1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy potrójnie ujemny
Autor Wiadomość
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #181  Wysłany: 2012-10-31, 08:35  


akos6 napisał/a:
Ale mam jeszcze pytanie o markery Ca15.3... Robi się je w końcu czy nie?


mi dają skierowanie na markery (nieregularnie), ale na wyniki rzucą okiem i jest raczej bez komentarza

pozdrawiam :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #182  Wysłany: 2012-10-31, 08:45  


Termin rezonansu wygląda o wiele lepiej niż marcowy. :)

A w sprawie markera trudno mi podważać opinię lekarza, poza przytoczeniem fragmentu tego opracowania,
gdzie na str. 3 w streszczeniu artykułu czytamy m.in.:
Cytat:
Panuje zgodność opinii pomiędzy ASCO, NACB i EGTM odnośnie braku przydatności wyników oznaczeń CEA i CA 15-3 w badaniach przesiewowych, czy rozpoznawaniu nowotworu.
ASCO nie zaleca również oznaczania tych markerów podczas kontroli chorych bez oznak reaktywizacji procesu nowotworowego po leczeniu podstawowym.
Odmienny pogląd prezentuje EGTM wskazując na celowość oznaczeń CA 15-3 u chorych bezobjawowych po operacji co 2 do 4 miesięcy przez okres 5 lat, przez kolejne 3 lata co 6 miesięcy; a następnie raz do roku.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #183  Wysłany: 2012-12-11, 21:29  


Wynik rezonansu- poproszę o jakiś komentarz gdyż z lekarzem nadal się nie widziałam :|

Badanie MR metodą FSE i GR w płaszczyźnie poprzecznej z podaniem środka kontrastowego.
Stan po prawostronnej masektomii.
Blizna pooperacyjna bez cech wznowy miejscowej.
Pierś lewa o budowie mieszanej w przewadze gruczołowej , sygnał z miąższu gruczołowego niejednorodny T1 i T2 - zależnych w kw. górno - wewn.
W sekwencji dynamicznej badania w obszarze ćw górno -wewn widoczne jest istotne , niejednorodne wzmocnienie fragmentu miąższu na obszarze 50x22mm.
W obrazach mapowanych kolorem i w analizie graficznej zmiana wykazuje cechy łagodne, charakteryzuje ją typ I krzywej wzmocnienia kontrastowego z powoli narastającym sygnałem w kolejnych fazach badania dynamicznego.
W szczycie prawego dołu pachowego dwa węzły chłonne o sr 10mm . Poza tym węzły chłonne pachowe niepowiększone.
Wniosek obraz piersi lewej przemawia za zmianą łagodną. Wskazane dostarczenie poprzedniego badania mammografii MR piersi wykonanego w roku 2011 roku celem porównania.


Dodam od razu, że w badaniu MR rok temu w lewej piersi nie było żadnych zmian.
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #184  Wysłany: 2012-12-12, 07:34  


akos6 napisał/a:
Stan po prawostronnej masektomii.
Blizna pooperacyjna bez cech wznowy miejscowej.

Tutaj komentarz jest zbędny, wynik badania nie wykazuje po stronie prawej jakichkolwiek niepokojących zmian.

akos6 napisał/a:
Wniosek obraz piersi lewej przemawia za zmianą łagodną. Wskazane dostarczenie poprzedniego badania mammografii MR piersi wykonanego w roku 2011 roku celem porównania.
Dodam od razu, że w badaniu MR rok temu w lewej piersi nie było żadnych zmian.

Wobec tego najprawdopodobniej lekarz uzna zmiany za łagodne i zaleci dalszą obserwację i np. badanie za 6 m-cy.

Zmiana 50x22 mm opisana jest przez wykonującego badanie jako typowa dla cech łagodnych.
Powiększone (do 10 mm) dwa węzły chłonne mają wymiary mniejsze od mogących wzbudzać podejrzenie o przerzutowe zajęcie (przy wielkości od 15 mm).
Gdyby lekarz uważał je za podejrzane, mógłby rozważyć wykonanie ich biopsji, o co możesz zapytać przy wizycie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #185  Wysłany: 2012-12-12, 08:53  


Dziękuję Rich...Trochę zdziwiły mnie te węzły chłonne po prawej stronie - czyli po stronie operowanej....myślałam że mam wszystkie usunięte....
Tak jeszcze myślę czy np istnieje możliwość że ta zmiana to pozostałość raka który po chemioterapii uległ zniszczeniu?
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #186  Wysłany: 2012-12-12, 12:34  


akos6 napisał/a:
zdziwiły mnie te węzły chłonne po prawej stronie - czyli po stronie operowanej....myślałam że mam wszystkie usunięte....

Być może te pozostały zlokalizowane peryferyjnie po przeprowadzonej limfadenektomii jako pominięte w zabiegu ?
Nie potrafię tego wyjaśnić.

akos6 napisał/a:
czy np istnieje możliwość że ta zmiana to pozostałość raka który po chemioterapii uległ zniszczeniu?

Nie wiem; być może tak, ale to powinien ocenić Twój lekarz.

[ Dodano: 2012-12-12, 14:34 ]
uzupełnienie:
Zmiana ta zlokalizowana jest po stronie lewej, rak znajdował się w piersi prawej.
Sądzę, że wobec tego jest raczej bardzo mało prawdopodobne, by ta zmiana w lewej piersi była pozostałością po znajdującym się w niej uprzednio innym ognisku nowotworowym, którego wcześniej nie stwierdzono.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #187  Wysłany: 2012-12-13, 08:04  


[quote="Richelieu"]
akos6 napisał/a:

Nie potrafię tego wyjaśnić.

akos6 napisał/a:
czy np istnieje możliwość że ta zmiana to pozostałość raka który po chemioterapii uległ zniszczeniu?

Nie wiem; być może tak, ale to powinien ocenić Twój lekarz.

[ Dodano: 2012-12-12, 14:34 ]
uzupełnienie:
Zmiana ta zlokalizowana jest po stronie lewej, rak znajdował się w piersi prawej.
Sądzę, że wobec tego jest raczej bardzo mało prawdopodobne, by ta zmiana w lewej piersi była pozostałością po znajdującym się w niej uprzednio innym ognisku nowotworowym, którego wcześniej nie stwierdzono.


Moje pytanie wzięło się raczej stąd, że nie stwierdzono co prawda raka w lewej piersi, ale kto wie co tam się mogło dziać. W końcu usg nie wykrywało nawet raka w prawej piersi.... a teraz tej zmiany- mam nadzieję że faktycznie łagodnej też nie widać w usg... :roll: Dziwne to wszystko mam nadzieję że jutro dowiem się co dalej...
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #188  Wysłany: 2012-12-13, 20:06  


a może zrób jeszcze mammografię, u mnie na mammografi wyszło, że jest kilka skupisk mikro i makro zwapnień, a po badaniu histopat wyszło co wyszlo...
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #189  Wysłany: 2012-12-13, 22:07  


Jutro jadę do swojego lekarza, mam nadzieję, że tym razem uda mi się z nim spotkać i omówić wynik...
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
Iwona 


Dołączyła: 19 Lut 2009
Posty: 289
Pomogła: 40 razy

 #190  Wysłany: 2012-12-15, 08:14  


mammografia już nie potrzebana. Rezonans to najbardziej czułe badanie. Czyli jak napisali,że zmiana łagodna to napewno tak jest, nie ma co się umartwiać.
_________________
iwex
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #191  Wysłany: 2012-12-17, 09:44  


Rozmawiałam z lekarzem. Zmiana w piersi lewej jest zmianą łagodną. Natomiast o ile dobrze zrozumiałam to te 2 węzły po stronie operowanej są jakby zawiązkami węzłów, które się rozwinęły z powodu gromadzącej się chłonki. W każdym razie nic nie świeci więc jest dobrze :)
Za pól roku do kontroli....

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2012-12-17, 10:39 ]
I tak masz trzymać cały czas ! :cmok: :okok"

_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #192  Wysłany: 2013-02-05, 21:27  


kolejne badania w toku....
Wyczułam coś w drugiej piersi więc biegusiem na usg.... w piersi na usg nic nie widać poza tkanką gruczołową i tłuszczową, w mammografii też nie.... za to po stronie operowanej mam 3 powiększone węzły, Z czego jak to radiolożka określiła 2 bardzo jej się nie podobają. Są co prawda małe 6mm- ale...jakby powtórka z rozrywki- są unaczynione. No i mam skierowanie na rezonans w trybie pilnym . Akurat trafiłam na panią która mi pierwszy raz robiła rezonans i nawet mnie zapamiętała bo ja to taki dziwniejszy przypadek .... :roll: po rezonansie stwierdzą czy robić PCI. Chociaż badała mnie starsza Pani onkolog ( ma koło 80 lat) i mówiła że te węzły to za małe są do biopsji w związku z tym jak zobaczy wynik to wypowie się co dalej....
No i znowu stres :(
Jedyne co dobre to że węzły nadobojczykowe są bez zmian, i wznowy w bliźnie nie ma....
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
asia77 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 26 Paź 2011
Posty: 1403
Pomogła: 137 razy

 #193  Wysłany: 2013-02-06, 07:12  


Asiu :tull:
_________________
Tatulek [*] 12-12-2011 godz 7:50 .Spoczywaj w Pokoju.
 
 
akos6 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Paź 2011
Posty: 1290
Pomogła: 212 razy

 #194  Wysłany: 2013-02-20, 10:54  


Mam pytanie odnoście markerów CA125. W ramach kontroli mam je raz w roku badane. Ostatnio przez chorobę miałam co prawda przerwę.... Ale w Październiku 2011r maker wynosił 9.1 teraz przy ostatnich badaniach jest 15.8. Wiem że norma jest do 30 ale skąd ten wzrost się bierze....? czy coś oznacza?
_________________
nic nie muszę....wszystko mogę :)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #195  Wysłany: 2013-02-20, 11:41  


Na razie ten wzrost wartości jest trudny do jednoznacznej interpretacji:
jest niewielki (o niecałe 7 jednostek: z 9 do 16), ledwo przekracza połowę granicy normy,
obserwowany tylko jednorazowo, i w bardzo długim okresie (ok. 16 m-cy).

Dlatego moim zdaniem oprócz możliwości sygnalizowania procesu złośliwego (czego wykluczyć nie można)
może wynikać także np. z jakiegoś aktualnie trwającego stanu zapalnego czy infekcji
i tę sytuację uważam za bardziej prawdopodobną.

Myślę, że wskazane jest wykonanie kolejnego badania, najlepiej w tym samym laboratorium,
jednak z uwagi na dość duży odstęp czasu od poprzedniego badania raczej nie tak prędko,
może np. za 3 miesiące - chyba, że Twój lekarz uzna za stosowne inne postępowanie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group