1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi
Autor Wiadomość
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2012-05-04, 18:33  Rak piersi


Witam,
jestem tu nowa,

miesiąc temu miałam operację oszczędzającą piersi.

Przed operacją lekarz zdecydował o radioterapii,
natomiast po wycięciu guza i węzłów chłonnych odebrałam wyniki z rozpoznaniem Rak piersi lewej cT1NoMo C50.4.
Okazało się również, że jednak chemioterapia.

Chemię zaczynam 8 maja, niestety nie wiem jaką ponieważ w szpitalu nie udzielono mi jak do tej pory żadnych informacji.

Poniżej podaję wynik histopatologiczny i moje pytanie brzmi.. Jakie są moje rokowania na wyzdrowienie i dlaczego nagle zmieniono decyzję, że jednak chemia.

Niepokoi mnie następujący wynik :
Marrginesy dogłowowy, boczny, przyśrodkowy wolne od utkań nowotworowych na szer. powyżej 2 cm.
Pozostały wycinek - Focus carcinomatosus parvus.
Dół pachowy - Lymphonoduli (12) sine metastasibus.
naciek (-), angoinwazja (-),
ER:PS5+IS3+TS8, PR:PS2 + IS3= TS5, Her2/neu(-), Ki67(+) w ok. 50% jąder komórkowych

Z niecierpliwością czekam na odpowiedź
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-04, 19:24  


Witaj :) . Na moje nie fachowe oko twoje szanse na pełne wyzdrowienie wynoszą jakieś 100% :-D . Nowotwór pewnie został bardzo wcześnie wykryty. Nie ma przerzutów do węzłów chłonnych, marginesy wolne, receptory hormonalne dodatnie, HER2 ujemny - to najlepsza opcja z możliwych . Brakuje tylko oznaczenia w skali wg.blooma . Chemię dostaniesz pewnie profilaktycznie po to, żeby dobić ewentualne komórki nowotworowe . Pewnie będzie to chemia z doksorubicyną w twoim przypadku . Pozdrawiam
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2012-05-04, 20:41  


jolanta1954 napisał/a:
dlaczego nagle zmieniono decyzję, że jednak chemia.

To przede wszystkim pytanie do Twojego lekarza.
Wydaje mi się uzasadnione ponieważ:
1. W Zaleceniach PUO (str. 123-125) w przypadku leczenia oszczędzającego jest mowa o uzupełniającej radioterapii (RTH) wraz z ewentualną chemioterapią (CTH) a nie o samej CTH bez RTH.
2. W opracowaniu prof. M Krzakowskiego (rozdział 9, "leczenie systemowe") w podanej tabeli jak dla Twojego przypadku (ekspresja ER i PgR, brak nadekspresji/amplifikacji HER2) wskazaniem do CTH jest jedynie wysoka proliferacja Ki67 (= 50 %), zaś brakiem wskazania: wysoka ekspresja ER/PgR, brak zajęcia węzłów chłonnych (N-), mały rozmiar guza (T1).

Być może lekarz przewiduje zastosowanie RTH po zakończeniu CTH, o czym jest mowa w Zaleceniach PUO (str. 125) w przypadku leczenia antracyklinami lub w przypadku mastektomii:
Cytat:
W razie stwierdzenia wskazań do uzupełniającej CTH u chorych leczonych oszczędzająco należy prowadzić CTH jednoczasowo z RTH (sekwencyjne zastosowanie obu metod jest zalecane jedynie w przypadku stosowania antracyklin w programie CTH).
U chorych poddawanych radykalnej mastektomii, ze wskazaniami do RTH uzupełniającej, należy ją przeprowadzić po zakończeniu uzupełniającej CTH.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #4  Wysłany: 2012-05-05, 17:01  


Dziękuję bardzo za odpowiedz,zdaję sobie sprawę że to lekarz powinien udzielić mi tej odpowiedzi,ale to mój brak cierpliwości.Na pewno o wszystko zapytam 8 maja.Dziękuję Ci Soja za te 100% :) Boję się chemioterapii,tego jak na nią zareaguję,czy dam radę przejśc przez to co mnie czeka.
 
soja 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 1263
Pomogła: 194 razy

 #5  Wysłany: 2012-05-05, 22:23  


Jolu, pewnie , że dasz radę [yee] . Nie taki diabeł straszny jak go malują . Jakby co to masz nas na forum i możesz o wszystko pytać :-D . Powodzenia
_________________
Mamuś ur. 01.08.1955 - zm. 28.11.2011 godz.22.27 (*) .
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2012-05-05, 22:32  


jolanta1954 napisał/a:
Boję się chemioterapii,tego jak na nią zareaguję,czy dam radę przejśc przez to co mnie czeka.

Wiadomo, że chemia to nic przyjemnego. Oczywiście każdy przechodzi po swojemu, jeden lepiej, drugi gorzej. Ale człowiek póki nie przejdzie czegoś, sam nie zdaje sobie sprawy ile potrafi znieść. Wielu z nas miało takie obawy jak Ty. Wielu z nas jest po chemiach. Czasami nie było łatwo, ale się udało.
Ty też dasz radę :)
A teraz korzystaj jak tylko potrafisz z dobrego czasu, dobrego samopoczucia.
Życzę Ci mnóstwa siły, wytrwałości. :) A w razie czego my tu jesteśmy.
I dbaj o siebie. :)
Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #7  Wysłany: 2012-05-06, 11:10  


Dziekuję za słowa otuchy i wsparcia :)
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #8  Wysłany: 2012-05-06, 19:11  


Jolanto1954,
Czy od razu wykonano limfadenektomię pachową , czy może została poprzedzona biopsją węzła wartowniczego ?
 
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #9  Wysłany: 2012-05-06, 20:32  


Witam,Nie bardzo wiem czy wykonano mi te badania bo nie zostalam o tym poinformowana.W wypisie napisano że wycieli guza z marginesem oraz usuneli węzły chłonne dołu pachowego.Oraz drenaż sposobem Redona-BCT.85.26,Poza tym przed zabiegiem mialam biopsję cienkoiglową węzłów chłonnych.
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #10  Wysłany: 2012-05-06, 22:31  


jolanta1954 napisał/a:
Poza tym przed zabiegiem mialam biopsję cienkoiglową węzłów chłonnych.

Jaki rezultat dała biopsja jw.?
Decyzja o biopsji jw. znaczy , że węzeł/węzły były podejrzane. W przypadku węzłów podejrzanych klinicznie biopsja węzła wartowniczego nie jest zalecana, wykonuje się limfadenektomię pachową.
 
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #11  Wysłany: 2012-05-07, 09:09  


Po badaniu rozpoznanie następujące:Małe limfocyty,komórki centrów rozrodczych węzła chłonnego,makrofagi.Komórek nowotworu złośliwego nie stwierdzono.
 
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #12  Wysłany: 2012-05-08, 19:01  


Witam!No i okazało się że nie będzie chemioterapii tylko radioterapia łącznie z hormonoterapią.Onkolog stwierdziła że wystarczy radioterapia punktowa.Nie wiem czy to dobrze czy żle,muszę zaufać.Na razie zrobiono mi parę kresek i mam ich strzec jak niepodległości.Za dwa dni jadę na tomografię komp.coś mam przed badaniem wypić i mam pytanie czy mogę po tym prowadzić samochód i czy po naświetleniach również.Może to naiwne pytania ale wolę na zimne dmuchać.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2012-05-08, 19:53  


jolanta1954 napisał/a:
No i okazało się że nie będzie chemioterapii tylko radioterapia łącznie z hormonoterapią.

To wygląda rozsądnie i zgodnie z tym, co mówią standardy i zalecenia postępowania terapeutycznego (#3).

jolanta1954 napisał/a:
Za dwa dni jadę na tomografię komp.coś mam przed badaniem wypić i mam pytanie czy mogę po tym prowadzić samochód i czy po naświetleniach również.

Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów po badaniu TK lub naświetlaniach,
chyba, że czułabyś się po nich wyraźnie źle co mogłoby Ci jazdę utrudniać.
Ale zwykle zabiegi te nie wywołują niepożądanych efektów, na forum jest wiele przykładów pacjentów samodzielnie dojeżdżających na RTH i powracających po niej do domu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jolanta1954 


Dołączyła: 03 Maj 2012
Posty: 11

 #14  Wysłany: 2012-05-13, 22:10  


Witam,no i dopadla mnie lekka infekcja tzn boli mnie gardło,mam chrypkę trochę pokaszluje a tu za parę dni radioterapia,czy mi wolno podać się leczeniu czy lepiej zgłosić lekarzowi.
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #15  Wysłany: 2012-05-14, 10:05  


jolanta1954 napisał/a:
Onkolog stwierdziła że wystarczy radioterapia punktowa.

i
jolanta1954 napisał/a:
trochę pokaszluje a tu za parę dni radioterapia


O punktowej radioterapii piersi nie słyszałam. Standardem po operacji oszczędzającej jest napromienianie całej piersi.
W standardzie jw.:
Do każdego napromieniania pacjent musi być ułożony w tej samej pozycji , podczas musi leżeć nieruchomo i oddychać „płytko”. To wszystko po to, żeby napromieniać, tylko to co trzeba, dawkami takimi jak trzeba w zgodności z planem napromieniania. Tak więc nad kaszlem trzeba zapanować, być może trzeba włączyć leczenie farmakologiczne- skonsultuj z lekarzem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group