1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Temat
Autor Wiadomość
edytau1 


Dołączyła: 06 Wrz 2010
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2010-09-06, 18:07  prośba - ebus oskrzeli


Dzień dobry! W marcu tego roku spuchł mi staw skokowy lewej, potem prawej nogi.Robiłam różne badania krwi ( w celu wykluczenia gościa, innych chorób reumatycznych, dny moczanowej) wyniki ujemne, po usg stawu skokowego- diagnoza zwyrodnienie, CRP-8,ale dodatni wynik na chlamydię pneumonii,dostałam profilaktycznie skierowanie na rtg płuc-cień na naczyniu lub węźle do wyjaśnienia w tk.Tk-"w śródpiersiu oraz obu wnękach są liczne, znacznie powiększone węzły chłonne z tendencją dołączenia się w pakiety.Węzły chlonne są widoczne w grupach przytchawiczej dolnej,górnej,okna aortalnego-płucnego, przyaortalnie oraz w obu wnękach.We wnece prawej masy wezłowe widoczne są jedynie na poziomie cariny, natomiast po stronie lewej patologiczne masy widoczne są wzdłuż przebiegu oskrzeli górnopłatowego, dolnopłatowego oraz wzdłuż oskrzeli segmentalnych do segmentów 9 i 10 lewego.W miaższu segmentu 9 płuca lewego nadprzeponowo widoczny jest pojedynczy guzek o wym. 1,3x0,7cm ukladający się najpewniej w szczelinie m- segmentalnej lub m- zrazikowej- obraz sugeruje zmiane pozazapalną. Aorta piersiowa prawidłowa, widoczne częsci kostne zmian nie wykazują.W rozpoznaniu należy wziąć pod uwagę sarkoidozę, jednak nie można wykluczyc procesu rozrostowego lewej wnęki( diagnostyka BFS)". Ostatnio bylam w szpitalu- bronchfibroskopia( popłuczyny- brak gruźlicy, zakażeń bakteriami,candid, spirometria dobra,badanie okulistyczne, usg jamy brzucha- o.k.Ze stresu bo bronchofibroskopii dostalam wysypki na twarzy( czerwona obwoluta,w środku normalna skóra- podobne do wysypki w sarkoidozie. ale po 14 dniach znikła.Ja od 4 lat choruję na Hasimoto, u mojej mamy wystapilo stwardnienie rozsiane.Mam byc poddana mediastynoskopii, jak zgodzi się endokrynolog na narkozę i jak powtórze tk.Boli mnie śródpiersie, kaszlę, po ACC- o wiele mniej.Chciałabym poddac się najpierw badaniu ebus,ja bardzo sie boję mediastynoskopii i chce tego uniknac.Edyta
_________________
Edyta
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-06, 20:51  


Edytytko w jakim jestes wieku ?
Zapewne uzyskasz tu odpowiednie informacje ,nie zamartwiaj sie na zapas.
 
edytau1 


Dołączyła: 06 Wrz 2010
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2010-09-06, 21:04  opdis


Ja mam 43 lata.Edyta
_________________
Edyta
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2010-09-07, 18:09  


Witaj edytau1,
EBUS jest czułym badaniem jeśli chodzi o potwierdzenie/wykluczenie zmian przerzutowych w węzłach chłonnych śródpiersia (np. raka płuca).
Jednak w zasadzie tylko tyle. Nie dostarcza bowiem materiału do badania immunohistochemicznego, na podstawie którego można by postawić inną diagnozę - przykładowo do zdiagnozowania chłoniaka biopsja nie jest badaniem wystarczającym, konieczne jest pobranie węzła chłonnego w całości.
Podobnie jest w wypadku sarkoidozy.

EBUS może zatem okazać się stratą czasu i niepotrzebnie opóźnić postawienie rozpoznania i rozpoczęcia leczenia.
W przypadku tak wyraźnych objawów klinicznych i zmian w badaniu obrazowym niezwłoczne wykonanie zabiegu mediastinoskopii wydaje się najlepszym rozwiązaniem.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
edytau1 


Dołączyła: 06 Wrz 2010
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2010-09-07, 21:03  podziękowanie


Bardzo dziękuję za odpowiedź.Lekarz kazał zrobić mi tk i załatwić zgodę na narkozę, mam się stawić 28.09.2010r. dopiero wówczas będę czekać w kolejce na medinoskopie, jakieś 3 tygodnie, myślę,że to jest odwlekanie,ale nie z mojej strony. Edyta

[ Dodano: 2010-09-07, 21:53 ]
Przepraszam, jestem zdenerwowana na to co się dzieje w służbie zdrowia i szczególnie na podejście do chorego,ja ostatniego pobytu w szpitalu szybko nie zapomnę,dlatego tak bardzo się boję operacji i zależności od innych.Niestety mało jest ludzkich lekarzy, ja trfiłam bardzo źle. Pozdrawia Edyta
_________________
Edyta
 
edytau1 


Dołączyła: 06 Wrz 2010
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2010-10-09, 12:06  


Ja dostałam paraliżu ręki i zaburzeń mowy, zrobiono mi Ebusa,diagnoza nowotwór złośliwy płuc z przerzutami do mózgu.Wcześniej byłam w szpitalu( sierpień), ale nikt mi nie pomógł,nie zrobiono mi nowego tk ( stare koniec czerwca),choroba bardzo szybko się rozwinęła.Wierzę w badanie Ebus i dziekuję forum sarkoidozy i lekarzom z Zakopanego.Edyta
_________________
Edyta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group