1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wynik tomografii płuc
Autor Wiadomość
Oncotrust 
Lekarz ONKOLOG


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 79
Skąd: Warszawa
Pomógł: 77 razy

 #16  Wysłany: 2011-02-03, 07:58  


Faktycznie powiekszony wezel nadobojczykowy trzeba potraktowac ostroznie. Tam często przerzuca się rak pluca. Jeśli się to potwierdzi biopsja cienkoiglowa - faktycznie operacja (ostroznie mowiac) traci znaczenie) na rzecz chemioradioterapii. Mam bezposrednia wspolprace z zespolem torakochirurgicznym i PET wykonujacymi pelna diagnostyke guza ale jest to Warszawa
 
Milosz 


Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 36
Pomógł: 3 razy

 #17  Wysłany: 2011-02-03, 08:20  


Z tego co wiem lekarze mowili coś o biopsji gruboigłowej.
Miejsce nie gra roli, może być nawet Warszawa. Czekam jeszcze na odpowiedz z Wrocławia, jeśli nic z tego nie będzie, możemy przyjechać nawet do Warszawy.
A czy chemioradioterapia, może przynieść dobre rezultaty. Zaznaczam, że Tato ma bardzo silny organiza, co potwierdzali parokrotnie lekarze.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #18  Wysłany: 2011-02-03, 20:59  


Milosz, w raku płuca niewątpliwie leczenie operacyjne daje największe szanse na wyleczenie.
Chemioterapia oczywiście może przynieść dobre rezultaty, ale zawsze najpierw rozważa się możliwość operacji.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Oncotrust 
Lekarz ONKOLOG


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 79
Skąd: Warszawa
Pomógł: 77 razy

 #19  Wysłany: 2011-02-03, 22:05  


Mówimy o chemioradioterapii i jest to leczenie z zamiarem wyleczenia u chorych z zaawansowaniem klinicznym IIIB a za takie trzeba uznać jeśli potwierdziłby się przerzut w węźle chłonnym nadobojczykowym. Jeśli nie - nadal jest sens rozważać leczenie operacyjne - już o tym tu pisałem.

[ Dodano: 2011-02-03, 22:06 ]
z zamiarem wyleczenia tzn. że są szanse na długotrwałe przeżycie aczkolwiek mniejsze niż gdy guz jest mniej zaawansowany
 
Milosz 


Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 36
Pomógł: 3 razy

 #20  Wysłany: 2011-02-08, 18:42  


Wyniki bronchoskopii: Rak niedrobnokomórkowy, płaskonabłonkowy. Lekarz mówi, że w tym przypadku nie ma sensu robić biopsji węzła nadobojczykowego, gdyż to co tam jest jest na 100% przerzutem.
Teraz zaleca chemie.
CZy w tym przypadku może byc mowa o chemii i radioterapii? Czy jest możliwe, że po chemii węzeł chłonny może wrócić do stanu pierwotnego i wówczas byłaby szansa na operację?
Jaka chemia powinna byc dobrana?
Obecnei Tato czuje się bardzo dobrze, psychicznie jest gorzej, ale to jest zrozumiałe. Myslę, że chemie powinien dobrze znosić i mam nadzieję, że przyniesie ona poprawe zdrowia.
Dziękuję Wam za pomoc
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #21  Wysłany: 2011-02-08, 18:51  


Faktycznie nie ma raczej sensu biopsja tego węzła, ww. nadobojczykowe są typowymi dla przerzutów raka płuca. Zresztą te węzły bardzo rzadko bywają powiększone zapalnie czy odczynowo.

Radio i chemioterapia jak najbardziej, aczkolwiek nie wydaje mi się, by była tutaj możliwość leczenia operacyjnego (zajęcie węzłów).
_________________
 
Milosz 


Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 36
Pomógł: 3 razy

 #22  Wysłany: 2011-02-09, 21:10  Chemioterapia jaki rodzaj?


Tato w piątek zaczyna chemioterapie. Niestety nie wiem jaki będzie jej przebieg, poza takimi informacjami, że kolejna chemia po 8 dniach od pierwszej nastepnie 3 tygodnie przerwy i ponownie itd.
Czy możecie mi cos poradzic jesli chodzi o chemie? Czy Tato powinien zwrócić uwage na diete?
Jaki schemat chemioterapii powinien byc zastosowany w tym konkretnym przypadku?

Miłosz
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #23  Wysłany: 2011-02-09, 21:21  


Milosz,
w trakcie chemii powinno się jeść produkty wartościowe oraz takie które utrzymują "dobrą krew", w rzeczywistości wyglada to tak,że w zalezności od tego jak chory znosi chemię dobrze jest jeśli zje cokolwiek,a najlepiej niech je to na co ma ochotę i duzo pić,dobrych soków warzywnych i owocowych oraz wody mineralnej
pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #24  Wysłany: 2011-02-09, 21:53  


Schemat 1 + 8 wygląda na PN = cisplatyna + winorelbina.

Niech tata je to co lubi i na co będzie miał ochotę. Naturalnie dobrze by było, żeby unikał np. potraw ciężkostrawnych, ale czasem i na takie pacjenci mają w trakcie chemii ochotę.
_________________
 
Milosz 


Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 36
Pomógł: 3 razy

 #25  Wysłany: 2011-02-10, 08:12  


Czy przy takiej diagnozie, powyższy wybór chemii jest optymalny?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #26  Wysłany: 2011-02-10, 08:44  


Jest to schemat chemii stosowany w NDRP.
_________________
 
Milosz 


Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 36
Pomógł: 3 razy

 #27  Wysłany: 2011-02-10, 08:51  


NDRP, czyli? Proszę trochę jaśniej:)

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2011-02-10, 09:25 ]
Niedrobnokomórkowy Rak Płuc - w skrócie: NDRP.
 
Milosz 


Dołączył: 20 Sty 2011
Posty: 36
Pomógł: 3 razy

 #28  Wysłany: 2011-02-11, 14:38  


Tato miał dzisiaj pierwszą chemię. Otrzymał vinorelbinum w tabletkach i za 8 dni dokładnie to samo.
Czy jest to dobra forma leczenie? Co może Tato zrobić aby przybrać na wadze? Z natury zawsze był szczupły, a wiem, że w tej chorobie tzn w jej leczeniu odpowiednia waga też moze pomóc.
 
ma_ka 



Dołączyła: 14 Sty 2011
Posty: 233
Skąd: Człuchów/Miastko

 #29  Wysłany: 2011-02-11, 15:53  


Witaj Miłosz. Przeczytałam Twój wątek od deski do deski. Przypadek Twojego taty jest praktycznie identyczny z przypadkiem mojego tatusia. Też NDRP, też z przezutami na ten sam węzeł, tez lewe płuco. Chemię tez tata miał identyczną - Navelbine w tabletkach. Z tm , że tato brał 100 mg raz na tydzień przez ok półtora miesiąca. Było od początku wiadome, ze to jest leczenie paliatywne. W przypadku twojego taty może byc podobnie. Mój tato też bardzo tracił na wadze, dlatego przed chemia zażywał Megace - preparat na poprawę apetytu, wzrost masy. Zapytaj o niego swojego onkologa. Bardzo ci współczuję, ta choroba jest straszna, wiem dokładnie przez co przechodzisz. Pozdrawiam serdecznie. Pisz co u ciebie:)
_________________
Kamila
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #30  Wysłany: 2011-02-12, 10:29  


Nikt nie odpowie jednoznacznie, że winorelbina akurat jest dobrą formą leczenia - jest schematem chemii stosowanym w NDRP, więc w tym kontekście jest właściwym sposobem terapii. Wszystko zależy od tego jak nowotwór zareaguje na leczenie.

Jeśli Tata chce przybrać na wadze, możecie spróbować z Nutridrinkami, są mocno kaloryczne, ale nie wszystkim smakują. A że jesteście w trakcie chemii tym bardziej ciężko stwierdzić, czy Tata będzie miał na nie ochotę.
Megace jest dostępne wyłącznie na receptę, Nutridrinki bez recepty.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group