1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w macicy
Autor Wiadomość
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2016-04-08, 21:08  Zmiany w macicy


witam serdecznie,
postanowiłam założyć nowy wątek, ponieważ sprawa nie dotyczy ani raka piersi mamy ani bezpośrednio szyjki macicy, która miałam operowaną 5 lat temu.

Od roku, może półtora wróciły problemy zdrowotne - utrata masy ciała, limfadenopatia, powiększenie trzustki i wątroby,złe samopoczucie itd.
Diagnozowano mnie w kierunku chorób z autoagresji, zap trzustki, ostatecznie bez konkretnej diagnozy - stwierdzono podejrzenie choroby układowej, infekcje Hp, przebytą niedawno infekcje CMV, chlamydia pneumoniae.

Miesiąc temu trafiłam do onkologa ze względu na powiększone węzły chłonne nadobojczykowe i pachowe i podwyższoną od kilku tygodni temperaturę.
Wykonano badania laboratoryjne, w których stwierdzono delikatnie podwyższony marker ca 125 ( do 59), niedokrwistość i podwyższony poziom monocytów.
Pani onkolog zdecydowała o wykonaniu PETa - wynik załączam.

cytologię wykonywałam regularnie co 6-12 miesięcy od momentu konizacji szyjki (zawsze w wynikach PAP II).
Od pół roku zgłaszałam się do ginekologa z powodu bólu podbrzusza i lewej pachwiny i bólów kontaktowych.
W kontrolnie wykonanym przez gastrologa usg jamy brzusznej wskazano na zmianę w jajniku - co też miało wpływ na decyzje o wykonaniu PETa.
Z wynikiem wróciłam do lekarza zlecającego badanie, zostałam przekierowana do ginekologa-onkologa.

Czy wynik badania (konsultowany z radiologiem i spec. medycyny nuklearnej) jednoznacznie wskazuje na zmianę nowotworową?
Do wizyty u ginekologa jeszcze kilka dni. Podpowiecie coś?

Z góry bardzo dziękuję i serdecznie pozdrawiam.





2016.03.22 - USG.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2013 raz(y) 146,34 KB

2016.xx.xx - PET-TK.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1994 raz(y) 243,81 KB

 
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #2  Wysłany: 2016-04-11, 22:48  


Bardzo was proszę, napiszcie coś. Czy któraś z was kobietki miała taki opis Peta i czy możliwe jest by było to coś innego niż nowotwór, pomimo tego; że tak jednoznacznie wniosek postawiony?
pozdrawiam ! :-)
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #3  Wysłany: 2016-04-12, 11:55  


Co do miednicy - ja sie nie wypowiem. Ale sprawdzilas co sie dzieje z tarczyca? Nie skierowano Cie do endokrynologa raczej na cito?
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #4  Wysłany: 2016-04-12, 14:57  


Tak naprawdę stuprocentowy wynik da dopiero badanie histopatologiczne. Masz już skierowanie do szpitala na usunięcie zmiany?
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2016-04-12, 18:52  


Nie mam skierowania, jadę dopiero na konsultację do Kielc. I dopiero onkolog zdecyduje co dalej. Co do tarczycy - od 20 lat mam zapalenie, chorobę Hashimoto. Radiolog mówiła, że tarczyca świeci, ale nie jest podejrzana onkologicznie. Miałam rok temu biopsję i wyszło limfocytarne zapalenie. Zdziwiło mnie to, że radiolodzy wpisali ot tak "aktywny metabolicznie proces npl" na podstawie usg i peta głównie...
Dziękuję Wam za odzew :-)
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #6  Wysłany: 2016-04-12, 20:59  


no to trzymam kciuki._itsme_
Rozumiem, że dzieci juz nie planujesz (jeżeli będzie konieczne usunięcie macicy)?
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #7  Wysłany: 2016-04-12, 21:24  


Ja mam Hashimoto od 15 lat. Niewielka mi tarczyca zostala.Jedna tabletka rano eltroxin i nie wiedzialam ze jestem chora.Teraz po leczeniu onkologicznym mam rzut choroby tzn.TSH na granicy istnienia...0,005 i od pewnego czasu objawy nadczynnosci - tarczyca jest ponownie w stanie zapalnym. I w marcu robilam PET/CT.Nie swieci sie tarczyca.
 
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2016-04-12, 21:27  


Mam jedno dziecko. I świadomość, że pewnie jedyne. Nie planuję JUŻ. Ale ciągle mam nadzieję, że "to coś" to nic wielkiego, uczepiłam się powtarzanego dookoła "w pecie nie tylko nowotwory świecą". :-) :-)
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #9  Wysłany: 2016-04-13, 09:49  


W PET swieca nie tylko nowotwory ale radiolodzy to raczej opisuja.Spojrz na to z innej perspektywy.Jezeli nawet to zmiana zlosliwa ...to tylko jedna i bedzie mozna to opanowac i zyc dalej.
 
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2016-04-16, 23:09  


Wróciłam ze szpitala, leżałam 3 dni. Wykonano zabieg , teraz czekam na wyniki histopatologii.

Dane z wypisu:
"Pacjentka z patologią endometrium w badaniu PET-CT . Wykonano abrazję kanału szyjki macicy, pobranie wycinków z szyjki macicy. Histeroskopia diagnostyczna. Abrazja jamy macicy. Materiał przesłano do badania histopatologicznego. Rozrost gruczołowy błony śluzowej macicy. Stan po konizacji szyjki macicy CIN2/3. Płyn w osierdziu. Limfodenopatia".

Powiedziano mi, że może być wszystko i nic. I oby było "nic" pomimo takiego opisu badania PET-CT.
 
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2016-04-18, 14:47  


Stresuję się trochę, przepraszam za kolejny post, za post pod postem, ale mam pytanie - czy możliwe jest by w badaniu Pet "świeciły" polipy na przykład? Bo zastanawiam się co dalej, co, gdy wynik badania histopatologicznego nie wykaże żadnej złośliwości pobranych zmian z szyjki i macicy.
Serdecznie pozdrawiam :-) ;-*
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #12  Wysłany: 2016-05-19, 18:52  


waniliowa napisał/a:
co dalej, co, gdy wynik badania histopatologicznego nie wykaże żadnej złośliwości pobranych zmian z szyjki i macicy.

Wtedy pozostanie - z ostrożności - okresowa kontrola onkologiczna.

Byłby to bardzo korzystny wynik, gdyż badanie histopatologiczne jest najbardziej wiarygodne,
i bez wykazania obecności zmian złośliwych podważyłoby podejrzenie obecności takich zmian,
na co wyraźnie wskazuje lekarz opisujący wynik badania PET-TK:
"aktywny metabolicznie proces npl [tzn. złośliwy] w miednicy małej".

Oczywiście pod warunkiem, że do badania histopatologicznego zostały pobrane tkanki z tych miejsc,
które zostały wskazane w badaniu obrazowym (PET-TK) jako podejrzane.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
waniliowa 


Dołączyła: 29 Mar 2011
Posty: 43
Skąd: łódź
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2016-05-23, 22:09  


Otrzymałam wyniki badania HP
" Stan po konizacji szyjki macicy - 2012 rok, podejrzenie patologii endometrium, w PET-CT - proces neo miednicy małej.

1. Wycinki z szyjki macicy, 9x7x5mm, 9x5x5 mm - cervicitis chronica.
2. Wyskrobiny z kanału szyjki, materiał jak wyskrobiny, 1 bloczek - mucosa canalis cervicalis normalis.
3. Wyskrobiny z jamy macicy, polipowato uformowane fragmenty tkankowe do 35 mm 2 bloczki - Endometrium folliculare"
To cały wynik.

Zarówno ginekolodzy jak i onkolog byli zdziwieni, że "nic nie ma" w wyniku. Skonsultowano wynik badania Pet (płytka i zdjęcie) i kolejny radiolog (spec. medycyny nuklearnej?) potwierdził wcześniejsze opisy. Podobno świeci charakterystycznie dla nowotworu (nie wiem co to oznacza), zgodnie twierdzą, że nie jest to stan zapalny. Podkreślono w rozmowie ze mną, że nie jest to obszar rozlany, a ognisko co ponoć też wskazuje na inny niż zapalny charakter.
Onkolog, u którego się konsultowałam powiedział mi, że miednica mała to absolutnie nie tylko macica i że skoro się świeci to trzeba znaleźć gdzie i co. Jutro mam wizytę u pani doktor, która kierowała na badanie Pet. Ginekolog, który wykonywał zabieg powiedział, że on tam żadnego ogniska podejrzanego w macicy nie widział i jego zdaniem powinnam mieć wykonany rezonans.
Zobaczymy co powie jutro moja pani doktor. Być może zleci tylko obserwację. Oby na tym się skończyło.
Czy zdarza się często, że radiolodzy opisują Pet jako npl a okazuje się, że tam nic nowotworowego nie ma?
Pozdrawiam wszystkich ciepło :-)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #14  Wysłany: 2016-06-11, 08:30  


waniliowa napisał/a:
Czy zdarza się często, że radiolodzy opisują Pet jako npl a okazuje się, że tam nic nowotworowego nie ma?

Na pewno nie: jest to dość nietypowa sytuacja, przynajmniej na naszym forum rzadko spotykana.
Szczególnie, że wynik PET w ocenie lekarzy (i to nie jednego) wyraźnie wskazuje na obecność procesu złośliwego.

waniliowa napisał/a:
Ginekolog, który wykonywał zabieg powiedział, że on tam żadnego ogniska podejrzanego w macicy nie widział i jego zdaniem powinnam mieć wykonany rezonans.
Zobaczymy co powie jutro moja pani doktor. Być może zleci tylko obserwację. Oby na tym się skończyło.

Uważam, że poprzestanie na obserwacji to za mało.
Gdyby to o mnie chodziło, domagałbym się od lekarza skierowania na to MRI.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group