1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
WYNIK BADANIA RTG
Autor Wiadomość
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #46  Wysłany: 2009-12-09, 22:34  


Banialuka Encorton to nazwa handlowa prednis(z)on, glikokortykosteroidu, syntetycznego hormonu. Poczytaj tu :

http://linemed.pl/nhealth...s/cId,23,id,441
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #47  Wysłany: 2009-12-10, 14:52  


Tatko wlasnie dostal encorton na plytki.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #48  Wysłany: 2009-12-11, 21:31  


mam prosbe czy mogl by mi ktos przytoczyc czym sie rozniaschematy radioterapii PN ....ITD
DZIEKUJE
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #49  Wysłany: 2009-12-11, 22:16  


Cytat:
Najczęściej stosowane leki w chemioterapii raka niedrobnokomórkowego płuc:
PN ( cisplatyna; winorelbina); PE ( cisplatyna, etopozyd); PV ( cisplatyna, winblastyna); MVP ( mitomycyna C, winblastyna, cisplatyna); PG (cisplatyna, gemcytabina). Powyższe schematy chemioterapii– oznaczone dużymi literami - stosuje się zwykle przez 21 dni. (Poza ostatnim PG). Stosuje się również schematy „awaryjne” – II rzutu, jeśli standardowe leczenie jest nieskuteczne. Wśród metod chemioterapii II rzutu zwracaja uwagę schematy z uzyciem taksoidów – np. ( docetaksel+cisplatyna).


żródło http://www.pfm.pl/u235/navi/199377

cleo33, wkleiłam Ci to bo myslę ze chodziło Ci o chemioterapie, bo chyba nie ma schematów radioterapii :roll: Nie wiem czy o to Ci chodziło czy jakieś inne informacje?
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #50  Wysłany: 2009-12-12, 13:48  


Tak przepraszam ,własnie o chemie mi chodzilo pomylilam sie (gapa ze mnie) chodzilo mi o to czym sie roznia i dlaczego tz dlaczego PN a nie ED np? jaki to ma zwiazek ??Czy na wielkosc, guza ,przerzuty odl,etc...
Dzieki Marzenko sciskam :lol:
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #51  Wysłany: 2009-12-14, 20:05  


Witajcie ,jutro jedziemy na drugi cykl ,wiec zobaczymy czy tatko dostanie mam nadzieje ze wyniki sie poprawily :?ale?:
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #52  Wysłany: 2009-12-15, 18:44  


Witajcie
Tata zostal przyjety na oddział pplytki sie poprawiły wiec chemie ma dostac .
Zmartwilo mnie jedynie to ,ze gdy dzwonilam do taty popoludniu mowil ze plukaja mu nerki dostal juz trzy butle ,nie zobacze sie z nim dzisiaj bo nie mam jak tam jechac mam dzis wiele spraw do zalatwienia, i chemie ma dostac jutro ale co to moze byc z tymi nerkami???

[ Dodano: 2009-12-15, 22:54 ]
czy ktos spodkal sie z czym takim ?wieczorem dostal jeszcze zastrzyk na ..sikanie ,po tych wlewach na plukanie nerek.
Co to moze byc ?

[ Dodano: 2009-12-16, 09:14 ]
Tate wypisuja ma za wys kreatynine???chemii ni bedzie :-(
Co to znaczy zaraz jade po niego do szpitala, to sie cos wiecej dowiem narazie wiem tylko ze w poniedzialek ma miec konsultacje z onkologiem .wydaje mi sie ze to za dluga przerwa miedzy wlewami bedzie i chemii poprostu nie bedzie
  
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #53  Wysłany: 2009-12-16, 10:33  


Wlasnie rozmawialam z lekarzem ,chemii nie podaja poniewaz p dr stwierdzila ze mniejszym zlem jest poczekanie na poniedzialek na konsultacje onkologiczna niz podanie dzis chemi .
Troszke podwyzszona jes kreatynina , przyjmowac ma encorton,aczkolwiek powiedziala ze dalsza chemia nie jest wykluczona moze onkolog zmieni sklad :?ale?:
Czy ktos z Was spodkal sie z czyms podobnym ???
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #54  Wysłany: 2009-12-16, 10:37  


cleo,
tata otrzymywał schemat PN, prawda? Cisplatyna, wchodząca w jego skład jest w przypadku raka płuca podstawą w leczeniu chemioterapią, jednak jest nefrotoksyczna (czyt. działa toksycznie na nerki) - dlatego przed podaniem wlewu chorego się intensywnie nawadnia (to te wczorajsze butle z płynami). Takie nawodnienie powoduje, że następnego dnia pacjent po prostu dużo siusia, i cytostatyk (wydalany z moczem) - miast zalegać w nerkach - jest na bieżąco 'odprowadzany' a mocz jest rozcieńczony.
Wczorajsze'płukanie' było więc naturalną procedurą przygotowującą do podania wlewu zawierającego cisplatynę.
Zaskoczeniem jest ta kreatynina, dowiedz się czegoś więcej, najlepiej by było gdybyś dokładnie spisała wyniki taty (chyba, że będą na wypisie?)
Gdyby chciano puścić tatę do domu bez wlewu, zapytaj jakie mają plany i jakie widzą możliwości dalszego leczenia chemioterapią.
Co do Twojego niepokoju to.. zgadzam się z Tobą - zbyt długa przerwa jest niekorzystna. Najgorszą zaś opcją byłoby zaniechanie chemioterapii.
Tak więc przyczyny, które uniemożliwiają leczenie powinny być dokładnie przeanalizowane.
W sytuacji gdy przeciwwskazania do podania chemioterapii opartej na pochodnych platyny dotyczą stanu nerek, ale są względne, stosuje się czasem zamiast cisplatyny - karboplatynę. Jest ona znacznie mniej nefrotoksyczna, za to niestety mielotoksyczna jak najbardziej - tzn. toksycznie działa na szpik :| (tu myślę akurat o płytkach taty), ALE! coś robić trzeba.
Gdybyś mogła zebrać jak najwięcej danych, WSZYSTKIE bieżące wyniki.
ściskam.

[ Dodano: 2009-12-16, 10:40 ]

Heh, pisałyśmy jednocześnie :)

To mnie uspokoiłaś nieco:)
Sytuacja nie jest chyba taka zła i pewnie po prostu zmienią cisplatynę na karboplatynę :)
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #55  Wysłany: 2009-12-16, 11:10  


Najważniejsze by dostał chemię.
Kilka dni w te czy we wte nie robi różnicy, obawiałam się, że znów zacznie się dłuższa zwłoka.
Może dostać schemat oparty na karboplatynie, byle dostał :)

Jeśli jest tak jak pani dr wspominała i kreatynina nie jest mocno podwyższona a reszta wyników przynajmniej 'przyzwoita' to powinno być ok.

Encorton b.dobrze - pewnie już wiesz, że zwykle poprawia kilka kluczowych wartości krwi, dodam jedynie, że również 'awaryjnie' poprawia stan nerek.

No to trzymam kciuki :)
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #56  Wysłany: 2009-12-18, 21:21  


Witajcie
Zastanawiam sie czy po pierwszym cyklu chemi moze sie guz zmniejszyc ,tata przed chemia narzekal troche ze boli go prawy bark (tam gdzie guz u szvczytu pluca)bral dziennie 1 raz ketonal poniewaz niby czul sie lepiej :?:
Teraz od skonczenia pierwszego cyklu nie zażywa ketonalu ,nic go nie boli jest w znakomitej formie,jedynie gdy pędzi to sie troche meczy :<: pozatym sam jest szczesliwy ,ze nie musi brac ketonalu.
Najgorsze ,ze on mysli ze jest juz wyleczony ,ze nastepna chemia nie bedzie potrzebna ,nie mowiac juz o zabiegu??????
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #57  Wysłany: 2009-12-22, 21:53  


witam,
Niestety tata drugiego cyklu nie dostanie zle wyniki ,zostal skierowany na radioterapie radykalna,27 stycznia mamy wizyte w CO wiec znowu caly miesiac czekania :fucc:
Po prostu rece opadają.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #58  Wysłany: 2009-12-23, 18:39  


bylam u innego onkologa i maja rozne zdania ten u ktorego bylam nie zna historii od poczatku nie mialam cd plytek ktore mogl by obejrzec bo zabral je ten z Gliwic jedynie wypisy ,aczkolwiek stwierdzil ze on by skierowal na zabieg ,chociaz ....z przedwymowca zgodził by sie ze wiek i reakcja organizmu na drugi cykl wcale mogla by nie pomoc a odwrotnie :?ale?: wiec trudno gdybac :roll:
Wiesz u tego drugiego byłam priv i moze chcial mi zamydlic oczy ,choc argumenty mialam mocne ale rowniez upierał sie ze wiek itd...
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #59  Wysłany: 2009-12-27, 14:45  


Cemie zaniechali poniewaz lekarz mowil ze tato mial zle wyniki krwi jak inerek przez kilka godzin dostawal kroplowke na plukanie a na drugi dzien wyniki kreatyniny sie nie poprawily nawet byly gorsze dlatego uznali ze nie beda obciazac pacjenta kolejnymi cytostatykami :-(
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #60  Wysłany: 2009-12-30, 22:16  


Mam pytanie :?ale?: do 27 stycznia czekamy na radioterapie w tym czasie lekarkaa nasza nie kazala brac zadnych lekow procz odzywczych :?: pytalam czy tego encortonu nie nalezy brac ,lecz kazala odstawic :?: ketonal w sytuacjach doraznych.
Mysle czy ten encorton to dobra decyzja ,aby odstawic??
Tato czuje sie dobrze ale boje sie aby czegos nie pominac?
Doradzcie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group