1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
skuteczność chemioterapii
Autor Wiadomość
fioko7 


Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 47
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2010-09-27, 13:00  skuteczność chemioterapii


Witam
Chciałam się dowiedzieć czy brak skutków ubocznych chemioterapii (wymioty, biegunka, zaparcia, uszkodzenie sluzówki jamy ustnej) może świadczyć o braku skuteczności podawanej chemii? Mąż jest obecnie po 2 kursie etopozyg + ifosfamid i nie ma jakichś wielkich skutków ubocznych. Wypadły mu włosy, czasem ma mrowienia w rękach, nadmierna potliwość, no zmiany w morfologii - m.in spadek hemoglobiny. Na leukocyty mąż ma podawną neulaste. 2 lata temu mąż miał chemię cisplatyną i adriamycyną i ciężko ją przechodził. Wystepowały wymioty ostre, grzybica jamy ustnej. Tym razem przy tej chemii czuje sie w miare ok w porównaniu z ta poprzednią chemia. Z jednej strony cieszę sie że mąż czuje sie w porządku a z drugiej zastanawiam sie czy chemia działa własciwie skoro brak takich skutków ubocznych. Moze troche namieszałam w tym poście ale mam nadzieje ze mnie zrozumiecie i odp. Pozdrawiam
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-27, 21:31  


fioko7, to, że mąż czuje się dobrze to należy się tylko cieszyć i trzymać kciuki, żeby było tak do końca terapii.

Obecność skutków ubocznych, czy tez ich natężenie w dużej mierze zależy od stosowanych leków. Oprócz tego należy pamiętać, że każdy z nas reaguje inaczej na chemię.Jedna osoba będzie przechodzić ja fatalnie, a inna odczuje jedynie niewielki dyskomfort.

Reasumując- to, że Mąż czuje się lepiej, nie ma żadnego wpływu na skuteczność jego leczenia.

pozdrawiam ciepło

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #3  Wysłany: 2010-09-27, 23:34  


Dodam, że ifosfamid a tym bardziej vepesid nie są cytostatykami o jakimś wyjątkowo silnym potencjale wywołania wymiotów. Bardziej radzę zwrócić uwagę na mielotoksyczny wpływ ifosfamidu i stosowanie zgodnie z zaleceniem czynników wzrostu G-CSF.

Zarówno wystąpienie jak i brak skutków ubocznych leczenia cytostatycznego NIE JEST żadnym wyznacznikiem skuteczności leczenia. To jedna z najważniejszych zasad współczesnej onkologii i pole do tworzenia nowych mitów na temat skuteczności leczenia lub jej braku.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group