1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm
Autor Wiadomość
recma 



Dołączyła: 24 Wrz 2010
Posty: 61
Skąd: Ireland
Pomogła: 6 razy

 #1  Wysłany: 2010-09-24, 18:37  Czerniak złośliwy, Clark II, Breslow 0,3 mm z regr. 0,6 mm


Witam i bardzo proszę o odpowiedź gdyż jest to dla mnie bardzo ważne.
Czekam na wycięcie marginesu ale bardzo się martwię bo termin mam dopiero na 20 Października a pierwszy wycinek miałam 1 Czerwca tak więc minie 4,5 miesiąca.
Czy ten czas oczekiwania może coś zmienić?

Po pierwszym wycięciu mój wynik to Clark II Breslow 0,3mm .

Martwię się że to za długo. Mam 37 lat, 4 dzieci i mam dla kogo żyć :(
Dodam że mieszkam w Irlandii i tutaj jeśli chodzi o podejście do sprawy jest "olewająca" ich wypowiedzi to " był i nie ma " a ja tu wariuje i nie wiem co robić.
Nie chcą mi przyspieszyć terminu, może do Polski polecieć? jak myślicie?.
Powiedzieli mi też że żadnych badań robić nie będą chyba że wyniki wyciętego marginesu będą złe.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam wszystkich melanowców.[/b]
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #2  Wysłany: 2010-09-24, 18:53  


recma,

Czy możesz przytoczyć pełny wynik badania hist-pat.?
 
recma 



Dołączyła: 24 Wrz 2010
Posty: 61
Skąd: Ireland
Pomogła: 6 razy

 #3  Wysłany: 2010-09-24, 18:54  


Oczywiście mogę ale jest po angielsku,może być?
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-09-24, 19:06  


może być :)
 
recma 



Dołączyła: 24 Wrz 2010
Posty: 61
Skąd: Ireland
Pomogła: 6 razy

 #5  Wysłany: 2010-09-24, 19:25  


Clinical details: Naevus from the back.

Macroscopy: Ellipse of skin 8x5x4 mm.The skin surface bears a flat brown lesion and measures 6mm and is 1 mm from the nearest margin.The lesion is at least 2 mm from the nearest tip 3 pieces 1 block ae.

Microscopy:The features are of complex melanocytic lesion involving the epidermis with bizarre atypical continuous lentiginous hyperplasia,pigmentary incontinence and a moderate chronic inflammatory reaction.Some fibroplasia and regression is also seen.A few atypical melanocytic cells with large nucleoli are also present in the upper dermis.The appearance is that of melanoma.The Breslow thickness is 0.3mm.Homever,the regressed area is 0.6mm deep.

There is non-brisk lymphocytic response
Ulceration is not seen.
Mitotic activity is absent( 0 per sq mm)
Lymphovascular or perivascular invasion is not seen.
No perineural invasion or desmoplasia is sen.

Margins:The lesion is 0.5mm from the nearest peripheral skin margin and 3.5 mm from the deep margin.

The featues are consistent with a partially regressed invasive malignat melanoma Clarkes level 2.Breslow thikness 0.3 mm.

Pathological Stage:T1aNxMx(AJCC7thEd)
Lab code: SS x 1&Immunos x 1.

Starałam się przepisać w miarę bez błędów.Jeśli takowe się wdarły to pytać o co kaman ;)
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #6  Wysłany: 2010-09-24, 20:23  


No to już wiem o co 'kaman' ;)

Recma - czerniak był w niskim stopniu zaawansowania (to dobra wiadomość). Przy takim wyniku nie było wskazań do biopsji węzła wartowniczego (niski breslow, brak owrzodzenia, indeks mitotyczny /-/, brak nacieków w naczyniach limfatycznych i krwionośnych i nerwów) . Natomiast margines chirurgiczny był zbyt mały. Poszerzyć go trzeba, aczkolwiek do wyznaczonego terminu zostało Ci 3 tygodnie i nawet jeśli w Polsce załatwisz to np. za 2 to ...nic to nie zmieni. Zdecydowanie za późno od pierwotnego wycięcia Irlandczycy wyznaczyli termin poszerzenia marginesu, ale jak napisałam wyżej: teraz tydzień w te lub wewte nic nie zmieni.
Wygląda na to, że ten wynik powinien być dobry jednak.
Co do badań innych - kontrolne badania typu USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej są na pewno wskazane (przynajmniej 2 razy do roku), do tego badania krwi z oznaczeniem LDH.

Głowa do góry - powinno być wszystko dobrze.
 
recma 



Dołączyła: 24 Wrz 2010
Posty: 61
Skąd: Ireland
Pomogła: 6 razy

 #7  Wysłany: 2010-09-24, 20:45  


Bardzo dziękuję za odpowiedź,nawet nie wiesz jak bardzo mnie uspokoiłaś choć zdaję sobie sprawę z czym walczę i walczyć bedę.Będę musiała tylko kategorycznie poprosić o badania o których pisałaś bo prosiłam juz parę razy a oni nic więc chyba zrobię prywatnie w Polskiej klinice w Dublinie. Dziękuję jeszcze raz i bedę wpadać na kawkę;) jak mi dołek będzie doskwierał co zdarza się niestety.Dziwne jak ludzie odbierają chorego na raka ,jeśli leży i jest z nim źle to znaczy że chory jeśli nic mu nie dolega oprócz tego że wynik to nowotwór tzn.że zdrów jak ryba;) Pozdrawiam
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #8  Wysłany: 2010-09-24, 20:53  


recma,

Jakbyś miała jakiekolwiek pytania, czy po prostu chęć na pogadanie to pisz.
Badania zrób, poszerzeniem marginesu się zbytnio nie stresuj.
A! Kontroluj też sama skórę, przynajmniej raz w miesiącu dokładnie ją obejrzyj (w tym bliznę po usunięciu czerniaka). Gdybyś zauważyła, że cokolwiek 'się zmieniło', czy jakieś dziwne, niepokojące objawy to oczywiście natychmiast do lekarza.

Pozdrawiam
 
kangur_2007 



Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 134
Pomógł: 23 razy

 #9  Wysłany: 2010-09-24, 21:40  


Polecam lekture (ze szczegolnym uwzglednieniem fragmentow dot. rtg oraz badania poziomu LDH):



Prospective Evaluation of a Follow-Up Schedule in Cutaneous Melanoma Patients: Recommendations for an Effective Follow-Up Strategy — JCO

http://jco.ascopubs.org/content/21/3/520.full
_________________
KANGUR 2007 (Australia) ur.1954*zero objawow*PSA 6,0*cT2aNxMx Gl.7(3+4)*RRP+PLND 1/11/2007*wia�zki nerwowe oszczedzone*hist-pat pT2aN0Mx Gl. 7(3+4)*PSA nieoznaczalne od 6 tygodni po operacji
 
recma 



Dołączyła: 24 Wrz 2010
Posty: 61
Skąd: Ireland
Pomogła: 6 razy

 #10  Wysłany: 2010-09-28, 10:19  


Witam. Niestety Polska klinika w Dublinie ani żadna inna nie wykonuje w/w badań głównie chodzi o krew,bo usg jamy brzusznej owszem ale dopiero za miesiąc a RTG w ogóle nie wykonują ,więc tu moje pytanie.Czy mógłby ktoś mi wyszukać w internecie (szukałam ale nie jestem w tym dobra) w języku oczywiście angielskim wytyczne dotyczące standardowego leczenia Czerniaka w takim stopniu jak mój na całym świecie jakie powinny być procedury itp.domyślam się że standardy dotyczące leczenia są przyjęte mniej więcej na całym świecie takie same.Pomyślałam sobie że wydrukuje sobie takie coś i pokaże mojemu GP i poproszę o takie badania jeszcze raz,mam nadzieje że poskutkuje.Z góry ślicznie dziękuję.Poza tym pozdrawiam serdecznie wszystkich walczących i pomagających. ;)
 
kangur_2007 



Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 134
Pomógł: 23 razy

 #11  Wysłany: 2010-09-28, 13:01  


Cytat:
Powiedzieli mi też że żadnych badań robić nie będą chyba że wyniki wyciętego marginesu będą złe.


recma napisał/a:
Witam. Niestety Polska klinika w Dublinie ani żadna inna nie wykonuje w/w badań głównie chodzi o krew,bo usg jamy brzusznej owszem ale dopiero za miesiąc a RTG w ogóle nie wykonują ,więc tu moje pytanie.Czy mógłby ktoś mi wyszukać w internecie (szukałam ale nie jestem w tym dobra) w języku oczywiście angielskim wytyczne dotyczące standardowego leczenia Czerniaka w takim stopniu jak mój na całym świecie jakie powinny być procedury itp.domyślam się że standardy dotyczące leczenia są przyjęte mniej więcej na całym świecie takie same.Pomyślałam sobie że wydrukuje sobie takie coś i pokaże mojemu GP i poproszę o takie badania jeszcze raz,mam nadzieje że poskutkuje.Z góry ślicznie dziękuję.Poza tym pozdrawiam serdecznie wszystkich walczących i pomagających. ;)


Widze, ze nie zapoznalas sie zawartoscia linka umieszczonego w moim poprzednim poscie. A szkoda.

W stadium TI (zmiana mniejsza/rowna 1mm) follow up nie przewiduje ani badania poziomu LDH (ktore jest niemiarodajne) ani RTG, ani USG brzucha. Istotne natomiast jest dokladne badanie kliniczne - na ogol co 6 miesiecy (przez 3 lata), potem co rok.


Tutaj sa AU/NZ melanoma guidelines
Przeczytaj

Undertaking follow up page 121

http://www.cancer.org.au/...tofMelanoma.pdf
_________________
KANGUR 2007 (Australia) ur.1954*zero objawow*PSA 6,0*cT2aNxMx Gl.7(3+4)*RRP+PLND 1/11/2007*wia�zki nerwowe oszczedzone*hist-pat pT2aN0Mx Gl. 7(3+4)*PSA nieoznaczalne od 6 tygodni po operacji
 
recma 



Dołączyła: 24 Wrz 2010
Posty: 61
Skąd: Ireland
Pomogła: 6 razy

 #12  Wysłany: 2010-09-28, 15:39  


Zapoznałam się oczywiście z linkiem i przeczytałam ale wiadomości z tego linku są sprzeczne z tym co odpisała mi Gontcha bo napisała że musze zrobić te badania więc myślałam że uda mi się załatwić te badania tutaj na miejscu w Irlandii w ramach mojego ubezpieczenia a wychodzi na to że bede musiała jednak pojechać do Polski i zrobić sobie te badania dla mojego świętego spokoju.W każdym razie dzięki śliczne za odpowiedź i za zainteresowanie tematem.Pozdrawiam.
 
kangur_2007 



Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 134
Pomógł: 23 razy

 #13  Wysłany: 2010-09-28, 16:27  


recma napisał/a:
Zapoznałam się oczywiście z linkiem i przeczytałam ale wiadomości z tego linku są sprzeczne z tym co odpisała mi Gontcha bo napisała że musze zrobić te badania więc myślałam że uda mi się załatwić te badania tutaj na miejscu w Irlandii w ramach mojego ubezpieczenia a wychodzi na to że bede musiała jednak pojechać do Polski i zrobić sobie te badania dla mojego świętego spokoju.W każdym razie dzięki śliczne za odpowiedź i za zainteresowanie tematem.Pozdrawiam.




Moze to Cie zainteresuje:

Individualized Melanoma Patient Outcome Prediction Tools

I. Introduction: We are pleased to offer you in this website the following prediction tools for predicting the clinical outcome of an individual patient with localized or regional cutaneous melanoma. The prediction tools can be used to predict the 5 and 10-year survival rates from initial diagnosis (with a 95% confidence interval) for an individual patient based on his/her relevant clinical and pathologic information. The predictive models were developed and validated using a combined database (n=28,047) from 11 major institutions and study groups participating in the development of the 7th edition of the American Joint Committee on Cancer (AJCC) Melanoma Staging System. This database includes 25,734 patients with localized melanoma and 2,313 patients with regional melanoma with relevant information available for model development.

http://www.melanomaprognosis.org/

PS Goncha, o ile wiem nie jest specjalista zajmujacym sie melanoma tylko pacjentem z pewna wiedza na temat tego typu raka.
_________________
KANGUR 2007 (Australia) ur.1954*zero objawow*PSA 6,0*cT2aNxMx Gl.7(3+4)*RRP+PLND 1/11/2007*wia�zki nerwowe oszczedzone*hist-pat pT2aN0Mx Gl. 7(3+4)*PSA nieoznaczalne od 6 tygodni po operacji
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #14  Wysłany: 2010-09-28, 17:28  


Cytat:
Nie ma opracowanych standardowych zaleceń prowadzenia obserwacji po leczeniu czerniaka skóry — częstotliwość i rodzaj badań oraz długość obserwacji należy uzależnić od indywidualnego ryzyka nawrotu choroby, przy czym powinno się pamiętać o możliwości wystąpienia nawrotu po okresie ponad 10 lat od pierwotnego leczenia.
Rutynowo w ośrodkach onkologicznych stosuje się badania kontrolne co 3–4 miesiące w ciągu pierwszych 2 lat po leczeniu, co 6 miesięcy przez następne 3 lata i później raz w roku. Ryzyko nawrotu jest największe w ciągu pierwszych 3 lat po leczeniu. Podstawą obserwacji po leczeniu jest ocena blizn po wycięciu ogniska pierwotnego i limfadenektomii. Szczególnej staranności wymaga ocena regionalnego spływu chłonnego (ewentualny rozsiew in-transit). Do oceny regionalnych węzłów chłonnych — oprócz palpacji — można stosować badanie ultrasonograficzne. Badanie kliniczne można uzupełnić wykonaniem konwencjonalnej rentgenografii klatki piersiowej i ultrasonografii jamy brzusznej.
Nie zaleca się badania krwi — z wyjątkiem oznaczenia aktywności LDH. Badania obrazowe (np. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) wykonuje się jedynie w przypadku stwierdzanych podejrzanych objawów.
Podczas badań kontrolnych obowiązuje badanie całej skóry chorego (w związku ze statystycznie większą szansą rozwoju drugiego niezależnego ogniska czerniaka).

źródło: Czerniaki skóry — zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Włodzimierz Ruka, Maciej Krzakowski, Waldemar Placek, Piotr Rutkowski,
Zbigniew I. Nowecki, Jacek Fijuth, Anna Nasierowska-Guttmejer, Arkadiusz Jeziorski,
Lidia Rudnicka, Paweł Murawa, Janusz Słuszniak, Piotr Potemski, Renata Zaucha,
Piotr J. Wysocki, Wojciech Polkowski, Grażyna Kamińska-Winciorek, Stanisław Bajcar,
Wojciech Biernat, Edward Towpik
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #15  Wysłany: 2010-09-28, 18:26  


kangur_2007 napisał/a:
PS Goncha, o ile wiem nie jest specjalista zajmujacym sie melanoma tylko pacjentem z pewna wiedza na temat tego typu raka.
Ale drogi Kangurze to gontcha, uczestniczy w renomowanych kongresach typu PO ASCO 2010 skąd przekazuje najnowsze doniesienia z dziedziny onkologii. Proszę nie podważaj jej wiedzy, doniesieniami sprzed kilkunastu lat, bo to nieuczciwe. Tu znajdziesz certyfikaty :) http://fundacja-onkologic...a-fundacji.html
Pozdrawiam M.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group