1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Temat
Joanna2012

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 26272

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-05-17, 13:37   Temat: Temat
Sarenko,

wysłałam wiadomość na pw, robiłam to pierwszy raz, więc jeśli coś nie dojdzie, proszę daj znać :) . Dziękuję za piękne serduszka _itsme_ .
Pozdrawiam,
Joanna
  Temat: Robal u Babuni
Joanna2012

Odpowiedzi: 16
Wyświetleń: 11005

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2012-05-16, 14:36   Temat: Robal u Babuni
Bardzo Ci współczuję, każdy z nas ma wspomnienia, z którymi ciężko sobie poradzić. Myślę, że spotkanie z lekarzem jest dobrym pomysłem. W hospicjach są też psychologowie, również dla rodzin, które tracą bliskich. Może warto się z kimś takim spotkać i porozmawiać?
Trzymaj się.
Joanna
  Temat: Temat
Joanna2012

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 26272

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-05-16, 13:34   Temat: Temat
Gudzia5,

podjęłam taką samą decyzję w zeszłym tygodniu. Moja Córka nie ma jeszcze trzech lat. Na poprzedniej stronie piszę za to o książce dla dzieci w wieku 3-7 lat, "Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór". Obejrzyj ją, moim zdaniem pięknie pokazuje rozstanie, śmierć, właśnie z wyczuciem rozumku małych dzieci. Kupiłam i już przeczytałam Córce, bardzo uważnie słuchała. Myślę, że będziemy do niej wracać, bo będzie pytać o Dziadziusia.
Joanna

[ Dodano: 2012-05-16, 14:03 ]
Sarenko,

straciłam 3 ciąże. Za każdym razem ktoś z najbliższej rodziny lub przyjaciół też oczekiwał dziecka. Ja ciąże traciłam a wokół rodziły się zdrowe dzieci. Czułam się właśnie osierocona, bo niewiele osób rozumiało, że dla mnie za każdym razem strata dotyczyła dziecka. Dziecka, którego nie poznam, nie doświadczę. Za każdym razem z ulgą witałam nowe dzieci w rodzinie, był to dla mnie dowód, że jeszcze świat nie zwariował i może być normalnie. Ale w środku wszystko mnie bolało. Te znikające szanse na dzieci zajęły zamieniły mi się w mnóstwo dat: kiedy był test, pierwsze usg, termin porodu, pierwsze złe prognozy i wreszcie poronienie -- różne pory roku i miesiące naznaczone takimi wyrzutami. Bo przy wszystkim zawsze pojawia się poczucie winy, zupełnie nieracjonalne. Po trzeciej stracie postanowiłam się pozbierać. Szukałam osób takich jak ja i czytałam, jak sobie radzą. Znalazłam wyśmienitą książkę, którą gorąco polecam Twojej Córce: "O dziecku które odwróciło się na pięcie" Izabeli Barton-Smoczyńskiej. Pani, chyba psycholog, pisze o dramacie kobiet, które straciły dziecko: nienarodzone, narodzone, małe, chore -- różnie. Prowadziła na ten temat badania i bardzo rozsądnie, w poukładany sposób pisze o etapach żałoby, które trzeba przejść, o uczuciach, które nami targają, o wychodzeniu z naszej tragedii i dalszym życiu. Bardzo pomogła mi ta książka. Po pierwsze, postanowiłam zapomnieć wszystkie daty i obchodzę na swój sposób Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Przedwcześnie Zmarłych 15 października (Amerykanie to wymyślili). Odzyskałam więc panowanie nad czasem, nad rokiem i mam punkt odniesienia. Po drugie, ponieważ -- jak pewnie wszystkie panie z podobnym doświadczeniem -- nie mam żadnej pamiątki po dzieciach, nie ma też grobów, zrobiłam sobie na zamówienie biżuterię symbolizującą całą trójkę, którą noszę, gdy mam taką potrzebę. Przeszłam moją żałobę, wróciłam do równowagi. Urodziłam Córkę, która jest nieprawdopodobnym skarbem dla nas. Jestem teraz w ciąży i ze strachem ale i radością czekam na dzień narodzin dziecka.
Ja poradziłam sobie tak, jak napisałam. Mam wrażenie, że Twoja Córka nie zakończyła jeszcze żałoby po dzieciach, które straciła w ten nienamacalny sposób. Powinna jednak przechodzić od etapu do etapu. Podsuń jej tę książkę, wysłuchuj Jej, uwierz w tę paniczną tęsknotę za kimś, kogo nie było. Możesz poradzić Jej też rozmowę z psychologiem. Córka znajdzie swoją drogę, ale potrzebuje wsparcia, możesz Jej powiedzieć, że nigdy tego nie zrozumiesz, co czuje, ale jesteś z nią i chcesz pomóc i zwyczajnie Jej wierzysz.
  Temat: Mama elwirki84 (wydzielony z tematu UMIERANIE...)
Joanna2012

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 21991

PostDział: Opieka paliatywna   Wysłany: 2012-05-15, 17:04   Temat: Mama elwirki84 (wydzielony z tematu UMIERANIE...)
Elwirko,
ogromnie Ci współczuję, jestem w podobnej sytuacji. Mój Tata odszedł 30 kwietnia, pogrzeb był w zeszły czwartek. Jeszcze nie do końca wierzę, że to się wydarzyło. Czuję się opuszczona przez bardzo kochanego i mądrego człowieka, ale i boleję nad tym, że nie zdążył być takim dziadkiem, jakim marzył dla mojego dziecka, moich dzieci. Również nie będzie pamiętany. Mam dwuipółletnią córkę i jestem w siódmym miesiącu ciąży. Będziemy oglądać razem zdjęcia i będę im opowiadać, jakim radosnym i śmiesznym człowiekiem był Dziadek, dużo anegdotek się znajdzie. Na razie Córka niewiele rozumie z całej sytuacji i nasze życie toczy się wiadomym, codziennym torem pełnym odkryć i zabaw.
Jeśli mogę, chciałabym Ci polecić książkę dla dzieci "Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór" Jarosława Mikołajewskiego. Piszę o niej w wątku o pogrzebie i małym dziecku w dziale PSYCHOONKOLOGIA. Mnie się bardzo spodobała i nieraz się przyda w ciągu paru lat. Sama też wybrałam się do psychiatry i dostałam lek, który pozwala mi się skupić i spać w nocy, mogę się zajmować dzieckiem bez apatii i spadków humoru tak, aby nie przestraszyć tak małego człowieka, chwile smutku i wzruszenia towarzyszą mi, gdy już jestem sama.
Trzymaj się mocno, życzę Ci dużo siły w czwartek, mam nadzieję, że rodzina Cię wesprze.
Joanna
  Temat: Temat
Joanna2012

Odpowiedzi: 60
Wyświetleń: 26272

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-05-15, 16:25   Temat: Temat
Chciałabym jakoś zakończyć moją część tego wątku.
Wzięłam udział w pożegnaniu Taty przez najbliższą rodzinę w Domu Pogrzebowym. Mój mąż się nie zdecydował, został z Córką, więc mogłam pojechać -- a chciałam. To, że byłam przy Tacie w ostatnich chwilach Jego życia, spowodowało, że chciałam jeszcze raz zobaczyć Go spokojnego, niecierpiącego, ogolonego i ostrzyżonego. Wyglądał naprawdę dobrze, z półuśmiechem na twarzy. To było pozytywne i bardzo intymne.
Na pogrzeb nie pojechałyśmy i wszyscy potwierdzili, że to był dobry pomysł. Uroczystość była piękna i wzruszająca, przyszło mnóstwo zapłakanych przyjaciół Rodziców. Mowa pożegnalna przypomniała Tatę wszystkim od Jego najweselszej i kochanej strony -- pisałam ją z Siostrą. Potem przyjechałam z Młodą na rodzinny obiad, spotkałam więc najmilszych, którzy przyjechali z bardzo daleka.
Córka na swój sposób zrozumiała (na chwilę pewnie), że brak Dziadka nie jest chwilowy. Gdy trzeci raz pojechałam z Nią do Mamy, biegała i szukała Go, wołała i była zdenerwowana, że znów Go nie ma. W domu jednego dnia popłakała się, że nie będzie mogła Mu czegoś pokazać, a bardzo chciała. Żal trwał dosłownie minutę.
Jeśli ktoś stoi w obliczu śmierci bliskiej osoby i musi wytłumaczyć sytuację małemu dziecku, może zainteresuje Was książka "Kiedy kiedyś czyli Kasia, Panjan i Pangór" Jarosława Mikołajewskiego. Jest dla dzieci w wieku 3-7 lat. Kupiłam ją tydzień temu i raz ją przeczytałyśmy na razie. Jest to niedługa opowieść o przyjaźni małej dziewczynki i starszego, chorego Pana Jana, z którym karmi ona gołębie na ławce i rozmawia. "Panjan" znika najpierw na dłuższy czas w szpitalu, potem wychodzą mu włosy, ma posiniaczone dłonie, plastry, itp. I przygotowuje małą przyjaciółkę na dzień, gdy nie przyjdzie na ławkę. Powiedział jej, że pewnego dnia przyjedzie po niego przyjaciel z dzieciństwa i już się nie zobaczą. Zostawia też piękny list rodzicom Kasi, który dają jej po śmierci Pana Jana. Książka jest bezideowa, neutralna światopoglądowo i bardzo mi się podoba. Wzrusza w taki kojący sposób.
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Joanna
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group