1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak podniebienia twardego
Autor Wiadomość
czterdziesty 


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 24
Skąd: zabrze
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2010-06-17, 20:08  Rak podniebienia twardego


Witam wszystkich serdecznie.
Jestem pierwsz raz na tym forum.

Mam raka podniebienia, sie skubany usadowil!! Ale nic to,dowiedzialem sie o tym z poczatkiem roku.
Chirurg jak mi zaczal opowidac jak mnie beda leczyc / tylko operacja / i co mi wytna to mimo ze, fakt choroby przyjalem spokojnie, to tu"nieco" zwatpilem.
Mam jak mi sie wydaje troche "szczescia" ,od operacji "uratowala" mnie ... wiencowka, / uprzednio bylem zakwalifikowany do "bajbasow" / anastezjolog wykiuczyla operacje onkologiczna przed kardilogiczna.
Teraz jestem po bajbasach i .. w trakcie radioterapii.
Mam miec bagatela 37 naswietlen radykalnych zast. operacje, dzis byl 11dzien do konca / naswietlen / juz coraz blizej.

To tyle wstepu,teraz meritum sprawy.
Zaczyna mnie szczypac policzek i warga dolna, ale nie to jest najgorsze: zrobila mi sie przetoka na podniebieniu!!
Mam problem z jedzeniem, piciem, plukaniem po jedzeniu, mowe terz mam inna.........
Nie moge nic zanlezc n/t jak dac sobie z tym problemem rade.
Moze ktos z Was kochani ma jakas rade??
Pozdrawiam i zycze powrotu do zdrowia :)
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #2  Wysłany: 2010-06-17, 22:54  


Witaj!

Czy dostałeś zalecenia dotyczące odżywiania się i ochrony skóry i błony śluzowej jamy ustnej od lekarza? Czy masz kontrole lekarza radioterapeuty co tydzień?
Na początek polecam zajrzeć tu: http://www.forum-onkologi...vt748.htm#25858
To już prawie 2 tygodnie naświetlań masz za sobą, więc zaczyna się robić trudno, ale dasz radę.
_itsme_
_________________
mamanel
 
AK 
Lekarz RADIOTERAPEUTA specj.O.PALIATYWNA



Dołączył: 02 Maj 2009
Posty: 93
Skąd: Zamość
Pomógł: 88 razy

 #3  Wysłany: 2010-06-18, 09:53  


Kto powiedział, że to przetoka? Widział to lekarz? Może to tylko owrzodzenie śluzówki?
_________________
Medycyna to nie matematyka, tu 2+2=3,9 lub 4,1. 4,0 to rzadkość...
 
bartlomiejka 
Lekarz OTOLARYNGOLOG


Dołączył: 25 Maj 2010
Posty: 29
Skąd: Kielce
Pomógł: 29 razy

 #4  Wysłany: 2010-06-19, 09:16  


Myślę, iż najważniejsze jest dokończenie radioterapii i wyleczenie Ciebie a później dopiero zastanawianie się nad poprawą jakości życia. Trzymaj się bo sama końcówka radioterapii jest najtrudniejsza.
 
czterdziesty 


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 24
Skąd: zabrze
Pomógł: 1 raz

 #5  Wysłany: 2010-06-19, 23:19  


AK napisał/a:
Kto powiedział, że to przetoka? Widział to lekarz? Może to tylko owrzodzenie śluzówki?

To po prostu powstala dziurka w podniebieniu,uzylem nazwy przetoka bo tak slyszalem.Lekarz radioterapeuta to widzial/bada mnie co piec naswietlen/ powiedzial ze tym zajmiemy sie po naswietlaniach,ale to dopiero za 26 dni naswietlan plus soboty i niedziele :-(
No ale nic to wazne zebm sie wyleczyl z raka .

[ Dodano: 2010-06-19, 23:48 ]
mamanel napisał/a:
Witaj!

Czy dostałeś zalecenia dotyczące odżywiania się i ochrony skóry i błony śluzowej jamy ustnej od lekarza? Czy masz kontrole lekarza radioterapeuty co tydzień?
Na początek polecam zajrzeć tu: http://www.forum-onkologi...vt748.htm#25858
To już prawie 2 tygodnie naświetlań masz za sobą, więc zaczyna się robić trudno, ale dasz radę.
_itsme_

Dzieki Ci za slowa otuchy bo te skutki uboczne to cos okropnego. :shock: ale pewnie dam rade,zostalo mi przecie tylko 26 naswietlen ;)
Kontrole mam co piec naswietlen.
Pozdrowionka.
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #6  Wysłany: 2010-06-22, 22:11  


To ważne, żebyś na kontrolach mówił o wszystkich dolegliwościach, które się pojawiły.
Najważniejszą sprawą jest dieta - nie wolno jeść owoców ani żadnych kwaśnych potraw. W czasie radioterapii zahamowane jest odnawianie się śluzówki jamy ustnej i stąd jesli powstanie jakieś uszkodzenie (np. po zjedzeniu czegoś kwaśnego) to wyleczenie rany jest utrudnione.
Bardzo ważną sprawą jest również używanie super miękkiej szczoteczki do zębów ( można kupić w aptece za ok 8 zł Curaprox). Używać bardzo delikatnej pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej (Biotene ewentualnie Meridol).
Świetnie sprawdzają się płukanki na receptę (robione w aptece - koszt ok. 5 zł), zawierające glicerynę, nystatynę. Raczej bez mentolu, który może podrażniać.
W razie uszkodzeń wewnątrz jamy ustnej można stosować maści lub leki przeciwgrzybiczne - wszystko po decyzji lekarza.
Naprawdę zachęcam do lektury tego wątku: http://www.forum-onkologi...warzy-vt748.htm
_________________
mamanel
 
jerzozwiesz@amorki.pl 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Mar 2010
Posty: 327
Skąd: las
Pomógł: 130 razy

 #7  Wysłany: 2010-06-30, 08:32  


Czterdziesty napisz jak żyjesz?Pozdrawiam.
_________________
carcinoma planoepitheliale spinocellulare keratodes G2.Nie samym rakiem człowiek żyje...Dla walczących życie ma smak,którego reszta nie pozna.Cytat prawie dosłowny.
 
czterdziesty 


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 24
Skąd: zabrze
Pomógł: 1 raz

 #8  Wysłany: 2010-07-08, 00:03  


Czesc.

Jak to ja mowie jeszcze zyje.No nie mozna powiedziec ze dobrze bo tak nie jest.Szczypie mnie wszedzie wewnatrz ust zwlaszcza jezyk i policzek,na zewnatrz policzek niedosc ze zmienil barwe to sie luszczy i szczypie,a zeby bylo ciekawiej nie mam zebow /przedtem mialem pelna proteze/ i mam trudnosci z jedzeniem rowniez z powodu szczypania i dziurki w podniebieniu,troche sie mi nazbieralo al jak to mowia co nas nie zbije /a ja nadal zyje!!!/ to nas wzmocni i to tak bedzie.
Jutro ide do mojej p. doktor to napewno cos poradzi na te zewnetrzne dolegliwosci, na wewnatrz mam plukanki 1o skladzieDexaven 8mg,0,9%sol natri,chlorati to do plukania po posilkach. 2Caphosol i jeszcze jedna plukanke znieczulajaca przed jedzeniem ale sklad mi sie zalal. Jutro pewnie mi przepisze lekarka to moze cos odczytam.
A tak to nic sie nadzwyczajnego nie dzieje ,do konca terapii pozostalo jeszcze tylko 12 naswietlen. A potem jeszcze troszke czasu - zagoi sie papucha,zatkaja mi dziurke w poniebieniu,dostane nowa protezke i znowu bede uzywal zycia zukochana zonka dziecmi i wnukami /mam jednego ale nastepne w drodze/i jeszcze wesele corci.
Pozdrawiam wszystkich i NIE DAJMY SIE RACZYSKU!!!!!!!!!!!!!!!!!! Darek.
 
jerzozwiesz@amorki.pl 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Mar 2010
Posty: 327
Skąd: las
Pomógł: 130 razy

 #9  Wysłany: 2010-07-08, 07:26  


Mnie znakomicie pomagał Pantenol pianka i Linomag w płynie.3maj się Jerzy.
_________________
carcinoma planoepitheliale spinocellulare keratodes G2.Nie samym rakiem człowiek żyje...Dla walczących życie ma smak,którego reszta nie pozna.Cytat prawie dosłowny.
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #10  Wysłany: 2010-07-08, 07:56  


Witaj!
Cieszę się, że sił i motywacji dodają Ci myśli o rodzinie :) U mnie też tak było. Chyba nie ma lepszej motywacji w leczeniu;)
To świetnie, że masz płukanki przed jedzeniem (znieczulająca) i łagodzącą.
Jeśli chodzi o skórę, to mam nadzieję, że przestrzegasz zaleceń dotyczących nie mycia naświetlanej skóry oraz nie wystawiania jej na słońce.
Może spytaj lekarza o Radiosun - na skórę oraz maść Socoseryl - do jamy ustnej, czy lekarz Ci zaleca.
Z tego co wiem, to jedne z najbardziej skutecznych środków przy radioterapii.
Spójrz na ostatni post w tym wątku: http://www.forum-onkologi...jonie-vt748.htm

Jeśli chodzi o problemy z jedzeniem - na tym etapie radioterapii sprawdzają się:
    Nutridrinki - napoje z dużą wartością odżywczą, minerałami, witaminami - do kupienia w aptece są różne smaki,
    zupy słabo przyprawione zmiksowane - mikserem lub blenderem (taka zupa krem),
    dania dla dzieci typu Gerber - słoiczki,
    dużo wody niegazowanej.


U mnie było tak, że jak rano nie byłam w stanie nic przełknąć, to piłam Nutridrinka przez słomkę - to jednak trochę wzmacniało.

Życzę dużo siły i jak najszybszego powrotu do formy.
I żeby wszystko się zagoiło do wesela córki ! :-D
_________________
mamanel
 
Iza-55 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Maj 2010
Posty: 244
Skąd: opolskie
Pomogła: 50 razy

 #11  Wysłany: 2010-07-08, 08:28  


Ano nie dajmy się RACZYSKU!!! Mojej siostrze do końca leczenia pozostało 8 lamp i chyba 1 chemia. Jest ciężko, ale jakoś daje radę. Najważniejsze, że leczenie idzie w dobrym kierunku. To przecież nadzieja na wyzdrowienie. Trzymaj się, na pewno dasz radę :uhm!: :-D
 
 
czterdziesty 


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 24
Skąd: zabrze
Pomógł: 1 raz

 #12  Wysłany: 2010-07-28, 18:00  


No i dalem rade. Kochani...ZAKONCZYLEM RADIOTERAPIE :lol: w ubiegly piatek.
Bylo ciezko jak pisaliscie ale przeszedlem to jak mowia moi bliscy i znajomi w miare dobrze/bo i co ja mialem ich jeszcze martwic ze jest kiepsko?\.Ale fakt myslalem ze bedzie gorzej,poza tym trafilem na wspaniala p.radiolog doktor Luczak .Kazdemu zycze takiego lekarza, swietnie zaplanowala moje leczenie,bardzo dbala o mnie jak bym byl z rodziny ,przepisywala mieszanki do plukania i inne leki /pisalem o nich wczwsniej/nawet dala mi reklamowe op. caphosolu, podtrzymywala na duchu zlecila kroplowke codziennie i... przezylem,mimo ze w gliwickim centrum terminy rezonansu sa na ...luty zalatwila ze mam to badania tuz przed kontrola,wogule to wspanialy lekarz. Mysle ze w pazdzierniku na kontroli dowiem sie ze NIE MAM RAKA!!!.Ja to czuje ze tak bedzie.Lepiej mi sie popija wode mimo tej dziurki w podniebieniu- to dobry znak.

Wygladam jeszcze nie ciekawie ,prawy policzek jeszcze w strupacz w srodku piecze i jeszcze trudno normalnie jesc,slaby acz poprawiwjacy sie smak itd,ale sie nie daje choc nieraz jest b.trudno.To narazie trzymajcie sie i...NIE DAJMY SIE RACZYSKU!!!.
pozdrawiam.
 
czterdziesty 


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 24
Skąd: zabrze
Pomógł: 1 raz

 #13  Wysłany: 2010-09-06, 14:45  


Witam.
Jestem ponownie. Wielkie dzieki za gratulacje i wszystki dobre slowa,to bardzo pomaga,dzieki.
Dbam o siebie przy b.duzej pomocy mojej ukochanej zoneczki i dziecii jakos leci.
Po kilutygodniowym odpoczynku z zonka corcia i wnusiem/blismy jak to mowil Kamilek
'na wakaaa"ma 2latka/powrot do prozy zycia.
Buzka mi sie zagoila na gladko co nas wszystkich b. cieszy ale... w srodku nadal jest kiepsko.
Jedzenie to droga przez mekwe.Wprawdzi sa widoczneoznaki poprawy to jeszcze nie to.Stosuje te mikstury jakie mi przepisala moja p.dr onkolog i pwoli idzi ku lepszemu.
Jednak sa dni ze trudno wytrzymac.
Moze Macie Kochani jakas rade w tym temaci dla mnie??
Teraz jestem na "turnusie"rechabilitacyjnym w zwiazku z pomostowaniem naczyn wiencowych,jest niezle.Z trudem ale zjadam cale posilki, w krytycznych momentach ratowac sie musze zielona cherbatka slodzona cukrem trzcinowym to pomaga.
Poza fachowymi medycznymi zabiegami jest i "informatykoterapia" i w tym momecie przechodze ta terapie fajna.
Itym optymistycznymakcentemnarazie koncze.
Czekam na odpowiedzi i POZDRAWIAM WSZYSTKICH ZYCZAC WYZDROWIENIA.


NIE DAJMY SIE RAKOWI!!!
 
jerzozwiesz@amorki.pl 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Mar 2010
Posty: 327
Skąd: las
Pomógł: 130 razy

 #14  Wysłany: 2010-09-10, 20:38  


Spokojnie jeszcze trochę ja już jem sałatkę z pomidorów cebuli czosnku itp.Nawet mi smakuje i nie mam uczucia że że to rozżarzony koks.Kwestia czasu :mrgreen:
_________________
carcinoma planoepitheliale spinocellulare keratodes G2.Nie samym rakiem człowiek żyje...Dla walczących życie ma smak,którego reszta nie pozna.Cytat prawie dosłowny.
 
czterdziesty 


Dołączył: 14 Cze 2010
Posty: 24
Skąd: zabrze
Pomógł: 1 raz

 #15  Wysłany: 2010-09-12, 16:21  


Witaj Jzozwisz fajnie ze jesz pomidory :lol: smacznego. A kiedy Zakonczyles naswietlania?? ja z koncem lipca.

Pozdrawiam.

NIE DAJMY SIE RAKOWI!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group