1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiana na plecach - czerniak?
Autor Wiadomość
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #1  Wysłany: 2017-07-17, 07:33  Zmiana na plecach - czerniak?


Proszę o poradę czy załączona na zdjęciu zmiana jest niegroźna czy to wygląda na czerniaka?


IMG_20170713_202029.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1055 raz(y) 2,56 MB

 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #2  Wysłany: 2017-07-17, 08:12  


A skąd my mamy wiedzieć? Może jest może nie jest. Nikt się nie wypowie na ten temat bo przez interneto się nie leczy. Jeśli czujesz obawy to udaj się do lekarza np. dermatologa.
 
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #3  Wysłany: 2017-07-17, 08:29  


nie chodziło mi o diagnozę przez internet, chodziło mi bardziej o to czy może ktoś miał podobną zmianę? Do lekarza jak najbardziej się wybieram.
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #4  Wysłany: 2017-07-17, 08:33  


Pacynka, każda podejrzana zmiana na skórze wymaga oceny co najmniej dermatologa- prywatnie, lub na NFZ (potrzebne skierowanie).
Można też udać się do onkologa (skierowanie nie jest potrzebne) lub do chirurga-onkologa (ze skierowaniem). Najlepiej, gdy lekarz dysponuje dermatoskopem.
My nie podejmujemy się oceny na podstawie zdjęcia, czy opisu.

Pozdrawiam
A.

[ Dodano: 2017-07-17, 09:37 ]
Zdjęcie spłaszcza i nie ma możliwości takiego powiększenia. Dermatoskop w rękach doświadczenie lekarza ma decydujące znaczenie.

A
 
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #5  Wysłany: 2017-07-21, 09:22  


Dziękuje za odpowiedź, jeśli bylibyście tak uprzejmi podpowiedzieć mi jeszcze w jednej sprawie- onkolog nakazał mi wyrobienie zielonej karty onkologicznej, inaczej każą mi płacić za wycięcie zmiany. Czy lekarz pierwszego kontaktu - internista może mi wystawić taką kartę? Pytałam w recepcji mojego ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej i powiedzieli mi że oni takich kart nie wyrabiają, (zapisałam się do internisty ale jeśli mi nie będzie chciał tego wystawić?) nie wiem co mam robić, a czas płynie na moja niekorzyść ... może mi ktoś podpowiedzieć w tej sprawie jak uzyskać taki "dokument"- kartę
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #6  Wysłany: 2017-07-21, 10:12  


Pacynka napisał/a:
onkolog nakazał mi wyrobienie zielonej karty onkologicznej, inaczej każą mi płacić za wycięcie zmiany

Bzdura. Chyba, że byłaś prywatnie, to idź państwowo.
Pacynka napisał/a:
Pytałam w recepcji mojego ośrodka podstawowej opieki zdrowotnej i powiedzieli mi że oni takich kart nie wyrabiają

Kolejna bzdura, mają taki obowiązek.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #7  Wysłany: 2017-07-21, 10:15  


Witaj
Z mojego "doświadczenia" zieloną kartę trzeba wyrobić jak jest stwierdzona choroba lub konkretne podejrzenie .
Może ktoś mnie poprawi?
Ja do chirurga onkologa zarejestrowałam się bez problemu,bez skierowania i czekałam ok tygodnia.
Pozdrawiam i życzę samych dobrych wiadomości :)
 
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #8  Wysłany: 2017-07-21, 10:19  


a z którego przepisu to wynika że lekarz POZ powinien to wystawić ?

[ Dodano: 2017-07-21, 11:20 ]
byłam w Centrum Onkologii w Otwocku bo tam na wizytę czeka się 1 dzień
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #9  Wysłany: 2017-07-21, 10:27  


Nie mam pojęcia z którego przepisu??
Moja historia tak wyglądała (mama i brat też usunęli znamiona na kasę chorych).
Zadzwoniłam do przychodni w której przyjmuje onkolog (chir). rejestratorka wyznaczyła termin i już ;) ."Zieloną kartę" wyrabiałam u lek POZ po odebraniu wyniku (czerniak).
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #10  Wysłany: 2017-07-21, 10:28  


Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego może wydawać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (AOS) jeśli będzie podejrzewał u pacjenta nowotwór złośliwy.

Pacjent może otrzymać kartę także w szpitalu – jeśli w wyniku hospitalizacji (nawet niezwiązanej z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. Na tych samych zasadach kartę otrzymuje pacjent hospitalizowany z powodu nowotworu złośliwego.

Karta może zostać również wydana pacjentowi, jeśli nowotwór złośliwy stwierdzono w ramach badań realizowanych w zakresie programów zdrowotnych.

Całość dostępnej wiedzy można znaleźć tutaj
http://pakietonkologiczny.gov.pl/
Odnośnie karty DilO tutaj
http://pakietonkologiczny.gov.pl/karta/

Pozdrawiam
A.
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #11  Wysłany: 2017-07-21, 10:57  


Bardzo dziękuję za pomoc , nie wiem dlaczego w ośrodkach POZ tak się boją tej karty? Jeśli nie będą mi jej chcieli dać to będę musiała jakoś zdobyć pieniądze na zabieg, bo moja zamiana dosłownie rośnie w oczach i nie mam czasu czekać :(
 
Armands 



Dołączył: 11 Wrz 2016
Posty: 611
Pomógł: 46 razy

 #12  Wysłany: 2017-07-21, 12:26  


Kiedy postanowiłem wyciąć podejrzane zmiany to zarejestrowałem się do gabinetu onkologa w oddziale bydgoskiego Centrum Onkologii. Nie potrzebowałem skierowania, ani karty DiLO.
Lekarz umówił mnie na zabieg, a że jest chirurgiem, to skierowanie na zabieg było zbędne.
Kiedy od razu kierujesz się do chirurga (czy chirurga onkologicznego) skierowanie od lekarza POZ jest wymagane. Ale bywają sytuacje, kiedy to wszystko działa całkiem inaczej.
To, że lekarz, który ma wycinać, na dzień dobry żąda od ciebie karty DilO, to przegięcie.
Ale cóż możesz zrobić?? Albo walczyć z systemem, albo dopasować się do okoliczności.

Przykro mi, że tak się dzieje. Mam nadzieję, że to wszystko dobrze się skończy.

Pozdrawiam
Armands
_________________
Módl się o najlepsze, przygotuj się na najgorsze.
 
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #13  Wysłany: 2017-07-21, 13:14  


Dziękuję za wsparcie i słowa otuchy
 
mf54 



Dołączył: 23 Lis 2016
Posty: 326
Pomógł: 42 razy

 #14  Wysłany: 2017-07-21, 15:34  


U mnie było inaczej, bo nie chodzę sobie prywatnie do lekarza. Całe życie płaciłem ubezpieczenie, teraz jak powstał NFZ, płacę ubezpieczenie zdrowotne.
Lekarz rodzinny napisał skierowanie i w WCO jakąś kartę tam mi wystawili. Nie wiem, czy "zieloną" bo zielona karta to słyszałem, że można sobie zamieszkać w USA :-D i leczyć się w cywilizowanym kraju :)

[ Dodano: 2017-07-21, 16:46 ]
Jeszcze dodam. Mój szwagier miał jakieś podejrzane znamię na plecach, i dermatolog(na NFZ) wypisał mu skierowanie do WCO. Tam wycięli mu znamię i OK. Z tym, że trochę chyba czekał(może z 2 tygodnie). A czekanie, to zależy od innych (nazwę to ) uwarunkowań.
 
Pacynka 



Dołączyła: 08 Mar 2017
Posty: 19

 #15  Wysłany: 2017-07-26, 10:13  zm 2


Kochani serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź. Kartę DILO zdobyłam, po zawziętej walce z lekarzem internistą. Jestem już po wycięciu zmiany na plecach. Czekam na wynik z pobranego wycięcia. Lekarz niby mówił żeby się nie martwić, że to pewnie nic nie jest, ale zaraz potem wypomniał coś o możliwym szukaniu węzła "wartowniczego"? Nie wiem gdzie ten węzeł miał by być na środku pleców przy kręgosłupie? Poza tym wskazał mi druga zmianę do wycięcia, ja jej nawet nie widziałam (znajduje się ona na głowie, w miejscu gdzie nie mam włosów), w załączeniu. Podobno ta zmian jest bardziej podejrzana od tej poprzedniej już wyciętej.


zmiana na głowie 17.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 663 raz(y) 65,04 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group