1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Carcinoma papillare nerki
Autor Wiadomość
Mamamama 


Dołączyła: 22 Lut 2018
Posty: 2
Skąd: Rzeszow

 #1  Wysłany: 2018-02-22, 13:32  Carcinoma papillare nerki


Witam,
Moja historia zaczęła się 5 miesięcy po urodzeniu dziecka, na przypadkowym usg brzucha wyszło że mam torbiel podejrzana nerki około 6cm, TK itp torbiel po Kilku miesiącach urosla do 10CM, suma sumarum torbiel została usunięta (zostalo 90%nerki!!!)w wyniku histopatologiczny wyszło : torbiel usunięta w całości, na przekroju krwawa tresc,sciana torbieli w większości cienkościenna, z ogniskami do ok 1cm brodawkowatymi narostami, histopatologiczne carcinoma papillare. Mam pytanie po jakim czasie po takiej chorobie powinno się zrobić TK z kontrastem brzucha? 3 CZY 6 miesięcy bo różnie mi lekarze mówili, i drugie pytanie czy mogę wogole myśleć o tym żeby zajsc w przyszłości w ciążę? Za ile lat bym mogła zajsc w ciążę, oczywiście jeśli badania będą dobre?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2018-02-22, 14:15  


Mamamama,
Witaj na forum.
Załącz, proszę, pełny opis tomografii sprzed operacji i cały wynik histopatologiczny pooperacyjny ( bez danych osobowych swoich i lekarzy).
Co do badań kontrolnych to Zalecenia podają:
Cytat:
Nie ma danych wskazujących na to, że odbywanie regularnych wizyt kontrolnych przez chorych radykalnie leczonych z powodu RNK wpływa na poprawę rokowania. Monitorowa- nie chorego po leczeniu pozwala jednak na identyfikację powikłań pooperacyjnych, ocenę czynności nerek, rozpoznanie miejscowego nawrotu po częściowej nefrektomii lub leczeniu ablacyjnym, obecności nowotworu w drugiej nerce oraz przerzutów — zwykle wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy, a badania obrazowe zleca się w przypadku wskazań klinicznych. Powtarzane oznaczenia frakcji filtracyjnej są zalecane w przypadku upośledzenia funkcji ne- rek przed operacją lub jej pogorszenia po zabiegu.

http://onkologia.zaleceni...o-plciowego.pdf str.376

Pozdrawiam serdecznie.
 
Mamamama 


Dołączyła: 22 Lut 2018
Posty: 2
Skąd: Rzeszow

 #3  Wysłany: 2018-02-23, 10:18  


Takie były wyniki tk, teraz to nie ważne, ważne będzie tk po operacji, czy możesz mi wyjaśnić dokładnie, g3 grupa złośliwości chyba o to chodzi, bo wyczytałam w mądrej książce że z reguły brodawkowaty typ 1 powinien być określony jako g1 a tu wpisał g3, nie wiem nie rozumiem bo nie znam się na tym po prostu.







_20180223_100528.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 704 raz(y) 319,57 KB

_20180223_100732.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 811 raz(y) 1,36 MB

_20180223_100653.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 716 raz(y) 879,18 KB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2018-02-23, 12:23  


Nie umiem Ci odpowiedzieć dokładnie na pytanie dotyczące stopnia złosliwości raka i jego podtypu morfologicznego. Z tego co przeczytałam to Fuhrman niekoniecznie musi mieć zastosowanie w przypadku raka brodawkowatego:
Cytat:
podana klasyfikacja dotyczy raka jasnokomórkowego; w wypadku
raka brodawkowatego jest opcjonalna, nie powinna być stosowana
w pozostałych typach nowotworów

http://dolpat.pl/wp-conte...andardy_ptp.pdf str.208-209
Tak czy inaczej w przypadku raka nerki liczy się przede wszystkim doszczętne wycięcie.
W pierwszej tomografii była już wzmianka o potencjalnej złosliwosci zmiany w nerce. Nie bardzo rozumiem brak interwencji chirurgicznej po tym wyniku. W drugiej tomografii jest natomiast wzmianka o „nastrzyknięciu”( kontrastowym) tkanki tłuszczowej okołonerkowej - taki opis jest trochę podejrzany.
Generalnie standardy leczenia piszą tak:
Cytat:
U chorych z miejscowo zaawansowanym nowotworem lub z niekorzystnym umiejscowieniem guza (np. centralnym) oraz w przypadku guzów większych (stopnie zaawansowania II i III) nie można zastosować leczenia oszczędzającego i wykonuje się nefrektomię.

http://onkologia.zaleceni...o-plciowego.pdf str.372
U Ciebie wykonano operację oszczędzającą- myśle, że nadzór w postaci badań powinien być w związku z tym bardzo czujny w najbliższym czasie. O zasadności wykonynia tk już po 3 miesiącach powinien zadecydować lekarz - ja nie jestem pewna czy wynik nie byłby zafałszowany przez zmiany pooperacyjne.

Co do ciąży to wydaje mi się, że bardzo ważna bedzie konsultacja ginekologiczna ze względu na obecność kilku mięśniaków w jamie macicy - niekoniecznie muszą być one wielkim problemem, ale na pewno nie jest to idealna sytuacja do zachodzenia w ciążę.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group