1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rms embryonale a PET-CT
Autor Wiadomość
PrzemysławR 


Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-05-24, 19:54  rms embryonale a PET-CT


Witam, moja córeczka walczy z mięsakiem (rms embryonale), guz zlokalizowany w oczodole, bez przerzutów. Jesteśmy po chemioterapii (ifosfamid, winkrystyna, daktynomycyna) i radioterapii (45Gy). Obecnie czekamy na badania, jak to ładnie zostało nazwane "na zakończenie leczenia".
Po rozmowie z lekarzem prowadzącym wiem, że będą powtórzone badania, które były wykonywane przed terapią.
(scyntegrafia, TK). Problem w tym, że lekarz nie widzi potrzeby wykonania badania PET-CT ani rezonansu gdyż jak twierdzi "po pierwsze nie były wykonane na początku leczenia a po drugie w przypadku mięsaków badanie PET nie ma zastosowania i nie ma go w protokole CWS2006" (podupadło trochę moje zaufanie do lekarza, gdy to usłyszałem, bo jest w protokole jako badanie opcjonalne).
Wznowa w naszym przypadku będzie oznaczać utratę oczka.
Czy badanie tomografem jest wystarczające?
Czy PET nie jest potrzebny?
Skąd ta niechęć do tego badania PET u lekarza?
Jak wymóc skierowanie?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-25, 01:01  


Nie posiadam wyczerpującej wiedzy z zakresu leczenia mięsaków zarodkowych, natomiast muszę przestrzec przed traktowaniem badania PET-CT jako tego najdokładniejszego, najlepszego, tak jak to było pokazywane w prasie. Badanie to ma listę schorzeń w których jest najbardziej przydatne, choćby ze względu charakterystykę h-p zmian, które mają być obrazowane (popularnie - chłoną znacznik). Poza tym badanie to jest tożsame z badaniem TK - polega bowiem na wykonaniu klasycznej tomografii w której możliwa jest ocena tkanek na podstawie ich gęstości oraz dodatkowo badania PET w której oceniany jest metabolizm glukozy (lub rzadziej innych znaczników) w poszczególnych narządach i układach. Połączenie takie daje całkowity obraz - w TK widać zmiany + w PET oceniany jest metabolizm glukozy w tych miejscach. Z uwagi natomiast na fakt, że niektóre rodzaje, szczególnie wysokozróżnicowanych nowotworów nie metabolizują wystarczająco szybko glukozy - mogą się one rozwijać przy prawidłowym wyniku PET-CT. Stąd moje sceptyczne nastawienie.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
dorzro 


Dołączyła: 07 Paź 2010
Posty: 27
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2011-05-25, 08:09  


Moja córka też była leczona protokołem CWS tylko tym wcześniejszym 2002. Miała robionego PET-a po zakończonym leczeniu. Ale tylko raz. Teraz ma robione tylko rezonanse na przemian z USG oraz prześwietlenia płuc. Z tego co słyszałam w przypadku mięsaków PET nie zawsze daje jednoznaczne wyniki. Ale myślę, że dla uspokojenia nie powinno być problemu aby zrobić PET-a. A z drugiej strony wiem to z autopsji, rodzic który za dużo wie jest koszmarem dla lekarzy :-) My zdobyliśmy protokół leczniczy okrężną droga. lekarze nie chcieli nam go udostępnić. No i potem zadawaliśmy dużo pytań, burząc spokój i dobry nastrój. Pozdrawiam i życzę zdrówka dla córci.
 
PrzemysławR 


Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2011-05-25, 08:31  


Zdaję sobie sprawę z niedoskonałości tego badania, lecz wróg jest jaki jest i chyba należy użyć wszelkich możliwych badań aby określić czy coś tam pozostało. I przy wznowie nie powiemy "można było zrobić".
 
dorzro 


Dołączyła: 07 Paź 2010
Posty: 27
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2011-05-25, 08:58  


Popieram w 100%. Niestety my jesteśmy "tylko" rodzicami i według lekarzy często nadwrażliwymi. Tylko to nie ich dziecko zmaga się z chorobą. Gdyby było na odwrót zrobiliby każde badanie, podali każdy lek, który mógłby pomóc dziecku. Walcz o badanie
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-25, 21:44  


PrzemysławR, badanie na pewno nie zaszkodzi, jednak tak jak vioom, pisze, PET nie jest badaniem doskonałym i trzeba się zastanowić, czy jest sens je robić, jeśli równie dobrze można zrobić samą tomografię a efekt będzie ten sam.

Rozumiem Cię, że chcesz jak najlepiej. Jeśli nie do końca ufasz lekarzowi, zawsze możesz skonsultować córkę u innego specjalisty, który wyrazi swoja opinię, masz do tego pełne prawo.


pozdrawiam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
PrzemysławR 


Dołączył: 24 Maj 2011
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2011-05-26, 08:37  


Już wiem wszystko, skierowanie może wystawić każdy lekarz specjalizacji II stopnia, niekoniecznie prowadzący.
Ewentualnie bez skierowania 4500 zł, oczekiwanie ok. 10 dni. Nie będę burzył spokoju :)
Lepiej jedno badanie za dużo niż za mało.
Dziękuję bardzo za odpowiedzi
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2011-05-26, 09:01  


PET bez skierowania?
_________________
 
doris123 


Dołączył: 23 Sie 2010
Posty: 240
Pomógł: 9 razy

 #9  Wysłany: 2011-05-26, 12:52  


Możesz iść prywatnie do onkologa i poprosić o skierowanie.
Mi skierowanie wystawiała Pani doktor, która leczy na kasę chorych i prywatnie i miałam normalne skierowanie na PET, na kasę chorych i nie płaciłam za badanie.

W przypadku niektórych mięsaków to badanie jest w ogóle nieprzydatne, bo niektórych mięsaków nie wykrywa.
U mnie przerzuty pokazuje jako łagodne guzy a Zufed kiedyś pisała, że "jej mięsaka" PET "nie widział" w ogóle.
Tak jak ktoś już pisał wcześniej, możecie zrobić tomograf całego ciała.
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-26, 20:30  


doris123, myślę tak jak Ty.Wolałabym wykonać tomograf a te nie małe przecież pieniążki zostawić na co innego.

Wiadomo decyzja należy do Was.

PET bez skierowania to chyba nie bardzo. Można zrobić a i owszem prywatnie,ale z tego co się orientuję musicie mieć mimo wszystko skierowanie.


pozdrawiam serdecznie

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group