1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak przełyku - pytania do bardziej doświadczonych
Autor Wiadomość
higgins 



Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 3
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2012-09-16, 19:32  Rak przełyku - pytania do bardziej doświadczonych


Witam,

dwa miesiące temu zdiagnozowano u mnie raka przełyku - płaskonabłonkowy, środkowy i dolny odcinek przełyku, masywnie zajęte węzły chłonne śródpiersia i szyi, podejrzenie przerzutów do wątroby i kości (po tomografii w tym tygodniu). Piszę, bo szukam ludzi, którzy mają większe doświadczenie z tym paskudztwem - chodzi mi o objawy najbardziej.

W sumie niby nie boli za bardzo - tylko mam problemy z przełykaniem, bo światło przełyku na 35 centymetrze jest zamknięte. Jem wszystko (prawie) i tylko muszę mocno żuć, żeby przełknąć. Jakiś czas temu pojawił się u mnie kaszel nocny i tu moje pierwsze pytanie:

Czy są jakieś sprytne sposoby, żeby wyeliminować kaszel nocny albo żeby mnie przynajmniej nie wybudzał co dwie godziny?

Ja podejrzewam, że on wynika z tego, że zamknięty przełyk nie przepuszcza śliny i ona spływa do krtani albo tchawicy - jak się nazbiera, to organizm odksztusza to kaszlem chyba. Czy coś się z tym objawowo da zrobić? Biorę Thiocodin ale nie zawsze wystarcza.

I drugie pytanie:
od paru dni mam napady kaszlu po posiłkach - myślę że przyczyna podobna jak z kaszlem nocnym. I znowu - czy ktoś ma sposób, żeby sobie z tym poradzić?

Z tomografii wynika, że płuca mam czyste - boję się, że mi z tego aspirowania do nich jakieś zapalenie się wywiąże albo coś. A więc... ktokolwiek słyszał... ktokolwiek wie... :)
_________________
Najchętniej żywiłbym się... żelkami ;)
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #2  Wysłany: 2012-09-16, 20:09  


Witaj
Mój Tato przed operacją nie miał problemów z jedzeniem, ale po, kiedy przełyk samoistnie się zwężał, miał podobne objawy - bardziej chyba odbijanie śliną, którą musiał odkasływać (było to słychać). Najbardziej dawało to o sobie znać, kiedy spał. Cóż mogę poradzić? Chyba tylko spanie z wysoko opartymi plecami (jak przy refluksie) może przynieść jakieś efekty... mój Tata był obolały po operacji, więc to nie wchodziło w grę. Ale moim zdaniem spanie wyżej może pomóc.
Co do objawów w trakcie jedzenia, proponowałabym zmienić dietę na rozdrobnioną z dużą ilością płynów - zawsze jednak taki przełyk ma łatwiej, kiedy się popija każdy kęs. Kiedy jesz obiad, np. jakieś mięso czy warzywa i zupę to staraj się jeść zupę jako drugie danie - zawsze to tak jakby 'oczyści' przełyk (w sumie to nawet dla zdrowych jest lepiej na przełyk).
Jesteś pacjentem stołecznego CO czy innego szpitala?
Trzymam kciuki za pozostałe wyniki i serdecznie pozdrawiam. Mam nadzieję, że objawy choć trochę ustąpią.
_________________
Practise random kindness and senseless acts of beauty.
Dobro jest w każdym z nas.
 
higgins 



Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 3
Skąd: Warszawa

 #3  Wysłany: 2012-09-16, 20:22  


Hey,
dzięki za odpowiedź. No spróbuję dzisiaj ze spaniem wyżej.

asia19 napisał/a:

Jesteś pacjentem stołecznego CO czy innego szpitala?


Tak - ale to dopiero początki - jestem po pierwszej a przed drugą wizytą w CO na Ursynowie. Znajomi polecają jeszcze konsultacje gdzieś indziej (Gliwice?), ale na razie, póki nie mam tu rzetelnej ostatecznej diagnozy, poczekam z tymi podróżami po kraju. Na razie się odbywa staging.

Czy CO na Roentgena na Ursynowie ma dobrą opinię w rakach przełyku? Terminy są odległe - zgapiłem się z rejestracją i po ostatniej tomografii w tym tygodniu na ocenę wyników mnie ustawili dopiero na za miesiąc... A kolega Obcy tu sobie rośnie i dochodzą pomalutku kolejne objawy, sigh.
_________________
Najchętniej żywiłbym się... żelkami ;)
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #4  Wysłany: 2012-09-17, 20:35  


No trochę długo jak na oczekiwanie na wyniki? W sumie to też nie wiadomo czego po takiej wizycie się spodziewać, na pewno od razu Cię nie położą, tam też są kolejki.

Jakby nie było, cokolwiek złego tam nas nie spotkało, to mój Tata jest po operacji i żyje bez raka już ponad rok (u nas nie było powiększonych węzłów, ale sytuacja też była wątpliwa, jak każda w raku przełyku) :) Nie ma się co poddawać. Też szukaliśmy pomocy w innych ośrodkach, ostatecznie zdecydowaliśmy się na CO.

Czy samego wyniku nie możesz dorwać wcześniej? Ja już teraz nie jestem tak na bieżąco, ale chyba możesz dowiedzieć się wcześniej, jaki jest opis badania? Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi :|

Pozdrawiam :)
_________________
Practise random kindness and senseless acts of beauty.
Dobro jest w każdym z nas.
 
higgins 



Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 3
Skąd: Warszawa

 #5  Wysłany: 2012-09-18, 06:16  


asia19 napisał/a:
Czy samego wyniku nie możesz dorwać wcześniej? Ja już teraz nie jestem tak na bieżąco, ale chyba możesz dowiedzieć się wcześniej, jaki jest opis badania? Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi...

Same wyniki badania CT (opis) już mam, bo robiłem w innym szpitalu tydzień temu. Wygląda to raczej nieciekawie - węzły pozajmowane, podejrzane ogniska w wątrobie (do sprawdzenia jeszcze) i w dwóch miejscach w kościach (osteolityczne), do tego jedna zwężona tętnica szyjna (modelowana powiększonymi węzłami), przełyk zamknięty i takie tam atrakcje. Na tym spotkaniu za miesiąc chyba się dowiem, jakie są wyniki powtórzonej w CO histopatologii wycinków, które mi wcześniej w innym szpitalu pobrali w trakcie gastroskopii.

Tak najbardziej to chciałbym wiedzieć po prostu, kiedy mnie cała ta historia może wykluczyć z mniej więcej normalnego życia - praca, podróże i takie tam... już nie jest normalnie (przez kaszle i pomalutku pojawiające się kłujące bóle w klatce piersiowej i w plecach), ale przynajmniej mogę funkcjonować, jak przedtem. Chciałbym mieć w miarę pełną diagnozę i informacje o leczeniu, żeby wiedzieć, na co się przygotować.

Tak na razie to mam nastawienie: byle do wiosny ;) Potem mogę posiedzieć w domu/poleżeć w łóżku/szpitalu.

Czytałem gdzieś albo słyszałem, że nie zawsze trzeba leżeć w szpitalu w trakcie terapii - ale czy to ma zastosowanie przy takim nowotworze?

A - i czy ktoś wie, czy przy przerzutach do odległych narządów, takich jak wątroba lub kości, jest się jeszcze kwalifikowanym do leczenia chemo-radio, czy już tylko paliatywnie?

Na Ursynowie chociaż te terminy odległe, to lekarz, jaki mi się trafił w sumie wzbudza zaufanie - w miarę komunikatywny, ogarnięty i konkretny. Czy to od początku do końca prowadzi jeden lekarz, czy potem w trakcie leczenia już przejmuje ktoś inny?

[ Dodano: 2012-09-18, 07:20 ]
http://www.forum-onkologi...p=150799#150799higgins, higgins,

A ta modelowana tętnica to nie szyjna tylko prawa płucna :)
Szkoda, że tu nie można ponownie edytować własnego posta po wysłaniu.
_________________
Najchętniej żywiłbym się... żelkami ;)
 
jola2 


Dołączyła: 27 Wrz 2011
Posty: 15

 #6  Wysłany: 2012-10-11, 07:35  


Witaj Higgins, mój tatuś miał raka przełyku nieoperacyjnego, kaszel go męczył okropnie i żadne syropki ani tabletki nie pomagały jedynie inhalacje z berodualu łagodziły kaszel. Jeśli chodzi o te napady kaszlu po posiłku to trzeba by sprawdzić dokładnymi badaniami czy gdzieś w przełyku nie ma przetoki przez którą może pokarm przedostawać się na zewnątrz i proponuje zastosować miksowane posiłki. Myślę, że leczenie przy przerzutach jest stosowane aby tylko krew miała odpowiednie wartości. Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group