1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
niepokojące wyniki CT -co dalej
Autor Wiadomość
Macaren 


Dołączyła: 19 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: warszawa

 #1  Wysłany: 2014-01-19, 23:16  niepokojące wyniki CT -co dalej


W październiku 2013 przyszłam do lekarza internisty zaniepokojona niewielkim krwiopluciem. Skierowano mnie na RTG (podejrzany cień wnęki płucnej) i pózniej CT.
W CT wykazano 3 niespecyficzne nieuwapnione guzki średnicy 5 mm 4 mm i 6 mm położone obwodowo. (zarówno w prawym jak i lewym płucu dolne segmenty)
Badanie było wykonywane w paździeniku, lekarze kazali powtórzyć je w marcu. W międzyczasie zrobiono bronchoskopię (czysta). Nikt nie zalecił biopsji ani PET.
Mam 31 lat, nigdy nie paliłam. Teraz pluję krwią prawie codziennie i zdarza mi się duszność. Trudno powiedzieć, czy to nie na tle nerwowym bo od momentu odebrania wyników CT żyję w strachu. Nie jestem osłabiona, mam normalny apetyt poza tym czuję się w miarę zdrowo.

Nie wiem jak czekać. Z jednej strony przy takim rozmiarze guzków nawet jesli są złosliwe jest szansa na kilkuletnie przezycie - więc moze czekając tracę tę szansę? Z kolei jesli nie są zlosliwe - chcialabym otrzymac jakąs konkretną odpowiedż co to jest i przestać panikować. Tymczasem 4 miesiące chodzenia po lekarzach i "nic nie mozna wykluczyć, zobaczymy, proszę poczekać
czy rosnie".
Jak myslicie,co mam robić? Czy czekanie tyle czasu to normalna procedura w takim przypadku Czy według Was wyniki CT wyglądają niepokojąco? Chciałabym usłyszeć Wasze zdanie.

pozdrawiam wszystkich
Trzymam kciuki za Waszych bliskich
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-01-20, 10:08  


Prosimy o pełen wynik CT wraz z datą wykonania.
_________________
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #3  Wysłany: 2014-01-20, 12:37  


Oraz ewentualne wyniki badań krwi, które zostały wykonane.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Macaren 


Dołączyła: 19 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: warszawa

 #4  Wysłany: 2014-01-20, 19:33  


nie miałam dostępu do wyników kiedy pisałam wczoraj.jesli są rozbiezności-ta wersja
jest własciwa.

25.10.2013 badanie dwufazowe TK klatki piersiowej (warstwy 3 mm) uwidoczniło:
-nieuwapniony guzek o średnicy 5 mm w segmencie podstawowym bocznym (na granicy podstawnym tylnym) płata dolnego prawego pluca
-dwa nieuwapnione guzki w placie dolnym lewego płuca w segmencie podstawnym tylnym se 5 mm
w segmencie postawnym bocznym 4 mm
- swiatło piersiowego odcinka tchawicy oskrzeli głównych i płatowych jest zachowane
- nie stwierdzam patalogicznie powiększonych wezłow chłonnych
- przetrwała tkanka grasicy w sródpiersiu przednim na poziomie aorty wstępującej i pnia płucnego
- wariant osobniczy w postaci odejścia lewej t.kręgowej bezposrednio do aorty

w załączniku wyniki badania krwi 23.10,2013



krew.jpg
wyniki badania krwi
Pobierz Plik ściągnięto 4048 raz(y) 151,07 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2014-01-20, 23:25  


Czy w związku z nawracającym krwiopluciem byłaś z wynikami u onkologa?
Czy nie zastanawiano się nad wykonaniem TK HRCT?
Czy byłaś konsultowana kardiologicznie?
_________________
 
Macaren 


Dołączyła: 19 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: warszawa

 #6  Wysłany: 2014-01-20, 23:33  


1. Byłam, kazał czekać 4 -6 miesięcy i powtórzyć CT. Decyzję motywował moim wiekiem i niepaleniem.
2. Nigdy nikt nie proponował.
3. Nie, ale wtedy skąd te guzki ?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #7  Wysłany: 2014-01-20, 23:52  


Witaj,

Pozwolę sobie na kilka spostrzeżeń. Wszak wciąż nie jest to temat onkologiczny (i oby nigdy nie był, czego serdecznie Ci życzę) ale kierunek działań diagnostycznych jest onkologiczny więc chyba temat może na Forum DSS pozostać... tak myślę :)

1. Jest niezwykle mało prawdopodobne, aby opisywane w badaniu TK zmiany przyczyniały się do zgłaszanego przez Ciebie krwioplucia, szczególnie tak częstego. Również ich charakter (3 rozproszone, subcentymetrowe guzki) przeczy podejrzeniu pierwotnego procesu rozrostowego (jednym słowem najprawdopodobniej nie masz raka płuca). Jeśli już rozmawiamy o jakimś możliwym nowotworze, to nie będzie to rak płuca - raczej zmiany mts (choć też nieprawdopodobne w Twoim wieku!).
2. W związku z jakimś "odkryciem" w TK klatki piersiowej zdecydowanie trzeba pogłębić diagnostykę a badanie kontrolne TK (które zostało zalecone właściwie) powinno zostać wykonane 3 miesiące po pierwszym badaniu. 4-6 miesięcy to wg mnie zbyt długo.
3. W związku z występującym tak często krwiopluciem sugerowałbym konsultację z laryngologiem. Podejrzewam, że odkrztuszana krew może nie pochodzić bezpośrednio z dolnych dróg oddechowych a być może przez noc spływa np. z uszkodzonej śluzówki nosa, gardła i rano jest odkrztuszana. Taki scenariusz wydaje mi się bardziej prawdopodobny niż wspomniany rak płuca.
4. Wyniki krwi nie wskazują absolutnie na żadne anomalia. Przybliża to do diagnozy, że problem nie jest tak poważny jak się wydaje.
5. W przypadku możliwego kontaktu w wywiadzie (sąsiad, rodzina, środowiska) z chorym na tbc warto rozważyć próbę tuberkulinową. Gruźlica na świecie stała się zapomnianą chorobą ale nie w Polsce, gdzie wciąż występują przypadki gruźlicy. Sama choroba może dawać taki obraz w badaniu TK.
6. Jeśli niemożliwe będzie rozwiązanie sprawy na ww. sposoby ostatecznym wyjściem wydaje się konieczność usunięcia zmian z następowym badaniem histopatologicznym (o ile wyrazisz taką zgodę).

Podsumowując:
- problem laryngologiczny (nos, gardło) - konsultacja laryngologiczna
- gruźlica (zbliżony obraz TK) - konsultacja pulmonologiczna z diagnostyką w kierunku tbc
- badanie kontrolne TK już - 6 miesięcy to za długo
- w przypadku braku rozpoznania j.w. chirurgiczne usunięcie zmian (VATS lub torakotomia)

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Macaren 


Dołączyła: 19 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: warszawa

 #8  Wysłany: 2014-01-21, 09:58  


Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
bylam u laryngologa i na TK zatok gardła i krtani -wszystko prawidłowe.

Jak tylko będę miała nowe dane wklejam wyniki.
 
Basia2000 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 06 Sty 2014
Posty: 546
Pomogła: 188 razy

 #9  Wysłany: 2014-01-21, 11:02  


Poranne krwioplucie jakiś czas temu również napędziło mi sporo strachu, a było spowodowane bardzo prozaicznym krwawieniem z dziąsła, byłaś u stomatologa?
Pozdrawiam
 
niki 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 15 Lip 2011
Posty: 890
Pomogła: 236 razy

 #10  Wysłany: 2014-01-22, 16:30  


Cytat:
W przypadku możliwego kontaktu w wywiadzie (sąsiad, rodzina, środowiska) z chorym na tbc warto rozważyć próbę tuberkulinową. Gruźlica na świecie stała się zapomnianą chorobą ale nie w Polsce, gdzie wciąż występują przypadki gruźlicy. Sama choroba może dawać taki obraz w badaniu TK.


Dodam tylko że przy gruzlicy bywa krwioplucie ,i duszności także . W sumie nikt z bliskich nie musiał być chory.
wystarczy np wizyta w Pubie, kinie ,kościele żeby się zarazić.. Tam gdzie spore skupiska ludzi tam jest zawsze potencjanle zagrożenie.

Pół roku temu u mojej znajomej zdiagnozowano gruzlicę- wynik RTG miala taki jak Ty.
jest nawet młodsza od Ciebie i tez nigdy nie paliła.

Gruzlica nie tylko powróciła , ale szerzy się rownie mocno jak po wojnie. U nas uwaza się temat za wstydliwy , dlatego o niej jest cicho .

Idz z tym wynikiem do pulmonologa. On juz będzie wiedzał co zrobić .
Może lekarz rodzinny da zlecenie na probę . wtedy będzie juz więcej wiadomo , bo po kilku dniach wynik będzie do odczytania .

pozdrawiam serdecznie
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #11  Wysłany: 2014-01-22, 16:50  


niki napisał/a:
Gruzlica nie tylko powróciła , ale szerzy się rownie mocno jak po wojnie.

Dodajmy, że w Polsce. W Europie Zachodniej ludzie już dawno zapomnieli o tej chorobie. Swego czasu Morfeusz na swoim blogu (morfeusz.blox.pl - polecam z całego serca!) pisał o postawieniu rozpoznania tbc u pewnego rosjanina w Norwegii. Nikt nie mógł postawić rozpoznania - pomógł polski lekarz anestezjolog 8-)

Pozdrawiam!
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Macaren 


Dołączyła: 19 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: warszawa

 #12  Wysłany: 2014-01-22, 18:01  


trochę podrózowałam poza Europą (2008-2012) więc mozliwe ze cos mogłam złapać.
pytanie tylko czy to gruzlica,skoro guzki są nie uwapnione?
nie mam tez gorączki.

przy bronchoskopii oddano preparat na BK ale wyniki dopiero w lutym.
to nie jest krew z dziąseł-sprawdzałam.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #13  Wysłany: 2014-01-23, 00:42  


Czy tylko uwapnione guzki są symptomem tbc? Ja uważam, że wręcz przeciwnie :) Wszystkie podopłucnowe, subcentrymetrowe guzki, które pierwotnie mogą wskazywać na mts u zdrowej, młodej kobiety, jaką bez wątpienia jesteś, dodatkowo nie obciążonej w wywiadzie w kierunku choroby nowotworowej są wskazaniem do badań w kierunku tbc. Absolutnie!

Pozdrawiam!
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Macaren 


Dołączyła: 19 Sty 2014
Posty: 7
Skąd: warszawa

 #14  Wysłany: 2014-01-28, 12:20  


"Niestety" wyniki na grużlicę wyszły ujemne... więc nie wiem co to może być.
Nowotwór w wywiadzie rodzinnym mam (rak piersi). pozostaje poczekać na CT.
rano pluję krwią lub zóltą plwociną jak tego nie zrobię jest mi niedobrze.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group