1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-03-18, 22:43   Temat: Guz płuca prawego
Śledzioną dodatkową? Nie.
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-25, 10:30   Temat: Guz płuca prawego
Kasia1x napisał/a:
Witam moja mama z początkiem maja dokładnie nie pamietam bo nie mam dokumentacji

Może siostra w takim razie nią dysponuje? Bo niestety poza wynikiem PET w pierwszym poście i fragmentem wypisu po I chemii nie dysponujemy żadnymi wynikami, co utrudnia nam pomoc.
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-12-23, 21:28   Temat: Guz płuca prawego
Prosimy o wklejenie / przepisanie w całości dokumentacji z dotychczasowego leczenia:
- TK klatki piersiowej, w którym stwierdzono nowotwór
- histopatologię pooperacyjną
- wypisy z czasu chemioterapii (wystarczy tylko informacja jaki schemat chemii mama otrzymywała)

oraz o odpowiedź na pytania:
- czy przed operacją nie było wykonanej bronchoskopii bądź innego badania, w którym postawiono by diagnozę dot. rodzaju nowotworu?
- piszesz, że na początku roku stwierdzono nowotwór złośliwy, zaś w czerwcu była operacja - co działo się więc przez pół roku od diagnozy do operacji?
- kiedy w trakcie leczenia było wykonywane TK klatki piersiowej? Po operacji? Po którym cyklu chemii? Prosimy również o wyniki kolejnych TK

Polecam zapoznać się z tym postem: Jak zadać na Forum pytanie by uzyskać POMOCNĄ odpowiedź?
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-09, 10:10   Temat: Guz płuca prawego
G3 to jest najwyższy stopień złośliwości histologicznej, a nie najwyższe stadium zaawansowania choroby wg TNM - wyjaśnia to link, jaki podałam wyżej.
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-09-08, 18:29   Temat: Guz płuca prawego
pT4N0 to oznaczenie wg klasyfikacji TNM:

T4:
Cytat:
guz każdej wielkości, z naciekaniem jednej z wymienionych struktur: śródpiersia, serca, wielkich naczyń, tchawicy, przełyku, ostrogi głównej, trzonów kręgów, nerwu krtaniowego wstecznego;
albo guz z obecnością guzków satelitarnych w obrębie tego samego płuca, ale w innym płacie

N0:
Cytat:
brak przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych


G3 to stopień złośliwości histologicznej nowotworu - najwyższy.
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-06, 10:19   Temat: Guz płuca prawego
Finlandia napisał/a:
Możliwe, że chodziło akurat dokładnie o moczopędne działanie selera i że kuzyn miał akurat z tym jakieś kłopoty w trakcie chemii.

A bardzo możliwe, że chodziło o wspomożenie pracy nerek :)

anna1982 napisał/a:
jestem załamana to już koniec

Ale dlaczego koniec? :shock:
Jak na razie macie szanse na zabieg operacyjny, do tej pory nie stwierdzono w badaniach obrazowych przerzutów do węzłów chłonnych czy narządów odległych - w całej tej złej sytuacji podejrzenia raka płuca te wiadomości to naprawdę dobre wiadomości.
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-06, 09:52   Temat: Guz płuca prawego
anna1982 napisał/a:
Mam jeszcze jedno pytanko czy mogą być przeżuty?

Przy diagnozie nowotworu złośliwego zawsze istnieje ryzyko wystąpienia przerzutów.

anna1982 napisał/a:
o soku z selera się dowiedziałam od mojego męża kuzyna który miał raka jądra złośliwego został on usunięty, po usunięciu kazano mu pić sok z selera bo otrzymywał chemię

Przypuszczam, że miało to po prostu jakoś wzmocnić organizm w trakcie chemioterapii, bez szczególnych celów leczniczych.
Jak mamie smakuje, to niech pije, ale jak pić nie będzie to też nic się nie stanie :)
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-06, 09:07   Temat: Guz płuca prawego
anna1982 napisał/a:
Słyszałam że mama ma pić sok z selera szklankę dziennie pomóżcie jestem załamana.

Tzn. słyszałaś to od lekarza czy gdzie?

anna1982 napisał/a:
Jestem zła czy to oznacza że mamy się przygotować na to ze guz się rozrośnie i nie będzie ratunku co robić.

Niestety jest taka ewentualność - że guz się rozrośnie, a nie, że nie będzie już żadnego ratunku.
Z pewnością - jeśli mama zostanie zakwalifikowana do operacji - konieczne będzie wykonanie świeżych badań obrazowych by dowiedzieć się jak obecnie wygląda sytuacja w klatce piersiowej.

Czy endokrynolog przewiduje, że tę tarczycę da się jakoś szybko opanować?
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-15, 22:10   Temat: Guz płuca prawego
anna1982 napisał/a:
siostra mi powtarza że rak lubi słodki czy to prawda ?

Nie.

anna1982 napisał/a:
jej metodą jest picie moczu nie wiem czy to prawda

:shock:
Nie, w żadnym wypadku.
  Temat: Guz płuca prawego
absenteeism

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 19036

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-13, 20:50   Temat: Guz płuca prawego
Obraz PET wskazuje na proces rozrostowy w płucu, czyli prawdopodobnie raka płuca. Główny guz ma ok. 3 cm , do tego zaobserwowano pogrubienie opłucnej i kolejne ognisko o wysokim SUV (czyli wychwycie znacznika podawanego w PET, którego wartość daje wskazówki co do charakteru nowotworowego / nienowotworowego zmiany, mówiąc w dużym uproszczeniu), które opisano jako prawdopodobnie drugiego guza.
Nie uwidoczniono natomiast powiększonych węzłów chłonnych o wysokim SUV oraz zmian w innych narządach - to bardzo dobrze.

Ponieważ guz położony jest obwodowo (segm. 6 płuca prawego) nie zdecydowano się na wykonanie bronchoskopii, bo lekarz prawdopodobnie nie dotarł by przy pomocy bronchoskopu do zmiany - nie jest ona w jego zasięgu, stąd wykonanie BAC (biopsji cienkoigłowej), która niestety nie przyniosła spodziewanych rezultatów - nie znaleziono kom. nowotworowych.
Czasem tak się zdarza, mimo ewidentnych wskazań co do rodzaju choroby - guz nie jest bowiem tkanką jednorodną i zawiera w sobie komórki zmienione nowotworowo, jak i te zdrowe. Czasem lekarzowi podczas pobierania materiału w trakcie biopsji udaje się trafić w tkankę zmienioną nowotworowo, i wówczas w wyniku BAC mamy informację o znalezionych kom. nowotworowych, czasem się to nie udaje.

Ponieważ choroba jest wykryta w dość wczesnym stadium, przynajmniej na to wskazują badania obrazowe, lekarze - jak widzę - zdecydowali się przeprowadzić od razu zabieg operacyjny, podczas którego z pewnością wykonane zostanie tzw. badanie INTRA - w trakcie operacji lekarze zbadają fragment guza by wiedzieć, czym on jest - i od tego zależeć będzie dalszy przebieg zabiegu (oraz od tego, co lekarze zastaną po otwarciu klatki piersiowej - czasem obraz jest nieco inny niż ten, na jaki wskazują badania obrazowe).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group