1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #436  Wysłany: 2012-11-20, 10:11  


jo_a,
jo_a napisał/a:
A co znaczy całkowicie niezdolna do pracy? Bo ręce ma, nogi ma... Raka ma...

Kochana w ZUS-ie jest tak:
Całkowicie niezdolny/a do pracy i samodzielnej egzystencji (tzw.I grupa) osoba taka potrzebuje opiekuna należy się zasiłek opiekuńczy. Zakaz pracy

Całkowicie niezdolny/a do pracy (II grupa) można na tej grupie pracować ( chyba że jest zaznaczone na orzeczeniu żadna praca ) z taką grupą najczęściej przyjmują do zakładów pracy chronionej :) praca w trybie 7 godzinnym oraz 10 dni dodatkowego urlopu tzw. rehabilitacyjnego :)

Częściowo niezdolny/a do pracy (III grupa) można na niej pracować :lol: nie ma skróconego czasu pracy więc 8 godzin

W Powiatowym Centrum pomocy rodzinie jest Tak

Znaczny stopień (I grupa ) nie można podjąć pracy. Przysługuje zasiłek pielęgnacyjny. Wypłaca albo Starostwo Powiatowe lub Gminne ,lub MOPS

Umiarkowany (II grupa ) można pracować. Jeśli jest to stanowisko pracy chronionej przysługuje 7 godzinny tryb pracy plus 10 dni urlopu rehabilitacyjnego więcej.

Lekki
(III grupa) można pracować żadne ulgi nie przysługują ;)
Pozdrawiam
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #437  Wysłany: 2012-11-20, 11:27  


jo_a, ale to jeszcze zależy czy w KRUSie czy ZUSie jesteś
I JESZCZE SIĘ LICZY KTO WYDAŁ OPINIE bo grupę można ,,wyrobić,, przez komisje w MOPSIE czy GOPSIE oni też kierują na komisję i oni wydaja opinię i decyzję o rentach socjalnych rodzinnych itd . w GOPSIE i MOPSIE do rent przysługują też dodatki ale tam nikt nigdy nic nie wie i jak coś chce się postarać trzeba powoływać się na numer ustawy itd


ja mam ,,całkowicie niezdolna do pracy w gospodarstwie,, - ręce i nogi mam , ale teoretycznie dorobić mogę do określonej kwoty ale jak podejmę pracę to mogą mnie z KRUSU powołać na wtórną komisje i rente cofnąć...



najlepiej podejść z kawą czekoladką do jakiejś ,,Pani Krysi,, powiedzieć co nam potrzeba i zapytać co trzeba zrobić itd - pomogą. kawa czasem działa cuda a i trzeba ubrać się w taki strój jak cierpliwość bo papierkolandia ciągle się rozrasta
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #438  Wysłany: 2012-11-20, 11:36  


Dziękuję dziewczyny, to była trochę inna sytuacja niż podane wyżej. Niemniej każda rada się przyda.
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
plamiasta 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 30 Gru 2011
Posty: 1902
Pomogła: 263 razy

 #439  Wysłany: 2012-11-20, 11:43  


w papierkolandii a sama sytuacja u 3 różnych osób można a nawet często ma 3 rozwiązania, zupełnie inne to zależy od przepisów, humoru pań z okienka i wielu innych czynników ja o prawo do godnej a nie głodnej renty walczyłam 3 mies - a mogłam załatwić wszystko w 5 dni ... ale cóż nikt nic nie wiedział a ja drążyłam drążyłam i znalazłam lukę w prawie a właściwie leciusieńko je naginam. sprawę załatwiałam w 1 okienku u 4 różnych pań -każda chciała inne dokumenty które okazały się i tak nie potrzebne :roll: dodam że te panie załatwiły ta samą sprawę :?ale?:
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #440  Wysłany: 2012-11-20, 11:59  


Oddam :
-Prontosan firmy Braun -płyn do mycia,płukania i nawilżania ostrych i przewlekłych ran oraz oparzeń I i II stopnia . Data ważności 03,2014r ( 3x 350 ml).
-Prontosan gel ,do oczyszczania,dekontaminacji i nawilżania ostrych i przewlekłych ran,oparzeń I i II stopnia .Data ważności 05.2013r (1x 30ml).
-Krem Dansac, krem do skóry ,zapobiega wysuszeniu i podrażnieniu skóry .Data ważności 02,2013. (1x100ml).
-Gaziki alkoholowe firmy Braun .Gaziki odkażające .(Opakowanie ok 50szt)
-Gaziki Convatec z płynem ochraniającym (ok50szt)
-Gaziki Convatec do zmywania i pielęgnacji skóry wokół stomii (nie tylko) opakowanie 100szt.

Jeżeli komuś przydadzą się te preparaty proszę napisać na PW :)
 
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #441  Wysłany: 2012-11-20, 23:53  


Iwonax, odpisałam na @ podanego w PW.
Pozdrawiam
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #442  Wysłany: 2012-11-21, 09:25  


Gaziki i krem oddane potrzebującej :-D
Zostają płyny i gel .Wrzucę linka z dokładnym opisem produktów .Może komuś się przyda
:)
http://aptekaslonik.pl/pr...-ran-350ml.html

http://www.doz.pl/apteka/...do_uzycia_30_ml
 
 
rene1 


Dołączyła: 13 Paź 2012
Posty: 168
Pomogła: 9 razy

 #443  Wysłany: 2012-11-22, 11:09  


witam
Mój tata przed śmiercią był emerytem(KRUS).Mama jest emerytką w KRUS-ie.Mam brata 18-letniego,który się uczy.przysługuje mu renta rodzinna po tacie(papiery już złożone,czekamy na decyzję) .I tu mam pytanie brat do tej pory dostawał zasiłek rodzinny w GOPS,czy teraz po przyznaniu mu renty rodzinnej ten zasiłek będzie mu się nadal należał? Czy renta rodzinna wlicza się do dochodu do zasiłku rodzinnego?
Z góry dziękuję za odpowiedź,pozdrawiam wszystkich serdecznie.
_________________
"Jeżeli do łóżka chorego nie zaniesiecie miłości, lekarstwa nic nie dadzą"
Ojciec Pio
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #444  Wysłany: 2012-11-22, 19:36  


Normalnie oczywiście renta rodzinna zlicza się do dochodu.
_________________
c'est la vie
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #445  Wysłany: 2012-11-25, 15:31  


Też zostało mi po tacie trochę sprzętu do urostomii, przejrzałem też stronkę stomików: Stomia - Stomicy.org - Witamy na stronie Stomia - Stomicy.org i dochodzę do wniosku, że ze sprzętem nie jest źle ( może poza nielicznymi przypadkami ), bo na sprzęt nie ma chętnych.
_________________
c'est la vie
 
 
sulek 


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 67
Pomogła: 2 razy

 #446  Wysłany: 2012-11-29, 19:12  


Witam! U nas sytuacja jest taka: mama (63 lata emerytka) ma raka piersi, usunięta pierś i 26 węzłów. Jest na hormonoterapii, aktualnie podczas rehabilitacji a 14 grudnia mamy stawić się na planowanie radioterapii; naświetlania pewnie po nowym roku. Pytanie: czy jest szansa na uzyskanie znacznego stopnia niepełnosprawności z PCOON by korzystać ze zniżek na przejazdy PKS na naświetlania? Czy może ubiegać się o te 152 zł z MOPSU? Jaki lekarz powinien wypełnić wniosek (onkolog odsyłała do radioterapeuty ale takiego jeszcze nie mamy, wypełnić może też lekarz rehabilitant (teraz trwa rehabilitacja) czy ten wniosek lepiej według was składać już, jak najszybciej, czy lepiej poczekać do naświetlań - tak inni radzą. Ale jak będziemy czekać to nie uzyskamy tych potrzebnych zniżek... Mam mętlik, nie wiem jak byłoby najlepiej. A może na znaczny stopień nie ma szans?
 
marysia5 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 975
Pomogła: 107 razy

 #447  Wysłany: 2012-11-29, 19:53  dodatek pielęgnacyjny


witaj Sulek, powiem Ci jak jest u nas: mąż 3 lata od usunięcia nerki wynik nowotwór agresywny IV stopień, złożyliśmy wniosek do Pow.Centrum. przyznano mu stopień umiarkowany, odliczaliśmy w PIT-37 zakup lekarstw oraz ulgę rehabilitacyjną, po 3 latach przeżuty do płuc, wystąpiliśmy o Pow. Centrum o stopień znaczny. Lekarz odmówił bo stwierdził że przerzut do płuc to nie pogorszenie stanu zdrowia /nie życzę nikomu takiej choroby/.Wtedy zamiast się odwoływać złożyliśmy wniosek w ZUS-ie. Lekarz orzecznik orzekł bez żadnych uwag stan całkowicie niezdolny do pracy tj.tzw. I grupa. Ten dodatek pielęgnacyjny jest nawet wyższy niż z Pow. Centrum. Jest 196,00 a tam 153,00. Tak samo uprawnia do zniżek i odliczeń, do zwolnienia z abonamentu tv.Lekarz orzecznik w ZUS-ie był lekarzem na widok - okaz zdrowia, powiedział mężowi że choroba nowotworowa to coś strasznego i zawsze czyni człowieka inwalidą. Wniosek do Pow. Centrum czy do ZUS-u wypelnia lekarz rodzinny tj. I-kontaktu, a dopiero na Komisję należy zabrać ze sobą cała dokumentację z leczenia tej i innych chorób. Nie należy czekać ze składaniem wniosku. W ZUS-ie od orzecznika decyzję otrzymuje się od ręki i trzeba ją zanieść do swojego oddziału ZUS celem wypłatydodatku pielęgnacyjnego /196,00/, bo od daty wystąpienia z wnioskiem o ustalenie niepełnosprawności wypłacany jest dodatek pielęgnacyjny. Życzę zdrowia i pozdrawiam. |buziaki|
_________________
marysia5
 
sulek 


Dołączyła: 02 Gru 2011
Posty: 67
Pomogła: 2 razy

 #448  Wysłany: 2012-11-30, 10:46  


Dziękuje za informację. Tylko u nas sytuacja jest inna. Lekarz rodzinny nie jest zapoznany z mamy chorobą, a w ogóle jest niewspółczujący i przy chorobie śp. Taty (którego tez był lekarzem) nie wykazywał chęci pomocy w czymkolwiek. Mama chce zmienić lekarza. Pytanie: czy korzyści z orzecznictwa z ZUSu a z Pow. Centrum czymś konkretnym się różni w mamy sytuacji: emerytka (więc nie chodzi o zdolność do pracy zarobkowej)? Jaki stopień uprawnia do zniżek na przejazdy (czy tylko znaczny)? Czy ważny jest dochód mamy i innych członków ze wspólnego domu by uzyskać dodatek pielęgnacyjny z MOPSu lub z ZUSu? Wiem, że te świadczenia mają różne nazwy, ale chodzi o te 153 lub trochę więcej z ZUSu.
Bo ja to rozumiem tak: mama ma raka, usunięta pierś i węzły, więc od momentu operacji jest już nie w pełni sprawna. W zasadzie do końca życia musi uważać na tę rękę gdzie miała usuniętych jednak sporo węzłów, co grozi obrzękiem itd. Do końca też musi używać protezy. Przez 5 lat będzie na hormonoterapii (nie jest to tak obciążające jak chemia ale też nie pozostaje bez wpływu na organizm), będą naświetlania. I dlatego sądziłyśmy, że nie będzie większych problemów z orzecznictwem, z dodatkiem. Że tak kolokwialnie się wypowiem mamie się to należy, przysługuje. Ale teraz widzę, że chyba byłam w błędzie. Naczytałam sie tu na forum tylu przypadków odmów i problemów papierkowych i innych, że zaczynam wątpić i po raz kolejny nasuwa się stwierdzenia: tak to chyba tylko w Polsce jest :-(
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #449  Wysłany: 2012-11-30, 12:01  


sulek,
Cytat:
Dziękuje za informację. Tylko u nas sytuacja jest inna. Lekarz rodzinny nie jest zapoznany z mamy chorobą, a w ogóle jest niewspółczujący i przy chorobie śp. Taty (którego tez był lekarzem) nie wykazywał chęci pomocy w czymkolwiek. Mama chce zmienić lekarza. Pytanie: czy korzyści z orzecznictwa z ZUSu a z Pow. Centrum czymś konkretnym się różni w mamy sytuacji: emerytka (więc nie chodzi o zdolność do pracy zarobkowej)?

Nie ważne że mama ma emeryturę ,ale opłaca się stanąć w ZUS-ie na stopień niepełnosprawności.Dokumenty(wnisek oraz zaświadczenie lekarskie) do ZUS możesz sobie ściągnąć z strony internetowej jak wasz ZUS taką posiada ,nie wiem z jakiego jesteś województwa? .Zaświadczenie powinien wypisać lekarz rodzinny
sulek napisał/a:
Lekarz rodzinny nie jest zapoznany z mamy chorobą,
i tu jest wielki błąd powinnaś zanieść wszystkie wypisy ze szpitala i poinformować go ,czasami potrzeba jakiś leków przeciwbólowych lub mama będzie przeziębiona i będzie kłopot ,a tak lekarz może nawet mamę przyjąć bez kolejki (tak jet u mnie )jestem tak jak twoja mama Amazonką już w marcu 2013 minie 10 lat ,niestety obecnie zmagam się z przerzutami na płuca i mam zasiłek bez problemu .
Jak nie wypisze lekarz rodzinny to może to wypisać onkolog prowadzący. Wypełnij dane mamy na Zaświadczeniu lekarskim i zostaw u pielęgniarki(potem sobie odbierzesz sama jak będzie wypisane) dla lekarza który mamę prowadzi nie ważne że teraz będzie pod kontrolą radioterapeuty i tak potem będzie chodziła na kontrolę do Onkologa. Niektórzy lekarze pobierają opłaty za wypisanie takiego zaświadczenie w szczególności jak jest to zaświadczenie do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Pielęgnacyjny należy się tylko i wyłącznie wtedy gdy ma się I grupę w ZUS i Znaczny w PCPR
Druki do PCPR również możesz ściągnąć ze strony Starostwa Powiatowego powinny być tam ,lub sama się udać i o nie poprosić.
Powodzenie i Pozdrawiam ::thnx:: Jak by co to pytaj ,kto pyta nie błądzi :)
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
Edvige 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 17 Kwi 2011
Posty: 231
Pomogła: 77 razy

 #450  Wysłany: 2012-11-30, 19:43  


Moim zdaniem wniosek wypełniony przez prowadzącego onkologa złóż do ZUS-u, bo jak piszesz mama jest emerytką więc zasiłek będzie pobierać razem z emeryturą.
_________________
''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group