1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Serdeczna prośba o poradę dot. diagnozy guzka płuc.
Autor Wiadomość
karolina Maria 


Dołączyła: 18 Paź 2013
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2013-10-18, 11:02  Serdeczna prośba o poradę dot. diagnozy guzka płuc.


Dzień dobry,
przed kilkoma dniami opuściłam odział pulmunologii, gdzie byłam diagnozowana w celu stwierdzenia czy mam guzek w płucu, który pojawił się na zdjęciu rtg.

Wynik jest następujący:

Rozpoznanie: ICD 10 -D38.1 czyli jak rozumiem nowotwór o nieokreślonym charakterze.

TK KLP:
Opis: W segmencie 3 płuca lewego gładko odgraniczony guzek średnicy 8 mm, nie ulega znamiennemu wzmocnieniu po podaniu kontrastu. Miąższ bez zagęszczeń i zmian ogniskowych. Grasica powiększona w wymiarze poprzednim 21 mm- powyżej normy. Wykonano rekonstrukcje MPR.

Byłam na oddziale przygotowana do biopsji po czym ona się nie odbyła, bo lekarz uznał, że nie ma konieczności wykonania, bo guz się nie wzmacnia znaczenie po kontraście. Ostatecznie wypisano mnie z zaleceniem ponownego tomografu w lutym.

Ufam lekarzom, ale niejasne jest dla mnie to, że były różne zdania co do biopsji.
Czy Państwa zdaniem powinnam iść do innego lekarza się skonsultować czy też skoro jest to tak mały guzek i nie "świeci" na TK to dać sobie spokój i faktycznie tylko w lutym przejść kontrolę.
Lekarz nie daje mi gwarancji, że to nie jest nic groźnego i dlatego się waham czy drążyć temat na wszelki wypadek czy czekać. Mam 28 lat, żadnych objawów i na razie jestem spokojna, ale nie chciałabym nic przegapić.

Dziękuję za wszelkie sugestie.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-10-18, 19:38  


Przyjmuje się, że przy guzkach < 10 mm wskazana jest kontrola w badaniu obrazowym za 3 miesiące. Biopsja prawdopodobnie nie miałaby sensu, bo zmiana jest tak mała, że ciężko byłoby pobrać jej fragment. Dodatkowo brak wzmocnienia kontrastowego również jest dobrym znakiem.
_________________
 
karolina Maria 


Dołączyła: 18 Paź 2013
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2013-10-18, 20:16  


Dziękuję bardzo, w takim razie poczekam na badanie kontrolne.
Mam jeszcze pytanie czy ta powiększona grasica ma jakieś znaczenie zdrowotne, czy to jest niespecjalnie wpływające na zdrowie?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #4  Wysłany: 2013-10-18, 23:27  


Myślę, że w tej sytuacji powiększenie grasicy nie ma znaczenia. U młodych ludzi bywa powiększona :)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #5  Wysłany: 2013-10-19, 01:17  


Madzia70 napisał/a:
U młodych ludzi bywa powiększona :)

A u starszych nie bywa? I kto może być nazwany młodym a kto nim nazwany być już nie może?

Pozdrawiam!
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
karolina Maria 


Dołączyła: 18 Paź 2013
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2013-10-21, 08:41  


Dziękuję za odpowiedź.

Zakłada się, że z wielkiem się zmniejsza, a z wiekiem to pojęcie dosc względne- w zależności od organizmu, ale zakłada się, że "Grasica powiększa się do 2 roku życia, pozostaje duża do okresu dojrzewania (waży ok. 25 g), po czym zmniejsza się (po 60 roku życia waży nawet mniej niż 0,5 g)." Cytat z wikipedii.
 
karolina Maria 


Dołączyła: 18 Paź 2013
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2014-01-23, 10:43  


Witam ponownie, 5go lutego wybieram się do szitala na powtórne badania dotyczace guzka o którym pisałam. Mam natomiast pytanie dotyczące kaszlu, tzn. Od ok miesiąca mam kaszel, raczej suchy bo to bardziej silny odruch kaszlu niż coś się odksztusza, wzłaszcza rano. Kilka razy zdarzyło się coś odksztucić, ale to raczej przezroczysty sluz. Przy okazji bycia w POZ poprosiłam o osłuchanie i osłuchowo jest dobrze tzn, nie ma zapalenia oskrzeli itp. Lekarz nie wie od czego kaszel więc stwierdzono, że to może od krtani podraznienie i temat ucichł. Ja i tak będę za parenascie dni w szpitalu, więc już nie dązyłam tematu, ael czy to może mieć związek z guzkiem czy on jest na tyle mały, że nie może dawac żadnych objawów i jestem podziębiona i tyle?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group