1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany ogniskowe wątroby + inne - proszę o interpretację
Autor Wiadomość
Ania_86 


Dołączył: 17 Sty 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-01-17, 07:55  Zmiany ogniskowe wątroby + inne - proszę o interpretację


Witam,
miałam nadzieję, że nigdy nie zaloguję się na takim forum... Prawdą jest fakt, że często jednak na nim bywałam w ubiegłym roku, gdy mama (tzn. teściowa - lecz jak mama) nagle zachorowała na nowotwór móżdżku, przerzutowy niestety. Przez 1,5 miesiąca z wesołej, twardo stąpającej po ziemi kobiety stała się roślinką, której nie dało się uratować. Dziadostwo ją zjadło.... Tak mi jej brak, tego naszego wspólnego jedzenia kolacji, picia popołudniowej kawy, spacerów z córką a jej wnuczką....

Niestety po niecałym roku w naszej rodzinie znów się pojawił niechciany pasożyt, chodzi tym razem o wujka... Był na TK i oto wyniki. Ciocia dyktowała mi je przez telefon mam nadzieję że wszystko dobrze zanotowałam. Proszę o ich jak najdokładniejsze przetłumaczenia na nasz język zrozumiały dla zwykłego człowieka:

W segmencie 4B wątroby widoczna tylko w fazie żylnej zmiana ogniska 13 mm, obraz TK podejrzany o meta.
W miąższu części środkowo tylnej nerki prawej zmiana ogniskowa wielkości 26 mm o zatartym zarysie ok. 27 JH bez uchwytnego wzmocnienia kontrastu.
W rzedniej części trzonu kręgu L4 owalne sklerotyczne ognisko o wielkości ok. 18 mm.

Wniosek:
podejrzanie o meta.
...............................

Pyt. Co jest meta czyli przerzutem a co ogniskiem pierwotnym? Czy to coś w tym kręgu L4 może być o podłożu zwyrodnieniowym np czy to już oznacza też przerzut do kości??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-01-17, 08:30  


Obawiam się, że to nie jest pełen wynik TK - jeśli to możliwe, prosimy o jego pełną treść (od początku do końca, nawet jeśli cała reszta "jest w porządku").
Z jakiego powodu wykonano TK? Były jakieś niepokojące objawy? Jakie?
Czy pacjent na coś choruje? Czy ma wywiad onkologiczny?
_________________
 
Ania_86 


Dołączył: 17 Sty 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-01-17, 08:48  


Postaram się o dokładniejsze dane z TK, niestety nie mogę wysłać skanu bo ciocia mieszka w innym mieście niż ja a nie ma dostępu do komputera.
Z tego co wiem, to wuja poszedł do lekarza rodzinnego bo podejrzewał przepuklinę brzuszną - pojawiło się takie uwypuklenie w postaci guzka. Lekarz rodzinny dał skierowanie do chirurga a ten kazał zrobić USG. W badaniu USG wyszło że to nie przepuklina, ale znaleziono jakieś guzki właśnie na nerce wątrobie i niby przy jelicie grubym, przy czym dał skierowanie do urologa a ten kazał jak najszybciej zrobić TK celem dokładniejszego obrazu.
Zatem ja zadzwonie do cioci żeby podyktowała mi wszystko dokładnie co tam jest napisane.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2015-01-17, 09:18  


Gdyby od razu ciocia mogła podać pełen wynik USG, byłoby dobrze.
_________________
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2015-01-17, 15:29  


Ania_86,
W wyniku tk podanym przez Ciebie nie ma żadnych inf. na temat ogniska pierwotnego. Jest podejrzenie zmiany przerzutowej w wątrobie, zmiana w nerce nie wzmacniająca sie po podaniu kontrastu nie wygląda jednoznacznie podejrzanie, a ognisko sklerotyczne może być zarówno zwyrodnieniem jak i zmianą przerzutową. Tak jak napisała absenteeism, potrzebny jest cały wynik. A potem dalsza diagnostyka.
Czy to uwypuklenie na brzuchu było jedynym powodem wizyty o lekarza? Wujka nic nie pobolewało, nie był słabszy? Czy ta wypukłość nadal jast widoczna? Czy wujek na coś się leczy/leczył?
Pozdrawiam.
 
Ania_86 


Dołączył: 17 Sty 2015
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2015-01-19, 16:06  


Dziś wieczorem będę u cioci ona mi da całą dokumentację więc jeszcze dzisiaj ją zeskanuję i prześlę ją Wam drodzy forumowicze, może ktoś z Was mi dokładniej opisze ci i jak...

[ Dodano: 2015-01-19, 20:05 ]
oto wyniki USG oraz TK jamy brzusznej

[ Dodano: 2015-01-19, 20:16 ]
Gdyby nie to uwypuklenie na brzuchu to wuja w ogóle by do lekarza nie poszedł bo nie było takiej potrzeby. Jest to nadal, lekarz początkowo myślał że to tłuszczak. Na nic się nie skarżył wcześniej, nie był słaby a nic takiego, co więcej COdziennie jeździ na rowerze.

Dziś był na konsultacji z TK u urologa a ten kazał mu iść do lekarza rodzinnego celem skierowania go na oddział wewnętrzny. Do niego, tzn. do urologa ma zgłosić się dopiero za pół roku.

Co to ogólnie oznacza? Co jest teraz ważniejsze usunięcie meta z wątroby, kręgu L4?
Co jest ogniskiem pierwotnym - nerka? Jakby nerka to czy nie powinni najpierw zająć się nią?

[ Dodano: 2015-01-19, 20:22 ]
Gdyby nie to uwypuklenie na brzuchu to wuja by do lekarza nie podszedł bo nie było po co. Na nic się nie skarżył nic go nie bolało. Nie czuł się słabo, wręcz przeciwnie codziennie jeździł na rowerze. Lekarz początkowo mówił ze to prawdopodobnie tłuszczak.

Wuja był dziś u lekarza urologa z wynikiem TK - kazał iść do lekarza rodzinnego po skierowanie na oddział wewnętrzny w związku z tą wątrobą.
Czy prawidłowo? Co teraz?
Czy prawidłowo jest zająć się najpierw meta wątrobą, czy kręgiem L4?
A co teraz z tą nerką - czy to ona jest ogniskiem pierwotnym czy coś inne? Nie powinni najpierw zająć się nią?

MAmy tyle pytań a tak mało odpowiedzi....







Tadeusz_USG0001.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 495 raz(y) 210,35 KB

tadeusz0001.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3741 raz(y) 405,69 KB

tADEUSZ _ TK0001.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3984 raz(y) 541,43 KB

TADEUSZ_KREATYNINA0001.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3664 raz(y) 348,74 KB

 
Ania_86 


Dołączył: 17 Sty 2015
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2015-01-26, 10:48  


Lekarz w szpitalu oczywiście wuja nie przyjął, dał skierowanie na kolonoskopie i gastroskopie. Czy to prawidłowe postępowanie? Czy nie powinni go przyjąć od razu do szpitala? Proszę o jakąś wskazówkę albo poradę.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #8  Wysłany: 2015-01-26, 11:40  


Trudno tak na odległość ocenić postępowanie lekarza w szpitalu. Jednak do szpitala przyjmuje się chorych którzy ze względu na stan zdrowia wymagają całodobowej opieki medycznej.

Natomiast diagnostyką z reguły zajmują się poradnie/przychodnie.
U Wujka jest kilka kwestii do wyjaśnienia, przede wszystkim jednak trzeba odnaleźć lokalizację pierwotnego guza. Od tego bowiem będzie zależało dalsze postępowanie medyczne.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2015-01-27, 13:38  


Ania_86,

Diagnostyka trochę potrwa bo nie wiadomo gdzie jest ognisko pierwotne. Ponadto zmiana w wątrobie jest opisana jako podejrzana co oznacza, że trzeba potwierdzić jeszcze jej patologiczny charakter. Ognisko sklerotyczne w kręgosłupie nie jest we wnioskach w ogóle ujęte jako podejrzane więc prawdopodobnie można przypuszczać, że jest to dla opisującego radiologa zmiana o charakterze zwyrodnieniowym. A nerka? Radiolog pisze w pierwszej kolejności o torbieli ( zmiana łagodna) powikłanej ( np.stanem zapalnym albo krwawieniem) a dopiero potem o ewentualnej zmianie guzkowej słabo unaczynionej, o niskiej gęstości i praktycznie nie wychwytującej kontrastu - to nie wskazuje jednoznacznie na złośliwy charakter zmiany.
Dlatego przed wujkiem różne badania bo nic na razie nie jest pewne i przesądzone.
To trudna sytuacja, wymagająca ogromnej cierpliwości - życzę Wam tej cierpliwości i przede wszystkim mądrego, dociekliwego lekarza.
Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group