1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuca prawego - gruczolakorak
Autor Wiadomość
kinka 


Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 21

 #31  Wysłany: 2013-07-18, 20:51  


W końcu mam wynik badania histopatologicznego:

Histpat:
Materiał diagnostyczny: narząd wycinek
Miejsce pobrania:
I - w nr 8,
II - w nr 11,
III - płat górny płuca prawego,
IV - guzek płata dolnego prawego,
RESZTA JEST NIEWYDRUKOWANA

Rozpoznanie ostateczne:
I, II- wypreparowano po 1 odczynowym weźle chłonnym
III - adenocarcinoma G2 pulmonis
W odległości 1 cm od wnęki guz o średnicy 4 cm, położony 0,5 cm od opłucnej. Granica cięcia na oskrzelu wolna od utkań raka.
IV - Hamartoma 0,7x0,5x0,5 cm
V - wypreparowano 6 odczynowych węzłów chłonnych
VI, VII- wypreparowano po 4 odczynowe węzły chłonne.
Klasyfikacja T2N0M0

Tata ma jeszcze pod koniec lipca zgłosić się do onkologa, bo profesor torakochirurg powiedzial, że nie wie czy tata ma miec chemię.
Moim zdaniem wynik jest zadawalający, zastanawia mnie tylko klasyfikacja- to będzie IB czy IIA?
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, czy rzeczywiście chemia jest potrzebna. Mam wrażenie, że póki co bitwa została przez nas wygrana.
 
czerwonykapturek 



Dołączyła: 21 Maj 2013
Posty: 43
Pomogła: 5 razy

 #32  Wysłany: 2013-07-18, 21:26  


Witaj, guz ma 4 cm no i dodatkowo N0 i M0 więc wyglada na to, ze jest to IB.

Pozdrawiam
 
kinka 


Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 21

 #33  Wysłany: 2014-09-26, 16:19  


Mieliśmy rok spokoju... Niestety w maju 2014 r sprawy skomplikowały się. Okazało się, że tata ma pojedynczy przerzut gruczolakoraka do móżdżku, usunięto cały przerzut w czerwcu (bez komplikacji). W sierpniu tata przeszedł 10 zabiegów naświetlania całego mózgowia. Onkolog zlecił PET. I tu nastąpiły pewne niejasności- przytaczam opis badania PET (wykonano 15 września 2014):

PET CT 09.2014
Rozpoznanie kliniczne: stan po lobektomii górnej płuca prawego w czerwcu 2013, stan po resekcji i radioterapii przerzutu do móżdżku w czerwcu i sierpniu 2014.
Cel badania: badanie wykonano w celu lokalizacji ognisk nowotworu
Zobrazowano:
Twarzoczaszka i szyja: prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Węzły chłonne niepowiększone.
Klatka piersiowa: na granicy segmentów 6 i 9 oraz 10 płuca prawego obszar zagęszczeń podopłucnowych do 18 mm SUV 6,5, poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Węzły chłonne niepowiększone. Miąższ płuca lewego bez zmian litych i nacieków, zmiany włókniste u podstawy płuca prawego.
Jama brzuszna i miednica: prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Węzły chłonne niepowiększone. Torbiele wątroby do 17 mm, poza tym wątroba, trzustka, śledziona, nerki i nadnercza bez zmian ogniskowych.
Wnioski: poziom metabolizmu w płacie dolnym prawego płuca jak w procesach rozrostowych, rozlanych, charakter zmiany sugeruje proces zapalny - do obserwacji. Węzeł oskrzelowo-płucny prawy podejrzany. Poza tym bez ognisk pobudzenia metabolicznego mogących odpowiadać nowotworom w PETCT.

Nasza onkolog jak zobaczyła opis to załamała ręce i powiedziała, że tak słabo opisanego badania to dawno nie widziała, wszystko się wyklucza, bo jak można napisać, że proces rozrostowy może sugerować proces zapalny. Zaniepokoiły ją zagęszczenia podopłucnowe.
Póki co nie zaproponowała żadnego leczenia, tylko tomograf w listopadzie, aby stwierdzić, czy zwiększył się obszar zagęszczeń i wtedy chemioterapia.
Moje pytanie brzmi: czekać do listopada i załatwiać gdzieś innego radiologa do opisania raz jeszcze badania PET? Czy sytuacja jest bardzo poważna ? Tata czuję się dobrze, nie ma żadnych dolegliwości.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #34  Wysłany: 2014-09-26, 19:50  


Jeśli znajdziecie radiologa, który zdecyduje się opisać PET jeszcze raz, to ja bym tak zrobiła. Bo faktycznie opis, w którym najpierw mowa o niepowiększonych węzłach, a potem o podejrzanym węźle, jest dość dziwny.
_________________
 
kinka 


Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 21

 #35  Wysłany: 2015-07-23, 15:08  


Czy ból kostki nogi może sugerować przerzut do kości ? Ból trochę przechodzi po rozchodzeniu. Nie mogę namówić tatę na RTG. Tata jest po usunięciu przerzutu w móżdżku ( czerwiec 2014).
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #36  Wysłany: 2015-07-23, 17:19  


Raczej się tego nie domyślimy, trzeba by zrobić badania - zgłaszaliście to lekarzowi prowadzącemu?
_________________
 
kinka 


Dołączyła: 11 Maj 2013
Posty: 21

 #37  Wysłany: 2017-05-14, 20:26  


Dawno nie pisałam, ale śledzę Wasze wątki i za każdego trzymam kciuki! Z moim tatą wszystko w porządku, za miesiąc będą 4 lata po usunięciu guza płuca i 3 lata po wycięciu przerzutu w móżdżku.
Nie poddawajcie się, walczcie!

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-05-15, 10:11 ]
super i oby tak dalej :)

 
kapturek 


Dołączyła: 03 Wrz 2016
Posty: 44
Pomogła: 3 razy

 #38  Wysłany: 2017-05-14, 23:13  


:okok" bardzo milo czy ta sie talkie posty.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group