1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana przy kostce - czerniak ?
Autor Wiadomość
maja708 


Dołączyła: 09 Wrz 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-09-09, 11:08  


Witam,
od jakiegoś czasu niepokoił mnie pieprzyk przy kostce (miałam go od urodzenia)- wydawał mi się wyraźniejszy, jakby zrobił się ciemniejszy. Wydaje mi się że mimo to nie uległ powiększeniu, Stwierdziłam więc, że prawdopodobnie muszę go podrażniać przy goleniu. Ostatnio jednak zdecydowałam się zbadać go u dermatologa. Pani doktor stwierdziła, że z dużym prawdopodobieństwem jest to czerniak- podczas badania dermatoskopem widać było, że ma jaśniejszą, nieregularną obwódkę, w środku wybarwiony ciemniej, z czerwonymi kropkami. Na drugi dzień wycięłam go, czekam na wynik badania histopatologicznego. Dodam jeszcze, że pieprzyk miał średnicę ok 2mm. Jak to wyglądało u Was? Czy zasadą jest, że czerniak powiększa się na skórze, jeśli tak to mniej więcej w jakim tempie? Strasznie się boję, mam małe dziecko, które wychowuję sama :-(
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #2  Wysłany: 2015-09-09, 12:31  


Na podstawie wyglądu można oceniać próchnicę zębów bo ze zmianami na skórze to loteria, oczywiście jest jakieś prawdopodobieństwo na zasadzie statystyki, równie dobrze można założyć że wszyscy ludzie umrą na raka (jeśli będą odpowiednio długo żyć) zmianie wyglądu mógł ulec np. przez podrażnienie słońcem albo w wyniku zmian hormonalnych wywołanych ciążą , radzę spokojnie czekać na wynik hist-pat.
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #3  Wysłany: 2015-09-09, 12:50  


Maju poczekaj na wynik dopiero on da Ci odpowiedź i nie zamartwiaj się na zapas :)
 
maja708 


Dołączyła: 09 Wrz 2015
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2015-09-09, 12:57  


Dziękuję za słowa otuchy. Nie martwiłabym się tym tak bardzo, gdyby nie to, że mam syna, nie mam pojęcia jak bym sobie poradziła, gdybym musiała się leczyć. Pani doktor nieźle mnie nastraszyła, ale w sumie z tego co piszecie to tego czerniaka równie dobrze mogłaby mi z fusów wywróżyć :)Jeszcze raz zapytam- czy zasadą jest, że zmiana wywołana przez czerniaka rozprzestrzenia się na powierzchni skóry? Czy może być tak, że znamię wygląda inaczej, tak jak u mnie, ciemnieje, ale przez powiedzmy pół roku czy rok wcale się nie powiększa?
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #5  Wysłany: 2015-09-09, 13:08  


Maju u mnie zmiana na skórze była widoczna tzn w dość szybkim tempie urósł i zmieniał kolor ale z tego co wiem nie musi zbytnio rosnąć na wierzchu żeby pieprzyk był czerniakiem ale na pewno sama już wyczytałaś że wcześnie wykryty i wycięty nie pociąga za sobą dalszych konsekwencji , tylko obserwacja i badania kontrolne np. tak jak w moim przypadku tak że głowa do góry i naprawdę nie zamartwiaj się na zapas :)
 
maja708 


Dołączyła: 09 Wrz 2015
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2015-09-09, 13:13  


Tylko co to znaczy wcześnie wykryty :( Zmiany zauważyłam nieco wcześniej niż pół roku temu, myślę że zwróciłam na niego uwagę około 10 m-cy temu. Od tej pory nie urósł, ale stał się wyraźniejszy, ciemniejszy. Mam nadzieję, że nie okaże się że zwlekałam zbyt długo. Czy poza wykryciem nietypowego znamienia mieliście jakieś inne objawy raka? Mówi się, że chorujący człowiek jest słabszy, chudnie itd. Jest tak w przypadku czerniaka?
 
Sensej 


Dołączył: 18 Sie 2014
Posty: 84
Pomógł: 16 razy

 #7  Wysłany: 2015-09-09, 14:42  


Wyniszczenie nowotworowe występuje w zaawansowanej chorobie (IV stadium). To nie jest tak że jeśli ktoś ma guza od razu wygląda jakby uciekł z kliniki dla anorektyczek. Spora, jeśli nie większość nowotworów wykrywana jest przypadkiem a nie dla tego że ktoś się źle czuł.
 
Ania77 


Dołączyła: 04 Wrz 2015
Posty: 5

 #8  Wysłany: 2015-09-10, 16:16  


Maja gdzie udało się Tobie wyciąć pieprzyk na drugi dzień? Ja szukam w Bydgoszczy i jakoś kiepsko mi idzie, CO wyznaczyło mi termin na połowę stycznia, pomimo tego, że znamię pęka ponieważ jest pod stopą i urosło oraz pogrubiało. Lekarz uznał dwa inne znamiona za bardziej niebezpieczne, wszystkie chyba mają być usunięte w styczniu i tak się zastanawiam czy czekać, czy szukać, a może jednak prywatnie. Niestety w prywatnych klinikach to koszt rzędu 300-500 zł "za sztukę". Możecie coś doradzić? Szukać w innym mieście?
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #9  Wysłany: 2015-09-10, 17:33  


Aniu77 ja miałam usuwane znamię w zwykłej poradni chirurgicznej , robił to zwykły chirurg nie chirurg onkolog a zrobił to bardzo fachowo za co jestem mu niezmiernie wdzięczna,
na skierowaniu nie miałam nic napisane że to zmiana podejrzana onkologicznie więc nie kierowano mnie do CO
a w poradni chirurgicznej wycinkę u nas robi się od ręki ale to niestety od Bydgoszczy kawałek drogi :-(
Ja na twoim miejscu z podejrzaną zmianą nie czekała bym do stycznia
 
Ania77 


Dołączyła: 04 Wrz 2015
Posty: 5

 #10  Wysłany: 2015-09-10, 17:53  


Ja na skierowaniu od onkologa na ten zabieg też nic nie mam napisane, po prostu mi tak powiedział. Może faktycznie postaram się poszukać chirurga. Rozumiem, że teraz czekasz na wynik histopat.? Pisalam do Ciebie pw ale chyba nie doszło albo nie odczytałaś ;)

Moje znamię też się powiększyło i to sporo, ale lekarz tak na oko stwierdził, że wygląda na niegroźne tylko dalej będzie rosło i będzie mi przeszkadzać. Już przeszkadza, bo kilka razy dziennie krwawi. Za to zainteresowały go inne, bardzo ciemne na brzuchu. Będę szukać dalej :roll: jeśli ktoś może polecić chirurga w Bydgoszczy będę wdzięczna.
 
Wiosna 



Dołączyła: 19 Lip 2013
Posty: 150
Pomogła: 36 razy

 #11  Wysłany: 2015-09-11, 10:18  


Ania77, połowa stycznia ??
Nie czekaj tak długo, to trzeba usunąć w miarę szybko!
Poszukaj w sąsiadujących miastach, jeśli każą Ci tyle czekać.
 
Ania77 


Dołączyła: 04 Wrz 2015
Posty: 5

 #12  Wysłany: 2015-09-11, 21:30  


Tak, dokladnie 11 o 10.00 :lol: Pani mnie zapytala lekko niepewnym glosem czy mi pasuje? 8-) Odpowiedzialam, że pojęcia nie mam, ale niech będzie, ostatecznie zrezygnuję.
Jest szansa, że uda się przyspieszyć ten proces. W poniedzialek powinnam wiedzieć więcej. Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group