1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czerniak złośliwy skóry-Clark II, Breslow 0.5mm,1mitoza/1mm2
Autor Wiadomość
gilgotka85 


Dołączyła: 16 Sie 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2016-08-16, 18:55  czerniak złośliwy skóry-Clark II, Breslow 0.5mm,1mitoza/1mm2


Witam wszystkich

Jestem tu nowa. Parę dni temu odebrałam wynik histopatologiczny znamienia barwnikowego. Diagnoza: czerniak złośliwy skóry. Poniżej przepisany mój wynik:

MATERIAŁ DIAGNOSTYCZNY: zmiana skórna uda prawego (nieco powyżej kolana a węzły chłonne nóg są w okolicach kolan)

OPIS MAKROSKOPOWY: Wrzecionowaty fragment skóry o wym. 0,8x0,5cm z lekko wypukłą, brązową zmianą śr. 0,4 cm. Marginesy boczne 0,1 cm. Materiał pobrano w całości do badania histopatologicznego.

ROZPOZNANIE HISTOPATOLOGICZNE:
SUPERFICIAL SPREADING MALIGNANT MELANOMA
Clark II, Breslow 0,5 mm.

Bez cech inwazji naczyniowej, naciekania pni nerwowych, obecności guzków satelitarnych ani obecności owrzodzenia. U podstawy guza obfity (brisk) naciek z komórek limfoidalnych.
Indeks mitotyczny 1 mitoza/1mm2
Minimalne marginesy chirurgiczne: boczny 0,5cm, głęboki 1,5 cm.
pT1b

Chirurg konsultujący mnie w Enel-med w Warszawie stwierdził, że jego zdaniem wystarczy dociąć bliznę ale jeśli chce mieć pewność to skierował mnie do COI w Warszawie. W Enel-med mogą mi dociąć bliznę ale niestety nie wykonują biopsji węzła wartowniczego. Dlatego dostałam skierowanie (jestem ubezpieczona w NFZ i dodatkowo w Enel-med) do onkologa ze wskazaniem na COI. Dzwoniłam dziś do rejestracji ale powiedzieli mi, że na konsultację z Panem Profesorem Rutkowskim będę czekać ok. 1 miesiąca w COI a prywatnie w Onkolmed ok. 2 miesiące. Dodam jeszcze że właśnie napisałam maila do Pana Profesora - może odpisze. Dodatkowo Pani z rejestracji w COI przyczepiła się telefonicznie, że na skierowaniu mam napisane do "chirurga onkologa" (na odwrocie napisał mi adres COI) a powinno być "do poradni specjalistycznej chirurgii onkologicznej". I kazała mi iść do lekarza I kontaktu po skierowanie z taką formułką :uuu: Chyba jej sie nie spodobało, że skierowanie z Enel-med ale przecież Enel-med ma podpisaną umowę z NFZ? Czy ktoś z Was miał podobnie? Jak to jest z rejestracją w COI-ile się czeka? Czy jak pojadę osobiście to będę prędzej przyjeta? Czy Profesor Rutkowski przyjmuje tylko w poniedziałki? Czy polecacie innych lekarzy z jego zespołu? Jak to jest z pacjentami pierwszorazowymi? Czy warto wyrabiać kartę DILO?
Ogólnie, proszę Was, drodzy forumowicze, o swoje opinie, doświadczenia i wskazówki co mogę zrobić żeby jak najszybciej dostać się na konsultację do COI? Czy uważacie, że wystarczy docięcie blizny czy należy wykonać dodatkowo biopsję węzła wartowniczego?

Dodatkowo chciałabym bardzo prosić Was o opinie czy powinnam odłożyć w czasie planowanie dziecka? Mam 30 lat i jeszcze nie rodziłam, staramy się z mężem od paru miesięcy o dziecko a niestety przy moim zespole policystycznych jajników im prędzej tym w ogóle większe szanse zajścia w ciążę.

Będę wdzięczna za każdą opinię, wskazówkę i wsparcie :)
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #2  Wysłany: 2016-08-16, 19:21  


Witaj na forum :)
We wrześniu minie rok jak usłyszałam swoją diagnozę,wynik identyczny jak Twój.
Różnica indeks mitotyczny 0/mm2.
TP1a
Miałam tylko docięcie marginesów bez oznaczenia węzłów.
Bardzo dużo informacji dostałam właśnie na tym forum.........wynik "cieńki" rokowania dobre :) .
Tego się trzymam.
Po drodze kilka znamion usuniętych,usg brzucha,węzłów, rtg.
Teraz badania kontrolne i filtr'50.
Na pewno odezwie się ktoś w kwestii konsultacji w COI.
Pozdrawiam cieplutko.trzymaj się
____________
D
 
gilgotka85 


Dołączyła: 16 Sie 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #3  Wysłany: 2016-08-16, 20:09  


Wow. Pan Profesor mi odpisał, że jest to wczesny czerniak i proponuje dociac blizne i zapisać się na wizytę do niego (tel 224600009) lub zapisać przed docieciem. Tylko, że wizyta w COI byłaby za ok. miesiąc a docięcie marginesów w Enel-med na pewno dużo szybciej (może ten lub przyszły tydzień jak bezie termin). Wiecie może czy mogę najpierw dociąć marginesy a potem po konsultacji z Panem Profesorem ewentualnie zrobią mi biopsję węzła wartowniczego? Pytam bo poprzedni chirurg z Enel-med powiedział (o ile dobrze zrozumiałam), że docięcie blizny i biopsję węzła robi sie za jednym zamachem. Doradzicie coś?
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #4  Wysłany: 2016-08-16, 20:22  


Witaj

Oznaczenie wartownika musi być przed docięciem blizny , bo po poszerzeniu wycięcia już nie da się dokładnie określić który to węzeł jest tym pierwszym , a oznacza się go przez wstrzyknięcie izotopu w pobliżu pierwotnego wycięcia a potem już operacyjnie usuwa się ten węzeł ( lub węzły ja miałam 2)i przy okazji docina bliznę

może warto poczekać na wizytę w COI??
 
Misia1982 


Dołączyła: 03 Lut 2016
Posty: 80
Pomogła: 5 razy

 #5  Wysłany: 2016-08-16, 23:02  


Po wyniku zawsze czeka się około jednego miesiąca do docięcia blizny i ewentualnego badania węzła wartowniczego. W przypadku uzyskania karty DILO z przychodni na podstawie wyniku histo CO ma obowiązek przyjąć Cię i wykonać niezbędne badania w minimalnym czasie, W moim przypadku tak było. USG, RTG , docięcie i biopsję węzła miałam po miesiącu.
CO Warszawa jest jednym z najlepszych ośrodków, późniejsza obserwacja na pewno będzie na wysokim poziomie, to również jest ważne. Biorąc pod uwagę fakt iż staracie się / chcecie mieć dziecko warto skonsultować z Profesorem lub innym lekarzem z Klinki.
Ja leczenie zaczęłam w Bydgoszczy jednak po konsultacji zostałam zaproszona do Warszawy.
Gdzie Bydgoszcz odprawiła mnie na 7 miesięcy :(

Gdybyś miała jakieś pytanie pisz:) jesteśmy tu z Tobą :)
Pozdrawiam serdecznie :) :)
_________________
Misia
 
agnieszkapl 


Dołączyła: 29 Paź 2015
Posty: 50
Pomogła: 3 razy

 #6  Wysłany: 2016-08-17, 15:19  


Witam,
Miałam docięcie blizny w CO w Warszawie. Na pierwszą wizytę czekałam dwa tygodnie ( ale nie był to prof. Rutkowski) a później jeszcze kolejne dwa na docięcie blizny. Osobiście uważam, ze nie ma sensu z tak wczesnym czerniakiem czekać na wizytę u prof. Byłam ostatnio na konsultacji u profesora (podejrzany węzeł według lekarza robiącego usg), czekałam 7 godzin na wizytę trwającą 30 sekund i usłyszałam, że za 3 miesiące mam zrobić usg, węzeł niepodejrzany. Tylko tyle.
Zrobisz jak zechcesz ale do profesora to ja bym uderzała tylko wtedy kiedy trzeba będzie dobrać odpowiednie leczenie w bardziej zaawansowanym stadium (oby nigdy) :-D
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Madzia70: 2016-08-18, 21:51 ]
Rozsądnie ;)

 
gilgotka85 


Dołączyła: 16 Sie 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #7  Wysłany: 2016-08-19, 13:27  


Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Jako, że do Pana Profesora Rutkowskiego musiałabym czekać ok. miesiąca w COI a 2 miesiące w Onkolmed zdecydowałam, że wybiorę najszybszy proponowany termin czyli za tydzień u Prof. Tenderendy również w COI tylko przy ul. Wawelskiej. Znamię miałam wycięcie z minimalnym marginesem 4 tygodnie temu więc mam nadzieję, że szybko dotną mi bliznę i rozważą biopsję węzłów wartowniczych. Nie wiem czy to ma znaczenie ale znamię było koło kolana a węzły chłonne nóg są zlokalizowane właśnie w okolicach kolan :/
A robiłyście jakieś badania z krwi wcześniej albo onkolog Wam potem zlecał? Ta procedura docięcia blizny + ewentualnie biopsja wezłów to jest robiona w 1 dzień i do domu czy dłużej?
Trzymajcie kciuki. Życzę zdrówka :)
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #8  Wysłany: 2016-08-19, 13:43  


U mnie docięcie blizny to doba w szpitalu(plecy).
Nie miałam biopsji węzła.
W szpitalu miałam badanie krwi,ekg,ciśnienie-jak przed narkozą.
Jeśli chodzi o badania (krew) zalecone przez onkologa to nie miałam żadnych,
z tego co tutaj wyczytałam to przy cieńkich czerniakach jak nic się nie dzieje nie ma potrzeby robić takich badań.
Teraz obserwacja całego ciała,co kilka miesięcy usg,i wizyta w WCO.
Trzymaj się będzie ok ! :uhm!:
______________
D
 
gilgotka85 


Dołączyła: 16 Sie 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #9  Wysłany: 2016-08-25, 15:54  


Mojej historii ciąg dalszy... i prośba o opinie
Byłam na konsultacji u Prof. Tenderendy (specjalista od nowotworów piersi, ukł. oddechowego i skóry) w COI na ul. Wawelskiej w Wawie bo musiałam czekać zaledwie tydzień. Na skierowaniu miałam napisane "konsultacja przed docięciem blizny" bo chirurg z Enelmedu powiedział, że jego zdaniem wystarczy dociąć ale jak chce mieć pewność czy nie trzeba robić procedury wezłą wartowniczego to żebym poszła na konsultacje do COI. Prof. Tenderenda po przeczytaniu mojego wyniku histopatologicznego i zwróceniu uwagi na minimalne marginesy (boczny 0,5cm, głęboki 1,5 cm) uznał, że "wypadałoby dociąć" najlepiej przez tego samego chirurga (czyli w Enelmed) ale to nie jest pilne, wystarczy w ciągu kilku tygodni. Odniosłam wrażenie, że w ogóle rozważa docięcie blizny i ani słowa o węzłach chłonnych :roll: Ja na to, że wiem że dociąć trzeba tylko pytanie czy robić biopsję wezła wartowniczego. Prof. na to, że od Clarka III się robi więc nie trzeba. Więć zapytałam czy jakieś USG wezłów chłonnych (czytałam na forum że robicie co parę miesięcy w ramach kontroli)? Prof. powiedział, że jak chce to mogę zrobić przed docięciem ale u nich w COI czeka sie na to 3-4 miesiące i może szybciej będzie e w Enelmed. Na moje 2 pytanie o planowanie dziecka odpowiedział, że nie widzi przeciwskazań bo przecież nie będę miała chemii. Więc się z tego cieszę :-D Dziś byłam u internisty w Enelmed żeby poprosić o skierowanie na USG wezłów chłonnych. Był termin na dziś w innej placówce więc jestem już po USG (wezły pachwinowe i koło kolana). Oto opis USG:
Węzły chłonne pachwinowe o budowie odczynowej, po stronie prawej wym. 16x6 mm, 17x5 mm, po stronie lewej wym. 23x6 mm, 20x5 mm, 10x6mm. Wniosków pisennych i zaleceń - brak.
Pan doktor powiedział że wezły koło kolana były OK, pachwinowe lekko powiększone (znamię wycinane 34 dni temu), że może warto by było oznaczyć wartownika bo przy czerniaku mogą być mikroprzerzuty...
I teraz nie wiem co mam teraz robić? Dociąć bliznę w ciągu 1-2 tygodni w Enelmed czy może czekać miesiąc na konsulatcje do Prof. Rutkowskiego? Bo:
1) Prof. w COI powiedział że wystarczy dociąć bliznę (najlepiej tam gdzie przedtem czyli w Enelmed), dopiero na moje pytanie o wezły powiedział że jak chce to mogę zrobić USG, nie dał skierowania i najlepiej nie u nich bo czeka się parę miesięcy :/ więc trochę umył ręce i mnie odesłał :uuu:
2) Lekarz wykonujący USG zasugerował, że warto by było oznaczyć wartownika bo przy czerniaku mogą być mikroprzerzuty ale na wyniku nie napisał tego w zaleceniach... wiadomo że lepiej wyczerpać wszystkie mozliwości ale sobie tym pracy nie dołożył :/
Najgorzej, że nie ma całkowitej zgodności opinii. Co sądzicie? Poradźcie proszę
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #10  Wysłany: 2016-08-25, 17:20  


Ja bym tylko dodała, żebyś zwłaszcza w czasie ciąży (bo życzę żeby wszystko się udało :) ) zwracała większą uwagę na swoją skórę, żebyś oglądała swoje znamiona (oczywiście bez żadnej paniki, warto wyrobić sobie nawyk samokontroli), może co kilka miesięcy poszła na videodermatoskopię, ponieważ znamiona są wrażliwe na estrogeny i w czasie ciąży lub podczas zażywania hormonów może być większe prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka. Również to, że już raz miałaś czerniaka powoduje statystycznie większą szansę rozwoju drugiego niezależnego ogniska czerniaka lub innego nowotworu skóry. Kontrola i ochrona przed słońcem i będzie wszystko dobrze :)
 
Seba76 



Dołączył: 01 Maj 2016
Posty: 48
Skąd: Poznań
Pomógł: 5 razy

 #11  Wysłany: 2016-08-28, 20:29  


Witam serdecznie,

moim zdaniem jeżeli indeks mitotyczny wynosi 1/1mm2 (pT1b) to należy wykonać biopsję węzła wartownika.

pozdrawiam serdecznie!!!
_________________
Trzymajcie się Kochani!!!
 
gilgotka85 


Dołączyła: 16 Sie 2016
Posty: 14
Skąd: Warszawa

 #12  Wysłany: 2016-08-28, 20:41  


Witam ponownie
Na 8 września mam umówiona wizytę w Enelmed na docięcie blizny. Tylko cały czas mnie martwią te odczynowe pachwinowe węzły chłonne. Czy ktoś może to skomentować? USG wezlow miałam w czwartek. Czy takie lekko powiększone wezly mogą być skutkiem samego zabiegu wycięcia znamienia sprzed 5 tygodni czy też coś się dzieje? Zaczynam rozwazac kolejna konsultacje w COI tylko czy jest sens czekać parę tygodni jak znowu usłyszę ze nie potrzeba robić procedury węzła wartowniczego?Jestem z natury panikara ale w obecnej sytuacji wole dmuchać na zimne. Doradźcie coś prosze

[ Dodano: 2016-08-28, 23:22 ]
tak sobie czytam posty na forum i piszecie że czasem ważniejsza jest jakość terapii a nie jej szybki czas
teraz wyczytałam, że faktycznie indeks mitotyczny 1/1mm2 przy pT1b kwalifikuje do biopsji węzła wartowniczego :uuu:
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #13  Wysłany: 2016-08-29, 21:31  


gilgotka85,

Ja też miałam czerniaka z indeksem taki jak Twój i węzły wartownicze miałam czyste :)

Zastanawia mnie tylko w Twoim wyniku to zaawansowanie pT1b ? nie wiem dlaczego jest to b skoro nic nie ma o owrzodzeniu ? u mnie było pT3a

A węzły faktycznie mogą być powiększone jeszcze po cięciu pierwotnym , tak bynajmniej mi się wydaje
 
myszka 


Dołączyła: 29 Lip 2010
Posty: 735
Pomogła: 82 razy

 #14  Wysłany: 2016-08-30, 06:03  


Ze względu na podwyższony indeks mitoyczny jest pT1b.
 
icia 


Dołączyła: 24 Maj 2015
Posty: 140
Pomogła: 16 razy

 #15  Wysłany: 2016-08-30, 06:39  


Dlatego się pytam ponieważ ja miałam też 1 mitozę/na 1 mm2 i jest napisane a ?

[ Dodano: 2016-08-30, 07:46 ]
Tu znalazłam taką klasyfikację i metody postępowania

http://www.onkonet.pl/dp_czerniakzs2.php#menu5
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group