1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wynik badania histopatologicznego
Autor Wiadomość
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #1  Wysłany: 2013-01-03, 09:55  Wynik badania histopatologicznego


Witam,
Jestem nowa użytkowniczką forum - pozdrawiam wszystkich.

Mam pytanie: Badaniu histopatologicznym po wykonaniu kolonoskopii otrzymałam wyniki badania :

Histpat po kolonoskopii:
Drobne fragmenty martwiczo zmiennej ziarniny zapalnej. Brak żywej tkanki do oceny.

Nadmieniam, iż podana jest data pobrania dnia 23, a data otrzymania 25 dnia.
Jest to 48 godzin wyczytałam, iż materiał powinien być nadesłany w ciągu 24 godzin od pobrania. Jakie niesie skutki zbyt późne dostarczenie materiału do badania na wyniki?
Czy ziarnina zapalna może uleć malignizacji, a zatem powstaje guz?
Czy ziarnina zapalna obejmuje całą ściankę jelita, czy umieszcza się wewnątrz jelita?
Czy można w tym stanie leczyć farmakologicznie moje schorzenie, czy czeka mnie resekcja jelita ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-03, 17:14  


Czy na wyniku histopatologii jest jakiś opis makroskopowy tego, co pobrano? Jeśli tak, prosimy o przepisanie wszystkiego w całości.

terra_49 napisał/a:
Jakie niesie skutki zbyt późne dostarczenie materiału do badania na wyniki?

Materiał może nie nadawać się do oceny bądź jego ocena może być niepełna.

terra_49 napisał/a:
Czy ziarnina zapalna może uleć malignizacji, a zatem powstaje guz?

Guz nie oznacza od razu guza złośliwego, a rozumiem że to masz na myśli pisząc o "malignizacji".
Natomiast nie, proces zapalny nie przekształca się w zmianę złośliwą.

terra_49 napisał/a:
Czy ziarnina zapalna obejmuje całą ściankę jelita, czy umieszcza się wewnątrz jelita?

Tzn. masz na myśli ścianę jelita z zewnątrz czy z wewnątrz? Bo ściana jelita może oznaczać część zew. oraz część wew.

terra_49 napisał/a:
Czy można w tym stanie leczyć farmakologicznie moje schorzenie, czy czeka mnie resekcja jelita ?

Na podstawie tylko i wyłącznie wyniku histpatu nie można odpowiedzieć na to pytanie - zbyt mało danych nt. schorzenia, dotychczasowego leczenia, stanu ogólnego, dotychczas wykonanych badań etc.
_________________
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #3  Wysłany: 2013-01-03, 20:21  


Dostałam silnych boleści w dole brzucha, lekarka rodzinna skierowała mnie do szpitala, gdzie wykonano mi badania podstawowe mocz, USG, ginekolog. jedynie w kwi WBC 17,2 reszta w normie. zalecono mi Nospę i wizytę u gastrologa. Gastrolog przepisał mi Controloc jednocześnie nadmieniłam, że jestem w grupie ryzyka gdyż moja mama miała raka (80 lat) po operacji - stomia.
Zgłosiłam się na badania z programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Opis badania przesiewowego:

Kolonoskopia przesiewowa:
Kolonofiberoskop wprowadzono do kątnicy. W esicy na głębokości ok. 28-30 cm od zwieraczy przysadzista, polipowata zmiana bez wyraźnej granicy, wielkości ok. 1,5 cm podejrzana o malignizację. Pobrano liczne wycinki do weryfikacji mikroskopowej. W esicy pojedyncze uchyłki.
Wniosek: Podejrzana polipowata zmiana w esicy. podpis dr n. medycznych

Wynik histopatologii jak wyżej opisałam, brak zapisu w rubryce rodzaj materiału, w rubryce okolica: esica.

Lekarz prowadzący z w/w badaniami wydał mi skierowanie do szpitala.
Rozpoznanie: Polipy sigmae - program przesiewowy M2 , do polipektomii w warunkach szpitalnych.
W karcie historii choroby gabinetu gastrologicznego podał nr ICD - K 63.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-01-03, 21:24  


Wynik histpatu nie wskazuje na zmianę nowotworową, aczkolwiek fragment o braku żywej tkanki do oceny każe sugerować konsultację z patologiem opisującym wynik i dopytanie go o tę kwestię - czy materiał nie był dostarczony zbyt późno, czy nie był źle pobrany.
_________________
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #5  Wysłany: 2013-01-04, 10:36  


Dziękuję za dotychczasową odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie jakie powinny być wykonane dalsze badania w celu wykluczenia nowotworu.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-01-04, 19:35  


Na razie najlepiej dopytać o kwestię pobranego materiału, być może lekarz będzie chciał powtórzyć badanie, ewent. TK jamy brzusznej.
_________________
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #7  Wysłany: 2013-01-04, 21:00  


Nie znam lekarza, który przyzna się do błędu !
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2013-01-04, 21:34  


Powtórzenie badania nie jest przyznaniem się do błędu, a weryfikacją dotychczas postawionych podejrzeń odnośnie rozpoznania (przynajmniej ja to tak rozumiem).
_________________
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #9  Wysłany: 2013-01-05, 08:45  


Lekarz odpowiedział, że nie stwierdzono procesu nowotworowego co nie wyklucza jego obecności w głębokiej położonej tkance.
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #10  Wysłany: 2013-03-11, 23:45  Leczenie operacyjne


Witam,
Opiszę przeprowadzone leczenie z z dokumentacji placówki mnie leczącej cytuję:
Cięcie pośrodkowe. Stwierdzono : niewielki guz esicy śr. ok. 2 cm w ok 1/3 dolnej jej długości, nienaciekający surowicówki. Wątroba i pozostałe narządy jamy brzusznej bez zmian. Uruchomiono esicę i zstępnicę, podwiązano podwójne naczynia krezkowe dolne. Jelito rozdzielono w ok. 1/3 górnej esicy. usunięto jelito wraz z guzem. żespolenie technika dwustaplerowa TA55 i CEEA (Bryl) 25 ok 7-8 cm nad załomkiem otrzewnej. Płukanie jamy otrzewnej, hemostaza, dren wielorurkowy do miednicy małej. PDS na otrzewną i powieź, drenik do tkanki podskórnej, szwy skórne, opatrunek hist - pad.
Rozpoznanie guz esicy.

W innym dokumencie zostało wpisane - w "nazwie udzielonego świadczenia" cyt. Wycięcie Jelita Grubego - Częściowe (NP. HEMIKOLEKTOMIA, SIGMOIDEKTOMIA).

Mam pytanie czy opisane wyżej czynności podczas leczenia operacyjnego otwarcia jamy brzusznej pokrywa się z wpisem do dokumentu udzielonego świadczenia wyżej podanego wg wpisu ? Pozdrawiam .
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #11  Wysłany: 2013-03-12, 07:21  


Zdecydowanie się pokrywają. A skąd takie pytanie? :)
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #12  Wysłany: 2013-03-12, 12:04  


W ramach "Programu Badań Przesiewowych Dla Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego" Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Ze streszczenia Programu wyczytałam :
cyt. wykonano 50 279 kolonoskopii 8 164 badań histopatologicznych, usunięto 9114 polipów za łączną kwotę 15 098 995 zł. W ramach programu do chwili obecnej wykryto 618 raków jelita grubego.

Zanim doszło do mojej ostatecznej diagnozy na podstawie w/w leczenia (opisanego w poprzednim poście). Ośrodek wyznaczony w ramach badań przesiewowych wykonał kolonoskopię, a badanie patomorfologiczne wykonał Zakład Patomorfologii przy Szpitalu. Ośrodek koordynujący przedsięwzięcie Programu wykonał leczenie w/w leczenie operacyjne wycinając 17 cm jelita grubego i wykonują histopatologię:

Histpat:
cyt. Procedury wykonane ddmmrr
Materiał:
A. Esica z guzem
B. Krążki ze staplera
Makroskopowo:
A. Fragment jelita grubego dł. 17 cm w obrębie jelita uchyłek (u) o nieco pogrubiałej ścianie. Margines i pozostała błona śluzowa jelita bez zmian, węzły chłonne średnicy do 0,7 cm. uA, uB, uC, M1, m2, xB, w
B. A,B (c.mat)
Makroskopowo:
A0 DIVERTICULITIS SIGMAE.
Magnscy Chirurgiczne bez zmian patologicznych.
Znaleziono 2 odczynowe węzły chłonne okołojelitowe.
B. fragmenty ściany jelita grubego bez zmian patologicznych.

Wykonałam Badania genetyczne wyniki:
cyt. Lista ocenionych zmian DNA :
Gen / Mutacje/warianty
BRCA1 / 5382insC; 3000T/G; 4153delA
CHEK2 / 1100delC; IVS+1G>A;I157T; del5395
NOD2 / 3020insC
W badanej próbce DNA nie stwierdzono nosicielstwa wyżej wymienionych zmian.

Od pierwszego badania wmawiano mi to, że jestem w grupie ryzyka (moja mama miała raka jelita w wieku 80-ciu lat stomia).

Odpowiadam Panu stąd takie moje pytanie!

W karcie informacyjnej leczenia szpitalnego widnieje
Rozpoznanie: Guz Esicy.
W Epikryzie wpisano cyt. "ddmmrr xx chora przyjęta celem leczenia operacyjnego raka esicy. Ddmmrr wykonano resekcję esicy. Przebieg operacyjny bez powikłań. Wypisana w 6-tej dobie do domu w stanie ogólnym miejscowym dobrym."
Na co byłam chora czy na Guza esicy (w Rozpoznaniu Raka Jelita Grubego), a może na Chorobę uchyłkową jelita grubego ?

Terra_49
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #13  Wysłany: 2013-03-12, 12:22  


Szanowna Pani,

Pytała Pani, czy to co zostało wykonane w czasie zabiegu zgadza się z wpisanym świadczeniem. Odpowiedziałem, że tak ponieważ przeprowadzona operacja w rzeczywistości jest częściowym wycięciem jelita grubego (sigmoidektomią).

Natomiast to, że w badaniu hist-pat nie stwierdzono obecności nowotworu powinno Panią niezmiernie cieszyć. Niejednokrotnie zdarza się, że rozpoznanie kliniczne nie pokrywa się z rozpoznaniem histopatologicznym. Wszak nigdy podejrzenie nie oznacza właściwej diagnozy w 100%

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
terra_49 


Dołączyła: 02 Sty 2013
Posty: 17

 #14  Wysłany: 2013-03-13, 00:32  


W jakim optymalnym czasie powinien być wysłany materiał - (wycinki) od pobrania do odebrania w Zakładzie Patamorfologii, aby patomorfolog wykonał dobrej jakości rozpoznanie.

Jeszcze dodaję, że podczas prawie pół roku żyłam w świadomości rozwijającego się we mnie raka, a w przypadku pomyślnego leczenia pozostawało mi kalectwo w postaci stomii.

[ Dodano: 2013-03-13, 17:11 ]
Ponawiam w/w pytanie odnośnie optymalnego czasu dostarczenia materiału do badania histopatologicznego.
W pierwszym pytaniu nie odpowiedział na pytanie Administrator.

W ostatnim pytaniu "Przyjaciel Forum" tak samo milczy - nie potrafi, nie umie czy nie chce odpowiedzieć na zadane pytanie !

terra_49
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2013-03-13, 22:14  


terra_49 napisał/a:
W ostatnim pytaniu "Przyjaciel Forum" tak samo milczy - nie potrafi, nie umie czy nie chce odpowiedzieć na zadane pytanie !

A może po prostu nie ma czasu, bo udziela się na Forum wolontaryjnie, poświęcając temu swój prywatny czas, wolny od służbowego?

terra_49 napisał/a:
W pierwszym pytaniu nie odpowiedział na pytanie Administrator.

Obowiązku takiego żaden Administrator czy Moderator Forum nie ma, ale oczywiście tak szybko jak tylko mogę naprawiam to niedopatrzenie:
terra_49 napisał/a:
W jakim optymalnym czasie powinien być wysłany materiał - (wycinki) od pobrania do odebrania w Zakładzie Patamorfologii, aby patomorfolog wykonał dobrej jakości rozpoznanie.

Cytat:
Materiał powinien być nadesłany w ciągu 24 godzin od pobrania (optymalny czas utrwalania materiału pozwalający na wykonanie dobrej jakości preparatów oraz zachowanie antygenowości tkanki w przypadku konieczności wykonania odczynów immunohistochemicznych).

źródło: http://www.patomorfologia-cmuj.pl/node/9


Rozumiem, że jesteś zdenerwowana czy rozżalona (choć brak rozpoznania nowotworu złośliwego to chyba dobra wiadomość, o której wielu tutaj marzy), jednak bylibyśmy wdzięczni (my - Administracja) za nieco szacunku do pracy Moderatorów czy Przyjaciół Forum, a także innych Forumowiczów, którzy pomagają nowym użytkownikom.
Nie minęło jeszcze 24h od napisania posta, więc nie czekałaś długo na odpowiedź, a nikt z nas nie unika jej z czystej przyjemności - wszyscy Moderatorzy i Administratorzy Forum pracują zawodowo i kiedy tylko możemy, staramy się znaleźć czas także na pracę tutaj. Jednak nie zawsze jest to możliwe tak często, jak Ty czy my byśmy tego chcieli. Czasem trzeba po prostu chwilę poczekać.
Pozdrawiam.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group