1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
śródpiersie i płuca
Autor Wiadomość
kniegini 


Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 59
Pomogła: 14 razy

 #1  Wysłany: 2011-09-18, 22:51  śródpiersie i płuca


Wszystkie z przedziału 3 miesięcy.

Rtg płuc - Zdjęcie na słabszym wdechu.Kąty przeponowo-żebrowe wolne.Wzmożony rysunek zrębowo-naczyniowy w polach dolnych z drobnymi zwłóknieniami.Poza tym płuca bez widocznych świeżych zagęszczeń.Obfitszy rysunek naczyniowy wnęk.Sylwetka serca podparta na przeponie,wydaje się być powiększona z przewagą lewej komory,aorta silniej wysycona.

Badanie TK bez kontrastu z programu przesiewowego profilaktyki raka płuc.Opis - Guzków w miąższu płuca nie stwierdzono.Węzły chłonne wnęki <1cm.Węzły chłonne śródpiersia >1cm.Sciana klatki piersiowej-brak guza. Zmiana rozrostowa lub pakiet węzłowy pod rozwidleniem tchawicy o wymiarach 31 x22mm. Naczynia wieńcowe CAC score 0-12 pkt 6.

TK kl.piersiowej (ostatnie badanie po tych dwóch w/w) wykonane bez i po dożylnym podaniu 75 ml optiary,bez powikłań. Jamy opłucnowe wolne.Zgrubienia opłucnowe wzdłuż tylnej sciany kl.piersiowej po stronie prawej.Miąższ płucny bez ewidentnych zmian ogniskowych i zagęszczeń miąższowych.
W śródpiersiu środkowym w przyleganiu do przednio-dolnej sciany oskrzela głównego lewego widoczna jest hipoednsyjna zmiana o wym.16x16mm(ima 47c,4) i ujemnych gęstościach.
Powiększonych ww.chłonnych w śródpiersiu i wnękach nie widać.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-09-18, 22:55  


No dobrze, ale czyje to są wyniki?
W jakim wieku jest pacjent?
Czy uskarża się na jakieś dolegliwości?
Co zalecił lekarz kierujący na TK po obejrzeniu ostatniego wyniku?

I co chciałabyś w ogóle wiedzieć?

Polecam ten post: Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #3  Wysłany: 2011-09-18, 22:59  


Dodam prośbę o daty wykonania każdego z przytoczonych badań obrazowych.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kniegini 


Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 59
Pomogła: 14 razy

 #4  Wysłany: 2011-09-18, 23:21  


Już odpowiadam.Kobieta lat 50.TK z programu data wyk.30.03.2009 r.
TK z kontrastem 22.05.2009 r.
RTG płuc 15 maja 2009r. Jestem mało dokładna-na TK jeszcze widnieje dopisek TK przemawia za zmianą łagodną-tłuszczak? - ten znak zapytania też jest.
Lekarze podczas przyjmowania mnie na oddział po pierwszym badaniu TK(zdjęciem RTG nie byli zainteresowani,nie chcieli oglądać) oglądali płytkę i powiedzieli,ze to torbiel.Kilku lekarzy było w gabinecie.Zrobili TK -to drugie,potem jeden z nich pozwolił i pójść na przepustkę w sobotę do domu,a gdy przyszłam w poniedziałek dostałam wypis,że wyszłam na własne żadanie w sobotę.Komentowac tego na ogólnym forum nie będę,żeby nie płoszyć pacjentów przed konkretnym szpitalem.Już od tej pory nie oglądałam żadnych lekarzy.Dopiero jak trafiłam na Wasze forum pomyślałam,że może nie powinnam tego tak zostawić.Jak się czuję-hm,gdyby to co napiszę miało jakiś sens powiedziałabym,że są kilkumiesiećzne okresy,że nie czuję nie wiem jak to określić przeszkody gdzieś tam w środku ,a są przeplatane tak jak obecnie przez też jakiś czas uczuciem ,że coś tam jest.jak np.schylam się,czy szybciej idę.

[ Dodano: 2011-09-18, 23:22 ]
Zle,że kobieta to fakt,ale lat 60.
_________________
Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2011-09-20, 19:20  


Badania wykonano ponad 2 lata temu - najwyższy czas by wykonać kontrolne TK (najlepiej tak jak ostatnie, z kontrastem).
Ponieważ zmiana znajdowała się w śródpiersiu - RTG jest diagnostycznie zupełnie nieprzydatne; obrazuje bowiem w miarę wiarygodnie jedynie pola płucne (a tam nic specjalnego się nie działo).

Nic nie wskazuje na to by w 2009 roku TK (jedno lub drugie) obrazowało zmianę nowotworową. Niska gęstość i brak wzmocnienia kontrastowego faktycznie przemawia za zmianą łagodną. Do tego widoczna remisja w węzłach (w ciągu 2 miesięcy).

Taką zmianę należy jednakże po jakimś czasie sprawdzić - jak się zachowuje; tym bardziej jeśli mamy (nawet okresowo) objawy kliniczne. 2 lata to najwyższa pora :)
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kniegini 


Dołączyła: 18 Wrz 2011
Posty: 59
Pomogła: 14 razy

 #6  Wysłany: 2011-09-20, 19:33  


Dziękuję serdecznie za odpowiedz.Tak zrobię.
Również serdecznie pozdrawiam :)
_________________
Czasami trzeba usiąść obok i czyjąś dłoń zamknąć w swojej dłoni, wtedy nawet łzy będą smakować jak szczęście
 
Maraya82 


Dołączyła: 28 Lip 2017
Posty: 1

 #7  Wysłany: 2017-07-28, 17:01  


Witam,, czy moglabym skontaktować sie z Pania kniegini.Mam stwierdzonego tluszczaka w srodpiersiu po tk z kontrastem. Mam 34 lata.Tak samo odczuwam pzy schylaniu i chodzeniu szybszym ucisk . Mam te z tego powodu niedodme czesci pluca . Bardzo zależy mi na kontakcie z Panią bo chce dowiedzieć się czy miala Pabi operacje czy tez nie .Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-07-28, 19:57 ]
Może być problem z nawiązaniem kontaktu, bo jak pewnie zauważyłaś wątek jest "nieczynny"od 2011 roku.

_________________
Maraya
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group