1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Autor Wiadomość
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #1  Wysłany: 2012-06-22, 16:21  Rak piersi wewnątrzprzewodowy


Dzień dobry,
Sprawa dotyczy mojej mamy, która ma 56 lat, jest po menopauzie.
Do dnia diagnozy, przez prawie 8 lat stosowała htz Estradiol. Oto jej wyniki:

18 kwietnia 2012
Mammografia.
Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej.
W piersi prawej w miejscu centralnym są zwapnienia o średnicy 8mm, skala BIRADS 0.
Poprzednia mammografia 2 lata temu nie wykazała zmian.

10 maja 2012
USG.
Piersi o utkaniu gruczołowym.
W obu piersiach zaawansowane zmiany mastopatyczne o charakterze włóknistym.
Zmian ogniskowych badaniem ultrasonograficznym nie stwierdzono.
Zmiany opisywane w MG w piersi prawej nie demonstrują się w badaniu USG.
Jamy pachowe w granicach normy.
Wskazana weryfikacja histologiczna mikrozwapnień.

28 maja 2012
Wykonano biopsję stereotaktyczną pod kontrolą RTG zwapnień w piersi prawej centralnie o śr. 8 mm.

4 czerwca 2012
Ekspertyza histopatologiczna.
Bardzo liczne przewody z carcinoma intraductale G3 (comedocarcinoma).
Cechy kanceryzacji zrazików.
Mikroinwazji nie można wykluczyć.
Laesiones fibroso-cysticae mammae: fibrosis, cystes, ductectasiae, metaplasia apocrinalis.
Laesiones proliferative mammae: adenosis, sclerosans, hyperplasia ductalis.

21 czerwca 2012
Resekcja kwadrantu piersi prawej, wycięcie węzła chłonnego wartowniczego prawej jamy pachowej.
Usunięto skupisko mikrozwapnień z sutka prawego o śr. 10 mm.
Najmniejszy margines ma 9 mm.

Czekamy na wyniki histpat usuniętego materiału. A oto moje pytania:
1. Jakie są rokowania? W przypadku gdyby potwierdziła się bądź nie ta mikroinwazja.
2. Czy gdyby to był in situ, to konieczna będzie radioterapia? Operacja była oszczędzająca.
3. Czy to, że jest G3 oznacza, że będzie chemioterapia?
4. Czy to, że margines wycięcia jest mniejszy niż 1 cm oznacza, że będzie konieczność docinania?
Tu jest różnica o 1 mm (ten odczyt jest chyba z rtg wycinka, który wyciągnęli).
5. Czy zwiększenie się zmiany o 2 mm może wynikać z różnicy metod/aparatów pomiaru,
są jakieś granice błędu w tej kwestii, czy to nowotwór tak szybko rośnie?
6. jakie jest w tym przypadku ryzyko przerzutów do węzłów chłonnych?
7. Ile lat może mieć ten rak?

Z góry dziękuję za fachową pomoc.
Mama jest oczywiście pod opieką centrum onkologicznego.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-23, 16:52  


Jola Z napisał/a:
4 czerwca 2012
Ekspertyza histopatologiczna. Bardzo liczne przewody z carcinoma intraductale G3 (comedocarcinoma). Cechy kanceryzacji zrazików. Mikroinwazji nie można wykluczyć.
Laesiones fibroso-cysticae mammae: fibrosis, cystes, ductectasiae, metaplasia apocrinalis.
Laesiones proliferative mammae: adenosis, sclerosans, hyperplasia ductalis.

Carcinoma intraductale G3 (comedocarcinoma) = rak piersi wewnątrzprzewodowy, typu comedo (czopiasty), o wysokim stopniu złośliwości (G3).
Zmiany zwłóknieniowo-torbielowe piersi: włókniaki, torbiele, poszerzenie przewodu, metaplazja apokrynalna.
Zmiany rozrostowe piersi: gruczołowość, zwapnienia, przerost przewodu.

Jola Z napisał/a:
1. Jakie są rokowania? W przypadku gdyby potwierdziła się bądź nie ta mikroinwazja.
2. Czy gdyby to był in situ, to konieczna będzie radioterapia? Operacja była oszczędzająca.
3. Czy to, że jest G3 oznacza, że będzie chemioterapia?
4. Czy to, że margines wycięcia jest mniejszy niż 1 cm oznacza, że będzie konieczność docinania? Tu jest różnica o 1 mm (ten odczyt jest chyba z rtg wycinka, który wyciągnęli).
5. Czy zwiększenie się zmiany o 2 mm może wynikać z różnicy metod/aparatów pomiaru, są jakieś granice błędu w tej kwestii, czy to nowotwór tak szybko rośnie?
6. jakie jest w tym przypadku ryzyko przerzutów do węzłów chłonnych?
7. Ile lat może mieć ten rak?

1. Rokowanie powinno być przynajmniej dobre z uwagi na wczesne stadium zaawansowania raka, nawet w przypadku mikroinwazji.
Niekorzystnym czynnikiem jest wysoka złośliwość;
nie znamy także konfiguracji receptorów, która może okazać się więcej albo mniej korzystna (=> trójujemność).
2. Uzupełniająca RTH jest wskazana (=> tab. VI wg Zaleceń PUO (str. 123)).
3. Dla DCIS nie wynika to z Zaleceń PUO, natomiast lekarz może zaproponować uzupełniającą CTH
jeśli np. uzna, że jest uzasadniona obawa o występowanie stadium (mikro-)inwazyjnego raka.
4. Margines jest na tyle bliski granicznej wartości, że można go uznać za wystarczający,
moim zdaniem nie powinien to być powód do obaw.
5. Na pewno są jakieś granice błędów pomiarów, jest też możliwe, że zmiana zwiększyła się w ciągu tych 2 miesięcy.
Nie da się odpowiedzieć, która z tych możliwości ma większy udział w rozbieżności wymiarów guza.
6. Ryzyka przerzutów wykluczyć nie można (z uwagi na G3 i możliwość mikroinwazji),
wydaje mi się jednak, że występowanie przerzutów do węzłów chłonnych jest mało, a nawet bardzo mało prawdopodobne.
Powinien jednak na ten temat wypowiedzieć się Wasz lekarz.
7. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie; wydaje mi się jednak, że czas odkąd się pojawił można szacować raczej w miesiącach niż w latach.

Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #3  Wysłany: 2012-06-23, 17:13  


Richelieu napisał/a:


występowanie przerzutów do węzłów chłonnych jest mało, a nawet bardzo mało prawdopodobne.
Powinien jednak na ten temat wypowiedzieć się Wasz lekarz.


21 czerwca wykonano biopsję węzła wartowniczego, która da odpowiedź na temat ew. przerzutów do węzłów chłonnych.
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #4  Wysłany: 2012-06-23, 17:28  


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Receptory pewnie oznaczą w histpacie z operacji, tam pewnie też potwierdzą margines. Będziemy czekać i dalej konsultować jak dostaniemy wynik. Pozdrawiam.
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #5  Wysłany: 2012-07-06, 13:24  


Wyniki z badania pooperacyjnego:

1. Do badania otrzymano oznakowany klipsami oraz nicią chirurgiczną kwadrant piersi prawej o wymiarze 7x5x4 cm. Na przekroju utkanie biało-żółtej tkanki (19989-20017)

2. SLN - skrojono seryjnie w całości pobierając liczne wycinki -fragment tkankowy o wymiarze 1x0,6x0,6 cm (20018-19)

Ad. 1 Kilka przewodów z carcinoma intraductale G3 (comedo carcinoma), cechy kanceryzacji zrazików. Obecności inwazji nie stwierdzono. Laesiones fibroso-cysticale mammae (dysplazja benigna mammae), fibrosis, cistes, ductectasiae, metaplasia apocrinalis. Laesiones proliferativae mammae: adenosis sclerosans, hyperplasia ductalis.

Ad. 2 Utkanie odczynowefo węzła chłonnego.

Rozpoznanie kliniczne: DCIS piersi prawej.

Na razie czekamy na konsultację lekarską onkologa (nie ma mowy o żadnym konsylium, po prostu nie ma tego lekarza), która ma się odbyć dopiero w czwartek. Oprócz tego, że węzeł czysty to ten wynik chyba nic nowego nie wnosi.
1. Czy wykluczono rozumiem mikroinwazję?
2. Czy możliwe jest, że nie będą oznaczać receptorów?
3. Czemu tego teraz nie zrobiono?
4. Jak patrzyłam na wskazania PUO, to mama ma wynik punktowy 8 Wg skali Van Nuys, możliwe, żeby to był koniec leczenia?
5. Wg tych PUO to chyba powinna być zaordynowana RTH?

Pozdrawiam,
J
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2012-07-06, 14:39  


Jola Z napisał/a:
1. Czy wykluczono rozumiem mikroinwazję?

Tak.

Jola Z napisał/a:
2. Czy możliwe jest, że nie będą oznaczać receptorów?

Można spotkać się z takimi przypadkami, jest to więc niewykluczone.

Uważam jednak, że oznaczenie wartości receptorów powinno być wykonane,
na co wskazuje pośrednio także zapis zawarty w zaleceniach PUO (str. 123), gdzie czytamy m.in.:
Cytat:
Stosowanie tamoksyfenu (TAM) u chorych na DCIS może być rozważane u chorych z ekspresją ER/PgR [...]


Jola Z napisał/a:
3. Czemu tego teraz nie zrobiono?

Nie wiem. Jest to dobre (z uwagi na to, co wyżej napisałem) pytanie do Twojego lekarza.

Jola Z napisał/a:
4. Jak patrzyłam na wskazania PUO, to mama ma wynik punktowy 8 Wg skali Van Nuys, możliwe, żeby to był koniec leczenia?

Sama prawidłowo odpowiedziałaś na swoje pytanie:
Jola Z napisał/a:
5. Wg tych PUO to chyba powinna być zaordynowana RTH?

Tak jest: RTH jest rekomendowana przez zalecenia PUO.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #7  Wysłany: 2012-07-06, 19:16  


Ok, to czekamy na wizytę u onkologa.
Zastanawia mnie jeszcze, że brak jest opisanych marginesów. Tylko na podstawie materiału zaraz po operacji (nie badanego pod mikroskopem, a rozumiem na podstawie mammograficznego zdjęcia wycinka) określono margines 9 mm, czy jeśli mikroinwazji nie stwierdzono, to patolog pod mikroskopem nie sprawdza dodatkowo tych marginesów?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2012-07-09, 06:28  


Wiarygodna wielkość marginesu dotyczy jego oceny w badaniu histopatologicznym usuniętych tkanek.
Jeśli są wątpliwości co do tego, w jaki sposób oceniono margines, powinno to zostać wyjaśnione z lekarzem.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #9  Wysłany: 2012-07-12, 20:57  


No to jesteśmy po wizycie u chirurga onkologa. Na pytanie o marginesy, odpowiedział, że też nie wie, czemu w badaniu histpat nie określono tych marginesów, a teraz już jest na to za późno. Margines 9mm został określony przez radiologa na podstawie zdjęcia wyciętego kwadrantu.

Lekarz powiedział, że mama jest już zdrowa, a jak spytałam o tamoksyfen i rth to powiedział, że DCIS jest już wycięty, a on swoim bliskim by darował tamoksyfen i rth, bo to jest takie działanie na zapas. Ale jak chcemy to skieruje nas na komisję, gdzie jest kilku lekarzy różnych specjalizacji.

Jestem teraz całkiem pogubiona, niby się powinniśmy cieszyć, a ja jestem taka "popsuj zabawa" i nie wiem. Wybierzemy się oczywiście na tą komisję. Co wy o tym sądzicie? Czy jest tu może jakiś lekarz? Żeby się wypowiedzieć jaka jest praktyka? Spotkaliście się z odstąpieniem od rth i tamoksyfenu ?

Polecono zrobić kontrolną mammografię tej piersi za 6mcy, wszędzie piszecie o 3 mcznych okresach kontrolnych, czy przy DCIS jest inaczej?
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #10  Wysłany: 2012-07-13, 16:16  


Jola Z napisał/a:
Co wy o tym sądzicie?


Sądzę, że:
Chirurg wchodzi w kompetencje onkologa. To onkolog powinien przedyskutować z Mamą dalsze postępowanie, tak w zakresie ew. dalszego leczenia jak i obserwacji po leczeniu. Czy potrzebna aż komisja ? W moim odczuciu nie, ale pewnie takie standardy w placówce w której się leczy Mama. Trzeba z tej propozycji skorzystać.

Na forum znajdziesz wątki, które przybliżą tematykę o która pytasz np. http://www.forum-onkologi...5672.htm#135683 - rezygancja z radioterapii w DCIS, hormonoterapia ?

Co do obserwacji po leczeniu, to okazuje się , że zależy do jakiego źródła sięgnę , tutaj pozwolę sobie zacytować wytyczne PUO:
Cytat:
Obserwacja chorych po leczeniu przedinwazyjnego raka przewodowego oraz raka inwazyj−
nego w stopniu I–III obejmuje badanie kliniczne i badania dodatkowe.
Schemat badań klinicznych:
— pierwsze 2 lata — co 3 miesiące;
— 2–5 lat — co 6 miesięcy;
— powyżej 5 lat — co 12 miesięcy.
Schemat badań dodatkowych:
— mammografia — co 12 miesięcy (w przypadku chorych po leczeniu oszczędzającym pierw−
sze badanie po 6 miesiącach, następnie po 12 miesiącach);
— inne badania (w tym RTG klatki piersiowej, badania obrazowe jamy brzusznej, scyntygrafia
kości i biochemiczne badania krwi) — w zależności od indywidualnych wskazań (nie ma
potrzeby wykonywania tych badań u chorych, u których nie występują objawy);
— badanie ginekologiczne — co 12 miesięcy (wykonywanie rutynowo badania ultrasonogra−
ficznego i biopsji endometrium nie jest zalecane, w tym również u chorych leczonych
otrzymujących tamoksyfen).


Źródło: http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #11  Wysłany: 2012-07-13, 20:39  


No, tak, cytowany wątek oczywiście czytałam. Wygląda na takie samo postępowanie jak zaproponowano mamie. Czyli ponieważ zmiana była mała, to rth nie proponują. Mama co prawda nie ma przeciwskazań.

Jeśli chodzi o obserwację, to doczytałam w PUO, str.123, badanie kliniczne w DCIS co 6 mcy przez 5 lat.
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #12  Wysłany: 2012-07-15, 23:26  


Dla osób czytających ten wątek, a szukających źródeł na temat DCIS, znających angielski, poniżej kilka ciekawych linków:

http://dcismystory.com/dc...test-dcis-news/ 

http://consensus.nih.gov/...s_finalstmt.pdf

My tymczasem czekamy na komisję. Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak przy DCIS wygląda sprawa optymalnych terminów rth?
Pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2012-07-16, 06:16  


Jola Z napisał/a:
Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak przy DCIS wygląda sprawa optymalnych terminów rth?

Myślę, że podobnie jak przy raku inwazyjnym, optymalny termin to nie dalej, niż do 8 tygodni po operacji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Jola Z 


Dołączyła: 17 Cze 2012
Posty: 20

 #14  Wysłany: 2012-07-19, 15:27  


No i komisja orzekła radioterapię. Teraz czekamy na termin tejże.
pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group