1. Link do strony z mo¿liwo¶ci± wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych u¿ytkowników s± aktywowane przez Administracjê
(linki aktywacyjne nie dzia³aj±) - zwykle w ci±gu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona G³ówna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Nastêpny temat
Temat
Autor Wiadomo¶æ
smutas 


Do³±czy³a: 03 Maj 2010
Posty: 5

 #1  Wys³any: 2010-05-03, 16:40  podejrzenie raka trzustki


Witam,
U mojego taty odkryto guza, lokalizacja: g³owa trzustki wymiary 45mm x 40 mm
Guz jest lity,p³ynny, niejednorodny, nie ostro odgraniczony. Kwalifikacja T3 N1
Dodatkowe dane: Brodawka vatera-pomniejszona, Przewód virsunga-w g³owie poszerzony, okoliczne wêz³y ch³onne- powiêkszone. Mo¿liwy naciek w okolicy ¿y³y wrotnej na uk³ad wrotny. Mi±¿sz trzonu i ogona - z cechami zaniku.(tata przeby³ uprzednio OST). Dodam tylko, ¿e tata straci³ na wadze ponad 35 kg i praktycznie nic nie je, bóle nie ustêpuj±, nie dosz³o do wyst±pnienia ¿ó³taczki( tata mia³ operowany kiedy¶ woreczek ¿ó³ciowy).
Pytania s± nastêpuj±ce:
1) czy naciek na ¿y³ê wrotn± oznacza eliminacjê z zabiegu leczniczego i je¶li tak na jaki zabieg mo¿emy liczyæ?
2) czy rozmiary guza oznaczaj± dyskwalifikacjê?
3)co oznaczaj± powy¿ej podane pozosta³e dane?
4) Jakie rokowania s± w tym przypadku?
5) czy w ci±gu 2 tygodni mo¿e siê pogorszyæ stan? termin badania histopatologicznego za 2 tyg,
Bardzo proszê o pomoc.Jestem zdruzgotana
 
Richelieu 
Administrator



Do³±czy³: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Sk±d: Gyddanyzc
Pomóg³: 4945 razy

 #2  Wys³any: 2010-05-03, 19:04  Temat


Witaj na forum,

Zapewne znasz wiêkszo¶æ informacji na temat choroby taty, ujêtych syntetycznie np. w Wikipedii.

Na Twoje pytania nasuwaj± mi siê takie odpowiedzi:

Pomniejszenie brodawki Vatera i poszerzenie przewodu Virsunga s± zmianami odbiegaj±cymi od normy (skoro wzmiankowane w opisie jako takie), jednak wydaje siê, ¿e w Waszym przypadku nie jest to kwestia najbardziej istotna, tym bardziej, ¿e nie wspomniano o wzglêdnej wielko¶ci (umiarkowana, znaczna) tego pomniejszenia / poszerzenia.

Ad 1: Na pewno nie ma mowy o eliminacji zabiegów leczniczych. Ale w szerokim tego okre¶lenia rozumieniu, tj. zarówno co do leczenia radykalnego, jak i paliatywnego.
Bo je¶li masz (najprawdopodobniej) na my¶li leczenie radykalne, to naciek na ¿y³ê wrotn± najpewniej niestety wyklucza mo¿liwo¶æ radykalnego usuniêcia guza z tego miejsca.

Ad 2: Rozmiary guza s± znaczne, a co za tym (oraz obecno¶ci± zajêcia wêz³a/-ów ch³onnych) idzie, stadium choroby jest ju¿ do¶æ powa¿nie zaawansowane.
Jednak wiêcej powiedzieæ siê nie da, z pewno¶ci± nie TAK/NIE na pytanie 'czy rozmiary guza oznaczaj± dyskwalifikacjê' (czego konkretnie dyskwalifikacjê?).

Ad 3: Pozosta³e dane (wg przywo³anych wy¿ej ¼róde³):
T3 - Guz nacieka poza trzustkê (dwunastnicê, przewód ¿ó³ciowy, ¿y³ê wrotn± lub ¿y³y krezkowe górne) ale nie nacieka pnia trzewnego ani górnych têtnic krezkowych,
N1 - Regionalne wêz³y ch³onne zajête.

Ad 4: Ogólne informacje o rokowaniu s± sygnalizowane w Wikipedii, i choæ nie wygl±da to mo¿e bardzo optymistycznie to musicie te¿ pamiêtaæ o tym, ¿e to jest tylko statystyka, i ka¿dy przypadek (w tym i Wasz) jest indywidualny.

Ad 5: Bli¿ej trudno mi cokolwiek wiêcej powiedzieæ, w szczególno¶ci co do tego, jak bardzo (i czy w ogóle) mo¿e siê stan taty w ci±gu dwóch tygodni pogorszyæ.
Ale maj±c na uwadze stan powa¿nego zaawansowania choroby z pogorszeniem trzeba siê liczyæ, nawet je¶li by ono nie nast±pi³o, czego Wam bardzo ¿yczê.

Bardzo mi przykro, ¿e nie mam dla Was lepszych informacji,
¿yczê pomy¶lnych wyników i serdecznie pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
smutas 


Do³±czy³a: 03 Maj 2010
Posty: 5

 #3  Wys³any: 2010-05-03, 20:49  re


:| Bardzo dziêkujê za tak wyczerpuj±c± odpowiedz. Jest rzeczywi¶cie ma³o pozytywna, ale takiej zapowiedzi siê spodziewa³am.
Wracaj± do pytania
Ad.2 Mia³am na my¶li dyskwalifikacjê do zabiegu, obawia³am siê ze guz jest zbyt du¿y aby podj±æ siê operacji. To prze¶wiadczenie wynika z przefiltrowanych informacji umieszczanych na stronach internetowych. Czy Pana odpowiedz oznacza zabieg paliatywny??
Mam takze inne pytanie zwi±zane ze stopniem zaawansowania choroby, mianowicie jaki to stopieñ, i jakie rokowania s± dla tego stopnia.
Chia³abym równie¿ dowiedzieæ siê jaka mog³aby byæ przyczyna utraty smaku przez mojego tatê, ograniczy³ posi³ki do minimum, jest bardzo zmêczony, i zauwa¿y³am tak¿e syndrom depresyjny.
To dla mnie bardzo ciê¿ka sytuacja, nie mieszkam na sta³e w polsce, obawiam siê ka¿dego dnia.
Jeszcze raz bardzo dziêkujê i pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Do³±czy³: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Sk±d: Gyddanyzc
Pomóg³: 4945 razy

 #4  Wys³any: 2010-05-03, 23:34  


Co do samego guza - lokalizacja tylko w samej g³owie trzustki nie wyklucza³aby, przynajmniej byæ mo¿e, podjêcia próby operacji radykalnej.
Jednak naciekanie na ¿y³ê czyni to niemo¿liwym. Obawiam siê, ¿e w obecnym stanie mo¿emy ju¿ mówiæ jedynie o leczeniu paliatywnym.

Stadium zaawansowania choroby: wg tego ¼ród³a: co najmniej II B (o ile nie jest jeszcze M1, o czym wy¿ej nie ma wzmianki).
Nie znam dok³adnych opracowañ dotycz±cych rokowañ dla tego stadium.
Wydaje mi siê, ¿e ze wzglêdu na co najmniej ¶rednie zaawansowanie choroby (nie wiemy o cesze M - obecno¶æ przerzutów odleg³ych) nie mo¿na niestety oczekiwaæ znacznego przekroczenia warto¶ci ¶rednich, wy¿ej przeze mnie wspomnianych.

Wiêcej nie jestem w stanie pomóc, o odpowiedzi na pozosta³e pytania oraz wszelkie uwagi i sprostowania proszê osoby bardziej zorientowane <prosi>
Mogê równie¿ zaproponowaæ uzupe³nienie lektury o wersjê angielsk± Wikipedii (s± ró¿nice w stosunku do polskiej, podane informacje nie wystêpuj±ce w tamtej).

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
smutas 


Do³±czy³a: 03 Maj 2010
Posty: 5

 #5  Wys³any: 2010-05-04, 14:45  re


Bardzo dziêkujê za odpowiedz, mam jednak nadziejê ¿e a¿ tak ¼le nie bêdzie. Brakuje najwa¿niejszego badania histopatologicznego.
Pozdrawiam :roll:
 
smutas 


Do³±czy³a: 03 Maj 2010
Posty: 5

 #6  Wys³any: 2010-05-30, 20:19  nieresekcyjny guz trzustki


Witam,
Opisywa³am wcze¶niej przypadek podejrzenia raka trzustki.
Aktualnie sytuacja nabra³a do¶æ szybkiego obrotu, mój Tata dosta³ ¿ó³taczki mechanicznej, co zakoñczy³o siê operacj±. Lekarz stwierdzi³ i¿ radykalna operacja nie mog³a zostaæ dokonana ze wzglêdu na nacieki na okolicznych wêz³ach ch³onnych oraz na dwunastnicy i ¿o³±dku. W rezultacie wykona³ zespolenia omijaj±ce odbarczaj±ce drogi ¿ó³ciowe oraz po³±czenie jelita cienkiego z ¿o³±dkiem.
Mam jednak pytania wobec decyzji lekarza, czy naprawdê nie ma mo¿liwo¶ci wykonania choæby czê¶ciowej resekcji guza?? Lekarz stwierdzi³ i¿ guz jest wyj±tkowo "obrzydliwy" co chce przez to powiedzieæ?czekamy na wyniki badañ histopatologicznych.
Czy lekarz jest w stanie okre¶liæ czas rokowania po takiej operacji>?
Martwiê siê, poniewa¿ nie chcia³ mi udzieliæ odpowiedzi na te pytanie.
Czy jest dla mojego Taty jeszcze jaki¶ ratunek?? Mo¿e powinni¶my spróbowaæ u innych chirurgów (Tata przebywa w klinice przy ul. wawelskiej)
Czy istniej± jakie¶ programy dla nieresekcyjnych guzów>??
Bardzo proszê o poradê.
[/b] :cry:
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³a: 03 Lut 2010
Posty: 394
Sk±d: ¯ory w.¶l±skie
Pomog³a: 67 razy

 #7  Wys³any: 2010-05-31, 11:34  


Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego Katowice-Ligota, Prof. Lampe - Chyba najlepszy w Polsce szpital i fachowcy zajmuj±cy siê tego typu przypadkami - polecam. Rak trzustki to bardzo, bardzo ciê¿ka sprawa, ale spróbowaæ warto!!!
Pozdrawiam gor±co
_________________
Póki oddycham - nie tracê nadziei !!!
 
wiki 



Do³±czy³a: 15 Maj 2010
Posty: 207
Pomog³a: 16 razy

 #8  Wys³any: 2010-05-31, 16:32  


Smutasku, mo¿e rzeczywi¶cie konsultacja u prof. Lampe Wam pomo¿e. To wspania³y cz³owiek i lekarz. Mia³am okazjê byæ u niego na konsultacjach, rzeczowo wyja¶ni³, obejrza³ p³ytkê, porozmawia³ jak równy z równym. I chocia¿ nie móg³ w naszym przypadku pomóc da³ namiary na lekarza onkologa, który byæ mo¿e nam pomo¿e. :)

Profesor Lampe przyjmuje w Katowicach, nr do gabinetu prywatnego 322537574, rejestracja w godz. 8-18, przyjmuje w pon i ¶rody. Terminy odleg³e, ja dzwoni³am ok. 10 maja i pierwszy termin by³ na 8 czerwca, ale uprosi³am i ju¿ 17 maja mieli¶my konsultacje. Resztê na priv.

Buziaczki _itsme_
_________________
Pomiêdzy ziemi± a niebem kwitn± pola nadziei
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Do³±czy³a: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomog³a: 219 razy

 #9  Wys³any: 2010-06-02, 14:57  


Skontaktuj sie takze z dr Cichockim ze Szpitala na Wawelskiej , Dokotro przyjmuej takze w poniedzialki w Centrum Medycznym Damiana przy Foxal
 
smutas 


Do³±czy³a: 03 Maj 2010
Posty: 5

 #10  Wys³any: 2010-10-04, 12:03  Odszed³ w ciszy, ju¿ nie cierpi


Witam wszystkich,
Dn. 14/09 zmar³ mój ukochany Tata, niezwykle pe³ny nadziei do ostatnich godzin..
¯adne ze s³ów, nie bêd± w stanie okre¶liæ moich uczuæ..
Chcia³am podziêkowaæ za pomoc udzielon± mi na tym forum, oraz przygotowanie do walki z chorob± Taty.
:cry:
 
kaja115 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³a: 27 Lut 2009
Posty: 735
Pomog³a: 125 razy

 #11  Wys³any: 2010-10-04, 12:39  


[*][*][*]
_________________
kaja
 
Richelieu 
Administrator



Do³±czy³: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Sk±d: Gyddanyzc
Pomóg³: 4945 razy

 #12  Wys³any: 2010-10-04, 12:45  


Serdecznie wspó³czujê ... [*]
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Lena W. 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³a: 13 Lip 2010
Posty: 423
Sk±d: Gdañsk
Pomog³a: 51 razy

 #13  Wys³any: 2010-10-04, 13:52  


smutas, wyrazy wspolczucia
_________________
Resurgam!
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³a: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomog³a: 235 razy

 #14  Wys³any: 2010-10-05, 08:10  


Bardzo mi przykro :-(

Przyjmij wyrazy wspó³czucia.
_________________
S± chwile, by dzia³aæ i takie, kiedy nale¿y pogodziæ siê z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Do³±czy³a: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Sk±d: Dolny ¦l±sk
Pomog³a: 162 razy

 #15  Wys³any: 2010-10-05, 17:19  


Wyrazy Wspó³czucia dla Ca³ej Rodziny :-(
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group