1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi - pytanie o dziedziczność i rozpoznawanie
Autor Wiadomość
nerwicówka


Dołączył: 23 Lut 2009
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2009-02-23, 22:54  Rak piersi - pytanie o dziedziczność i rozpoznawanie


Witam

Mam 28 lat.

W 2003 roku wycięto mi włókniaka z piersi.
Mam duże piersi - więc ponoć to norma - że włókniaki występują i że odradzają się ponownie po wycięciu.

W mojej rodzinie nikt nie chorował na nowotwór piersi, ani nowotwór spraw kobiecych.

Chciałabym wiedzieć, czy są jakieś symptomy, że może to nie włókniak - czy jeśli jest guz to pierś boli??
Coś się dzieje z otoczką??

Ja niestety chyba nie umiem sobie sama wybadac piersi :-(

Czy cytologia też ma coś do tego - urodziłam trójkę dzieci - ostatnie 18 miesięcy temu i ostatnio robiłam cytologię i wyszła mi I grupa.



Jeśli można chciałabym tez zadac drugie pytanie, aby nie rozpisywać się w kilku wątkach.
Które nowotwory są dziedziczne - tak jak w przypadku raka piersi?? Które jeszcze??

Pozdrawiam
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2009-02-26, 00:26  Re: Czy można po czymś poznać??


hej:)

nerwicówka napisał/a:
W mojej rodzinie nikt nie chorował na nowotwór piersi,ani nowotwór spraw kobiecych.

To ma znaczenie, ale absolutnie nie chroni przed rakiem piersi - 90% przypadków raka piersi nie jest związanych z dziedziczeniem.

nerwicówka napisał/a:
Chciałabym wiedzieć,czy są jakieś symptomy,że może to nie włókniak-czy jeśli jest guz to pierś boli??Coś się dzieje z otoczką??
Ja niestety chyba nie umiem sobie sama wybadac piersi :-(

W przypadku dużych gruczołów piersiowych samobadanie może być słabo skuteczne.
Najczęstszy objaw raka piersi to niebolesny guzek. Ból pojawia się dopiero w zaawansowanych przypadkach.
Powinnaś regularnie wykonywać USG piersi (częściej) i mammografię (raz rok, ewentualnie raz na 2 lata). Te dwa badania pozwolą Ci na kontrolę nad sytuacją.

nerwicówka napisał/a:
Czy cytologia też ma coś do tego-urodziłam trójkę dzieci-ostatnie 18 miesięcy temu i ostatnio robiłam cytologię i wyszła mi I grupa.(...)
Które nowotwory są dziedziczne-tak jak w przypadku raka piersi??Które jeszcze??

Co do związku raka szyjki macicy z rakiem piersi oraz krótko i ogólnie o dziedziczeniu poczytasz w TYM wątku.
Dziedziczne nowotwory to niektóre rodzaje raka piersi, raka jajnika, raka jelita grubego (przy zesp.polipowatości rodzinnej), raka żołądka (b.rzadko). Co do reszty, nie ma dowodów.
A tak w ogóle to może Cię nieco uspokoję - włókniaki piersi u młodych kobiet nie wykazują wyraźnych tendencji do progresji do raka. Głowa do góry:)
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group