1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie raka wątroby-nadzieja umiera ostatnia
Autor Wiadomość
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #1  Wysłany: 2012-08-30, 14:38  Podejrzenie raka wątroby-nadzieja umiera ostatnia


Witam,

jak w tytule posta - u mojego Taty miesiąc temu, w trakcie badania USG jamy brzusznej zdiagnozowano 2 guzy na prawym płacie wątroby (4 i 5 cm). Na to badanie został on skierowany po stwierdzeniu wysokiego OB. Nie odczuwał on wcześniej żadnych dolegliwości.

Potem sprawy potoczyły się ekspresowo. Od lekarza otrzymał skierowanie na oddział onkologiczny w Knurowie prowadzony przez Pana Doktora Stefana Szelca. Tam po przeprowadzeniu szeregu badań (badania krwi, kolonoskopia, gastroskopia) nie stwierdzono żadnych zmian nowotworowych. Dodam, że wątroba podczas pierwszego USG przed pobytem w szpitalu była powiększona, natomiast następne badanie, wykonane w szpitalu tego nie stwierdziło.
Tata przed wczoraj miał robioną biopsję wątroby, jutro go wypisują.

Mam pytanie: na jakiej podstawie lekarze stwierdzili, że rak wątroby nie jest rakiem pierwotnym, a wynikiem przerzutów z innego organu?
Dodam, że podejrzewa się u mojego ojca wirusowe zapalenie wątroby (jakiego typu nie wiem). Jutro będę konsultować się z Doktorem Szelcem, więc mniej więcej będę mieć pogląd sytuacji, natomiast ta niepewność mnie dobija...

Proszę o odpowiedź, co do wyników badań jakie miał przeprowadzone, jutro spróbuje je wyciągnąć od mojego Taty. Widzę, że bardzo się boi, a z drugiej strony nie chce więcej nic powiedzieć, ukrywa wyniki itd...
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #2  Wysłany: 2012-08-30, 14:50  


magda88 napisał/a:
na jakiej podstawie lekarze stwierdzili, że rak wątroby nie jest rakiem pierwotnym, a wynikiem przerzutów z innego organu?

Prawdopodobnie nie stwierdzili tego z całą pewnością. Guzy wątroby najczęściej są pochodzenia przerzutowego, a najczęstszymi miejscami, skąd przerzuty do wątroby pochodzą są u mężczyzn właśnie jelito grube, żołądek i płuca.
Jak będziesz miała wyniki badań to zamieść je w całości - zeskanuj wypis, albo dokładnie go przepisz.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #3  Wysłany: 2012-08-30, 14:54  


Madzia70 napisał/a:
magda88 napisał/a:
na jakiej podstawie lekarze stwierdzili, że rak wątroby nie jest rakiem pierwotnym, a wynikiem przerzutów z innego organu?

Prawdopodobnie nie stwierdzili tego z całą pewnością. Guzy wątroby najczęściej są pochodzenia przerzutowego, a najczęstszymi miejscami, skąd przerzuty do wątroby pochodzą są u mężczyzn właśnie jelito grube, żołądek i płuca.
Jak będziesz miała wyniki badań to zamieść je w całości - zeskanuj wypis, albo dokładnie go przepisz.

Czyli jest szansa, że to wątroba sama w sobie jest źródłem nowotworu? Czytałam mnóstwo artykułów, for internetowych i wiem, że rokowania są marne... Czy wogóle istnieje szansa na wyleczenie? Tata czuje się w miarę OK, ale psychika mu chyba powoli wysiada :( Dodatkowo te cholerne papierosy... wprawdzie się ograniczył, ale nadal sobie popala.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2012-08-30, 14:58  


magda88,
Jeśli czytałaś dużo, to wiesz, że o jakichkolwiek szansach będzie można mówić dopiero po uzyskaniu wyniku histopatologicznego.
Jeśli Tata jest palaczem, to warto byłoby zdiagnozować go dokładnie w kierunku raka płuca - nie piszesz, czy była prowadzona diagnostyka w tym kierunku.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #5  Wysłany: 2012-08-30, 15:21  


Jeszcze nie. A możliwe, że lekarze nie dopuszczają możliwości raka płuc, skoro nawet nie zlecono RTG?
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-08-30, 21:39  


magda88 napisał/a:
A możliwe, że lekarze nie dopuszczają możliwości raka płuc, skoro nawet nie zlecono RTG?

Co siedzi w głowach lekarzy, tego nie wiemy, ale na pewno wiedzą, że i taka ewentalność istnieje. Być może RTG będzie zlecone później.
_________________
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #7  Wysłany: 2012-08-30, 21:46  


Ale skoro został wypisany do domu bez żadnego skierowania na RTG to może faktycznie nie biorą tej opcji pod uwagę? Kurczę, oby to nie był rak płuc :(

[ Dodano: 2012-08-30, 21:48 ]
Poza tym Tata nigdy nie narzekał na duszności, nie kaszlał, a chyba rak płuc daje wcześniej w jakiś sposób znać o sobie.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-08-30, 21:57  


magda88 napisał/a:
Poza tym Tata nigdy nie narzekał na duszności, nie kaszlał, a chyba rak płuc daje wcześniej w jakiś sposób znać o sobie.

Niestety często rak płuc nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego jest wykrywany późno, w stadium już mocno zaawansowanym.
_________________
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #9  Wysłany: 2012-08-30, 22:01  


:( Boże, cały czas się modlę by jednak okazało się, że to nie ta gadzina niszczy mojego Ojca. Staram się jakoś to wszystko ogarnąć i wmawiam sobie, że to jednak nie przerzuty, a wątroba, która z powodów jego problemów skórnych przez długie długie lata była narażona na działanie maści sterydowych.

[ Dodano: 2012-08-31, 10:57 ]
Rozmawiałam z doktorem Szelcem i raczej wyklucza raka płuc-czekamy teraz na wyniki biopsji, żeby wiedzieć co robić dalej, jeżeli chodzi o WZW również zostało wykluczone.
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-05, 21:33  HCC, HCV, marskość a przeszczep wątroby


Witam,

u mojego Taty niestety po badaniach histopatologicznych potwierdzono nowotwór HCC. W międzyczasie zostało też potwierdzone WZW C, które przyczyniło się do prawie CAŁKOWITEJ marskości wątroby. Rozmawiając dzisiaj z onkologiem oraz ordynatorem chirurgii dowiedziałam się, że resekcja prawego płata wątroby spowoduje na 99% śpiączkę u ojca w związku ze zniszczeniem marskością lewego płata wątroby, który po prostu sam nie ,,wydoli''. Pytanie z mojej strony: czy pomimo wielkości guzów raka HCC, które teoretycznie wg kryteriów mediolańskich wykluczają mojego Ojca z przeszczepu wątroby, to jej zniszczenie marskością oraz HCV nadal go kwalifikują do tej operacji? Dodam, że stan ogólny jest dobry i że mimo wszystko jutro będę naciskać na ordynatora chirurgii by wydał mi skierowanie do chirurga transplantologa.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-09-05, 21:42 ]
Masz już swój wątek na Forum - w nim zamieszczaj wszelkie informacje i pytania dot. taty.
Wątki scalone.


 
Marynka 


Dołączyła: 18 Sie 2012
Posty: 108
Skąd: Katowice
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2012-09-06, 08:40  


Witaj

No to mamy ten sam problem tyle że mój tata oprócz stwierdzonego raka pierwotnego nie ma marskości i nie ma żółtaczki. Dodam że tata również nie odczuwa żadnych dolegliwości, jedynie wysokie OB było niepokojące i potem tak jak u Ciebie, odbyły sie wszystkie badania, na końcu biopsja i potwierdzenie diagnozy.

musimy się trzymać
Ania
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #12  Wysłany: 2012-09-06, 08:44  


Będzie dobrze. Właśnie jadę do chirurga. Trzymaj kciuki.

[ Dodano: 2012-09-06, 10:13 ]
Mam skierowanie do transplantologa na Francuska! :D:D:D Jadę tam zaraz z Tatą. :D

[ Dodano: 2012-09-06, 20:17 ]
Jestem po rozmowie z doktorem Karkoszką. Muszę mu jutro dowieźć poprawione skierowanie na oddział nefrologii, endokrynologii i chorób przemiany materii. Położy prawdopodobnie Tatę u siebie na oddziale. Na początku, gdy doktor nie miał wglądu do wyników to opowiadał o długiej procedurze: szeregu badań kwalifikacyjnych w Klinice na Ligocie w Katowicach, na kardiologii w Zabrzu ecc. Po przejrzeniu kartoteki Ojca ze szpitala w Knurowie od razu skierował go do siebie. Czy to dobry znak? :roll:
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #13  Wysłany: 2012-09-07, 09:55  


Ojca w poniedziałek przyjmują na oddział transplantologii Szpitala Klinicznego w Katowicach! :D
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
Marynka 


Dołączyła: 18 Sie 2012
Posty: 108
Skąd: Katowice
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2012-09-07, 13:42  


To super! w jakim wieku jest tata?Czy nadaje sie do przeszczepu?
 
magda88 


Dołączyła: 30 Sie 2012
Posty: 104
Pomogła: 4 razy

 #15  Wysłany: 2012-09-07, 13:48  


Wklejam w międzyczasie wyniki z wypisu Taty z oddziału onkologicznego, z chirurgii oraz z biopsji wątroby.Proszę o info, które to jest stadium rozwoju nowotworu i ile jeszcze może minąć czasu do pojawienia się przerzutów z wątroby(pfu pfu oby wcale się nie pojawiły)?

WYPIS ONKOLOGIA (pobyt od 02.08 do 14.08.12)
Rozpoznanie:
Hepar metastaticum. Observatio incompleta. Psoriasis.

Przebieg leczenia:
Amplopin 10; karta obserwacyjna

Epikryza:
Chory lat 63 przyjęty z podejrzeniem zmian metastatycznych w wątrobie, bez ustalonego punktu wyjścia. Wykonano USG jamy brzusznej, gastroskopia bez zmian. Podwyższony CA 19.9. Termin kolonoskopii do ustalenia.

Zalecenia lecznicze:
Zgłosi się po 19.08.2012 po termin kolonoskopii i ew. konsultacji chirurgicznej.

Wyniki badań dodatkowych:
02.08.12
Hb [g%] - 13,4
Ht [%] - 38,94
Ery [T/l] - 4,68
Leu [G/l] - 7,07
Thr [G/l] - 126
MCV - 83
MCH - 28,7
MCHC - 34,5

Leukogram
Segm. - 75
Eozyn. - 2
Limfocyty - 23

Badanie moczu
c/wł - 025
pH - kw.
bakterie - Poj.
białko - 0,9%
nabł. - poj.pł.
leuko. - 1-2
ery.św.- 8-10
ery.wył. - 2-3
śluz - liczny

glikemia [mg%] - 120
kreat. [mg%] - 0,83
bilirubina [mg%] - 0,6
AspAT [j.m.] - 99
AIAT [j.m.] - 132
FA [j.m.] - 161
Białko - 6,1
Na [mEg/l] - 140,1
K [mEg/l] - 4,24

Markery nowotworowe
CEA [N=<5ug/l] - 1,92
CA 19-9 [N=<30IU/l] - 128,9
PSA [N=<10 ug/l] - 2,38

USG Jamy brzusznej
Wątroba powiększona do 180 mm w linii prostej o wzmożonej echogeniczności. W prawym płacie wątroby widoczne 2 niejednorodne, echogeniczne ogniska o średnicy 29x32 mm i 53x55 mm.
ŻW i PŻW nieposzerzone. Trzustka niepowiększona jednorodna. Nerki i śledziona bez patologii. Aorta nieposzerzona, o miażdżycowo wysycanych ścianach. Pęcherz moczowy słabo wypełniony.

RTG Klatki piersiowej
Pole płucne bez zagęszczeń ogniskowych o wzmożonym rysunku podścieliska. Wnęki szersze naczyniowe. Aorta z blaszką miażdżycową w łuku. Serce w projekcji P-A powiększone.

Panendoskopia
Przełyk bez zmian. Linia Z położona prawidłowo na wysokości górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust ma wprost w inwersji bez zmian. Ściany żołądka podatne na insuflację. Błona śluzowa żołądka w obrębie dna różowa, w obrębie trzonu grudki aftowe. W części przedoddźwiernikowej śluzówka dwubarwna. Odźwiernik kształtny, drożny. Opuszka dwunastnicy kształtna. Część pozaopuszkowa niezmieniona.

_________________________________________________

WYPIS ONKOLOGIA (pobyt od 23.08.08 do 28.08.12)

Rozpoznanie:
Podejrzenie zmian przerzutowych w wątrobie. Ognisko pierwotne nieznane.

Przebieg leczenia

Epikryza
Chory lat 63 przyjęty celem wykonania kolonoskopii w poszukiwaniu ogniska pierwotnego zmian przerzutowych w wątrobie. Endoskopia jelita grubego nie wykazała zmian ogniskowych. Po konsultacji chirurgicznego skierowany do pobrania materiału z wątroby do badania hist.pat. na Oddz. Chirurgii.

Zalecenia lecznicze
Po konsultacji chirurgicznej skierowany do pobrania materiału z wątroby do badania hist.pat. na Oddz. Chirurgii.

24.08.12
Hb [g%] - 13,8
Ht [%] - 39
Ery [T/l] - 4,71
Leu [G/l] - 5,73
Thr [G/l] - 110
OB [mm/h] - 21

Leukogram
Mł. -
Pał. - 2
Segm. - 58
Neutrof. suma - 60
Eozyn. - 4
Bazofile -
Monocyty -
Limfocyty - 36

Badanie moczu
c/wł - 1005
cukier -
białko -
aceton -
pH - kw.
nabł. - poj.pł.
leuko. - poj.
ery - p.św
skł. min. dl. fosfor .p. bakt.

glikemia [mg%] - 120
kreat. [mg%] - 0,77
PTT [s] - 34,5
PT [s] 17,0-74,3%
INR = 1,43
bilirubina [mg%] - 0,8
AspAT [j.m.] - 99
AIAT [j.m.] - 105
FA [j.m.] - 128
Na [mEg/l] - 137
K [mEg/l] - 3,66
Fe [mg%] - 97

Markery nowotworowe
PSA [N=10ug/l] - 1,73

USG Jamy brzusznej
Wątroba niepowiększona [AP = 150 mm] obrys nieregularny, brzegi zaokrąglone, płat ogoniasty powiększony. W płacie P [segm. 4-5-8] dwa okrągłe ogniska prawie izoechogeniczne o wym. 53 x 45 x 57 mm przylegające do pow. przeponowej wątroby; poza tym echo prawidłowe, jednorodne, rysunek naczyniowy obwodowy skąpy.
Pęcherzyk żółciowy niepowiększony [śr 25 mm], częściowo obkurczony, gładkościenny, echoujemny, z obecnością drobnych, częściowo uwapnionych złogów [bez cech obturacji i zmian zapalnych]. PZW śr 5 mm cienkościenny, echoujemny, bez widocznych złogów [nie uwidoczniono części przybrodawkowej]; bez cech cholestazy wewnątrzwątrobowej. Trzustka [uwidoczniono jej głowę, trzon i ogon] niepowiększona o wyraźnych granicach; hyperechogeniczna, jednorodna. Żyły układu wrotnego nieposzerzone. Śledziona jednorodna, niepowiększona [dł. 100 mm]. Obie nerki położenia, kształtu i wielkości prawidłowej, stosunek korowo-rdzeniowy zachowany; bez zastoju w UKM i bez widocznych [uwapnionych] złogów. Pęcherz moczowy gładkościenny, aorta brzuszna i tt. biodrowe nieposzerzone. Bez wolnego ani otorbionego płynu w jamie otrzewnej i obydwu jamach opłucnej i osierdziu.

Kolonoskopia
PR - bez zmian w zasięgu palca badajacego.
Instrument wprowadzono do kątnicy. Zaleganie dużej ilości płynnego stolca. W esicy poj. uchyłki.
Nie uwidoczniono zmian patologicznych.
_________________________________________________

WYPIS CHIRURGIA(pobyt od 28.08 do 03.09.12)

Rozpoznanie
Carcinoma hepatocellulare [HCC G-1] płata prawego wątroby. Marskość wieloguzkowa wątroby. Nadciśnienie tętnicze. Łuszczyca

Przebieg leczenia
29.08.2012 Hemiotomia pępkowa. Laparoskopia. Biopsja klinowa guza seg. VIII wątroby. Hernioplastyka. Podwójny drenaż jamy otrzewnej
2j FPP
Pyralgina; Exacyl iv; Prazol 2x40mg; karta obserwacyjna

Epikryza:
Pacjent skierowany z Oddz. onkolog., gdzie był diagnozowany z powodu zmian ogniskowych w płacie prawym wątroby o niepewnym charakterze. W badaniach endoskopowych wykluczono zmiany rozrostowe w górnym odc. p-pokarmowego i w jelicie grubym. Zakwalifikowany do biopsji pod kontrolą laparoskopii. Śródoperacyjnie stwierdzono rozlaną wieloguzkową zaawansowaną marskość wątroby pobrano klinowy wycinek do badania hist. pat. Przebieg pooperacyjny niepowikłany; dreny usunięto w I i II dobie pooperacyjnej. Kontrola USG bez cech krwiaka okołowątrobowego.
Wypisany z zaleceniem kontroli w Por.Chir. i Onkologicznej. Zalecono pobieranie IPP profilaktycznie [zmniejszenie ryzyka krwawienia z p-pokarmowego].

Zalecenia lecznicze
Kontrola w Por. Chirurgicznej [po uprzednim wcześniejszym zarejestrowaniu] za 7 dni [celem usunięcia szwów], -> skierowanie wydano, skierowanie na oddział nefrologii, endokrynologii i chorób przemiany materii.
Zalecono: IPP 20 mg = 1-0-1 tabl.;

Wyniki badań dodatkowych
Grupa krwi: 0 RH+

30.08.12
Hb [g%] - 11,5
Ht [%] - 32
Ery[ T/l] - 3,88
Leu [G/l] - 9,55
Thr [G/l] - 140
glikemia [mg%] - 149
kreat. [mg%] - 0,91
PTT [s] - 29,8
PT [s] 16,0-78,8%
INR = 1,33
Na [mEg/l] - 142
K [mEg/l] - 4,26

Markery nowotworowe
AFP [N=<10 Ug/l=7 IU/l] - 19,25

USG Jamy brzusznej
Wątroba morfologicznie i wielkości jak w badaniu poprzednim. Nie stwierdza się cech krwiaka ani patologicznych zbiorników płynowych wokół wątroby. Drogi żółciowe prawidłowe. Wolnego płynu w jamie otrzewnej i obydwu jamach opłucnej nie stwierdza się.

Konsultacja internistyczna
W wywiadzie HA [Amlopin] RR 120/70. EKG RM 75/min Zapis w normie. Pacjent bez istotnych obciążenie.

Wynik bad.histopatologicznego
Carcinoma hepatocellulare G-1

[ Dodano: 2012-09-07, 13:52 ]
Marynka napisał/a:
To super! w jakim wieku jest tata?Czy nadaje sie do przeszczepu?

W poniedziałek rozpoczną badania kwalifikacyjne, ale skoro Dr Karkoszka przyjął go bezpośrednio na oddział z pominięciem procedury (Ligota, Kardiologia w Zabrzu) to chyba jest wstępnie na tak? :roll:
_________________
Tato - mój Anioł 01.05.1949-04.11.2015 - Kocham Cię, nie mówię żegnaj, a do zobaczenia!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group