1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi potrójnie ujemny
Autor Wiadomość
madzia13 


Dołączyła: 06 Lip 2015
Posty: 1
Skąd: Kraków

 #1  Wysłany: 2015-07-06, 10:02  Rak piersi potrójnie ujemny


Dzień dobry,

mam 31 lat,
2 miesiące temu zdiagnozowano u mnie raka piersi G3, Ki67 46%, trójujemny, guz 19 mm.
Jestem po podskórnej mastektomii piersi lewej z jednoczasową rekonstrukcją,
węzły chłonne czyste :)

Obecnie przyjęłam drugi z czterech cykli AC - doksorubicyna i cyklofosfamid, znoszę ją całkiem dobrze.

Myślałam, że na tym koniec i mogę pojechać na wakacje :)
Niestety ostatnio moja onkolog powiedziała mi, że zastanawia się czy nie podać mi jeszcze 12 cotygodniowych cykli paklitakselu, ponieważ Ki67 jest dosyć wysokie - 46%.
I ta informacje mnie załamała, czy ktoś może mi powiedzieć czy paklitaksel jest konieczny, czy nie wystarczą 4 AC?
Czy ktoś zna jakieś wytyczne, statystyki na ile może mi to pomóc?
Nie chcę zrujnować swojego organizmu, ale z drugiej strony wiem, że mój nowotwór jest bardzo agresywny...
Co robić?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2015-07-06, 19:19  


madzia13 napisał/a:
czy ktoś może mi powiedzieć czy paklitaksel jest konieczny, czy nie wystarczą 4 AC?
Czy ktoś zna jakieś wytyczne, statystyki na ile może mi to pomóc?

Obawiam się, że kwalifikacja Twojej sytuacji nie jest tak łatwa i jednoznaczna - PXL konieczny / niekonieczny.
Ocena raczej będzie się opierała na doświadczeniu i wiedzy Twojej lekarki,
która powinna Ci przedstawić wady i zalety każdej z alternatyw,
tj. jak wzrasta ryzyko niepowodzenia leczenia a jak pojawienia się dodatkowych (i jakich) skutków ubocznych
przy zastosowaniu bądź odstąpieniu od podania paklitakselu.

madzia13 napisał/a:
Czy ktoś zna jakieś wytyczne, statystyki na ile może mi to pomóc?

Wytyczne (Zalecenia (aktualizacja: 2014.12.03)) zawierają jedynie dość ogólnikowe wskazania,
uzależnione od oceny ryzyka nawrotu (str. 243):
Cytat:
W praktyce klinicznej zwykle stosuje się wielolekowe schematy CTH oparte na antracyklinach,
a u chorych z wyższym ryzykiem nawrotu — schematy zawierające dodatkowo taksoidy (tab. 16).
Taksoidy najczęściej są stosowane u chorych z przerzutami do pachowych węzłów chłonnych
(zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne czynniki podwyższonego ryzyka — np. cecha HER2+).
W przypadku CTH z udziałem antracyklin i taksoidów zalecane jest sekwencyjne stosowanie tych leków.

Z tego wynika, że jeśli onkolog uzna ryzyko wznowy za istotnie wysokie,
może zaproponować właśnie schemat AC -> P (tab. 16, kol. 1, poz. 6) zamiast AC (j.w., poz. 1).

Co do odpowiedzi na pytanie o wskazania oparte o statystyki, liczę na pomoc także innych forumowiczów.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 2015 


Dołączyła: 04 Lut 2015
Posty: 47
Pomogła: 5 razy

 #3  Wysłany: 2015-07-13, 08:57  


Nie tylko Ki wysokie jeszcze G3 i to ze 3(-). Wg statystyk ten typ ma zle rokowania juz w momencie wyjscia czyli szybka wznowa choroby. Roznosi sie tez ukladem krwionosnym i limfatycznym.Wielkosc jest nie zawsze istotna- te male moga byc bardzo agresywne. Reaguje na chemie dobrze i osiaga sie pCR czyli calkowita remisje patologiczna ale w 30-45% przypadkow w zaleznosci od podtypu.Podtypu jeszcze nie okresleja-w sferze badan. W tym przypadku masz 90% szans na wyzdrowienie -brak remisji w okresie 5 lat. W tym drugim -szanse sa gorsze.Szybka wznowa.Teraz podaje sie w UE chemie skojarzona AC+T a w USA w pierwszej linii wala z AC+T+Cisplatyna. To jedyne leczenie dla nas.
Kazdy organizm i kazdy rak jest inny.Nkt nie wie co bedzie -zaden lekarz Ci nie powie.Sama musisz zdecydowac czy wakacje czy.... ale pamietaj 3(-) sa gorzej rokujace....
 
annzaw 


Dołączyła: 14 Kwi 2015
Posty: 9

 #4  Wysłany: 2015-07-13, 09:13  


Madziu jesli lekarze proponuja to bierz. Ja wzielam dwanascie i w sumie musialam dlugo prosic lekarke i przynosic jej artykuly prasy fachowej zeby mi podala. Znosi sie je calkiem calkiem, ja wlasciwie niewiele mialam skutkow ubocznych.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group