1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
sam nie wiem jak to napisać...:-(
Autor Wiadomość
Anelia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Gru 2010
Posty: 2959
Skąd: Wlkp
Pomogła: 466 razy

 #16  Wysłany: 2011-03-24, 22:30  


racjusz, Właśnie oby tak dalej , a nawet jeżeli wystąpią jakieś skutki uboczne (czego mamie nie życzę) to po kilku dniach powinny ustąpić. A więc trzymamy kciuki! :uhm!:
_________________
Anelia
Jeśli wiara czyni cuda,trzeba wierzyć,że się uda !
 
Termar 



Dołączyła: 23 Sty 2011
Posty: 80
Skąd: Kielce
Pomogła: 7 razy

 #17  Wysłany: 2011-03-24, 22:49  


racjusz napisał/a:
ok 20:00 było już lepiej...i humor dopisywał i nie było żadnych szybkich efektów ubocznych zobaczymy jak będzie dalej.


Wobec tego należy się tylko cieszyć. Trzymam kciuki, by tak było do końca..
_________________
Życie - to jeszcze raz móc odetchnąć. Reszta nic nie znaczy.
Pozdrawiam - Teresa
 
 
racjusz 


Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 11
Skąd: Lublin

 #18  Wysłany: 2011-03-29, 11:29  


Cześć
mam pytanie bo coś mi się obiło o uszy czy oczy i nie jestem pewien...Czy ja dobrze kojarzę że TK powinno się zlecać po dwóch cyklach chemioterapii...bo teraz "knuję tak" po dwóch cyklach chemii regres guza powinien być już widoczny i jeżeli tak jest to śmigamy na trzeci ale jeżeli, nie to po co chorego osłabiać kolejnym cyklem chemii, która i tak nie daje rezultatu...wtedy ewentualnie lekarz podejmuje decyzje co do zmiany leczenia...
Dobra a teraz proszę wyprowadźcie mnie z błędu...jeżeli błądzę lub napiszcie że jakoś dobrze to skojarzyłem.
Tknęło mnie... bo moja rodzicielka dostała skierowanie na TK dopiero po trzech cyklach...a wolę raczej wcześniej zareagować niż dać się prowadzić jak "ślepiec w samo południe".
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #19  Wysłany: 2011-03-29, 20:47  


racjusz, powiem Ci, że tak TK powinno być po II-gim cyklu, ale jeżeli masz już skierowanie po II-cim, to ok.
Z TK bywa róznie, zależy od CO, nas zbywano dopiero po I rzucie załatwiałam sama.
Czy cykle są co 21 dni ? Jeżeli tak to, po 7 dniu trzeba zrobić morfologie, aby moc w pore zareagować, gdyby któryś ze składników był zły.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
racjusz 


Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 11
Skąd: Lublin

 #20  Wysłany: 2011-03-30, 10:30  


Morfologia jest robiona przed każdym cyklem hmmmpierszy cykl był 23.03 drugi ma byc chyba 13.04. a ostatni chyba na początku maja...nic zamęczę jakiegoś onkologa to może cos załatwię...ale dzięki za info
 
Luna 



Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 171
Skąd: Białystok
Pomogła: 27 razy

 #21  Wysłany: 2011-03-30, 13:49  


racjuszu, witaj.
Napisałeś, że morfologia jest robiona przed każdym cyklem i prawidłowo, zawsze takie badania są wykonywane po to żeby stwierdzić czy wyniki pozwalają na podanie chemii, ALE także po chemii zawsze należy robić morfologię, tak jak pisała ela1, bo to ma zapewnić bezpieczeństwo Twojej Mamie. Po chemii mogą występować duże spadki wartości krwi, a to może zagrażać jej życiu.
Pozdrawiam i trzymam kciuki :sun:
 
racjusz 


Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 11
Skąd: Lublin

 #22  Wysłany: 2011-04-20, 10:00  


Witam
I znowu Tu zawitałem mama jest po drugim cyklu chemii (schemat PE) i niestety jest nienajlepiej...pierwszego dnia po wlewach mama dostała silnego obrzęku twarzy, jest bardzo słaba...no i z tym mam związane pytanie...lekarka postawiła diagnozę ZŻGG tylko nie wiem na jakiej podstawie tylko oględzin chorego...tak sie da bez prześwietlenia... kurcze jednym z głównych objawów ZZGG jest nasilenie objawów przy pochyleniu do przodu, mama tego nie ma...ba mówi że jak się pochyla do przodu to czuje się lepiej?
ja mam też inne podejrzenie mama ogólnie źle znosi cisplatynę dostawała po pierwszym cyklu zofran w tabletkach niewiele pomagał, tym razem przekazliśmy ta informację lekarzowi, stwierdził że w takim razie zofran będzie podawany w zastrzykach...w ost sobotę mama miała ostatni wlew i zaraz później podano zofran po raz pierwszy, później gdy tylko mama wymiotowała podawano jej go znowu tak że w niedzielę dostała chyba ze 4 zastrzyki...no i się zaczęło po każdym zastrzyku było gorzej...coraz większy obrzęk na twarzy, pokrzywka, uścisk w klatce piersiowej, zawroty głowy i wiecie co to są książkowe objawy nadwrażliwości na zofran a może przedawkowanie...tylko że lekarz nie przyjmuje tego do wiadomości twierdząc że w swojej kilkunastoletniej praktyce nie spotkał się z takim przypadkiem...ale przecież to nie oznacza że tak być nie może...nie jestem uprzedzony ale ktoś jest chyba "twardogłowy" Dodatkowo lekarz stwierdził że stan chorego to wynik chemii i chce ją odstawic zmieniając terapie na inną ale jeżeli to ja mam rację...jeżeli to nie ZZGG tylko nadwrażliwość lub przedawkowanie leku antywymiotnego...spotkał się ktoś kiedys z takim przypadkiem...? Wyprostuje ktoś moje pokręcone myślenie...?


pozdrawiam Darek
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #23  Wysłany: 2011-04-20, 10:29  


Ciężko powiedzieć coś nt. przedawkowania ondasteronu (Zofran) bo nie wiesz w jakiej dawce był podawany. Zwykle podaje się go w dawce 8mg dwa razy na dobę (przy chemioterapii). Wysypka, zawroty głowy to typowe działania niepożądane leku (niekoniecznie objawy nadwrażliwości).
Jesteś pewien, że te 4 zastrzyki to był Zofran?
Mama dostaje też deksametazon?

Schemat PE jest mocno obciążającym organizm schematem chemii, z każdym kolejnym cyklem objawy uboczne będą się nasilać i być coraz bardziej uciążliwe. Cisplatynę i etopozyd generalnie rzadko kto znosi dobrze.
Jaki jest stan nerek, masz jakieś wyniki mocznika, kreatyniny?

ZŻGG jest wzięty pod uwagę z powodu umiejscowienia guza (szczyt płuca prawego), więc jest możliwy ucisk na żyłę główną górną. Także objawy, jakie opisujesz, są dość specyficzne dla ZŻGG, a brak ich nasilenia przy pochyleniu nie musi go wykluczać. Być może więc stąd podejrzenie lekarza padło na ZŻGG.

Zawsze możecie skonsultować przypadek mamy z innym lekarzem.
_________________
 
Erevain21 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 07 Paź 2009
Posty: 209
Skąd: Wrocław/Lublin
Pomógł: 77 razy

 #24  Wysłany: 2011-04-20, 14:32  


Mozesz porozmawiac z lekarzem o zmianie leków na np. emend(przy ciplatynie sie stosuje)-chociaz watpie by to cos zmieniło. ZZgg naprawde ciezko pomylic z czyms innym.
Pzdr
 
racjusz 


Dołączył: 20 Mar 2011
Posty: 11
Skąd: Lublin

 #25  Wysłany: 2011-04-21, 11:15  


pomimo tego że przeczytałem to co napisaliście (dzięki za to) to się wściekłem i nie odpuściłem zmęczyłem tak lekarza że załatwił i dzisiaj mama idzie na TK bo diagnoza bez badań tylko na podst. zewnętrznych objawów jakoś mnie nie przekonuje...zobaczymy jaki będzie wynik....

[ Dodano: 2011-04-21, 20:47 ]
I się wymądrzyłem... okazało się że to rzeczywiście ZŻGG i bardzo zaawansowany...jutro będę znał dokładny opis TK ciekawe co wtedy...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group