1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
sulek

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299428

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2013-03-22, 20:56   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witam! Wcześniej pisałam i pytałam, teraz może opisze jak u mojej mamy sprawa wygląda. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na złożenie wniosku w ZUSie (mama jest emerytką). Odpowiedni druk N-9 bodajże wypełniła lekarz radiolog i lekarz rodzinny coś dopisał (pewnie współistniejące choroby - nie widziałam tego) i brat złożył ten druk (sam bez dokumentacji medycznej) do Zusu. Dość szybko przyszło powiadomienie o stawieniu się w Zusie. Trzeba było mieć ze sobą wszystkie badania itp. oraz nr konta (to nas zaciekawiło). O umówionej godzinie mama została przyjęta przez lekarza orzecznika, było badanie, wywiad. Lekarz oświadczyła o całkowitej niezdolności i samodzielnej egzystencji na 1 rok od momentu operacji!!! Operacja była w październiku a my tak nie bardzo wiedziałyśmy gdzie te dokumenty składać i jak będzie najlepiej i dlatego dopiero teraz to zrobiłyśmy. Dokumentacja medyczna została u lekarza ale za parę dni przysłano ją pocztą. Zasiłek od razu został przyznany, bez żadnych wniosków, ta lekarz powiedziała, że mama dostanie zasiłek. Wczoraj przyszła decyzja: zasiłek przyznany ale od dnia złożenia wniosku!!! Więc od marca 2013 do października 2013!!! Spodziewałyśmy się jakiegoś wyrównania, ale nie, tak to działa, przez nasze niezdecydowanie i zwlekanie straciła mama trochę. Dlatego jak ktoś ma wątpliwości radzę składać jak najszybciej, myślę, że można już po operacji, bez czekania na chemię, naświetlania czy rehabilitację, tak jak my to zrobiłyśmy.

[ Dodano: 2013-03-22, 20:59 ]
Tyle że to sprawa zasiłku, a może ktoś nam podpowie czy z tym orzeczeniem możemy coś zdziałać w kwestii tańszych przejazdów, ale tu chyba trzeba mieć jednak te grupy inwalidzkie orzekany przy Powiatowych Centrach Orzekania o Niepełnosprawności, czyż nie tak? Chyba, że się mylę...
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
sulek

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299428

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-11-30, 21:50   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Dziękuję. Wyczytałam, że teraz obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa o niepełnosprawności: do celów rentowych (i to składa się w ZUSie) i poza rentowych (Powiatowy Zespół ds. Orzekania). Wydaje mi się, że w naszym przypadku (mama emerytka) chodzi o te poza rentowe. Tak na chłopski rozum :) Nie chodzi nam o rentę tak. Dobrze rozumuję?

[ Dodano: 2012-11-30, 21:55 ]
Ooo a przed chwilką znalazłąm na stronie ZUSu taki wpis na blogu rzecznika: "Na koniec proszę pamiętać, że niezdolność do pracy nie jest równoznaczna z niepełnosprawnością, o której to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie orzeka. " To mi się już całkowicie rozjaśniło. Trzeba iść z wnioskiem i całą dokumentacją do Powiatowego Zespołu. Tak?
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
sulek

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299428

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-11-30, 10:46   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Dziękuje za informację. Tylko u nas sytuacja jest inna. Lekarz rodzinny nie jest zapoznany z mamy chorobą, a w ogóle jest niewspółczujący i przy chorobie śp. Taty (którego tez był lekarzem) nie wykazywał chęci pomocy w czymkolwiek. Mama chce zmienić lekarza. Pytanie: czy korzyści z orzecznictwa z ZUSu a z Pow. Centrum czymś konkretnym się różni w mamy sytuacji: emerytka (więc nie chodzi o zdolność do pracy zarobkowej)? Jaki stopień uprawnia do zniżek na przejazdy (czy tylko znaczny)? Czy ważny jest dochód mamy i innych członków ze wspólnego domu by uzyskać dodatek pielęgnacyjny z MOPSu lub z ZUSu? Wiem, że te świadczenia mają różne nazwy, ale chodzi o te 153 lub trochę więcej z ZUSu.
Bo ja to rozumiem tak: mama ma raka, usunięta pierś i węzły, więc od momentu operacji jest już nie w pełni sprawna. W zasadzie do końca życia musi uważać na tę rękę gdzie miała usuniętych jednak sporo węzłów, co grozi obrzękiem itd. Do końca też musi używać protezy. Przez 5 lat będzie na hormonoterapii (nie jest to tak obciążające jak chemia ale też nie pozostaje bez wpływu na organizm), będą naświetlania. I dlatego sądziłyśmy, że nie będzie większych problemów z orzecznictwem, z dodatkiem. Że tak kolokwialnie się wypowiem mamie się to należy, przysługuje. Ale teraz widzę, że chyba byłam w błędzie. Naczytałam sie tu na forum tylu przypadków odmów i problemów papierkowych i innych, że zaczynam wątpić i po raz kolejny nasuwa się stwierdzenia: tak to chyba tylko w Polsce jest :-(
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
sulek

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299428

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2012-11-29, 19:12   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witam! U nas sytuacja jest taka: mama (63 lata emerytka) ma raka piersi, usunięta pierś i 26 węzłów. Jest na hormonoterapii, aktualnie podczas rehabilitacji a 14 grudnia mamy stawić się na planowanie radioterapii; naświetlania pewnie po nowym roku. Pytanie: czy jest szansa na uzyskanie znacznego stopnia niepełnosprawności z PCOON by korzystać ze zniżek na przejazdy PKS na naświetlania? Czy może ubiegać się o te 152 zł z MOPSU? Jaki lekarz powinien wypełnić wniosek (onkolog odsyłała do radioterapeuty ale takiego jeszcze nie mamy, wypełnić może też lekarz rehabilitant (teraz trwa rehabilitacja) czy ten wniosek lepiej według was składać już, jak najszybciej, czy lepiej poczekać do naświetlań - tak inni radzą. Ale jak będziemy czekać to nie uzyskamy tych potrzebnych zniżek... Mam mętlik, nie wiem jak byłoby najlepiej. A może na znaczny stopień nie ma szans?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group