nieciekawie,a drugi raz zniósł ją bardzo dobrze.
Nie martw się na zapas.
_________________
ewka
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #14  Wysłany: 2013-07-17, 12:57  


kropka15 napisał/a:
czy może ktoś napisać jak wygląda to badanie od strony pacjenta

» Onkologia - moje rozważania | Bronchofiberoskopia «

ewka1 napisał/a:
Odczucia pacjenta zależą od niego samego.

To prawda. Od niego samego (indywidualna wrażliwość na różne bodźce) oraz od jego stanu zdrowia i szczegółów z tym związanych (np. czy w drzewie oskrzelowym są zmiany mogące krwawić etc.).
Na podstawie tego, co zostało opisane w tym wątku nie sądzę by istniały okoliczności, które mogłyby budzić szczególne obawy związane z planowanym badaniem bronchofiberoskopowym.

kropka15 napisał/a:
możliwa operacja.Musiałabym zrobić badanie na serce-holter i badanie wykazało liczną arytmię komorową, układającą się w rytmy bigeminii i trigeminii, dodatkowo naliczono 30 tachykardii i 1 bradykardię.Czy po podaniu narkozy przy takich zaburzeniach pracy serca jest jakieś zagrożenie, że mogę się nie wybudzić z narkozy lub inne komplikacje?

Całość dokumentacji medycznej (plus badanie kliniczne i wywiad) musi ocenić lekarz anestezjolog (przed każdym zabiegiem ze znieczuleniem ogólnym jest to konsultacja obligatoryjna). On odpowie Ci na w/w pytanie.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group