1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-10-01, 00:21   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Mark, jesteś wspaniały, naprawdę dziękuję _littleflower_ _itsme_ Jeszcze mam jedno (pewnie głupie) pytanie, ale jutro napiszę, w czym rzecz, bo aż mi czasem wstyd ;)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-27, 13:12   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Cytat za "Rzepą" z dzisiaj:

Jest nowelizacja ustawy-

Nowelizacja ustawy o świadczeniach pielęgnacyjnych zawęzi krąg uprawnionych do ich pobierania. Między innymi z tego powodu część dzisiejszych świadczeniobiorców, np. tych, którzy opiekują się niepełnosprawnymi, składa już teraz wnioski o ich przyznanie. Liczą, że dzięki temu będą pobierali pieniądze za opiekę.

Mnie interesuje ten fragment:


Ze złożeniem wniosku powinny się wstrzymać natomiast osoby, które opiekują się niepełnosprawnym małżeństwem. Teraz świadczenie im nie przysługuje. Zgodnie z nowymi przepisami pomoc otrzymają opiekunowie niepełnosprawnych, których małżonkowie również legitymują się znacznym stopniem niepełnosprawności.

i

Nowelizacja została podpisana przez prezydenta 7 września i czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Ma wejść w życie 14 dni po tej dacie.

Całość tutaj.
Ciekawe, jakie będą progi finansowe

Mark, czytałam właśnie w Internecie o tym zaskarżeniu do TK, ale na pewno byśmy się na to nie zdecydowali- raczej nie mamy sił na kolejne walki. Chodzi o to, że ja studiuję dziennie, siostra pracuje i studiuje zaocznie w Warszawie, brat poszukuje pracy i nie wie, czy podjąć- inż. tech. chem. Lepiej oczywiście byłoby, gdyby ktoś w domu był, ale zobaczymy... Dzięki!
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-26, 22:11   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Dzisiaj dostałam informację, że nie ma takiej możliwości (co za ustawy...), ale (!!) podobno od listopada ma być wprowadzona poprawka na chorych małżonków, czyli sytuację, w jakiej jest moja rodzina. Z tym, że jestem sceptyczna...

[ Dodano: 2011-09-26, 22:12 ]
Acha, tylko, że to jest taka informacja na zasadzie ktoś gdzieś słyszał... Nic nie znalazłam na ten temat jednak :-D
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-26, 11:28   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Jeśli osoba pozostaje w związku małżeńskim, to nie można się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Ale co wtedy, kiedy małżeństwo ma znaczny stopień niepełnosprawności? Czy wtedy syn może ubiegać się o takie świadczenie?
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-09-22, 11:11   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Krado, Tata ma znaczny stopień niepełnosprawności? Czy otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny w związku ze swoją niepełnosprawnością?
Mnie zastanawia jedno, jak długo trzeba pracować, żeby otrzymać to świadczenie? Czy musi to być umowa na czas określony czy np. umowa o dzieło? Gdzie znajdę ustawę to regulującą? Z góry bardzo dziękuję!!
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-07-27, 23:09   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Mark, dziękuję.
Edvige, niejasno się wyraziłam. Rzeczywiście mój Tato nie spełnia warunków przejścia na wcześniejszą emeryturę (urodzony jest w 1955 i w 1999 miał tylko 10 lat pracy w szczególnych warunkach), jednak może on przejść na emeryturę pomostową. Jest ur. po 1948 i przed 1999 r. miał choć jeden dzień pracy w szczególnych warunkach. Osobom mogącym przejść na wcześniejszą emeryturę (także pomostową) przysługuje 4 letni okres ochronny wg 39 art. k.p.
Myślę, że lekarz wyda Tacie zdolność do wykonywania pracy- chyba, że pogorszy się jego sytuacja z jedzeniem (na dzień dzisiejszy o powrocie do pracy nie ma mowy). Wiadomo, byle jakoś dotrwać do stycznia 2012 i byle pomyślnie wychodziły wyniki.
Praca to nie wszystko, tak czy siak.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-07-18, 22:41   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Nie wiem, skąd miałam błędne informacje, ale ze względu, że byliśmy dzisiaj z Tatą u prawnika napiszę, jak wygląda sprawa z chorobą, zwolnieniem lekarskim i ewentualną decyzją: wracam do pracy czy nie.
Byłam przekonana, że choremu 'przysługuje' 6 miesięcy zwolnienia lekarskiego i 6 miesięcy (oczywiście jeśli decyzja jest pozytywna) zasiłku rehabilitacyjnego. Jednak jest to błędne rozumowanie. Wg kodeksu pracy- pracodawca może zwolnić pracownika bez orzekania o winie, jeśli ten nie będzie zdolny do pracy w okresie 6 miesięcy zwolnienia lekarskiego i 3 miesięcy zasiłku rehabilitacyjnego. Oczywiście nie musi, ale może. Oznacza to, że tak jak u mojego Taty- najprawdopodobniej przerwiemy ciągłość zasiłku, pisząc do ZUSu podanie i zakończenie zasiłku- oczywiście to zależne od tego, jak Tata będzie się czuł. Tata w styczniu będzie miał 4 lata do emerytury, a że pracuje w szczególnych warunkach (rafineria), to będzie w tzw. ochronce (wtedy nie można go zwolnić, tylko dyscyplinarnie).
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-06-09, 17:26   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witam
Czy moja Mama, w związku z częściowym usunięciem piersi może ubiegać się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania Niepełnosprawności? Za takim orzeczeniem idą korzyści- chodzi głównie o zniżki na podróże i karty parkingowe. Jak ze zwolnieniem lekarskim w okresie leczenia chemią (6 wlewów co 3 tyg.), bo chirurg prowadząca bardzo niechętnie wypisuje zwolnienia z powodu choroby?
Miałam iść dziś do Amazonek na 5 piętro, ale nie miałam czasu.
Z góry dziękuję za odpowiedzi!

[ Dodano: 2011-06-09, 17:27 ]
I przepraszam, że wplotłam to pytanie o zwolnienie, ale nie wiem gdzie zapytać. Lekarka z miejscowej przychodni powiedziała Mamie wprost, żeby nie przychodziła, bo ona jej nie leczy.
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-03-01, 17:44   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
aabsenteeism- bardzo dziękuję za informacje. Myślę, że najgorsze w tym wszystkim są te procedury... Na razie jednak jesteśmy na tym etapie, w którym musimy obserwować rozwój choroby. W każdym razie dziękuję za informację, mam nadzieję, że rodzice wrócą do pracy. :)
  Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
asia19

Odpowiedzi: 814
Wyświetleń: 299035

PostDział: Hyde Park   Wysłany: 2011-02-26, 10:45   Temat: Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Witam serdecznie
Razem z Rodzicami staram się walczyć z ich chorobą... Tata- nowotwór przełyku, w najbliższym czasie (od poniedziałku w zasadzie) 6 tygodniowa radiochemioterapia. Tata ma zwolnienie lekarskie i na razie żadnych problemów w pracy- pobiera chorobowe czy jakoś tak- chyba to jest standardowa pensja bez premii, wiem, że sporo nie "stracił", ale wiadomo, to nie jest 100% pensji z premią. Dodam, że Tata pracuje w trybie zmianowym w PKN Orlen (szczególne warunki pracy). Mamcię z kolei dopadł przewodowy nowotwór piersi. Opłaca KRUS i generalnie pracuje na gospodarstwie, choć to gospodarstwo to wiadomo, raczej jest aby mieć, a nie na nim zarabiać. Mam dwójkę rodzeństwa i wszyscy się uczymy: ja w klasie maturalnej, brat ostatni rok studiów inżynierskich, siostra ostatni rok studiów licencjackich. Wszyscy chcemy się dalej uczyć. Czy z tego powodu my jako dzieci możemy domagać się jakiejś zapomogi? Wszyscy opłacamy ubezpieczenia ;/ Wiadomo, znacznie pogorszyła się nasza kondycja finansowa, choć Rodzice mają odłożone pieniądze, my tak samo radzimy sobie jak możemy... Czy Mama może domagać się zwolnienia lekarskiego? Od 3 marca ma być poddana badaniom i już pewnie hospitalizacji... W najbliższym czasie na pewno operacja u Mamci (pewnie w marcu??), jak i u Taty (w czerwcu najpewniej). Dodam jeszcze, że Tata był poddawany diagnozie i licznym badaniom i w warszawskim CO lekarze nie chcieli mu dać zwolnienia... Problem był nawet ze zwolnieniem na dzień badania, nagle nie wiedzieli, kto powinien wypisać itp. Zwolnienie przepisuje Tacie płocki gastrolog... ;/
Z góry dziękuję za wszelkie rady. :-(
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group