1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak prostaty
Autor Wiadomość
Marian1 


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2013-03-28, 18:36  Rak prostaty


Witam

Jestem chory na raka prostaty.
Leczę się u dwóch lekarzy: urologa i onkologa.
W ostatnich dniach listopada 2012 roku otrzymałem zastrzyk Eligard dawka 45 mg w Poradni Onkologicznej, która miała starczyć na 6 miesięcy.
W marcu tego roku w Poradni Urologicznej u innego lekarza dostałem tą samą dawkę tego samego zastrzyku - czyli o 3 miesiące za wcześnie.
Tydzień później lekarz onkolog widząc skserowane dokumenty z poradni Urologicznej zrezygnował z dalszego leczenia mnie.

Czy zbyt wczesne podanie kolejnej dawki może przynieść jakieś niepożądane skutki
oraz jakie można zastosować leczenie w moim przypadku i gdzie powinienem się teraz udać ?

Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-03-30, 16:26 ]
Informacje skopiowane z posta #5:

We wrześniu 2011r. dowiedziałem się o powiększonym gruczole krokowym.
Badanie TPSA wykazało 27,33 ng/ml.
Wynik biopsji był niezadowalający.
Dostałem skierowanie do Szpitala Specjalistycznego gdzie dowiedziałem się, że jest to ''Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego C61" nieoperacyjny.
Z Poradni Urologicznej dostałem skierowanie do Poradni Onkologicznej (grudzień 2011) gdzie miałem takie zabiegi jak: scyntygrafia kości, TK klatki piersiowej,
brałem Flutamid oraz zastrzyki Eligard 45 ng/ml co pół roku.
W lutym 2012 wynik TPSA wynosił 0,32 ng/ml.
Onkolog zalecił mi 38 zabiegów radioterapii - wrzesień i październik 2012r.
Po zakończeniu terapii w listopadzie otrzymałem zastrzyk Eligard 45ng/ml,
a na następną wizytę u onkologa miałem przynieść aktualny wynik TPSA.
Na początku marca tego roku udałem się do Poradni Urologicznej z prośbą o skierowanie na badanie TPSA.
Oprócz skierowania Urolog dał mi jeszcze zastrzyk Eligardu 45 ng/ml - o 3 miesiące za wcześnie.
2 tygodnie później miałem badanie TPSA, z którego wynika: PSA całkowity 296,400 ng/ml.
Tydzień później miałem wizytę u Onkologa,
który widząc skserowane dokumenty z Poradni Urologicznej (w tym informacje o zastrzyku) oraz wynik PSA
odmówił dalszego leczenia.
 
rakar 



Dołączył: 27 Sty 2009
Posty: 119
Skąd: OLSZTYN
Pomógł: 11 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-29, 00:39  


Marian, pewnie nie wszystko napisałeś o swoim leczeniu. Stopień fachowości urologii w moim umiłowanym kraju, jakby nie patrzył, jest nie najwyższych lotów. Jeżeli jest, jak napisałeś, to jesteś "ofiarą" (spokojnie) tej fachowości. Pewnie ktoś Ci tu udzieli odpowiedzi. Jeśli byś chciał więcej informacji, zapraszam też na naszą specjalistyczną stronę i forum o problemach z gruczołem krokowym www.rak-prostaty.pl Tam zajmujemy się, przede wszystkim, ww. problemami.

Pozdrawiam
_________________
www.rak-prostaty.pl
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2013-03-29, 08:27  


Marianie,

na początek:
rakar napisał/a:
Marian, pewnie nie wszystko napisałeś o swoim leczeniu.

Pamiętaj o prostej zależności:
jakość informacji, które nam dostarczysz - determinuje jakość odpowiedzi/porady/pomocy, którą uzyskasz.

Marian1 napisał/a:
W ostatnich dniach listopada 2012 roku otrzymałem zastrzyk Eligard dawka 45 mg w Poradni Onkologicznej, która miała starczyć na 6 miesięcy.

Nie podajesz innych informacji o rozpoznaniu i leczeniu, wobec czego nie wiadomo, czy hormonoterapia (HTH)
jest jednym z elementów leczenia o założeniu radykalnym, czy też jako jedyna metoda (monoterapia) ma założenie jedynie paliatywne.
Opierając się na informacji http://leki.urpl.gov.pl/ na temat leku Eligard w dawce 45 mg (najwyższej stosowanej)
można zauważyć podane tam informacje:





co może wskazywać na zaawansowane stadium choroby i wynikający z tego paliatywny charakter stosowanej terapii.

Marian1 napisał/a:
W marcu tego roku w Poradni Urologicznej u innego lekarza dostałem tą samą dawkę tego samego zastrzyku - czyli o 3 miesiące za wcześnie. [...]
Czy zbyt wczesne podanie kolejnej dawki może przynieść jakieś niepożądane skutki

Wyżej linkowany arkusz informacyjny o leku nie podaje wiele informacji na ten temat:



Być może przyjęcie tej dawki będzie miało wpływ na oddziaływanie w przyszłości kolejnych dawek
(np. zmniejszenie ich skuteczności wskutek nadmiernego "przyzwyczajenia organizmu" do obecnie wyższego stężenia)
ale to wymaga szczegółowej konsultacji z onkologiem doświadczonym w leczeniu raka prostaty.

Marian1 napisał/a:
Tydzień później lekarz onkolog widząc skserowane dokumenty z poradni Urologicznej zrezygnował z dalszego leczenia mnie. [...]
jakie można zastosować leczenie w moim przypadku i gdzie powinienem się teraz udać ?

Błędem było leczenie przez dwóch lekarzy niezależnie (jeśli już, to koniecznie w ścisłej współpracy).
Poza tym jedną z podstawowych zasad jest, że Raka leczy ONKOLOG.
Trudno dziwić się onkologowi, że nie chce podejmować się leczenia, gdy inny lekarz "wchodzi mu w paradę"
i to wbrew zasadom postępowania terapeutycznego.

W tej sytuacji powinieneś poszukać lekarza onkologa doświadczonego w leczeniu raka prostaty,
który podejmie się dalszego prowadzenia Twojego leczenia.
Ważne by znał całą dokumentację związaną z historią choroby i by miał wszelkie informacje
potrzebne do prowadzenia dalszego leczenia.


wskazania.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7355 raz(y) 39,04 KB

dawkowanie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7409 raz(y) 130,18 KB

przedawkowanie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7263 raz(y) 95,91 KB

_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-29, 12:15  


Cytat:
Whatever the dosage prescribed, it is important to follow and complete the treatment as recommended by your doctor. It is also necessary to respect the time interval required between the doses. If for some unavoidable reasons you cannot take the medication at the appointed time, call your doctor as soon as you can. However, the best thing is to take Eligard as prescribed.


Cytat:
Overdose: Eligard overdose is very rare, in fact, no cases of misuse or overdose has been reported in clinical practice. However, if overdose occurs, medical attention is very important. In some cases, symptomatic treatment can be recommended.


Moim skromnym zdaniem urolog powinien za to srogo beknąć. Wcale również nie dziwię się, że onkolog zrezygnował z leczenia - ma do tego jak najbardziej prawo (zapewne ze stosowną adnotacją w Historii choroby).
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Marian1 


Dołączył: 28 Mar 2013
Posty: 2

 #5  Wysłany: 2013-03-29, 20:41  


Na początku serdecznie dziękuję Wam za wszystkie odpowiedzi i za pomoc !

Cytat:

rakar napisał/a:
Marian, pewnie nie wszystko napisałeś o swoim leczeniu.


Pamiętaj o prostej zależności:
jakość informacji, które nam dostarczysz - determinuje jakość odpowiedzi/porady/pomocy, którą uzyskasz.


Oto cała historia mojej choroby:

We wrześniu 2011r. dowiedziałem się o powiększonym gruczole krokowym.
Badanie TPSA wykazało 27,33 ng/ml.
Wynik biopsji był niezadowalający.
Dostałem skierowanie do Szpitala Specjalistycznego gdzie dowiedziałem się, że jest to ''Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego C61" nieoperacyjny.
Z Poradni Urologicznej dostałem skierowanie do Poradni Onkologicznej (grudzień 2011) gdzie miałem takie zabiegi jak: scyntygrafia kości, TK klatki piersiowej, brałem Flutamid oraz zastrzyki Eligard 45 ng/ml co pół roku.
W lutym 2012 wynik TPSA wynosił 0,32 ng/ml.
Onkolog zalecił mi 38 zabiegów radioterapii - wrzesień i październik 2012r.
Po zakończeniu terapii w listopadzie otrzymałem zastrzyk Eligard 45ng/ml, a na następną wizytę u onkologa miałem przynieść aktualny wynik TPSA.
Na początku marca tego roku udałem się do Poradni Urologicznej z prośbą o skierowanie na badanie TPSA. Oprócz skierowania Urolog dał mi jeszcze zastrzyk Eligardu 45 ng/ml - o 3 miesiące za wcześnie.
2 tygodnie później miałem badanie TPSA, z którego wynika: PSA całkowity 296,400 ng/ml (czym różni się TPSA od PSA?).
Tydzień później miałem wizytę u Onkologa, który widząc skserowane dokumenty z Poradni Urologicznej (w tym informacje o zastrzyku) oraz wynik PSA odmówił dalszego leczenia.

Zastanawiam się jaki wpływ mogło mieć przedwczesne podanie kolejnej dawki Eligardu na znaczne podwyższenie PSA ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-30, 19:43  


Marian1 napisał/a:
dowiedziałem się, że jest to ''Nowotwór złośliwy gruczołu krokowego C61" nieoperacyjny.

To może wskazywać na przynajmniej dość wysokie stadium zaawansowania choroby,
chociaż aby definitywnie to rozstrzygnąć potrzebna byłaby informacja na ten temat (zapis TNM)
(Zalecenia (2011 r.), str. 316-317, tab. 11).

Marian1 napisał/a:
czym różni się TPSA od PSA?

Niczym, jest to ta sama wartość całkowitego PSA.
Więcej na ten temat możesz znaleźć np. w tym lub w tym opracowaniu.

Marian1 napisał/a:
Zastanawiam się jaki wpływ mogło mieć przedwczesne podanie kolejnej dawki Eligardu na znaczne podwyższenie PSA ?

Nie wiem, czy miało lub mogło mieć.
Myślę, że jest możliwe, iż wzrost wartości PSA (po ponad roku od wyniku poprzedniego)
może wynikać z progresji choroby i jest niezależny od podania Eligardu.

Niezależnie od tego, jak wcześniej napisałem,
priorytetem jest dla Ciebie znalezienie się pod opieką lekarza onkologa
i dalsze prowadzenie leczenia pod jego kierunkiem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group