1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Biopsja gruboigłowa piersi
Autor Wiadomość
Lilijka 


Dołączyła: 28 Mar 2023
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2023-03-30, 18:21  Biopsja gruboigłowa piersi


Witam wszystkich :)

Podczas rutynowego badania USG piersi wykryto pewne nieprawidłowości, jakimi są:
- guzek wyczuwalny pod skórą - tutaj dostałam skierowanie na biopsję cienkoigłową, którą miałam wczoraj i to chyba jest gruczolakowłókniak;
- zwłóknienie pewnego obszaru - skierowano mnie na biopsję gruboigłową. Sęk w tym, że ten obszar jest bolący gdy się go dotknie oraz czasami sam z siebie mnie boli też. W ogóle pierwszy raz zabolał pewien czas temu i to z tego powodu przyspieszyłam wizytę USG.

Nie znam się na pojęciach onkologicznych, nigdy wcześniej nie miałam z tym styczności, dlatego wchodząc teraz w ten świat jestem prze-ra-żo-na. I o ile wygląda na to, że z tym guzkiem to chyba nic groźnego na ten moment, o tyle lekarze dziwnie milczą gdy spoglądają na wyniki USG, gdzie jest o tym zwłóknieniu.

Ja rozumiem, że nie mogą pewnie nic sugerować, zanim nie będzie wyników, natomiast nie zmienia to faktu, że się boję...

Tym samym chcę to zbadać i poddać się biopsji gruboigłowej.
Czytałam jednak w Internecie, że może ona powodować uaktywnienie nowotworu, albo inaczej: naruszenie pewnej struktury i to może powodować późniejsze "skutki uboczne". Lekarz i radiolog powiedzieli mi, że to (biopsja) nie wpłynie negatywnie na tę zmianę.

Wczoraj przed biopsją cienkoigłową musiałam podpisać dokument, w którym oświadczam, że zostałam poinformowana przez lekarza o możliwych skutkach ubocznych. Sęk w tym, że nic takiego nie miało miejsca, na wizycie nie dopytywałam o szczegóły, lekarz też sam nic nie mówił o tym. Przypuszczam, że przed gruboigłową również będę musiała podpisać taki sam dokument. Biopsja gruboigłowa wydaje mi się bardziej inwazyjna.

Czy są jakieś sposoby jak mogłabym się do niej przygotować, czego się spodziewać, czy to później albo w trakcie boli? Ile to może trwać? Czy właśnie możliwe są jakieś komplikacje lub skutki uboczne? Chciałabym poznać jak to wygląda z opowieści żywej osoby, a nie z artykułów w Internecie :(

Pozdrawiam :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2023-04-03, 11:50  


Witaj na forum Lilijka,

Rozumiem Twoje zdenerwowanie wywołane wynikami usg. To oczywiste, że nikt nie chce przeczytać w wyniku o podejrzanych zmianach. Ale skoro miałaś wcześniej pewne obawy to bardzo dobrze, że masz za sobą to badanie i dalsza diagnostka już ruszyła.
Czu obydwie podejrzane zmiany dotyczą jednej piersi?

Piszesz o rutynowym badaniu usg czyli, jak rozumiem, wykonywałaś je regularnie?

Bolące okresowo zmiany w piersiach najczęściej związane są z cyklem hormonalnym. Oczywiście jeżeli lekarz uważa jakiś obszar za podejrzany to oczywiście należy wszystko dokładnie sprawdzić.
Skąd wiesz, że biopsja cienkoigłowa wykazała gruczolakowłókniaka? To sugestia lekarza wykonującego biopsję?
W jednym i drugim wypadku nie ma innego wyjścia, trzeba czekać na ostateczny wynik hist-pat. Biopsja nie powoduje „uaktywnienia” nowotworu. Biopsja zmian w piersi jest jedynym sposobem na ustalenie czym te zmiany są.

Co do podpisywania zgody na wykonanie procedury inwazyjnej to jest to absolutnie normalne i rutynowe postępowanie. Dotyczy np.biopsji, usuwania zmian skórnych, laseroterapii, skleroterapii i wielu innych zabiegów przebiegających z takim czy innym przerwaniem ciągłości skóry i uszkodzeniem tkanek podskórnych.
Skutki uboczne po biopsji gruboigłowej mogą obejmować ból, miejscowy obrzęk, krwiak. Wszystko mija po pewnym czasie.

Nie bój się, dostaniesz znieczulenie miejscowe, wszystko odbędzie się bezboleśnie.

Pozdrawiam Cię serdecznie i czekam na info po biopsji.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group