1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak ślinianki podżuchwowej
Autor Wiadomość
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #16  Wysłany: 2009-06-15, 21:02  


Tydzień czwarty

Bolą bolą bolą dziąsła, język i usta :(
Mam jakieś czerwone plamy po wewnętrznej stronie ust.
Jeszcze 2 tygodnie zostały i boję się tego co mnie teraz czeka :cry:
 
jogi45 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 618
Skąd: Szczecin
Pomogła: 110 razy

 #17  Wysłany: 2009-06-15, 23:56  


Sledzę twój wątek z uwagą bo mało pisze się o nowotworach głowy i szyi. Mnie też czeka naświetlanie więc tym bardziej trzymam kciuki żebyś przeszła to najlepiej jak można. Oby wszystkie skutki uboczne minęły.
Jakie środki firmy Biotene stosujesz?
_________________
Antoine de Saint-Exupéry
Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają, jak latać
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #18  Wysłany: 2009-06-16, 19:59  


jogi45 napisał/a:
Jakie środki firmy Biotene stosujesz?


Mam pastę do zębów, płyn do płukania jamy ustnej i żel Oralbalance.
Pasta sprawdza się tylko ta o smaku oryginalnym, miętowa szczypie.
Płyn do płukania jamy ustnej na początku nie szczypał, ale teraz szczypie trochę. Za to nawilża trochę jamę ustną.
Żel stosuję kilka razy dziennie i na noc. Nawilża podobnie do śliny.
Mam gumy do żucia, przydają mi się zwłaszcza w drodze na naświetlania i z powrotem, jak kończy mi się woda do picia. Zresztą piję wodę co chwilę, bo w ustach jest ciągle sucho.

Wiem, że jest problem z kupieniem preparatów Biotene w Polsce (przynajmniej był 3 tygodnie temu). Ja znalazłam pastę i gumy w apteo.pl, jeszcze tam mają końcówkę i to tanio.

A płyny i żel kupiłam w USA (bo nie mogłam kupioć w Polsce), ale trudno mi powiedzieć, czy było warto. W sumie przesyłka kosztuje tyle co zakupione leki, z tym , że leki są 2 razy tańsze niż w Polsce.
Ale bardziej opłaca się kupić w USA niż np. w Niemczech.
 
piotruniocz 



Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 50
Skąd: warszawa
Pomógł: 6 razy

 #19  Wysłany: 2009-06-17, 23:35  


hej,

jak sie masz?
ile minut trwa Twoje naswietlanie?
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #20  Wysłany: 2009-06-18, 21:43  


Hej, jakoś się trzymam, chociaż jestem już zmęczona tymi naświetlaniami. Jem mało, wszystkie ubrania robią się luźne. I tak mam szczęście, bo mam nawet chęć cokolwiek jeść - niektóre osoby, które poznałam w czasie naświetlań, mają torsje na sam widok jedzenia.

Naświetlanie trwa kilka minut, mam 7 dawek w czasie frakcji. Dziennie dostaję 200 cGy.
Myślę, że moje naświetlanie trwa stosunkowo krótko, nawet nie zdążę sobie dobrze poleżeć a już każą wstawać i wyganiają do domu ;)

Pomaga siemię lniane, chociaż jest ohydne ;) Pomaga oliwa z pestek winogron na usta od wewnątrz.
Dostałam od lekarza receptę na płyn do płukania jamy ustnej i gardła z wit. A i E, nystatyną, gliceryną i mentolem - i to jest naprawdę świetne - nawilża na jakiś czas błony śluzowe i w ogóle nie szczypie. Polecam wszystkim, kosztuje 5 zł a efekty są lepsze niż po czym innym :-D
 
piotruniocz 



Dołączył: 07 Mar 2009
Posty: 50
Skąd: warszawa
Pomógł: 6 razy

 #21  Wysłany: 2009-06-19, 23:23  


hej,

dzieki za odpowiedz. powiedz mi jeszcze jak z mdłościami i wymiotami u Ciebie? masz? miałas? no i jak gardło-sam przełyk? scisniety czy mozesz normalnie przełykac?

trzymaj sie i pamietaj zebyś jadła i piła :) :) :)
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #22  Wysłany: 2009-06-20, 21:44  


Hej,

Ja nie mam wymiotów, ale niektórzy mają.
Mam naświetlania do ok. połowy szyi, więc mogę przełykać prawie normalnie.

Wiem, że osoby, które mają naświetlaną np. tarczycę mają większe problemy z przełykaniem.
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #23  Wysłany: 2009-06-22, 14:50  


Tydzień piąty.

Pojawiło się krwawienie z wewnętrznej strony ust :cry:
Dziąsła tak bolą przy dotyku, że właściwie nie da się myć zębów po naświetlanej stronie.

Jestem osłabiona - jem już tylko kaszkę dla niemowląt i przecierane zupy jarzynowe.
Nie doprawiam jedzenia, bo i tak nic nie czuję ;)


Najgorzej jest rano - w buzi jest strasznie sucho, krew na ustach i wargi są spuchnięte. Język boli nawet przy m~ówieniu.

A - i włosy wypadły z tyłu głowy po jednej stronie - około 4 cm na 4 cm. Ale wida~ć tylko jak zwiążę włosy, więc ok.
 
szaraiwka 



Dołączyła: 03 Lut 2009
Posty: 36
Skąd: Warszawa
Pomogła: 8 razy

 #24  Wysłany: 2009-06-22, 15:24  


trzymaj sie jakoś. Objawy ustąpią. Grunt żeby nasiwtlania zwalczyły drania. Trzymam kciuki serdecznie.
_________________
*Jedno tylko jest w tym dobre - rzuciłam palenie*
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #25  Wysłany: 2009-06-24, 19:53  


Dzięki. Trzymam się.

Od 2 dni biorę Aleve i o dziwo - stan zapalny w jamie ustnej się nie pogarsza, krwawienie ustało. Lekarz dał mi Tramal - ale nie chcę go brać, bo aż tak źle się nie czuję.

Jeśli chodzi o pokonanie raka - mam nadzieję, że to naświetlanie pomoże chociaż miejscowo.
:?ale?:
Zaczerwienienie skóry na szyi zrobiło się już brązowo czerwone natomiast pół twarzy mam koloru czerwonego . :<: Ludzi mi się zaczęli przyglądać :evil:
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #26  Wysłany: 2009-06-28, 16:26  


Nareszcie skończyłam 6 tydzień naświetlań !!!!

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Mam ogromną nadzieję, że leczenie będzie skuteczne i nie będzie wznowy.

Jeśli chodzi o skutki uboczne po 6 tygodniu:
Ogólne i ciągłe zmęczenie i osłabienie.
Brak smaku.
Suchość w jamie ustnej i w gardle ale do przeżycia. Z powodu małej ilości śliny problemem staje się szybkie powstawanie kamienia nazębnego i ryzyko chorób przyzębia, dlatego wkrótce idę na usunięcie kamienia.
Skóra w miejscu naświetlań jest w kolorze od czerwieni do brązu.

Generalnie ustało krwawienie, ból dziąseł i szczypanie. Błona śluzowa zaczęła się goić. Myślę, że przeszłam kryzys w 5 tygodniu a potem nastąpiła wzmożona praca ślinianek po lewej stronie i dzięki temu poprawa.

Osoby, które czekają na naświetlania i są przerażone chciałabym pocieszyć, że nie jest tak źle. Trzeba pamiętać o najważniejszych sprawach żeby przejść przez radioterapię jak najłatwiej. Oto one:
- zadbać o stan jamy ustnej przed naświetlaniami (wyleczyć zęby, zadbać o dziąsła - ja używałam przez kilka tygodni pasty i płynu Meridol, wymieniłam też plomby amalgamatowe na białe), kupić super miękką szczoteczkę do zębów,
- absolutnie nie jeść owoców w trakcie naświetlań, zrezygnować z soków i kwaśnych potraw,
-pić dużo wody mineralnej,
- w trakcie naświetlań, gdy pojawiają się problemy z jedzeniem, przejść na dietę typu - przecierane zupy, kaszki mleczne, ryż na mleku, pulpety, klopsy, makaron itd.

I stosować się do poleceń lekarza ;)
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #27  Wysłany: 2009-06-28, 21:27  


mamanel ciesze się ze masz już to za sobą i tak dzielnie przeszłaś przez to 6 tygodni. Trzymam kciuki i wierze w to ze teraz już będzie tylko dobrze........bo nie może byc inaczej!!! Pozdrawiam.

PS. Moja mama zaczyna we wtorek radioterapie,też 6 tygodni. Tak sie boje tych skutków ubocznych. A brałaś jakieś preparaty na wzmocnienie,czy tylko łagodzące skutki radioterapii?
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #28  Wysłany: 2009-06-29, 16:42  


Cytat:
A brałaś jakieś preparaty na wzmocnienie,czy tylko łagodzące skutki radioterapii?


Brałam pod koniec radio zestawy witamin i piłam 1 Nutridrink dziennie (rano), jak miałam problemy z jedzeniem i czułam, że mam coraz mniej siły.

banialuka, podtrzymuj mamę na duchu. Ja byłam przerażona tymi naświetlaniami, jak sobie poczytałam z czym to się wiąże. Zaczyna się cokolwiek odczuwać tak w 2. tygodniu naświetlań, stopniowo robi się gorzej.
Ale da się wytrzymać. W razie czego pisz - postaram się pomóc.

[ Dodano: 2009-06-29, 20:49 ]
Czy ktoś wie czy cylindroma (rak gruczołowo-torbielowaty, adenoides cystic carcinoma) dobrze "świeci" w badaniu PET?

:?ale?:
_________________
mamanel
 
tara 



Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 513
Pomogła: 110 razy

 #29  Wysłany: 2009-07-02, 11:13  


Cytat:
Czy ktoś wie czy cylindroma (rak gruczołowo-torbielowaty, adenoides cystic carcinoma) dobrze "świeci" w badaniu PET?
:?ale?:

Po polsku nic nie znalazłam, ale jeśli znasz angielski to linki. Generalnie z tego co przeczytałam - obrazuje dobrze i wiarygodność wyniku PET jest wysoka.
http://jnm.snmjournals.or...t/full/48/2/240
http://journals.lww.com/n.../full/48/2/240]

Pozdrawiam i wracaj szybciutko do 100% formy :)
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #30  Wysłany: 2009-07-02, 19:46  


Wow, dzięki tara :flow:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group