1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2014-11-07, 20:32
BRCA1
Autor Wiadomość
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2014-11-07, 20:05  BRCA1


Witam! Szukam osoby, która robiła w poradni testy genetyczne na wykrycie mutacji BRCA1. Otóż interesuje mnie w jaki sposób otrzymała ona wynik takiego badania - czy wynik był wysyłany pocztą czy też był podany osobiście przez lekarza. Bardzo proszę o odpowiedź.
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #2  Wysłany: 2014-11-07, 20:15  Witaj !


Mój wynik musiałam odebrać osobiście w Por. Genetycznej przy Centrum Onkologicznym, czekałam ok. 2m-cy, skier. dostałam od lek. chir. onkologii,badanie krwi miałam pobrane przed zab operacyjnym, aby wynik był przed zastosowaniem leczenia po zab. oper, a przed chemią lub radioterapia, badanie robi się z krwi, pozdrawiam annas
_________________
anna
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2014-11-07, 20:21  


Są różne pracownie i zwykle takie sprawy uzgadnia się przy pobraniu materiału. W poradniach pracujących na umowę z NFZ wynik należy odebrać u lekarza który powinien objaśnić i zinterpretować taki wynik. Ale w szczególnych wypadkach pewnie i tam można wynegocjować wysłanie pocztą. W prywatnych to jest dowolne. Ale przypilnuj jednej sprawy: wynik musi być podpisany przez lekarza.
_________________
sprzątnięta
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #4  Wysłany: 2014-11-07, 20:27  


a ja robiłam prywatnie .
Korzystając z okazji mam pytanie.

Mój wynik wyglądał tak :


Wykrywanie mutacji w genie BRCA1 (6 mutacji) – krew

14-06-2014
Mutacja: Cys61Gly
Nie wykryto.
Mutacja: Gln855Ter
Nie wykryto.
Mutacja: 3819del5
Nie wykryto.
Ex11.17 (4153 del A)
Nie wykryto.
Ex20 (5382 ins C)
Nie wykryto.
Mutacja: 185delAG
Nie wykryto.
Komentarz
Komentarz:

U Pacjentki wykluczono najczęstsze w populacji polskiej mutacje genowe

odpowiedzialne za rozwój dziedzicznego raka sutka i jajnika. Prawidłowy wynik badania nie

wyklucza jednak stanu nosicielstwa rzadszych mutacji genów BRCA1 i BRCA2 ani mutacji

innych genów związanych ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby

nowotworowe. Należy rozważyć rozszerzenie diagnostyki w zależności od wskazań

klinicznych. Wskazana jest konsultacja Pacjentki w specjalistycznej poradni genetycznej.


Czy to oznacza, ze nie zachoruje ?
Dodatkowo w usg sutka wiecznie mam kilka torbieli o wielkości np 6 mm.
Czy powinnam jakoś specjalnie to kontrolować ?

W rodzinie na raka piersi zmarła babcia ze strony mamy, a choruje ciocia od strony taty...

Przepraszam, że piszę Tutaj ale nie potrzeba jeszcze zakładac odzielnego wątku z tym problemem.
 
nana1 


Dołączyła: 17 Gru 2012
Posty: 92
Skąd: Białystok
Pomogła: 29 razy

 #5  Wysłany: 2014-11-07, 20:29  


Ja robiłam test w Poradni Genetycznej w Białymstoku, ale próbki do badania były wysyłane do Szczecina. Po ok. czterech miesiącach otrzymałam zaproszenie od genetyka ze Szczecina na konsultacje w naszej poradni. Miałam przybyć z córką i rodzeństwem. I tu zostałam poinformowana, że mam stwierdzoną mutację BRCA1, ale nie otrzymałam nic na piśmie. Pobrano mi drugi raz próbkę krwi, osobom z rodziny też. Wyniki na piśmie otrzymaliśmy dopiero po kolejnych kilku miesiącach od genetyka przy kolejnej jego wizycie w Białymstoku.
Córka wcześniej robiła badania prywatnie (nie w Poradni Genetycznej), próbka krwi była wysyłana do Łodzi. Po dwóch tygodniach zadzwoniono, że ma przyjechać i odebrać wynik osobiście.
_________________
nana1
 
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #6  Wysłany: 2014-11-07, 20:32  


Chodzi o to, że ja robiłam to badanie i miałam czekać na odpowiedź do roku czasu. Podczas pobierania krwi powiedziano mi, że wynik negatywny zostanie przesłany pocztą lub zostanę poinformowana o kolejnej wizycie u onkologa. Wczoraj otrzymałam odpowiedź ( po 11 miesiącach), że mam się zgłosić na konsultację onkologiczną za tydzień. Jak myślicie: czy to oznacza, że wynik potwierdza mutację czy nie. Czekałam tyle czasu cierpliwie, a teraz ciężko mi poczekać jeszcze tylko tydzień w niepewności. Głupie to, ale martwię się i nie mogę przestać o tym myśleć. Chciałabym wiedzieć konkretnie ci i jak.

[ Dodano: 2014-11-07, 20:41 ]
Droga Aleksandro! Ja niestety nie jestem w stanie Ci pomóc, bo jestem nowa w tym temacie i tak naprawdę jeszcze niewiele wiem, ale myślę, że pisząc tutaj doczekasz się odpowiedzi na dręczące Cię pytania od kogoś bardziej doświadczonego.
Ja dziękuję innym za odpowiedzi, ale czuję , że chyba niczego się nie dowiem i będę zmuszona jeszcze cierpliwie czekać na tą wizytę - niestety.
Myślę , że chciałabym przeczytać od kogoś, że gdyby było ok to otrzymałabym wynik listownie, a jeśli ma być konsultacja to znaczy, że nie jest ok. Potrzebuję konkretów, bo jestem w ciąży i nie chcę się zamartwiać niepotrzebnie. Wiedząc na czym stoję byłabym spokojniejsza - tak myślę.
 
Aleksandra_A 


Dołączyła: 27 Sie 2014
Posty: 227
Pomogła: 58 razy

 #7  Wysłany: 2014-11-07, 20:49  


ja tez zupełnie sie na tym nie znam.

ale czy jak ktoś ma mutacje BRCA1 to od razu oznacza, że bedzie miał raka ?

chyba NIE.

a jak ktoś nie ma to co ? podobni nic. też może być chory.

Może ktoś blizysz tematu nam wyjaśni.

Nie martw się na zapas! głowa do góry :)
 
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #8  Wysłany: 2014-11-07, 21:04  


Z tego co się orientuję i przeczytałam to osoby z mutacją BRCA1/BRCA2 mogą mieć pewność aż w 80% ( ale nie 100%), że w przyszłości będą musieli się z chorobą zmagać. Dodatkowo u takich osób zmiany ulegają szybciej zezłośliwieniu , a więc trzeba działać naprawdę szybko.
Osoby bez mutacji też mogą oczywiście zachorować, ale istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo niż u osób obciążonych.
Tak więc ja wnioskuję, że zachorować może każdy człowiek, ale jeśli mamy szansę zrobić badania i w razie takiego obciążenia móc zmniejszyć ryzyko do minimum to naszym obowiązkiem jest to robić.
 
nana1 


Dołączyła: 17 Gru 2012
Posty: 92
Skąd: Białystok
Pomogła: 29 razy

 #9  Wysłany: 2014-11-10, 19:02  


Michasiemko, jeśli zostałaś zaproszona na konsultacje po tylu miesiącach czekania na wynik, to moim zdaniem, jest bardzo prawdopodobne, że jesteś nosicielką uszkodzonego genu. Z drugiej jednak strony, może akurat do waszego miasta przyjeżdża konsultant i przywozi ze sobą wszystkie wyniki osób, które robiły testy w danym okresie, twój test może okazać się negatywny. Czekałaś tak długo, poczekaj jeszcze trochę. Nerwy nic tu już nie pomogą. Nikt z Forum nie powie ci jednoznacznie, jaki wynik otrzymasz. Życzę ci ze swej strony, by był negatywny.
_________________
nana1
 
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #10  Wysłany: 2014-11-10, 20:46  


Dziękuję Nana za kontakt. Myślę, że masz całkowitą rację , że muszę uzbroić się w cierpliwość i jeszcze poczekać te kilka dni. Badanie było przesyłane z przychodni onkologicznej po dokładnym wywiadzie do Szczecina, tak więc najbardziej prawdopodobne jest jednak, że wynik może okazać się pozytywny. W mojej rodzinie rak jajnika i piersi to jakieś fatum - w dwóch pokoleniach kobiet ze strony matki na 8 kobiet 6 zachorowało, a trzy już zmarły. To onkolog siostry mojej mamy kazał zrobić te badania wszystkim kobietom , bo jest w rodzinie stwierdzona mutacja BRCA1. Nie chcę sobie przybierać do głowy za bardzo, bo to niczego nie zmieni lecz chcę działać jeśli tylko jest taka możliwość dla siebie i swoich trzech córek. Tak więc czekam do piątku na konsultację i potem zobaczymy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
 
nana1 


Dołączyła: 17 Gru 2012
Posty: 92
Skąd: Białystok
Pomogła: 29 razy

 #11  Wysłany: 2014-11-11, 10:00  


Jeśli próbki krwi były badane w Szczecinie, to najprawdopodobniej na konsultacje przyjedzie genetyk i przywiezie ze sobą wyniki, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Tak właśnie było w naszym przypadku. Mój brat i jego córka też byli poproszeni na konsultacje, chociaż u nich mutacji nie stwierdzono. Tak więc wszystko zdarzyć się może.
_________________
nana1
 
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #12  Wysłany: 2014-11-11, 10:10  


Jeszcze raz dziękuję za odpis. Wywiad był przeprowadzany z miejscowym genetykiem w szpitalu, a wynik ze Szczecina został przesłany z powrotem do tego samego miejsca i tam ma być konsultacja. Zresztą faktycznie nie ma co "gdybać" - wszystkiego dowiem się w piątek. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia.
Co ma być to będzie...
 
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #13  Wysłany: 2014-11-17, 21:12  


Witam! Już jestem po piątkowej konsultacji i nadal nie mam pełnego wyniku. Genetyk ze Szczecina ( a jednak przyjezdny) powiedział, że na razie u mnie mutacji nie wykryto, ale że mam pobrać jeszcze jedną próbkę krwi i czekać na wynik kolejne 2-3 miesięcy. Czy to oznacza Waszym zdaniem, że mogę być spokojniejsza czy też mogę się jeszcze obawiać?Nie martwiłabym się, ale osoby czekające na pobranie (też 2 próby krwi) były zdziwione tym, że wysłali mnie jeszcze raz na te badania skoro wynik jest negatywny. Nic już z tego nie rozumiem i snuję niepotrzebne domysły, a wolałabym być spokojna na te 2 miesiące przed rozwiązaniem. Czy ktoś z Was miał podobną sytuację podczas tych badań i potrafi mi to wyjaśnić? Byłabym bardzo wdzięczna...
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #14  Wysłany: 2014-11-17, 22:56  


Ten genetyk to gryzł i warczał że nie mogłaś o to zapytać? Kobiecie ciężarnej wolno mieć fanaberie i on na pewno wszystko by wyjaśnił. My możemy tylko zgadywać. Zrobione miałaś prawdopodobnie podstawowe mutacje i one wyszły ujemne (nie dostałaś wyniku?). Mutacji związanych z rakiem piersi może być dużo(jeszcze nie wszystkie zbadane) i ciągle poszukuje się dalszych, to są badania finansowane (o ile dobrze pamiętam) z jakiegoś grantu i robione przy współpracy ośrodków z Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie już po przerobieniu Twojej próbki dostali zlecenia na poszukiwania innych mutacji i dlatego poprosili Cię o jeszcze jedną próbkę. Będziesz dokładniej przebadana.

Na tym forum pisuje Akos, poczytaj jej wątek, ona nie ma oporów żeby zadzwonić do Szczecina i zapytać o szczegóły. Może i Ty spróbujesz? Trafisz pewnie na jakąś sekretarkę, powiesz o ciąży i pewnie Ci pomogą. To lepsze niż denerwowanie się przez 2 miesiące.
_________________
sprzątnięta
 
michasiemka 


Dołączyła: 07 Lis 2014
Posty: 8

 #15  Wysłany: 2014-11-18, 21:26  


Dziękuję Gaba za odpis. Ja pytałam czemu ta druga próbka, a on odpowiedział tylko, że wynik musi być powtórzony, bo taki jest wymóg, by był on podany z dwóch niezależnych źródeł(?)
Zapytałam na końcu:"Czyli nie mam na razie czym się martwić?", a on odpowiedział, że nie. Nie chciałam dłużej drążyć tematu i wyszłam. Żałuję, że nie obejrzałam wyniku, bo nawet mi go nie pokazał. Pytania i wątpliwości pojawiły się później, gdy rozmawiałam z innymi. Przyszło mi też do głowy, że może on nie chciał mnie stresować w tym stanie, a gdy miną te 2-3 miesięcy już będzie po porodzie i wówczas dowiem się jak jest naprawdę.
Masz rację, że powinnam zadzwonić do Szczecina i tak zrobię bo udało mi się zdobyć bezpośredni numer.
To chyba hormony sprawiają, że tak wyolbrzymiam całą sprawę, więc z góry przepraszam, że tak drążę i roztrząsam temat i jeszcze raz dziękuję. Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group