1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzonu macicy
Autor Wiadomość
Alina 


Dołączyła: 16 Sie 2010
Posty: 3
Skąd: Wrocław

 #1  Wysłany: 2010-08-16, 21:08  Rak trzonu macicy


Witam. 20 maja 2010 moja Mama miała operację usunięcia macicy wraz z przydatkami oraz węzłami chłonnymi, po stwierdzonym raku endometrium (adenocarcinoma endometrii G2). Czy mogę prosić o interpretację wyniku hist.-pat. po operacji (przepisuję w całości:
"Materiał (rodzaj): 1) macica w całości z przydatkami, 2) wężły biodrowe prawe, 3) wężły biodrowe lewe, 4) wężły okołoaortalne.
DGN. 1. Hyperplasia endometrii complexa atypica in adenocarcinoma vertens [M-8140/3]
Polypus endometrialis benignus [M-76800].
Cervicitis chronica levis. Zona transitionalis sine neoplasmate [M-43000}
Oviducta sine laesionibus [M-00100]
Corpora albicantia ovarorium [M-00100]
2. Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate [M-43000} (2 węzły)
3. Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate [M-43000} (1 węzeł)
4. Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate [M-43000} (2 węzły)

Z ust lekarza prowadzącego usłyszeliśmy, że Mama jest wyleczona i wystarczy kontrola usg co trzy miesiące, a później co pół roku.

Jednakże chciałabym upewnić się na tym forum, czy aby na pewno takie zalecenia wystarczą i czy rzeczywiście taki wynik oznacza wyleczenie. Niestety, jak zapewne większość forumowiczów wie, fakt stwierdzenia takiej choroby u osoby najbliższej powoduje ciągłą niepewność i strach, co dalej.

Dodam jeszcze, że po około 2 miesiącach zaciągnęłam Mamę na usg jamy brzusznej, w którym okazało się, iż w obrębie miednicy mniejszej gromadzi sie płyn (średnica obszaru była niewielka lecz nie mam przed soba wyniku - pisze z pamięci - jak tylko zdobędę, na pewno przytoczę opis) oraz pomiędzy płatami wątroby stwierdzono torbiel o śr. 10 mm.

Lekarz stwierdził, że nie ma się czym martwić i takie gromadzenie płynu po operacji sie zdarza.
Mama nie miała w usg przedoperacyjnym stwierdzonej torbieli w okolicach czy wewnatrz wątroby. Cały badany obszar pozbawiony był nieprawidłowości.

Czy taki wynik usg jest powodem do zmartwienia? Czy zrobić jeszcze jakieś badania ?

Bardzo prosze o pomoc.

Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2010-08-17, 07:55  


Alino, witaj na forum,

DGN. 1. Hyperplasia endometrii complexa atypica in adenocarcinoma vertens:
diagnoza: rozrost endometrium (błony śluzowej macicy) złożony, z atypią, przechodzący w gruczolakoraka,

pozostałe rozpoznania bez stwierdzonych cech nowotworowych:

Polypus endometrialis benignus [M-76800]: polip endometrium łagodny
Cervicitis chronica levis. Zona transitionalis sine neoplasmate [M-43000}: przewlekłe zapalenie szyjki macicy lekkiego stopnia, jajowody bez cech nowotworowych,
Oviducta sine laesionibus [M-00100]: jajowody bez zmian,
Corpora albicantia ovarorium [M-00100]: ciałka białawe jajników,
2. Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate [M-43000} (2 węzły): przewlekłe zapalenie węzłów chłonnych bez cech nowotworowych,
3. Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate [M-43000} (1 węzeł): j.w.
4. Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate [M-43000} (2 węzły): j.w.

Ponieważ nie stwierdzono przerzutów do węzłów chłonnych, wygląda na to, że zabieg miał charakter radykalny.

Wygląda na to, że mamy do czynienia ze wczesnym stadium zaawansowania choroby (nie jest jednak ono wyraźnie określone w przytoczonych przez Ciebie wynikach), choć stopień złośliwości komórek nowotworowych jest średni.
Możliwe więc, że leczenie jedynie operacyjne lekarz mógł uznać za wystarczające.
Wydaje mi się, że powinnaś poprosić go o rozwinięcie uzasadnienia podjętej decyzji w celu rozwiania Waszych wątpliwości.
Macie do tego pełne prawo.

Więcej o diagnostyce i leczeniu można przeczytać tutaj.

Pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Alina 


Dołączyła: 16 Sie 2010
Posty: 3
Skąd: Wrocław

 #3  Wysłany: 2010-08-17, 09:15  


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Rozumiem, że nie ma wiekszych powodów do niepokoju z powodu wyników usg pooperacyjnego?
To gromadzenie się płynu jest rzeczywiście normalne po operacji ?
A torbiel między płatami wątroby ?

Będę bardzo wdzięczna za informację na ten temat..

Lekarz prowadzący to profesor i to dość wiekowy ale z opinii innych wynika, że bardzo dobry specjalista. Ma w zwyczaju nie dyskutowac z pacjentami, stąd też moja wizyta na forum. Wcześniej wystarczało mi samo wczytywanie się w posty innych, jednak nie znalazłam podobnej historii, która mogłabym odnieść do dręczących mnie pytań.

Pozdrawiam.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2010-08-17, 17:33  


Alina napisał/a:
Rozumiem, że nie ma wiekszych powodów do niepokoju z powodu wyników usg pooperacyjnego?
Nie ma.

Alina napisał/a:
To gromadzenie się płynu jest rzeczywiście normalne po operacji ?
Tak, za jakiś czas powinien się wchłonąć.

Cytat:
A torbiel między płatami wątroby ?
Nic niezwykłego i nic niepokojącego. Wymiar torbieli do porównania w kolejnym USG.

W opisie badania histopatologicznego brakuje uwagi o głębokości nacieku oraz o długości jamy macicy; te dane są konieczne do tego by określić stopień zaawansowania choroby i ustalić czy leczenie chirurgiczne jest wystarczające, czy też warto rozważyć uzupełniające napromienianie.
Cytat:

Leczenie w poszczególnych stopniach zaawansowania

Rak w I stopniu klinicznego zaawansowania : leczenie chirurgiczne + radioterapia uzupełniająca lub radioterapia wyłączna.
Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu macicy z obustronnym usunięciem przydatków, selektywnej limfadenektomii miednicznej i okołoaortalnej.
Wskazania do selektywnej limfadenektomii obejmują następujące sytuacje:
— budowa guza (jasnokomórkowy, surowiczy, płaskonabłonkowy lub endometroidalny G−2 lub G−3);
— naciekanie miometrium powyżej 1/2 jego grubości;
— naciekanie szyjki macicy;
— wielkość guza powyżej 2 cm;
— występowanie ognisk guza poza macicą.

Decyzję o włączeniu uzupełniającego napromieniania powinno się podjąć po określeniu ryzyka nawrotu na podstawie badania mikroskopowego materiału operacyjnego.
Wskazaniem do zastosowania pooperacyjnej tele/brachyterapii jest wysoki stopień złośliwości histologicznej (G3) lub naciekanie mięśniówki powyżej połowy jej grubości (Ic FIGO). Radioterapia jako metoda wyłączna jest stosowana u chorych niekwalifikujących się do operacji lub niewyrażających zgody na zabieg chirurgiczny.


źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego | Polska Unia Onkologii | Rak trzonu macicy
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Alina 


Dołączyła: 16 Sie 2010
Posty: 3
Skąd: Wrocław

 #5  Wysłany: 2010-08-18, 09:17  


Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Uspokoiła mnie. Wielka szkoda, że od lekarza prowadzącego nie udaje się uzyskać tak szczegółowych informacji jak od Państwa.

Przytoczyłam cały wynik badania hist-pat. Zrozumiałam z niego, że rak zatrzymał się w obrębie endometrium i nie przeszedł na ścianę macicy, więc usunięcie organu oraz innych sąsiadujących, na które najszybciej są przerzuty wyleczyło chorobę. Wydaje mi się, że operacja była radykalna ze względu na wiek Mamy (54 lata) oraz zabezpieczenie przed dalszym rozrostem zmian nowotworowych.

Lekarz prowadzący stwierdził, iż w takim przypadku nie ma potrzeby podejmowania ryzyka naświetlań i narażania się na ich skutki uboczne.

Przy każdym badaniu (na razie wizyty co miesiąc) bardzo szczegółowo bada piersi, więc rozumiem, że obawia się ewentualnych zmian w tym rejonie.


Pozdrawiam i jeszcze raz serdecznie dziękuję.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group